PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.johnsoncontrols.com
tel: +48 22 518 19 00
be-emea-automatyka@jci.com
KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

WebHMI – dodatkowe możliwości komunikacyjne

637 views, autor: WojTech.

Pilnie śledząc portal iAutomatyka kilkukrotnie natknąłem się na informacje o WebHMI. Po nagromadzeniu się kilku tematów w moim zakładzie pracy oraz chęci szybszego wdrażania przemysłu 4.0 udało mi się przekonać kierownictwo do zakupu jednego z tych urządzeń. Nie ukrywam, że podstawowym zamysłem było wykorzystanie urządzenia do komunikacji ze sterownikami firmy Siemens wyposażonymi w karty komunikacyjne Ethernet. Jednak nie będę się tu rozwodził nad znanymi funkcjami urządzenia. Chciałbym przedstawić moje krótkie jak dotąd zmagania z WebHMI oraz komunikacją z urządzeniami, które nie zostały wymienione na liście producenta.

Komunikacja ze sterownikami S7-300/400

Zacznę od wspomnianych już sterowników Siemens. W moim przypadku były to S7-300/400. Posiadają one tylko i wyłącznie porty MPI/DP. W moim zakładzie pracuje kilka urządzeń tego typu i wymagane było umożliwienie ich diagnostyki poprzez Ethernet. Do tego celu wykorzystaliśmy adaptery, czy raczej bramy MPI/DP na Ethernet.

Przykładowy adapter IBHLink S7++, jest urządzeniem współpracującym z oprogramowaniem Siemens Step7. Jeżeli chcemy taką komunikację nawiązać poprzez oprogramowanie Step7, wymagana jest instalacja oprogramowania producenta oraz wybór odpowiedniego kanału komunikacyjnego poprzez PG/PC Interface. Proponuję w pierwszej kolejność skonfigurować urządzenie i nawiązać połączenie poprzez oprogramowanie Siemensa. Ze względu na istnienie dokumentacji producenta na ten temat pominę opis procesu i zamieszczę jedynie zrzut ekranu konfiguracyjnego PG/PC:

Po uzyskaniu połączenia PLC – Step7 postanowiłem skomunikować WebHMI ze sterownikiem i okazało się, że jest to bardzo proste, a konfiguracja nie przysparza większych trudności. W zakładce Ustawienia – Zmienne dodajemy Nowe połączenie, w którym wybieramy protokół S7 Comm (TCP) podając adres IP skonfigurowanego adaptera oraz TSAP (przykład 03 02, co odpowiada S7 CPU znajdującemu się na rack 0, slot 2 – teoretycznie, ale o tym później).

Reklama

Kolejny etap, to dodanie zmiennych i za ich pomocą sprawdzenie komunikacji w zakładce Diagnostyka u dołu ekranu (informacja na czerwono oznacza problemy z odczytem zmiennej). Proponuję dodać zmienną, której stan jesteśmy w stanie fizycznie sprawdzić. Poniżej przykład błędu komunikacji dla innego sterownika.

Komunikacja z adapterem Profibus

Aby uniknąć podejrzeń o stronniczość lub promocję konkretnych producentów, to podobną komunikację nawiązałem również z urządzeniem NETLink PRO Compact. W tym przypadku wykorzystałem jednak Profibus. Napotkałem jednak jeden problem związany z adresacją. Niestety nie wiem czemu, ale TSAP musiałem ustawić na 030A, co odpowiada adresowi Profibus CPU, który wynosi 10, a nie szynie RACK oraz Slotowi, w który jest wpięty sterownik.

Gdyby ktoś miał potrzebę skomunikowania się ze sterownikiem bez zmiany jego Hardware Config i dodawania kart komunikacyjnych, to polecam zakup wspomnianego adaptera. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie tanie. Biorąc jednak pod uwagę cenę WebHMI i adaptera w porównaniu z innymi systemami SCADA, to raczej warto się nad tym zastanowić.

ZestaPRO.pl – dystrybutor WebHMI

Komunikacja z web serwerem

Kolejny przykład komunikacji, jaki chciałbym przedstawić, to uzyskanie zmiennych z web serwera zaimplementowanego w drukarce Zebra. Taki prosty web serwer został przedstawiony poniżej. Mi zależało na odczycie stanu samego urządzenia, ale w przedstawiony sposób można odczytać inne interesujące nas dane: liczniki, błędy itp.

Aby uzyskać tego typu zmienne nieodzowne okazuje się użycie skryptów LUA (wspomnę tylko, że zasiadając do pisania pierwszego programu w WebHMI język ten był dla mnie językiem nieznanym). Nie będę się tutaj zagłębiał w sam algorytm, ponieważ został on zapożyczony z wiki.webhmi.com.ua.  Ze swojej strony dodałem tylko przetworzenie otrzymanych danych i zapisanie ich do zmiennych wewnętrznych WebHMI.

Jako odpowiedź na nasze zapytanie GET uzyskałem źródło strony, w którym wystarczy wyszukać interesujące nas dane. W mojej sytuacji była to prosta informacja stanu maszyny.

Metoda może się okazać przydatna jedynie w komunikacji z prostymi web serwerami, gdy interesujące nas dane można odczytać ze źródła strony. Powyższe rozwiązanie nic nie da, jeżeli dane przetwarzane są poprzez skrypty strony. Dowiedziałem się o tym próbując odczytać ciśnienie znajdujące się na web serwerze sterownika kompresorów. Wszelkie próby kończyły się niepowodzeniem, zastosowana metoda okazała się być błędna. Po wielu frustrujących próbach postanowiłem dokładniej przebadać stronę internetową sterownika. Zaznaczę tutaj tylko, że nigdy nie zdarzyło mi się napisać strony internetowej, czy pisać skryptów na stronach. Wymiana danych była więc dla mnie totalną zagadką.

Po kliknięciu prawym klawiszem w stronę i wybraniu opcji: ‘Zbadaj element’ udało mi się dotrzeć do danych, jakie są wymieniane pomiędzy przeglądarką, a sterownikiem. Cyklicznie wysyłane było pewne zapytanie widoczne na zdjęciu poniżej, a w odpowiedzi uzyskiwany był ciągle zmieniający się ciąg znaków.

Postanowiłem poddać analizie pierwszą część odpowiedzi. Jak się szczęśliwie okazało, liczba 1954 w HEX odpowiada liczbie 6484, co po przeskalowaniu daje 6.484, czyli rzeczywistą wartość ciśnienia na kompresorze. Zapytanie wysyłane przez przeglądarkę postanowiłem wykorzystać w swoim skrypcie. W efekcie uzyskałem identyczną odpowiedź, jak w przeglądarce. W następnym kroku spróbowałem skrócić zapytanie tylko do pierwszego członu. Poniżej zamieszczam skrypt, który pyta tylko o wartość ciśnienia. Jednak żeby zapytanie nie było wysyłane zbyt często, ograniczyłem jego częstotliwość do jednego na sekundę.

Może ktoś zapyta po co wysyłać zapytanie do drukarki, czy sterownika kompresora. Otóż z samej tylko drukarki można uzyskać dane np. o mijającym czasookresie przeglądu lub poziomie obciążenia urządzenia i wysłać je do odpowiedniego adresata. Dane z kompresora z kolei mogą pozwolić na oszacowanie nieszczelności instalacji oraz jaki wpływ na całość systemu mają naprawy w tym zakresie. Oznacza to, że danych do analizy dostarczyć mogą nam więc posiadane już urządzenia, bez konieczności montażu dodatkowych czujników.

Powyżej opisane urządzenia są przykładem, który miał za zadanie prezentację dowolności w sposobie uzyskiwania interesujących nas danych poza protokołami komunikacyjnymi, standardowo stosowanymi w automatyce.

Należy jednak podkreślić, że komunikacja z wykorzystaniem skryptów potrafi znacznie obciążyć urządzenie, a czas cyklu urządzenia może wzrosnąć do 1 sekundy. Dlatego też podczas testowania skryptów warto zwrócić na to uwagę.

Podsumowanie

Powyższy wpis proponuję potraktować jako opis możliwości komunikacyjnych urządzenia WebHMI i mocy jaka w nim drzemie, z uwzględnieniem skryptów LUA. Nie jest to poradnik mający na celu poprowadzenie użytkownika przez cały proces uzyskania danych, bo przecież każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Natomiast praca automatyka bardzo często polega na rozwiązywaniu problemów z pozoru nierozwiązywalnych i tylko nasza zawziętość często pozwala na znalezienie właściwej drogi.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Maj 2019

Nagrodę Kubek termiczny + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma LAPP.

 

Reklama

28 maja 2019 / Kategoria: , , , ,
 • Autor: WojTech
 • Jestem automatykiem z zamiłowania i zawodu. Na co dzień pracuję w Utrzymaniu Ruchu w zautomatyzowanym magazynie rozwiązując problemy dnia powszedniego lub starając się usprawnić pracę innych poprzez wdrażanie koncepcji przemysłu 4.0.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

>KLIKNIJ<

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

>KLIKNIJ<

Produkcja masowa to już przeszłość

Produkcja masowa to już przeszłość

>KLIKNIJ<

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

>KLIKNIJ<

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

>KLIKNIJ<

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

>KLIKNIJ<

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

>KLIKNIJ<

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

>KLIKNIJ<

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

>KLIKNIJ<

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

>KLIKNIJ<

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

>KLIKNIJ<

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

>KLIKNIJ<

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

>KLIKNIJ<

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

>KLIKNIJ<

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…