PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

WebHMI – Jak wykonać zdalne połączenie z modemem 3G i kartą SIM

1020 wyświetleń, autor: Tomek Ciborowski.

Artykuł z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu


Mając do dyspozycji modem Huawei e173 i możliwość testów WebHMI, postanowiłem skorzystać z okazji i napisać coś od siebie. W naszej karierze spotykamy się z różnymi trudnościami jakimi są np. rozproszenie obiektów sterowania. Z takimi problemami borykają się projektanci systemów rozproszonych lub oddalonych obiektów z brakiem możliwości tradycyjnego połączenia kablowego. Z pomocą przychodzi WebHMI, które pozwala na połączenie zdalne, w naszym przypadku za pomocą modemu 3G.

Podłączenie się lokalne do WebHMI oraz do innych switchy jest bardzo proste. Łączymy się kablowo lub przez WIFI i komunikujemy się z odpowiednimi urządzeniami, znając lokalne IP. A co jeśli chcemy się połączyć zdalnie? Jeśli skonfigurujemy routing na urządzeniu i mamy stały, publiczny IP, to sprawa załatwiona. A co jeśli nie znamy tego adresu, bo jest on zmienny? Albo, co gorsza, IP jest niepubliczny? Tutaj z pomocą przychodzi nam WebHMI. WebHMI niezależnie od sposobu połączenia z siecią internet pozwala na połączenia VPN oraz HttpProxy, więc bez względu na to, czy łączymy się przez sieć z “kablówki”, ADSL czy przez modem 3G, mamy dostęp do naszej sieci oraz do tego, do czego stworzone zostało WebHMI – do przedstawienia wirtualnego panelu HMI, i to zdalnie.

Przejdźmy do praktyki

Przede wszystkim potrzebujemy modemu. Jakie urządzenie wybrać? Producent WebHMI w dokumentacji przedstawia metody połączenia kilku modemów (np. Novatel U760, ZTE К3806, Huawei E3531, ZTE MF100).

Skoro mamy już modem, to potrzebujemy WebHMI z działającym projektem, który przedstawimy zdalnie. Ja wykorzystałem przykład zawarty na stronie serwera LEVEL2.

Wkładamy kartę SIM do modemu, a modem do gniazda USB WebHMI. Wynikiem takiego działania powinien być wpis w logu systemowym urządzania wyglądający w podobny sposób do tego w moim egzemplarzu. Aby to sprawdzić należy zalogować się na urządzenia, a następnie w lewym MENU wybrać opcję Serwis, a w niej Wiadomości Kernel. 

Ustawienia sieciowe

Jeśli zauważyliśmy taką aktywność w naszym urządzeniu, należy przejść do zakładki Ustawienia, a następnie Ustawienia sieci. Ukaże się nam kolejny ekran logowania. Tym razem dane logowania są inne niż do strony głównej WebHMI (dla tych, którzy się tu nie logowali, dane to użytkownik: admin, hasło: webhmi).

Opcje w tym portalu odnoszą się do ustawień sieci oraz urządzeń sieciowych. Znajdziemy tutaj opcje takie jak adresacja IP, serwer DHCP czy też DynamicDNS. Obiektem zainteresowań w tym projekcie jest opcja Sieć w górnym menu. Klikając na nią rozwinie się kolejne menu, gdzie wybieramy Interfejsy.

Klikamy Dodaj nowy interfejs…:

Wpisujemy nazwę nowego interfejsu sieciowego. Nazwa jest dowolna. Jak widać ja wybrałem model modemu. Wybieramy protokół UMTS/GPRS/EV-DO. Następnie klikamy Wyślij. 

Jako modem, w zależności od modelu, będziemy musieli wybrać jedną z opcji dostępnych w rozwijanym menu. Opcja dobierana jest doświadczalnie. Opcje które nas będą interesowały to:

 • /dev/ttyUSB1, /dev/ttyUSB2, itd (/dev/ttyUSB0 jest zajęty przez port szeregowy),
 • /dev/ttyACM0, /dev/ttyACM1, itd.

Jak widać w moim przypadku jest to /dev/ttyUSB1. Kolejne dane będą zależeć od wybranego przez nas operatora GSM. I tak na przykład dla mojej karty są to:

 • APN: internet,
 • PIN: (pozostawiam puste, bo mam wyłączony),
 • Nazwa użytkownika: internet,
 • Hasło: internet.

W Ustawieniach firewalla należy wybrać opcję wan.

Klikając Zapisz i zastosuj potwierdzamy wprowadzone ustawienia. Po tej operacji powinniśmy ujrzeć taki ekran:

Ewentualnie może zaistnieć konieczność kliknięcia Połącz. Ważne by przy świeżo dodanym interfejsie była widoczna informacja o czasie pracy oraz wartościach RX i TX różnych od zera. Bedzie to świadczyło o działającym połączeniu internetowym. Aby potwierdzić działanie naszego łącza internetowego, w górnym menu w opcji Sieć wybieramy Diagnostyka. Tam możemy skorzystać z opcji ping, wpisując dowolny adres sieciowy (np. wp.pl) czy też adres IP (np. 8.8.8.8).  Pamiętać należy, aby w tym czasie WebHMI nie było połączone portem WAN do sieci umożliwiającej dostęp do internetu.

Konfiguracja Level 2

Wynik działania funkcji ping powinien wyglądać podobnie jak na obrazku powyżej. Teraz przystępujemy do połączenia urządzenia do serwera LEVEL2, by tam móc mieć do niego dostęp (konieczne jest posiadanie tam konta). W tym celu przechodzimy do podstawowego panelu użytkownika WebHMI. Przechodzimy do zakładki Ustawienia i z menu rozwijanego wybieramy opcję Level2.

Logujemy się do za pomocą loginu i hasła z serwera LEVEL2. Po poprawnym logowaniu ujrzymy ekran wyboru węzła. Jeśli nie mamy żadnego węzła, będziemy musieli utworzyć nowy, tak jak poniżej.

Po tej operacji zostanie wyświetlony ekran z informacjami na temat połączenia oraz usługami dodatkowymi, które możemy aktywować. Nas interesować będzie pierwsza z dostępnych usług, czyli VPN. Po jej wybraniu będzie możliwe zaznaczenie Http Proxy, które posłuży nam w dalszej konfiguracji.

W Http Proxy należy wpisać adres subdomeny pod którą będziemy mieli dostęp do urządzenia. Wraz z wpisywaniem jej nazwy, będzie weryfikowana jej dostępność. W momencie, gdy wybrana przez nas domena będzie wolna, klikamy Zapisz. Pojawi się komunikat mówiący o tym, że nasza subdomena będzie gotowa do użycia w ciągu 3 minut.

Mamy zdalny dostęp!

Po kilku chwilach możemy już dostać się z dowolnego miejsca na Ziemi do panelu WebHMI. W moim przypadku dostęp możliwy był pod adresem https://diauto.webhmicloud.com (witryna będzie nieaktywna, gdy artykuł zostanie opublikowany). Po wejściu widać znajomy panel logowania, tym razem pod innym adresem.

Po zalogowaniu widzimy nasz projekt.

W tym miejscu pewnie bym już zakończył, ale….

…życie byłoby zbyt proste i nudne gdyby nie wyjątki od reguły.

Po ponownym włączeniu WebHMI okazało się, że modem się nie łączy. Problemem może okazać się sam modem. W dokumentacji producenta dla niektórych modeli modemów należy wybrać opcje Disable USB Modeswitch.  Z tego co mi wiadomo, to opcja ta ma zastosowanie w sytuacjach, gdy modem po podłączeniu do komputera widoczny jest tylko jako CD-ROM, a dopiero w momencie instalacji sterowników widać dodatkowe urządzenia w systemie. Standardowo opcja ta jest odznaczona i takie przełączanie jest realizowane.

Jednak niezależnie od tej opcji modem z jakiegoś powodu odmówił współpracy.

W takiej sytuacji jest możliwość przełączenia urządzenia w taki sposób, żeby przedstawiał się tylko jako modem. Modem musi być zainstalowany na komputerze, by móc otrzymać numer portu COM.

W menedżerze urządzeń wybieramy Porty, rozwijamy drzewo i szukamy 3G PC UI Interface (lub podobnego), następnie odczytujemy numer portu obok niego.  Należy się do tego portu połączyć programem do komunikacji z portem szeregowym, takim jak np. Putty.

Po połączeniu wysyłamy komendę AT i wciskamy ENTER, w odpowiedzi powinniśmy zobaczyć OK. Oznacza to, że pod wybranym portem będziemy mogli komunikować się z modemem. Prędkość komunikacji jest właściwa, co wyrażone jest wartością (9600). Dla mojego modemu należy wydać komendę

AT^U2DIAG=0

potwierdzając ją klawiszem ENTER. Odpowiedź OK potwierdzi zmianę ustawień. Od teraz modem będzie widoczny tylko jako modem oraz PC UI interface.

Teraz mój modem w logach routera jest widoczny w ten sposób.


Po więcej informacji odsyłamy do https://zestapro.pl/

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Luty 2019

Nagrodę Voucher na szkolenia online od ASTOR dostarcza ambasador konkursu, firma ASTOR.


Więcej z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu
28 lutego 2019 / Kategoria: , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

>KLIKNIJ<

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

>KLIKNIJ<

Python + PLC = Symulacja procesu

Python + PLC = Symulacja procesu

>KLIKNIJ<

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

>KLIKNIJ<

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

>KLIKNIJ<

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

>KLIKNIJ<

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

>KLIKNIJ<

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

>KLIKNIJ<

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

>KLIKNIJ<

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

>KLIKNIJ<

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

>KLIKNIJ<

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

>KLIKNIJ<

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

>KLIKNIJ<

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...Zapytaj o WebHMI

ZestaPRO - importer WebHMI

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…