Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/04/20180213_113439.jpg

Aktualizacja WebHMI 3.0 + BACnet IP + j.polski + więcej


Artykuł z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu


Została wydana nowa wersja oprogramowania sprzętowego WebHMI v3.0

Główne zmiany:

 • Zastosowano technologię „Comet” do aktualizacji danych przez interfejs internetowy.
 • Dodano narzędzie do diagnostyki jakości połączeń pracujące w czasie rzeczywistym.
 • Wprowadzono możliwość wyświetlania tabeli z komunikatami na dowolnym ekranie w osobnym oknie podręcznym.
 • Dodano protokół komunikacyjny BACnet IP.
 • Dodano sprawdzanie warunku wartości minimalnej/maksymalnej dla rejestrów wykorzystywanych w receptach.
 • Dodano właściwość migania dla elementu typu „Image” (obraz).
 • Znacząco zwiększono maksymalną długość magistrali 1-Wire na dedykowanych konwerterach USB 1-Wire. Można tworzyć magistrale o długości do 200m.
 • Wprowadzono możliwość wyboru wartości liczbowej z listy rozwijanej zamiast wpisywania odręcznego w sytuacji zmiany wartości rejestru powiązanego z obiektem „Dictionary”.
 • Zaktualizowano system operacyjny OpenWRT, jądro Linux i powiązane narzędzia.
 • Naprawiono inne, drobne błędy.
 • Dodano język polski! (możliwość aktualizacji od 8 maja)

Aktualizacja danych za pomocą technologii Comet

W poprzednich wersjach oprogramowania WebHMI wartości wszystkich rejestrów były sprawdzane okresowo w celu aktualizacji danych na pulpitach, trendach i listach rejestrów. Wraz z rozrostem projektów stało się oczywiste, że duża ilość danych może powodować kolizje w kanałach transmisyjnych i spowalniać transfer między WebHMI a przeglądarką internetową. Dlatego wprowadzono dwie optymalizacje: sprawdzanie wyłącznie wartości rejestrów wykorzystywanych na aktualnie widocznym ekranie oraz adaptacyjną zmianę interwału zapytań WebHMI w celu dostosowania do wolnych połączeń. Przeglądarka mogłaby samodzielnie zwiększyć interwał zapytań WebHMI, gdyby zauważyła, że nie docierają z zadaną częstotliwością. Dla małych projektów takie rozwiązanie zdało egzamin.

Jednak nasi klienci nie stoją w miejscu i tworzą co raz to większe projekty. W takiej sytuacji stary system aktualizacji danych staje się nieefektywny i dlatego zastąpiono go nowym, doskonalszym.

Technologia Comet umożliwia przesyłanie do przeglądarki tylko tych danych, które uległy zmianie przy jednoczesnej minimalizacji opóźnień. Tak więc, gdy wykorzystywanych jest 1000 rejestrów na 20 kontrolerach, nie ma potrzeby przesyłania ich wszystkich do przeglądarki kilka razy na sekundę. Mało prawdopodobnym jest, aby wszystkie z nich się zmieniły. Zamiast tego WebHMI generuje pakiety tylko z tych danych, które faktycznie zostały zmienione i natychmiast przesyła je do przeglądarki, a nie w momencie, gdy przeglądarka ich zażąda.

Pozwala to drastycznie zmniejszyć wymagania dotyczące kanału transmisji danych, zmniejszyć koszty transmisji i obciążenie przeglądarki, która nie musi ponowie odświeżać niezmienionych elementów interfejsu na ekranie.

Innym pozytywnym aspektem technologii Comet jest zmniejszenie opóźnień między rzeczywistą zmianą wartości rejestru a zaktualizowaniem jej w oknie przeglądarki. Przy wystarczająco krótkim czasie skanu opóźnienie między zmianą stanu wejścia PLC/Modułu IO a zmianą wartości rejestru w interfejsie WebHMI jest niezauważalne.

Również w celu optymalizacji pracy z wolnymi połączeniami 3G, stworzyono grupowanie pakietów. WebHMI zbiera wiadomości o zmianach wartości rejestrów w pakiety danych i wysyła nie częściej niż podano w ustawieniach systemu. Pozwoliło to uniknąć zbyt częstego przesyłania danych zmniejszając obciążenie związane z transmisją danych w sieci. Przedział gromadzenia danych w pakiety jest elastycznie dostosowywany w zakresie od 100ms do 5s.

  

Diagnostyka jakości połączenia

WebHMI umożliwia integrację szerokiej gamy systemów inżynierskich w jeden system zarządzania – od oświetlenia i klimatyzacji po zaawansowane systemy sterowania. Ze względu na różnorodność urządzeń, przegląd wszystkich rejestrów może zająć dużo czasu dlatego WebHMI wyposażono w mechanizmy optymalizujące czas skanowania. Jeśli jednak jeden z kontrolerów zostanie wyłączony w celu konserwacji lub naprawy, czas skanowania może znacząco wzrosnąć, co spowoduje wzrost czasu reakcji systemu na działania operatora.

Tego rodzaju opóźnienia bardzo irytują użytkowników i sprawiają, że praca z systemem jest niewygodna. Uciążliwym jest oczekiwanie na włączenie oświetlenia kiedy opóźnienie wynosi 5-10 sekund. Zatem co się stało? Dlaczego tak gwałtownie zmienił się czas skanowania?

Wcześniej konieczne było śledzenie wewnętrznych rejestrów zawierających kody błędów, przeglądaniem logów itd. Co nie było ani wygodne, ani intuicyjne.

Nową wersję oprogramowania wzbogacono o narzędzie „Diagnostics” (diagnostyka połączeń). Jest ono dostępne w oknie wywoływanym z paska statusu. Teraz użytkownik może łatwo prześledzić, ile czasu zajmuje wymiana danych z podłączonymi urządzeniami oraz status błędów komunikacji. Umożliwi to natychmiastowe wykrycie nieprawidłowości oraz naprowadzi na przyczynę wydłużenia czasu reakcji systemu.

 

Tabela komunikatów na wszystkich pulpitach

Teraz na wszystkich pulpitach można szybko odczytać najnowsze wiadomości z systemu. Dzięki temu z jednej strony poprawiono wygodę pracy użytkownika i poziom świadomości personelu, a z drugiej uproszczono ekrany, usuwając nie zawsze potrzebne tabele z wiadomościami.

Dodano protokół BACnet IP

Zaimplementowano zapytania Read Property i Write Property protokołu BACnet co umożliwiło integrację z urządzeniami go obsługującymi. Pozwalają na odczyt i zapis rejestrów typu:

 • Analog Input
 • Analog Output
 • Analog Value
 • Binary Input
 • Binary Output
 • Binary Value
 • Multi State Input
 • Multi State Output
 • Multi State Value

Zaktualizowany system operacyjny OpenWRT, jądro Linux i powiązane narzędzia

Zaktualizowano prawie całe oprogramowanie systemowe do najnowszych wersji. Pozwoliło to na zmniejszenie zużycia pamięci operacyjnej, zasobów procesora oraz na ogólne zwiększenie bezpieczeństwa i sprawności systemu.

Aktualizacja dla wersji  2.10 i starszych

Technologia Comet wymaga specjalnych modułów w systemie operacyjnym WebHMI. Dzięki wbudowanym narzędziom zaktualizować można jedynie kod systemu SCADA nie mając przy tym dostępu do systemu operacyjnego. Zatem nie można ich wykorzystać do aktualizacji z wersji 2.X do wersji 3.0. Dlatego proces aktualizacji przeprowadzany będzie przez nas za pomocą zdalnego dostępu do urządzenia i wyłącznie na życzenie klienta. Ponadto aktualizacji wymagać będą wszystkie ustawienia sieciowe urządzenia.

Od kwietnia 2018 wszystkie WebHMI będą sprzedawane z wersją oprogramowania 3.0.

Gdzie kupić?

Spis dystrybutorów znajdziesz na https://zestapro.pl/


Więcej z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu


Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: iAutomatyka.pl
 • iAutomatyka.pl to innowacyjny portal branżowy skupiający praktyczną wiedzę, nowości i komunikaty oraz działalności firm w katalogu branżowym i na Mapie Automatyki. Udostępniamy firmom możliwość prostej i szybkiej promocji informacji w wielu obszarach Internetu.Kompleksowo zajmujemy się wizerunkiem Państwa Firmy, zdejmujemy cały ciężar, dzięki Naszym kompetencjom budujemy markę – nasze mechanizmy i działania pozwalają zaoszczędzić czas ponieważ to zespół iAutomatyka zajmuje się rozgłosem Waszej wiadomości.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!
.
NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
 • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • Inteligentny chwytak równoległy SCHUNK EGI z certyfikowanym interfejsem PROFINET-IRT został zaprojektowany z myślą o rozmaitych wymagających zastosowaniach z zakresu przenoszenia w branży elektronicznej, farmaceutycznej i laboratoryjnej. Te...