Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/02/webhmi-wizualizacja-scada-sterownik-iautomatyka-sklep.jpg

WebHMI – Jak wykonać zdalne połączenie z modemem 3G i kartą SIM


Artykuł z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu


Mając do dyspozycji modem Huawei e173 i możliwość testów WebHMI, postanowiłem skorzystać z okazji i napisać coś od siebie. W naszej karierze spotykamy się z różnymi trudnościami jakimi są np. rozproszenie obiektów sterowania. Z takimi problemami borykają się projektanci systemów rozproszonych lub oddalonych obiektów z brakiem możliwości tradycyjnego połączenia kablowego. Z pomocą przychodzi WebHMI, które pozwala na połączenie zdalne, w naszym przypadku za pomocą modemu 3G.


Podłączenie się lokalne do WebHMI oraz do innych switchy jest bardzo proste. Łączymy się kablowo lub przez WIFI i komunikujemy się z odpowiednimi urządzeniami, znając lokalne IP. A co jeśli chcemy się połączyć zdalnie? Jeśli skonfigurujemy routing na urządzeniu i mamy stały, publiczny IP, to sprawa załatwiona. A co jeśli nie znamy tego adresu, bo jest on zmienny? Albo, co gorsza, IP jest niepubliczny? Tutaj z pomocą przychodzi nam WebHMI. WebHMI niezależnie od sposobu połączenia z siecią internet pozwala na połączenia VPN oraz HttpProxy, więc bez względu na to, czy łączymy się przez sieć z „kablówki”, ADSL czy przez modem 3G, mamy dostęp do naszej sieci oraz do tego, do czego stworzone zostało WebHMI – do przedstawienia wirtualnego panelu HMI, i to zdalnie.

Przejdźmy do praktyki

Przede wszystkim potrzebujemy modemu. Jakie urządzenie wybrać? Producent WebHMI w dokumentacji przedstawia metody połączenia kilku modemów (np. Novatel U760, ZTE К3806, Huawei E3531, ZTE MF100).

Skoro mamy już modem, to potrzebujemy WebHMI z działającym projektem, który przedstawimy zdalnie. Ja wykorzystałem przykład zawarty na stronie serwera LEVEL2.

Wkładamy kartę SIM do modemu, a modem do gniazda USB WebHMI. Wynikiem takiego działania powinien być wpis w logu systemowym urządzania wyglądający w podobny sposób do tego w moim egzemplarzu. Aby to sprawdzić należy zalogować się na urządzenia, a następnie w lewym MENU wybrać opcję Serwis, a w niej Wiadomości Kernel. 

Ustawienia sieciowe

Jeśli zauważyliśmy taką aktywność w naszym urządzeniu, należy przejść do zakładki Ustawienia, a następnie Ustawienia sieci. Ukaże się nam kolejny ekran logowania. Tym razem dane logowania są inne niż do strony głównej WebHMI (dla tych, którzy się tu nie logowali, dane to użytkownik: admin, hasło: webhmi).

Opcje w tym portalu odnoszą się do ustawień sieci oraz urządzeń sieciowych. Znajdziemy tutaj opcje takie jak adresacja IP, serwer DHCP czy też DynamicDNS. Obiektem zainteresowań w tym projekcie jest opcja Sieć w górnym menu. Klikając na nią rozwinie się kolejne menu, gdzie wybieramy Interfejsy.

Klikamy Dodaj nowy interfejs…:

Wpisujemy nazwę nowego interfejsu sieciowego. Nazwa jest dowolna. Jak widać ja wybrałem model modemu. Wybieramy protokół UMTS/GPRS/EV-DO. Następnie klikamy Wyślij. 

Jako modem, w zależności od modelu, będziemy musieli wybrać jedną z opcji dostępnych w rozwijanym menu. Opcja dobierana jest doświadczalnie. Opcje które nas będą interesowały to:

 • /dev/ttyUSB1, /dev/ttyUSB2, itd (/dev/ttyUSB0 jest zajęty przez port szeregowy),
 • /dev/ttyACM0, /dev/ttyACM1, itd.

Jak widać w moim przypadku jest to /dev/ttyUSB1. Kolejne dane będą zależeć od wybranego przez nas operatora GSM. I tak na przykład dla mojej karty są to:

 • APN: internet,
 • PIN: (pozostawiam puste, bo mam wyłączony),
 • Nazwa użytkownika: internet,
 • Hasło: internet.

W Ustawieniach firewalla należy wybrać opcję wan.

Klikając Zapisz i zastosuj potwierdzamy wprowadzone ustawienia. Po tej operacji powinniśmy ujrzeć taki ekran:

Ewentualnie może zaistnieć konieczność kliknięcia Połącz. Ważne by przy świeżo dodanym interfejsie była widoczna informacja o czasie pracy oraz wartościach RX i TX różnych od zera. Bedzie to świadczyło o działającym połączeniu internetowym. Aby potwierdzić działanie naszego łącza internetowego, w górnym menu w opcji Sieć wybieramy Diagnostyka. Tam możemy skorzystać z opcji ping, wpisując dowolny adres sieciowy (np. wp.pl) czy też adres IP (np. 8.8.8.8).  Pamiętać należy, aby w tym czasie WebHMI nie było połączone portem WAN do sieci umożliwiającej dostęp do internetu.

Konfiguracja Level 2

Wynik działania funkcji ping powinien wyglądać podobnie jak na obrazku powyżej. Teraz przystępujemy do połączenia urządzenia do serwera LEVEL2, by tam móc mieć do niego dostęp (konieczne jest posiadanie tam konta). W tym celu przechodzimy do podstawowego panelu użytkownika WebHMI. Przechodzimy do zakładki Ustawienia i z menu rozwijanego wybieramy opcję Level2.

Logujemy się do za pomocą loginu i hasła z serwera LEVEL2. Po poprawnym logowaniu ujrzymy ekran wyboru węzła. Jeśli nie mamy żadnego węzła, będziemy musieli utworzyć nowy, tak jak poniżej.

Po tej operacji zostanie wyświetlony ekran z informacjami na temat połączenia oraz usługami dodatkowymi, które możemy aktywować. Nas interesować będzie pierwsza z dostępnych usług, czyli VPN. Po jej wybraniu będzie możliwe zaznaczenie Http Proxy, które posłuży nam w dalszej konfiguracji.

W Http Proxy należy wpisać adres subdomeny pod którą będziemy mieli dostęp do urządzenia. Wraz z wpisywaniem jej nazwy, będzie weryfikowana jej dostępność. W momencie, gdy wybrana przez nas domena będzie wolna, klikamy Zapisz. Pojawi się komunikat mówiący o tym, że nasza subdomena będzie gotowa do użycia w ciągu 3 minut.

Mamy zdalny dostęp!

Po kilku chwilach możemy już dostać się z dowolnego miejsca na Ziemi do panelu WebHMI. W moim przypadku dostęp możliwy był pod adresem https://diauto.webhmicloud.com (witryna będzie nieaktywna, gdy artykuł zostanie opublikowany). Po wejściu widać znajomy panel logowania, tym razem pod innym adresem.

Po zalogowaniu widzimy nasz projekt.

W tym miejscu pewnie bym już zakończył, ale….

…życie byłoby zbyt proste i nudne gdyby nie wyjątki od reguły.

Po ponownym włączeniu WebHMI okazało się, że modem się nie łączy. Problemem może okazać się sam modem. W dokumentacji producenta dla niektórych modeli modemów należy wybrać opcje Disable USB Modeswitch.  Z tego co mi wiadomo, to opcja ta ma zastosowanie w sytuacjach, gdy modem po podłączeniu do komputera widoczny jest tylko jako CD-ROM, a dopiero w momencie instalacji sterowników widać dodatkowe urządzenia w systemie. Standardowo opcja ta jest odznaczona i takie przełączanie jest realizowane.

Jednak niezależnie od tej opcji modem z jakiegoś powodu odmówił współpracy.

W takiej sytuacji jest możliwość przełączenia urządzenia w taki sposób, żeby przedstawiał się tylko jako modem. Modem musi być zainstalowany na komputerze, by móc otrzymać numer portu COM.

W menedżerze urządzeń wybieramy Porty, rozwijamy drzewo i szukamy 3G PC UI Interface (lub podobnego), następnie odczytujemy numer portu obok niego.  Należy się do tego portu połączyć programem do komunikacji z portem szeregowym, takim jak np. Putty.

Po połączeniu wysyłamy komendę AT i wciskamy ENTER, w odpowiedzi powinniśmy zobaczyć OK. Oznacza to, że pod wybranym portem będziemy mogli komunikować się z modemem. Prędkość komunikacji jest właściwa, co wyrażone jest wartością (9600). Dla mojego modemu należy wydać komendę

AT^U2DIAG=0

potwierdzając ją klawiszem ENTER. Odpowiedź OK potwierdzi zmianę ustawień. Od teraz modem będzie widoczny tylko jako modem oraz PC UI interface.

Teraz mój modem w logach routera jest widoczny w ten sposób.


Po więcej informacji odsyłamy do https://zestapro.pl/

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Luty 2019

Nagrodę Voucher na szkolenia online od ASTOR dostarcza ambasador konkursu, firma ASTOR.

 


Więcej z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu


Utworzono: / Kategoria: , , ,

ReklamaPRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Zapraszamy Cię na pełny kurs zdalnego dostępu SECOMEA. Kurs powstał z myślą o każdym, kto chce zgłębić tajniki zdalnego dostępu do maszyn i sieci przemysłowej. Zdalny dostęp rozwija się dynamiczne i zyskuje na znaczeniu zwłaszcza w sytuacji...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • 1,200 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...