PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

WebHMI – Jak wykonać zdalne połączenie z modemem 3G i kartą SIM

700 wyświetleń, autor: Tomek Ciborowski.

Artykuł z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu


Mając do dyspozycji modem Huawei e173 i możliwość testów WebHMI, postanowiłem skorzystać z okazji i napisać coś od siebie. W naszej karierze spotykamy się z różnymi trudnościami jakimi są np. rozproszenie obiektów sterowania. Z takimi problemami borykają się projektanci systemów rozproszonych lub oddalonych obiektów z brakiem możliwości tradycyjnego połączenia kablowego. Z pomocą przychodzi WebHMI, które pozwala na połączenie zdalne, w naszym przypadku za pomocą modemu 3G.

Podłączenie się lokalne do WebHMI oraz do innych switchy jest bardzo proste. Łączymy się kablowo lub przez WIFI i komunikujemy się z odpowiednimi urządzeniami, znając lokalne IP. A co jeśli chcemy się połączyć zdalnie? Jeśli skonfigurujemy routing na urządzeniu i mamy stały, publiczny IP, to sprawa załatwiona. A co jeśli nie znamy tego adresu, bo jest on zmienny? Albo, co gorsza, IP jest niepubliczny? Tutaj z pomocą przychodzi nam WebHMI. WebHMI niezależnie od sposobu połączenia z siecią internet pozwala na połączenia VPN oraz HttpProxy, więc bez względu na to, czy łączymy się przez sieć z „kablówki”, ADSL czy przez modem 3G, mamy dostęp do naszej sieci oraz do tego, do czego stworzone zostało WebHMI – do przedstawienia wirtualnego panelu HMI, i to zdalnie.

Przejdźmy do praktyki

Przede wszystkim potrzebujemy modemu. Jakie urządzenie wybrać? Producent WebHMI w dokumentacji przedstawia metody połączenia kilku modemów (np. Novatel U760, ZTE К3806, Huawei E3531, ZTE MF100).

Skoro mamy już modem, to potrzebujemy WebHMI z działającym projektem, który przedstawimy zdalnie. Ja wykorzystałem przykład zawarty na stronie serwera LEVEL2.

Wkładamy kartę SIM do modemu, a modem do gniazda USB WebHMI. Wynikiem takiego działania powinien być wpis w logu systemowym urządzania wyglądający w podobny sposób do tego w moim egzemplarzu. Aby to sprawdzić należy zalogować się na urządzenia, a następnie w lewym MENU wybrać opcję Serwis, a w niej Wiadomości Kernel. 

Ustawienia sieciowe

Jeśli zauważyliśmy taką aktywność w naszym urządzeniu, należy przejść do zakładki Ustawienia, a następnie Ustawienia sieci. Ukaże się nam kolejny ekran logowania. Tym razem dane logowania są inne niż do strony głównej WebHMI (dla tych, którzy się tu nie logowali, dane to użytkownik: admin, hasło: webhmi).

Opcje w tym portalu odnoszą się do ustawień sieci oraz urządzeń sieciowych. Znajdziemy tutaj opcje takie jak adresacja IP, serwer DHCP czy też DynamicDNS. Obiektem zainteresowań w tym projekcie jest opcja Sieć w górnym menu. Klikając na nią rozwinie się kolejne menu, gdzie wybieramy Interfejsy.

Klikamy Dodaj nowy interfejs…:

Wpisujemy nazwę nowego interfejsu sieciowego. Nazwa jest dowolna. Jak widać ja wybrałem model modemu. Wybieramy protokół UMTS/GPRS/EV-DO. Następnie klikamy Wyślij. 

Jako modem, w zależności od modelu, będziemy musieli wybrać jedną z opcji dostępnych w rozwijanym menu. Opcja dobierana jest doświadczalnie. Opcje które nas będą interesowały to:

 • /dev/ttyUSB1, /dev/ttyUSB2, itd (/dev/ttyUSB0 jest zajęty przez port szeregowy),
 • /dev/ttyACM0, /dev/ttyACM1, itd.

Jak widać w moim przypadku jest to /dev/ttyUSB1. Kolejne dane będą zależeć od wybranego przez nas operatora GSM. I tak na przykład dla mojej karty są to:

 • APN: internet,
 • PIN: (pozostawiam puste, bo mam wyłączony),
 • Nazwa użytkownika: internet,
 • Hasło: internet.

W Ustawieniach firewalla należy wybrać opcję wan.

Klikając Zapisz i zastosuj potwierdzamy wprowadzone ustawienia. Po tej operacji powinniśmy ujrzeć taki ekran:

Ewentualnie może zaistnieć konieczność kliknięcia Połącz. Ważne by przy świeżo dodanym interfejsie była widoczna informacja o czasie pracy oraz wartościach RX i TX różnych od zera. Bedzie to świadczyło o działającym połączeniu internetowym. Aby potwierdzić działanie naszego łącza internetowego, w górnym menu w opcji Sieć wybieramy Diagnostyka. Tam możemy skorzystać z opcji ping, wpisując dowolny adres sieciowy (np. wp.pl) czy też adres IP (np. 8.8.8.8).  Pamiętać należy, aby w tym czasie WebHMI nie było połączone portem WAN do sieci umożliwiającej dostęp do internetu.

Konfiguracja Level 2

Wynik działania funkcji ping powinien wyglądać podobnie jak na obrazku powyżej. Teraz przystępujemy do połączenia urządzenia do serwera LEVEL2, by tam móc mieć do niego dostęp (konieczne jest posiadanie tam konta). W tym celu przechodzimy do podstawowego panelu użytkownika WebHMI. Przechodzimy do zakładki Ustawienia i z menu rozwijanego wybieramy opcję Level2.

Logujemy się do za pomocą loginu i hasła z serwera LEVEL2. Po poprawnym logowaniu ujrzymy ekran wyboru węzła. Jeśli nie mamy żadnego węzła, będziemy musieli utworzyć nowy, tak jak poniżej.

Po tej operacji zostanie wyświetlony ekran z informacjami na temat połączenia oraz usługami dodatkowymi, które możemy aktywować. Nas interesować będzie pierwsza z dostępnych usług, czyli VPN. Po jej wybraniu będzie możliwe zaznaczenie Http Proxy, które posłuży nam w dalszej konfiguracji.

W Http Proxy należy wpisać adres subdomeny pod którą będziemy mieli dostęp do urządzenia. Wraz z wpisywaniem jej nazwy, będzie weryfikowana jej dostępność. W momencie, gdy wybrana przez nas domena będzie wolna, klikamy Zapisz. Pojawi się komunikat mówiący o tym, że nasza subdomena będzie gotowa do użycia w ciągu 3 minut.

Mamy zdalny dostęp!

Po kilku chwilach możemy już dostać się z dowolnego miejsca na Ziemi do panelu WebHMI. W moim przypadku dostęp możliwy był pod adresem https://diauto.webhmicloud.com (witryna będzie nieaktywna, gdy artykuł zostanie opublikowany). Po wejściu widać znajomy panel logowania, tym razem pod innym adresem.

Po zalogowaniu widzimy nasz projekt.

W tym miejscu pewnie bym już zakończył, ale….

…życie byłoby zbyt proste i nudne gdyby nie wyjątki od reguły.

Po ponownym włączeniu WebHMI okazało się, że modem się nie łączy. Problemem może okazać się sam modem. W dokumentacji producenta dla niektórych modeli modemów należy wybrać opcje Disable USB Modeswitch.  Z tego co mi wiadomo, to opcja ta ma zastosowanie w sytuacjach, gdy modem po podłączeniu do komputera widoczny jest tylko jako CD-ROM, a dopiero w momencie instalacji sterowników widać dodatkowe urządzenia w systemie. Standardowo opcja ta jest odznaczona i takie przełączanie jest realizowane.

Jednak niezależnie od tej opcji modem z jakiegoś powodu odmówił współpracy.

W takiej sytuacji jest możliwość przełączenia urządzenia w taki sposób, żeby przedstawiał się tylko jako modem. Modem musi być zainstalowany na komputerze, by móc otrzymać numer portu COM.

W menedżerze urządzeń wybieramy Porty, rozwijamy drzewo i szukamy 3G PC UI Interface (lub podobnego), następnie odczytujemy numer portu obok niego.  Należy się do tego portu połączyć programem do komunikacji z portem szeregowym, takim jak np. Putty.

Po połączeniu wysyłamy komendę AT i wciskamy ENTER, w odpowiedzi powinniśmy zobaczyć OK. Oznacza to, że pod wybranym portem będziemy mogli komunikować się z modemem. Prędkość komunikacji jest właściwa, co wyrażone jest wartością (9600). Dla mojego modemu należy wydać komendę

AT^U2DIAG=0

potwierdzając ją klawiszem ENTER. Odpowiedź OK potwierdzi zmianę ustawień. Od teraz modem będzie widoczny tylko jako modem oraz PC UI interface.

Teraz mój modem w logach routera jest widoczny w ten sposób.


Po więcej informacji odsyłamy do https://zestapro.pl/

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Luty 2019

Nagrodę Voucher na szkolenia online od ASTOR dostarcza ambasador konkursu, firma ASTOR.


Więcej z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu

Reklama

28 lutego 2019 / Kategoria: , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Historia zacisków sprężynowych Wago

Historia zacisków sprężynowych Wago

>KLIKNIJ<

Konwerter Modbus TCP <> RTU z Qt C++

Konwerter Modbus TCP <> RTU z Qt C++

>KLIKNIJ<

WEBINARY BECKHOFF – 30 minut dużej dawki wiedzy!

WEBINARY BECKHOFF – 30 minut dużej dawki wiedzy!

>KLIKNIJ<

Seria 7S – Przekaźniki modułowe z wymuszonym prowadzeniem styków

Seria 7S – Przekaźniki modułowe z wymuszonym prowadzeniem styków

>KLIKNIJ<

Rodzaje systemów pozycjonowania, na podstawie urządzeń Pepperl+Fuchs

Rodzaje systemów pozycjonowania, na podstawie urządzeń Pepperl+Fuchs

>KLIKNIJ<

Bezpłatne warsztaty ze Schneider Electric – EcoStruxure Tour

Bezpłatne warsztaty ze Schneider Electric – EcoStruxure Tour

>KLIKNIJ<

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

>KLIKNIJ<

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

>KLIKNIJ<

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

>KLIKNIJ<

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

>KLIKNIJ<

Zaawansowane ustawienia DNP3

Zaawansowane ustawienia DNP3

>KLIKNIJ<

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

>KLIKNIJ<

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

>KLIKNIJ<

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

>KLIKNIJ<

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

>KLIKNIJ<

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.pl Niezale...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...Zapytaj o WebHMI

ZestaPRO - importer WebHMI

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…