PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

WebHMI – dodatkowe możliwości komunikacyjne

753 wyświetleń, autor: WojTech.

Pilnie śledząc portal iAutomatyka kilkukrotnie natknąłem się na informacje o WebHMI. Po nagromadzeniu się kilku tematów w moim zakładzie pracy oraz chęci szybszego wdrażania przemysłu 4.0 udało mi się przekonać kierownictwo do zakupu jednego z tych urządzeń. Nie ukrywam, że podstawowym zamysłem było wykorzystanie urządzenia do komunikacji ze sterownikami firmy Siemens wyposażonymi w karty komunikacyjne Ethernet. Jednak nie będę się tu rozwodził nad znanymi funkcjami urządzenia. Chciałbym przedstawić moje krótkie jak dotąd zmagania z WebHMI oraz komunikacją z urządzeniami, które nie zostały wymienione na liście producenta.

Komunikacja ze sterownikami S7-300/400

Zacznę od wspomnianych już sterowników Siemens. W moim przypadku były to S7-300/400. Posiadają one tylko i wyłącznie porty MPI/DP. W moim zakładzie pracuje kilka urządzeń tego typu i wymagane było umożliwienie ich diagnostyki poprzez Ethernet. Do tego celu wykorzystaliśmy adaptery, czy raczej bramy MPI/DP na Ethernet.

Przykładowy adapter IBHLink S7++, jest urządzeniem współpracującym z oprogramowaniem Siemens Step7. Jeżeli chcemy taką komunikację nawiązać poprzez oprogramowanie Step7, wymagana jest instalacja oprogramowania producenta oraz wybór odpowiedniego kanału komunikacyjnego poprzez PG/PC Interface. Proponuję w pierwszej kolejność skonfigurować urządzenie i nawiązać połączenie poprzez oprogramowanie Siemensa. Ze względu na istnienie dokumentacji producenta na ten temat pominę opis procesu i zamieszczę jedynie zrzut ekranu konfiguracyjnego PG/PC:

Po uzyskaniu połączenia PLC – Step7 postanowiłem skomunikować WebHMI ze sterownikiem i okazało się, że jest to bardzo proste, a konfiguracja nie przysparza większych trudności. W zakładce Ustawienia – Zmienne dodajemy Nowe połączenie, w którym wybieramy protokół S7 Comm (TCP) podając adres IP skonfigurowanego adaptera oraz TSAP (przykład 03 02, co odpowiada S7 CPU znajdującemu się na rack 0, slot 2 – teoretycznie, ale o tym później).

Kolejny etap, to dodanie zmiennych i za ich pomocą sprawdzenie komunikacji w zakładce Diagnostyka u dołu ekranu (informacja na czerwono oznacza problemy z odczytem zmiennej). Proponuję dodać zmienną, której stan jesteśmy w stanie fizycznie sprawdzić. Poniżej przykład błędu komunikacji dla innego sterownika.

Komunikacja z adapterem Profibus

Aby uniknąć podejrzeń o stronniczość lub promocję konkretnych producentów, to podobną komunikację nawiązałem również z urządzeniem NETLink PRO Compact. W tym przypadku wykorzystałem jednak Profibus. Napotkałem jednak jeden problem związany z adresacją. Niestety nie wiem czemu, ale TSAP musiałem ustawić na 030A, co odpowiada adresowi Profibus CPU, który wynosi 10, a nie szynie RACK oraz Slotowi, w który jest wpięty sterownik.

Gdyby ktoś miał potrzebę skomunikowania się ze sterownikiem bez zmiany jego Hardware Config i dodawania kart komunikacyjnych, to polecam zakup wspomnianego adaptera. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie tanie. Biorąc jednak pod uwagę cenę WebHMI i adaptera w porównaniu z innymi systemami SCADA, to raczej warto się nad tym zastanowić.

ZestaPRO.pl – dystrybutor WebHMI

Komunikacja z web serwerem

Kolejny przykład komunikacji, jaki chciałbym przedstawić, to uzyskanie zmiennych z web serwera zaimplementowanego w drukarce Zebra. Taki prosty web serwer został przedstawiony poniżej. Mi zależało na odczycie stanu samego urządzenia, ale w przedstawiony sposób można odczytać inne interesujące nas dane: liczniki, błędy itp.

Aby uzyskać tego typu zmienne nieodzowne okazuje się użycie skryptów LUA (wspomnę tylko, że zasiadając do pisania pierwszego programu w WebHMI język ten był dla mnie językiem nieznanym). Nie będę się tutaj zagłębiał w sam algorytm, ponieważ został on zapożyczony z wiki.webhmi.com.ua.  Ze swojej strony dodałem tylko przetworzenie otrzymanych danych i zapisanie ich do zmiennych wewnętrznych WebHMI.

Jako odpowiedź na nasze zapytanie GET uzyskałem źródło strony, w którym wystarczy wyszukać interesujące nas dane. W mojej sytuacji była to prosta informacja stanu maszyny.

Metoda może się okazać przydatna jedynie w komunikacji z prostymi web serwerami, gdy interesujące nas dane można odczytać ze źródła strony. Powyższe rozwiązanie nic nie da, jeżeli dane przetwarzane są poprzez skrypty strony. Dowiedziałem się o tym próbując odczytać ciśnienie znajdujące się na web serwerze sterownika kompresorów. Wszelkie próby kończyły się niepowodzeniem, zastosowana metoda okazała się być błędna. Po wielu frustrujących próbach postanowiłem dokładniej przebadać stronę internetową sterownika. Zaznaczę tutaj tylko, że nigdy nie zdarzyło mi się napisać strony internetowej, czy pisać skryptów na stronach. Wymiana danych była więc dla mnie totalną zagadką.

Po kliknięciu prawym klawiszem w stronę i wybraniu opcji: ‘Zbadaj element’ udało mi się dotrzeć do danych, jakie są wymieniane pomiędzy przeglądarką, a sterownikiem. Cyklicznie wysyłane było pewne zapytanie widoczne na zdjęciu poniżej, a w odpowiedzi uzyskiwany był ciągle zmieniający się ciąg znaków.

Postanowiłem poddać analizie pierwszą część odpowiedzi. Jak się szczęśliwie okazało, liczba 1954 w HEX odpowiada liczbie 6484, co po przeskalowaniu daje 6.484, czyli rzeczywistą wartość ciśnienia na kompresorze. Zapytanie wysyłane przez przeglądarkę postanowiłem wykorzystać w swoim skrypcie. W efekcie uzyskałem identyczną odpowiedź, jak w przeglądarce. W następnym kroku spróbowałem skrócić zapytanie tylko do pierwszego członu. Poniżej zamieszczam skrypt, który pyta tylko o wartość ciśnienia. Jednak żeby zapytanie nie było wysyłane zbyt często, ograniczyłem jego częstotliwość do jednego na sekundę.

Może ktoś zapyta po co wysyłać zapytanie do drukarki, czy sterownika kompresora. Otóż z samej tylko drukarki można uzyskać dane np. o mijającym czasookresie przeglądu lub poziomie obciążenia urządzenia i wysłać je do odpowiedniego adresata. Dane z kompresora z kolei mogą pozwolić na oszacowanie nieszczelności instalacji oraz jaki wpływ na całość systemu mają naprawy w tym zakresie. Oznacza to, że danych do analizy dostarczyć mogą nam więc posiadane już urządzenia, bez konieczności montażu dodatkowych czujników.

Powyżej opisane urządzenia są przykładem, który miał za zadanie prezentację dowolności w sposobie uzyskiwania interesujących nas danych poza protokołami komunikacyjnymi, standardowo stosowanymi w automatyce.

Należy jednak podkreślić, że komunikacja z wykorzystaniem skryptów potrafi znacznie obciążyć urządzenie, a czas cyklu urządzenia może wzrosnąć do 1 sekundy. Dlatego też podczas testowania skryptów warto zwrócić na to uwagę.

Podsumowanie

Powyższy wpis proponuję potraktować jako opis możliwości komunikacyjnych urządzenia WebHMI i mocy jaka w nim drzemie, z uwzględnieniem skryptów LUA. Nie jest to poradnik mający na celu poprowadzenie użytkownika przez cały proces uzyskania danych, bo przecież każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Natomiast praca automatyka bardzo często polega na rozwiązywaniu problemów z pozoru nierozwiązywalnych i tylko nasza zawziętość często pozwala na znalezienie właściwej drogi.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Maj 2019

Nagrodę Kubek termiczny + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma LAPP.

 

28 maja 2019 / Kategoria: , , , ,
 • Autor: WojTech
 • Jestem automatykiem z zamiłowania i zawodu. Na co dzień pracuję w Utrzymaniu Ruchu w zautomatyzowanym magazynie rozwiązując problemy dnia powszedniego lub starając się usprawnić pracę innych poprzez wdrażanie koncepcji przemysłu 4.0.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

>KLIKNIJ<

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

>KLIKNIJ<

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Produkty LAPP w projektach studenckich

Produkty LAPP w projektach studenckich

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

>KLIKNIJ<

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.pl Niezależn...
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…