Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Poznaj możliwości sterownika SCADA WebHMI – Film recenzja
WebHMI - urządzenie z systemem SCADA, które nie jest już nam obce. Poznajemy je już od ponad roku i możemy je śmiało polecić dosłownie wszystkim! Od osób zaczynających swoją przygodą z automatyką i wizualizacją aż po specjalistów w tworzeniu systemów SCADA. Prostota i łatwość zawarta w tak niepozornym urządzeniu sprawia,(...)
Jak stworzyć program? Pierwsze kroki w Codesys| Kurs programowania w Codesys odc. 1
Z tego odcinka dowiesz się m.in.: Jak stworzyć pierwszy projekt , Jak skompilować przykładowy program, Jak uruchomić go na symulatorze sterownika. Witaj w pierwszej lekcji bezpłatnego kursu Codesys od podstaw! Skoro już tutaj jesteś, na pewno słyszałeś/aś co nieco o tym środowisku. Być może spotkałeś/aś się już z potrzebą użycia(...)
Autor:   17 stycznia 2021
Kat.:
Technologia PoE w automatyce przemysłowej i jej przyszłość
PoE (Power on Ethernet) czyli użycie tego samego złącza i kabla Ethernetowego w celu przesyłu danych jak i zasilania urządzeń już na pierwszy rzut oka jest dobrym pomysłem. Branża telewizji przemysłowej i IT już od wielu lat masowo stosuje takie rozwiązania do podłączania kamer, access pointów WiFi, telefonów VoIP i(...)
Autor:   15 stycznia 2021
Kat.:
Szafy osuszające do zabezpieczania komponentów elektronicznych
Przyjęte w branży produkcji i serwisu pakietów elektronicznych normy IPC określają optymalną wartość względnej wilgotności otoczenia w jakich powinny być przechowywane komponenty i płytki PCB na 5% (RH – Relative Humidity). Wynika z tego, że elementy wrażliwe na wilgoć (MSD) powinny po wyjęciu z opakowania zabezpieczającego być magazynowane w środowisku(...)
Autor:   15 stycznia 2021
Kat.:
Inteligentne kolumny sygnalizacyjne rewolucjonizują utrzymanie ruchu
Jednym z wyznaczników nowoczesnego zakładu produkcyjnego jest predykcyjne utrzymanie ruchu. Koncepcja ta – odmieniana przez wszystkie przypadki – realizowana jest zwykle przy wykorzystaniu skomplikowanych systemów klasy CMMS. Ale cel ten można osiągnąć także znacznie prościej! System przyzywowy SmartMonitor firmy WERMA umożliwia uzyskanie podobnych rezultatów w trzech prostych krokach. Idea predykcyjnego(...)
Smart Function Kit – wyższy poziom obsługi!
System Smart Function Kit do obsługi zadań w obszarze przenoszenia bazuje na kartezjańskim układzie jedno- lub wieloosiowym, który w sposób niezawodny i precyzyjny przemieszcza komponenty lub przedmioty obrabiane w określonej przestrzeni. Sprawdzona technika przemieszczeń liniowych firmy Bosch Rexroth została połączona z innowacyjną technologią sterowania oraz oprogramowaniem w idealnie dostosowanym rozwiązaniu.(...)
Autor:   13 stycznia 2021
Kat.:
Modernizacja zabezpieczeń – sprawna realizacja wirtualnych planów 3D
Udostępnienie bezpiecznego sprzętu roboczego, na przykład maszyn, to obowiązek operatora. Optymalizacja techniki zabezpieczeń w starszych maszynach nie tylko służy ochronie pracowników, lecz także może zwiększyć wydajność instalacji. Czy posiadana maszyna w dalszym ciągu spełnia wszystkie wymagania związane z techniką zabezpieczeń? Czy dokonane w przeszłości przeróbki nie zmniejszyły w niedostrzegalny i niezamierzony sposób bezpieczeństwa maszyny? Jak w ogóle(...)
Zmniejszenie obciążenia chwilowego przy jednoczesnym wzroście bezpieczeństwa eksploatacyjnego
Duże przyspieszenia przy dużych obciążeniach, szczególnie w przypadku systemów portalowych, wyraźnie zwiększają zapotrzebowanie na energię elektryczną w napędach. W trakcie hamowania rekuperacyjnego energia ta jest odzyskiwana. Wyzwanie w firmie Ilsemann Automation polegało na tym, aby możliwie najefektywniej wykorzystać energię hamowania bez konieczności odprowadzania jej do oporników. Firma zdecydowała się na(...)
Autor:   11 stycznia 2021
Kat.:
#HOWTO: Sterowanie silnikiem krokowym z użyciem sterownika Kinco i panelu Array SH-300
W poniższym artykule pokażę krok po kroku jak w środowisku Kinco Builder stworzyć program do obsługi silnika krokowego oraz jak stworzyć wizualizację na panel operatorski Array SH-300, z którego będzie się odbywało uruchamianie silnika krokowego. Wykorzystany sterownik PLC to Kinco K205-16DT posiadający wyjścia PTO oraz wspierający technologię Motion Control. Komunikacja(...)
Autor:   11 stycznia 2021
Kat.: ,
Zaprojektuj Fabrykę Przyszłości
Przygotowaliśmy dla Was specjalną serię, w której zespół naszych ekspertów: Andrzej Górczak, Marcin Sroczyński, Wojciech Bracha i Piotr Gacek przedstawi Wam najważniejsze zagadnienia związane z nową generacją falowników FR-E800 i siecią TSN. Aby uzyskać dostęp do pełnych odcinków, wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie: https://news.mpl.pl/fr_e800/  Odcinek 1: CC-Link IE(...)
Autor:   11 stycznia 2021
Kat.: ,
Jak podłączyć przycisk E-STOP? | Kurs podłączania i konfigurowania przekaźników bezpieczeństwa dla maszyn i stanowisk produkcyjnych odc.1
Podczas kursu dowiesz się m.in.: gdzie wykorzystuje się przyciski E-STOP, jak podłączyć tego typu przycisk, jak działa przykładowy system bezpieczeństwa z przyciskiem E-STOP. Przyciski bezpieczeństwa E-STOP to najczęściej stosowane mechanizmy bezpieczeństwa w systemach produkcyjnych i maszynach. Zadaniem takiego przycisku jest zatrzymanie maszyny, robota, bądź napędu w możliwie jak najkrótszym czasie.(...)
Autor:   11 stycznia 2021
Kat.:
Systemy wizyjne YAMAHA w branży automotive  
Przemysł motoryzacyjny jest wiodącym odbiorcą robotów przemysłowych. Pomimo tego procesy w tym sektorze są nadal automatyzowane i udoskonalane. W dużej mierze wynika to z faktu, że jest to sfera charakteryzująca się dużą konkurencyjnością, wymagająca od pomiotów w niej działających ciągłego zwiększenia wydajności i jakości. W ostatnim czasie kluczowe znaczenie dla(...)
Autor:   10 stycznia 2021
Kat.:
YAMAHA wspiera badania nad 3D MID na Uniwersytecie w Norymberdze
Jak informuje RENEX Group – partner YAMAHA w Europie Środkowo-Wchodniej, Sekcja SMT YAMAHA Motor Europe Robotics, wsparła właśnie Instytut Automatyki Fabrycznej i Systemów Produkcyjnych (FAPS) na Uniwersytecie Friedricha Alexandra w Norymberdze. Celem działania jest rozwój badań nad technologią 3D MID. YAMAHA Motor Europe Robotics dostarczyła FAPS modułową maszynę Yamaha S20(...)
Autor:   4 stycznia 2021
Kat.:
Gotowe rozwiązania dla podwykonawców infrastruktury przeciwdziałania epidemii
W całym kraju trwają wysiłki skierowane ku minimalizacji ryzyka epidemiologicznego. Zarówno jednostki budżetowe jak i prywatne przedsiębiorstwa wprowadzają zmiany infrastrukturalne pomagające zminimalizować kontakt między osobami oraz wyeksponowanie pracowników na przedmioty - potencjalnie nośniki niebezpiecznych drobnoustrojów. Działania te mogą być i są w dużej mierze realizowane przez podwykonawców z branży budowlanej,(...)
Autor:   28 grudnia 2020
Kat.:
TwinSAFE – miniporadnik dla początkujących
  W moim poprzednim artykule omówiłem podstawy tworzenia projektu safety w TIA PORTAL. Tym razem postaram się wprowadzić was w świat TwinSAFE sterowników Beckhoff. Artykuł ten jest skierowany do osób znających podstawy TwinCat3 oraz podstawowe zagadnienia systemów bezpieczeństwa omówione w poprzednim artykule. Pomimo tego, że poprzedni artykuł dotyczy Siemensa, to(...)
Autor:   23 grudnia 2020
Kat.: ,
Nauka programowania PLC – FAQ i pierwsze kroki na przykładzie TwinCAT3
Poniższy artykuł jest przeznaczony dla wszystkich osób, które chcą zacząć naukę programowania sterowników PLC. Motywacją do jego napisania jest duża liczba postów na grupach na Facebooku oraz tematów na forach, które dotyczą tego jak zacząć naukę. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które udało mi się znaleźć w Internecie oraz(...)
Autor:   23 grudnia 2020
Kat.:
Lider produkcji przemysłowej nominowany w prestiżowym rankingu
Katowicka spółka ifm electronic znalazła się w gronie firm nominowanych do tegorocznej edycji rankingu „Gazele Biznesu”. Tytuł w prestiżowym plebiscycie jest potwierdzeniem dobrej kondycji finansowej przedsiębiorstwa, działającego w kilku sektorach przemysłu oraz wyrazem jakości i wiarygodności w oczach odbiorców. „Gazele Biznesu” to najpopularniejsze i najstarsze zestawienie najdynamiczniej rozwijających się małych(...)
Autor:   23 grudnia 2020
Kat.:
Tuning serwonapędów Beckhoff
Dynamika układu jest charakterystyczną cechą fizycznych obiektów, która jest ściśle powiązana z praktycznie każdą aplikacją, w której występuje jakikolwiek ruch. W niektórych przypadkach może okazać się szczególnie problematycznym punktem danej maszyny, który przysparza nie lada problemy. Analizując zasady dynamiki Newtona oraz podstawowe prawa fizyki możemy zauważyć, iż problemy, wynikające z(...)
Autor:   23 grudnia 2020
Kat.: ,
Automatyka i robotyka – działania podczas studiów, aby znaleźć po nich wymarzoną pracę
Młodzi ludzie po zakończeniu liceum lub technikum stają przed bardzo ważną decyzją. Czy iść na studia a jeśli tak to na jaki kierunek? Jest to ciężka decyzja rzutująca na przyszłość. Na to, co najprawdopodobniej będzie się wykonywać w pracy zawodowej przez następne lata. W poniższym artykule pokażę swego rodzaju plan,(...)
Autor:   23 grudnia 2020
Kat.: ,
Wymienne moduły? Tak, sprawdź przekaźnik programowalny PLC Logic
W tym artykule chciałbym przedstawić ciekawe rozwiązanie przekaźnika programowalnego, a mianowicie system przekaźników logicznych PLC Logic od Phoenix Contact. Jest to pierwsze takie rozwiązanie na rynku modułów logicznych, które łączy w sobie poziom logiczny, poziom interfejsów i poziom przyłączenia obiektu. W ten sposób można sterować sygnałami wejść i wyjść przekaźnika(...)
Autor:   23 grudnia 2020
Kat.: ,
Wszystkie aspekty zdalnego serwisu maszyny – Secomea
Aby zrozumieć, czym obecnie powinien być zdalny serwis maszyn musimy uświadomić sobie czym jest i jak wygląda cykl życia maszyny. Pierwsza faza cyklu życia maszyny to uruchomienie. Obejmuje czas od jej montażu poprzez pierwsze włączenie w docelowym miejscu pracy aż po jej przekazanie użytkownikowi czy nawet zakończenie okresu gwarancyjnego. Następnie(...)
Autor:   23 grudnia 2020
Kat.:
Czujniki pomiarowe – czym są i gdzie je wykorzystać?
W dzisiejszych czasach czujniki pomiarowe możecie znaleźć w większości zakładów przemysłowych. W świecie stale rosnących wymagań stawianych produktów coraz ważniejsza staje się kontrola jakości. I to właśnie jest jedno z najczęstszych zastosowań czujników. Kontrolować można nie tylko finalne efekty produkcji, lecz nawet surowce, półprodukty na każdym etapie cyklu produkcyjnego. Zobacz(...)
Autor:   22 grudnia 2020
Kat.: , ,
Meble REECO rozszerzają sieć dystrybucji
W ślad za ostatnimi doniesieniami dotyczącymi doskonałych wyników sprzedaży zagranicznej odzieży REECO, Grupa RENEX - producent marki, poinformowała o równie wysokim wzroście eksportu drugiego zakresu produktów REECO – mebli antystatycznych. Grupa informuje również o rozszerzeniu ich sprzedaży na nowe rynki w Europie i Azji.  REECO jest polską marką mebli antystatycznych stosowanych m.in. w strefach produkcji i naprawy elektroniki oraz w laboratoriach. Wskaźniki wstępnie podsumowujące sprzedaż mebli antystatycznych REECO w 2020 roku, już teraz pokazują, że dla producenta(...)
Autor:   22 grudnia 2020
Kat.:
Mocny zespół: system kontroli druku 4Sight oraz aplikacja SICK AppSpace
Wynik pomyślnej współpracy pomiędzy firmą SICK oraz AutoCoding Systems to wprowadzenie na rynek pierwszego inteligentnego, całkowicie automatycznego systemu wizyjnego kontroli do nadrukowanych kodów oraz znaków na opakowaniach artykułów żywnościowych, lekarstw i innych dóbr konsumpcyjnych. https://www.youtube.com/watch?v=m-ub_QnkCj4&feature=emb_title Automatyczny system kontroli druku 4Sight umożliwia producentom znaczną redukcję ich codziennych przerw w produkcji. W zainstalowanym w kamerze wizyjnej 2D SICK InspectorP oprogramowaniu(...)
Automatyka sposobem na oszczędzanie
Zadaniem systemu automatyki jest sterowanie urządzeniami w taki sposób, aby uzyskać pożądany efekt. Efektem końcowym pracy zautomatyzowanych urządzeń najczęściej jest otrzymanie gotowego produktu, który można dostarczyć klientowi. Nasza firma zajmująca się produkcją przetworów mleczarskich, czyli Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu posiada mnóstwo urządzeń, linii produkcyjnych, automatów pakujących, robotów, które wytwarzają oferowane(...)
+ DODAJ
Załóż konto firmowe i dodawaj elementy na mapę i do katalogu automatyki