Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków, opracowuje ołowiowo-kwasowe akumulatory samochodowe oraz zaawansowane akumulatory do pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym oraz systemy wnętrz samochodowych.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

SCADA WebHMI – tak dużo w tak niewielkim urządzeniu!

12436 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.

Artykuł z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu


To urządzenie zapiera dech w piersiach jak tylko inżynier uświadomi sobie jego możliwości! Z początku nie chciałem w to wierzyć, coś musi być na rzeczy! Przecież to nie możliwe aby jedno urządzenie sprawnie zarządzało takim bogatym w funkcje portfolio! SCADA, HMI, WiFi,  zaawansowane opcje sieciowe, zdalne zarządzenie i programowanie, wysoko poziomowe programowanie, kalendarze, planowanie, raporty i wiele, wiele innych. Zastanawiałem się jak nazwać to urządzenie… “serwer automatyki i SCADA”,  “Sterownik ze SCADĄ”, “Ninja do szafy elektrycznej”, “Super Sterownik SCADA” – jeszcze jakieś pomysły?

Nie wierzysz? Zapraszam Cię na artykuł w którym opisuję wrażenia podczas wykonanych testów. Zaczynamy!

P.S. Opisywane urządzenie WebHMI to nie jest produkt firmy GE i nie ma związku z iFIX (mają podobną nazwę “WebHMI” do czegoś innego).

Skąd się wzięło WebHMI na testach iAutomatyka?

W zasadzie na WebHMI trafiłem przypadkowo  w zarządzanej przez nas grupie Automatyk Może Więcej. Zainteresowany nowością na rynku zapoznałem się z możliwościami na stronie producenta. Czytając opis zastanawiałem się, czy mowa o jednym urządzeniu czy o całej ich serii. Przeszperałem internet w poszukiwaniu dodatkowych informacji i zdziwiłem się, że jest tego tak dużo, ale nie w Polsce. Dowiedziałem się również, że WebHMI  jest już na rynku od 2015 roku a dystrybucja w naszym kraju dopiero zaczęła się pod koniec 2017.  Wszystko więc jasne, nowość!

Aktualizacja artykułu: WebHMI jest dostępny >> TUTAJ << lub na zapytanie ofertowe oferty@iautomatyka.pl

Nie mogłem przejść obok tego obojętnie. Jeśli opis jest prawdziwy i WebHMI może “wszystko” to narobi zamieszania w każdym układzie sterowania. Może to być element każdej szafy! Musiałem to sprawdzić, przetestować i jest! Po dosłownie kilku wymienionych e-maili z Zesta PRO na 3 dzień miałem WebHMI na testy.

 

Cała instrukcja WebHMI na pudełku

Odbieramy paczkę od kuriera. Rozpakowujemy i naszym oczom ukazuje się pudełko z ciekawą grafiką na zewnątrz, prezentującą elastyczność zastosowań WebHMI. Otwieramy, a w środku tylko urządzenie w dizajnerskiej obudowie i antena wifi. Tylko!? Żadnej instrukcji, jak zacząć, nic!

Nie, czekaj! Jest! Nad rysunkiem opisującym budowę i przykładowe połączenia znajduje się napis 3 STEPS QUICK START….

“Daj młodemu niech testuje”

Godzina 11:30, za 30 minut miałem spotkanie i więcej pobawić się WebHMI w tej chwili nie mogłem. Jeszcze przed wyjściem z biura mój wspólnik Rafał Kupiński rzucił lekko: Marcin, to daj młodemu niech testuje. W chwili pisania tego artykułu i testów WebHMI mamy na praktykach ambitnego inżyniera, który co nieco już w automatyce zobaczył, ale czy poradzi sobie z tym urządzeniem? A co mi tam. Paweł Zadroga (praktykant) aktualnie realizował kilka zadań w TIA PORTAL na sterowniku PLC Siemens S7-1200. Dostał więc kolejne zadanie do wykonania, kompletnie od zera:

Zbuduj wizualizację SCADA z przyciskiem uruchamiającym wykres, na którym generowany jest przebieg sinusoidalny. Dane oczywiście WebHMI ma pobierać z PLC” i wyszedłem.

Wracam za dwie godziny i co zastaję? Siedzi młody wyprostowany, wyraźnie z siebie zadowolony i z gracją baletnicy prezentuje wykonane zadanie. Klik i na ekranie pojawia się trend z wykresem sinusoidalnym. Wow, to wygląda na prawdę dobrze! Po chwili pokazuje, że w tym czasie wykonał 3 dodatkowe plansze gdzie testował pozostałe funkcje SCADY, przyciski, suwaki, bargrafy, liczniki, nawet filmik z YouTube na wizualizacji wstawił. Mówię Wam! Student bez większego doświadczenia uruchomił SCADę i zaczął ją w praktyce używać! Zdolny student czy proste w obsłudze urządzenie? A może jedno i drugie?

Okazuje się, że cały interfejs znajduje się w WebHMI a wizualizację wykonujesz przeciągając wstępnie skonfigurowane moduły i elementy. Następnie parametryzacja według własnych upodobań i gotowe! Nie ma żadnych ograniczeń w ilości ekranów, zmiennych czy tagów. Nie ma żadnych licencji, kruczków czy poziomów programów na basic i professional.

Kupujesz urządzenie i bez ograniczeń korzystasz ze wszystkich funkcji! Genialne, a to dopiero początek tego co potrafi WebHMI.

Uruchomienie i programowanie SCADA

W zasadzie instrukcja z pudełka mówi prawdę, do uruchomienia i rozpoczęcia pracy wystarczą 3 kroki. Niezbędna jest karta SD, następnie podłączamy urządzenie do zasilania. Po chwili pojawia się nowa, otwarta sieć wifi, standardowo nazwana WebHMI, do której możemy się podłączyć aby zacząć prace. Drugi wariant połączenia to wpięcie się przewodem w gniazdo LAN i połączenie po Ethernet. W obu przypadkach w przeglądarce należy wpisać IP 192.168.1.1 po czym powita nas ekran logowania, gdzie wpisujemy 2x admin.

Dalej wszystko jest tak intuicyjne, że aż prosi się o dalsze programowanie. Cała budowa SCADY, konfiguracja i parametryzacja odbywa się przez przeglądarkę internetową. Wszystkie strony ładują się natychmiastowo, bez żadnych lagów i ładujących się ekranów. Praca z WebHMI jest na prawdę przyjemna. 

Pierwszy ekran po zalogowaniu to prośba o konfigurację protokołu komunikacyjnego.

Wybraliśmy S7 Communication do połączenia się ze sterownikiem Siemens S7-1200. W PLC wystarczy jedynie zaznaczyć w konfiguracji na pełne zezwolenie komunikacji za pomocą komend PUT/GET co sprowadza się do zaznaczenia jednego checkboxa:

I to wszystko! Dalej WebHMI ma dostęp do całej pamięci sterownika.  Można więc dodawać rejestry i odwoływać się do bloków DB, Wejść, Wyjść, czy do pamięci M aby później połączyć rejestry z obiektami na wizualizacji lub innymi funkcjami. Podobnie jest z innymi protokołami.

WebHMI: dodawanie tagów / rejestrów

Zaskakujące jest to, że w tak sprytnym urządzeniu nie ma żadnych limitów co do ilości zmiennych. To czyni WebHMI poważnego konkurenta dla wszystkich systemów SCADA, bo uwierzcie mi można za jego pomocą zbudować bardzo rozbudowany system! W klasycznych systemach SCADA nie dość, że licencje są drogie to ograniczone w użytkowaniu, o całej infrastrukturze nie wspominając.

Dodawanie rejestrów może odbywać się ręcznie lub przez import/export plików, co w większych projektach znacznie może ułatwić pracę. Konfiguracja tagów jest moim zdaniem na zaawansowanym poziomie, można potraktować rejestr podstawowo do wyświetlania wartości ale można też przypisać kolory dla trendów, stany w zależności od osiągniętych wartości, czy podpiąć stany alarmowe i wiele innych.

Tagi można również grupować w paczki danych co jest istotne do optymalizacji komunikacji, ale o tym za chwilę.

Budowanie wizualizacji SCADA w WebHMI

Interfejs, jak wspominałem wcześniej w całości jest zaimplementowany w urządzeniu WebHMI. Oznacza to, że nie potrzebujemy instalować żadnych serwerów, oprogramowania, aktywować licencji czy wszystkich innych, ciężkich jak wóz z węglem, czynności do uruchomienia klasycznej SCADY. Z WebHMI sprawa jest prosta. Podłączasz się i zaczynasz działać! Podkreślam to wielokrotnie w tym artykule ponieważ uważam to za ogromny atut!

Do budowania wizualizacji mamy kilkanaście podstawowych narzędzi w schludnie wyglądającym designie. Każdy z nich można parametryzować, zmieniać kolory, wielkości i wszystko inne czego potrzeba do zbudowania porządnej SCADY. Do podstawowych i prostych aplikacji w zupełności to wystarcza. Jeśli chcemy stworzyć coś profesjonalnego to WebHMI obsługuje dwa rodzaje grafik bez tła: SVG i PNG (jpg również). Osobiście preferuję grafiki SVG i darmowe oprogramowanie do ich tworzenia InkScape.

Producent twierdzi, że liczba ekranów również jest nieograniczona. Odwołania do kolejnych plansz możemy implementować bezpośrednio na wizualizacji lub umieszczać je w menu po lewej stronie, które sprytnie się chowa gdy naciśniemy ikonę z trzema paskami. Całość doskonale prezentuje się nie tylko w wersji dla użytkownika ale również na urządzeniach mobilnych:

Galerię przykładowych ekranów znajdziesz na samym dole tego artykułu, tymczasem oprócz budowania ekranów wizualziacji WebHMI ma szereg przydatnych i zaawansowanych funkcji. Wszystkie możliwości są łatwo dostępne z menu umieszczonego po lewej stronie, co sprawia że bardzo szybko jesteśmy w stanie zapoznać się z całą konfiguracją. To czyni między innymi WebHMI intuicyjnym w programowaniu urządzeniem.

Opcje menu w WebHMI

Admin – w tym miejscu dodajemy użytkowników, oraz przypisane im role. Ograniczenia dla poszczególnych ról również wykonujemy w tej zakładce.

Dashboards – w tym miejscu znajduje się lista wszystkich utworzonych ekranów / plansz wizualziacji.

Analytics –  tutaj mamy dostęp do wszystkich naszych danych niezależnie od zbudowanych ekranów. Możemy podglądać wszystkie grafy, trendy, wartości poszczególnych zmiennych, przeglądać zarejestrowane logi czy nawet akcje użytkownika (kto co edytował i kiedy). Najciekawsze z tej zakładki to możliwość tworzenia własnych grafów i trendów “na szybko” na podstawie dostępnych trendów. Genialne! 

Messages – przegląd zarejestrowanych zdarzeń, wg konfiguracji w tagach, wg events lub ze skryptów.

Alerts – Przegląd zarejestrowanych alarmów, wg konfiguracji w tagach lub w skrypcie.

Video – Tutaj możemy przeglądać strumieniowe przesyłanie obrazów. Można to wykorzystać do podglądu kamer, ale też do podglądu filmów np. z YouTube czy plików jpg z innej strony www.

Setup –  W tym miejscu znajduje się cały szereg funkcji, który jest wart opisania:

Registers – zarządzanie rejestrami, grupowanie, konfigurowanie statusów, alertów, wiadomości, kolorów grafów i trendów.
Scripts – dodawanie skryptów napisanych w LUA, zarządzanie nimi kiedy, który ma zostać wykonany.
Calendar – bardzo ciekawa opcja! Możemy ustawiać zadania w kalendarzu z wyborem co ma się wydarzyć. Np. 15 Czerwca o 19:00 włącz światło albo wykonać jakiś skrypt czy ustawić komunikat przypominający.
Recipes – zarządzanie recepturami.
Events – zarządzanie wydarzeniami. Programujemy na gotowych blokach (do wyboru funkcje logiczne, matematyczne i rejestry) i do każdego takiego programu dopisujemy akcje które mają zostać wykonane: zapisanie raportu lub dodanie wiadomości zdarzenia messages. To jest naprawdę proste i nie wymaga znajomości programowania 🙂
Dictionares – słownik w którym możemy określać nazwy dla poszczególnych wartości rejestrów np. gorąco, ciepło, pokojowo, chłodno, zimno w zależności od temperatury.
Dashboards – dodajemy oraz konfigurujemy ekrany SCADY, możemy tutaj określić kolory, wielkość, siatkę, doczepić templatkę lub ustawić dostęp (admin, operator, read-only user).
Image Library – w tym miejscu budujemy bazę grafik, które następnie możemy wykorzystać w wizualziacji.
Trends, Graphs – konfiguracja trendów (wykresów graficznych) oraz grafów (statystyk, tabel, słupków itp.).
Video Streams – konfiguracja adresów kamer lub filmów stream do wyświetlania w zakładce VIDEO lub na ekranach SCADA
Settings – ustawienia dotyczące urządzenia WebHMI, ModBus serwer, oraz dostęp do usługi level2 (chmura WebHMI, tania jak barszcz 3 UAH / dzień czyli około 35 groszy)
Branding – ustawienie własnego logo (my wstawiliśmy logo iAutomatyka oczywiście)
Users – zarządzanie użytkownikami, to samo co zakładka admin.
Backup & Restore – zgrywanie i wgrywanie projektu w postaci jednego pliku. Bardzo sprawnie i szybko działa, testowaliśmy. Proces odbywa się jednym kliknięciem.
Clean projekt – opcje do czyszczenia logów, zebranych danych lub całego projektu (ustawienia fabryczne),
Network Setup – dostęp do oddzielnego obszaru z ogomną ilością opcji do konfiguracji sieci LAN, WAN, VLAN, 3G, NAT, Routing, Firewall, VPS, CloudWebHMI, NTP oraz konfiguracja wirtualnych portów COM i Ethernet w celu zdalnego zarządzania i programowania podłączonymi do WebHMI urządzeniami (np. PLC).
API key – możliwość integracji opcji i danych zgromadzonych WebHMI z każdym zewnętrznym interfejsem np. excel, android, systemy magazynowe ERP, CRM, SAP i czym sobie programista zamarzy :).

Maintenence – opcje do zarządzania urządzeniem WebHMI restart, update, logi WebHMI i usługi level2, użycie przestrzeni SD i kilka innych opcji.

Log out – wylogowanie

Budowa WebHMI porty, WiFi, 3G, zdalny dostęp, wejścia/wyjścia

Dobra! Przejdźmy teraz do budowy. Od góry znajdują się 3 porty. Dwa Ethernetowe i jeden USB.

Port Ethernet WAN, służy do podłączenia WebHMI do internetu w celu zdalnego dostępu do SCADY ale też do urządzeń podłączonych do WebHMI. Tak! Ma opcję bramki oraz virtual port, co oznacza że możemy mieć bezpośredni dostęp do podłączonych urządzeń na przykład aby zdalnie zmienić program PLC przez połączenie WebHMI.

Port Ethernet LAN, służy do podłączenia zewnętrznych urządzeń np. sterowników PLC, falowników, analizatorów, modułów IO, i wszystkiego co obsługuje dostępne protokoły w WebHMI (spis niżej) oraz zewnętrznych kamer IP w celu wyświetlania obrazu na wizualizacji.  Port LAN służy również do programowania WebHMI. Można też programować go przez w WiFi. Więcej na stronie sklepiautomatyka.pl

Port USB, służy między innymi do podłączenia modemu 3G/4G w celu zdalnego zarządzania obiektem, SCADĄ, do programowania podłączonych urządzeń, czy do zmiany programu w WebHMI. Czujecie potęgę zastosowań i redukcję kosztów poprzez eliminację innych urządzeń? Ja tak! To nie wszystko! Podłączając do USB konwerter można uzyskać dodatkowe porty RS-232/422/485, M-Bus, 1-Wire.

Dalej od frontu mamy przeźroczystą klapkę pod którą kryje się 7 diod informujących o statusie urządzenia, przycisk reset, przycisk ON/OF oraz slot na kartę SD. Na karcie SD, przechowywana jest cała aplikacja, pliki, obrazy, logi i baza danych. WebHMI obsługuje karty do 32GB co w tego typu urządzeniach jest to ponad zaawansowane użytkowanie.

Teraz ciekawostka! Pod spodem, znajduje się gniazdo na antenę WiFi. Możemy zdalnie programować ale też używać zbudowanej wizualizacji. Oznacza to, że w obrębie WiFi możemy podłączyć się smartfonem, tabletem czy laptopem aby odczytać dane, zebrać logi, sprawdzić diagnostykę, czy nawet zmienić program w podłączonym sterowniku PLC (funkcja routera). Zastosowania są nie ograniczone ze względu na możliwości programowania w języku wyższego rzędu LUA (na bazie C i C++) ilub zaawansowane opcje sieciowe.

W zasadzie dlaczego w takim razie nie zastąpić sterownika PLC urządzeniem WebHMI? Da się! WebHMI z powodzeniem może sterować zewnętrznymi modułami IO i pełnić jednocześnie rolę serwera SCADA. Przetestowaliśmy to na modułach IO – ICP CON w komunikacji Modbus RTU.

Pod anteną ostatnie gniazdo a w nim 10 pinowa listwa zaciskowa. Trzy zaciski na zasilanie (PWR), trzy zaciski na dwa wyjścia przekaźnikowe (RELAY). Dalej pin wolny, i trzy ostatnie piny (RS) to port RS485! Można zatem podłączyć urządzenia z protokołem modbus RTU lub skorzystać z custom protocol! TAK! Można implementować własne protokoły jeśli WebHMI nie posiada, któregoś w standardzie.

Bonusy:

 • Zintegrowany zasilacz UPS do 120 minut pracy autonomicznej.
 • Dodatkowe porty: RS-232/422/485, M-Bus, 1-Wire, itd. poprzez adaptery USB.
 • Obudowa superkompaktowa, bez wentylatora.

Obsługiwane protokoły komunikacyjne

Przede wszystkim należy wspomnieć, że WebHMI ma funkcjonalność “Multi Protocol” czyli na jednym połączeniu fizycznym może funkcjonować wiele protokołów. W praktyce oznacza to, że jeden WebHMI może połączyć się z różnymi urządzeniami, różnych producentów w jednej sieci Ethernet. W przypadku wykorzystywania niestandardowych urządzeń istnieje możliwość implementacji własnego protokołu za pomocą języka skryptowego. Czego chcieć więcej? Może najpopularniejszych protokołów?

Protokoły komunikacyjne:

 • Modbus RTU/ASCII/TCP,
 • Delta Electronics DVP,
 • Siemens S7 Communication (S7-300, S7-400, S7-1200, S7-1500),
 • Siemens PPI (S7-200),
 • Mitsubishi MELSEC,
 • Allen-Bradley DF1,
 • 1-Wire,
 • OWEN,
 • Carel Easy,
 • Własne Protokoły użytkownika,

W planach jest również protokół BacNet – co sprawi z WebHMI prawdziwego killera w automatyce budynkowej. Chociaż w sumie już nim może być :).

Dodatkowo WebHMI ma opcję serwera ModBus TCP – czyli wszystkie zebrane dane z różnych urządzeń może udostępnić dalej w uporządkowanej strukturze na przykład do innego systemu SCADA lub urządzeń typu PLC. Perełka! 

Przykład połączeń WebHMI

Optymalizacja komunikacji

Analizując i testując WebHMI doszedłem do wniosku, że projektowali je bardzo ogarnięci ludzie. Praktycznie wszystko zostało przemyślane i doprecyzowane. Weźmy chociażby pod uwagę to, że mamy możliwość organizacji wymiany danych. Oznacza to tyle, że ustawiając priorytety wymiany danych i wyodrębnienia pakietów o wysokim i normalnym priorytecie możemy mówić o optymalizacji komunikacji pomiędzy urządzeniami w sieci. Do tego możemy precyzyjnie określić czas skanowania podłączonych urządzeń.

Dzięki temu zastosowanie WebHMI może być realizowane do dużych projektów z wieloma urządzeniami.

Sposoby połączenia i zdalne programowanie

W tym rozdziale dosłownie nie wiem od czego zacząć, ponieważ jest tego aż tyle. Może od tego, że ustawienia konfiguracji sieci jest na silniku OpenWRT & LuCI co sprawia, że WebHMI to również zaawansowany router, który można zaimplementować do każdej sieci bez żadnych dodatkowych urządzeń sieciowych. Dwa porty LAN i WAN oraz WiFi pozwalają na połączenie z urządzeniem w celu zarządzania, monitorowania i sterowania bezpośredniego na wiele sposobów. Wszystkie z nich przetestowaliśmy i nie mamy zastrzeżeń co do działania. Oto one:

 • Połączenie LAN – tutaj sprawa jest chyba oczywista, jeśli WebHMI jest w sieci lokalnej to naturalnie każdy komputer w tej samej sieci może mieć dostęp do WebHMI, SCADY, i podłączonych do WebHMI urządzeń – kwestia konfiguracji.
 • Połączenie WiFi – Jak wyżej, tylko że bezprzewodowo. WebHMI może pracować jednocześnie w różnych sieciach pełniąc rolę klienta, jak i punkt dostępu (oraz inne opcje).
 • Połączenie WAN
 • Obsługa VPN – możemy uruchomić połączenie VPN korzystając z własnego tunelu lub skorzystać z dowolnej innej chmury. WebHMI w swojej usłudze udostępnia również bezpieczne połączenie nazywane Level2.
 • Level2 – płatna usługa chmury, dzięki której bez specjalnej konfiguracji mamy dostęp do WebHMI z każdego miejsca na ziemi. Koszt jest śmiesznie niski i kosztuje  3 UAH / dzień czyli około 35 groszy za jeden dzień.
 • Modem 3G – podłączony do USB daje dostęp do WebHMI z dowolnego miejsca. Najlepiej jeśli karta ma stałe IP, wtedy sprawa jest prosta. Inaczej można zastosować opcję DynDNS jako pośrednika w połączeniu. Myśmy testowali na modemie Huawei O2. Działa :). Opcja modemu 3G świetnie nadaje się do obiektów rozproszonych typu stacje SUW, studnie, pompownie, tłocznie itp. Nie dość, że możemy mieć dostęp do urządzeń w szafie to możemy mieć wizualizację SCADA tego obiektu. Zresztą wiecie już sami, wszystko opisałem wyżej.

Jest tego więcej, ale nie będziemy wszystkiego rozpisywać. Specyfikację można zobaczyć w TUTAJ w zakładce dane techniczne.

Własne skrypty – programowanie w LUA

WebHMI umożliwia swobodne programowanie w języku LUA, co daje mu prze-ogromne możliwości! Chociażby takie, że po podłączeniu modułów IO, WebHMI może być sterownikiem. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia 🙂

WebHMI jako tłumacz protokołów? Za pomocą skryptów można  na przykład zaprogramować krosowanie danych pomiędzy urządzeniami. Bardzo przydatna funkcjonalność, gdy chcemy komunikować między sobą urządzenia różnych producentów, które wykorzystują niekompatybilne protokoły.

Jak z instrukcją i tutorialami?

Oprócz instrukcji na pudełku (3 kroki) mamy do dyspozycji całą wikipedię jako help. Wszystkie możliwe funkcje zostały opisane wraz z przykładami połączeń i konfiguracji. Chcesz połączyć się ze sterownikiem Siemens? Nie ma problemu! Chcesz połączyć się zdalnie przez modem 3G wpinając go w WebHMI do USB? Proszę bardzo! Masz tutorial krok po kroku.

Sprawdź sam: Instrukcja online WebHMI

Interfejs od wersji 3.0 jest już w języku polskim! 

Podsumowanie

WebHMI to konkretne urządzenie, które znajdzie zastosowanie w większości przypadków związanymi ze zdalnym połączeniem, wizualizacją i sterowaniem. Moim zdaniem jedno WebHMI może zastąpić kilka innych urządzeń w układzie sterowania. Zastosowanie widziałbym absolutnie w każdej branży i nie tylko w automatyce przemysłowej ale również w automatyce budynkowej, prostej i zaawansowanej automatyce domowej, w ogrodzie, na parkingu, w centrum handlowym czy nawet w sklepie spożywczym do zarządzania produktów (ze względu na API). Ogranicza nas jedynie wyobraźnia z uwagi na elastyczność zastosowań!

GDZIE KUPIĆ?

Po kolejnych testach zdecydowaliśmy się dodać WebHMI w naszym sklepie internetowym.  https://sklepiautomatyka.pl. Zapraszamy również składać zapytania ofertowe na kontakt@iautomatyka.pl. Możesz również zapytać o dostępność swojego dostawcy np. Hurtownie Alfa Elektro

Galeria przykładowych zastosowań WebHMI


Więcej z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu
1 lutego 2018 / Kategoria: , , , , , , , , , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl

  Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Pomiar parametrów sieci energetycznej z systemem WAGO

Systematyczne zarządzanie energią jest w dziś koniecznością, gdyż pozwala na obniżenie stale rosnących kosztów energii. Liczne projekty zarządzania energią pokazują, że można zredukować jej zużycie o 30%, a nawet więcej. Na początku takiego projektu znane są jednak tylko łączne koszty energii. Brakuje szczegółowych informacji, jak wygląda zużycie energii w poszczególnych punktach i gdzie można by

Pomiar parametrów sieci energetycznej z systemem WAGO

Sterownik SCADA WebHMI jest dostępny w TIM.PL

WebHMI już dostępne w sklepie tim.pl. Co w tym nadzwyczajnego? A to, że tim.pl to jedna z najlepszych platform internetowych do zakupów w branży elektrycznej. Korzyści założenia konta w tim.pl opisaliśmy poniżej a tymczasem zapoznaj się ze sterownikiem SCADA. WebHMI jest zoptymalizowanym urządzeniem do przetwarzania i wyświetlania danych procesowych w prosty sposób, z Polskim interfejsem.

Sterownik SCADA WebHMI jest dostępny w TIM.PL

Z cyklu “komuś się nudziło”… muzyka metal w wykonaniu robotów.

Mam zaszczyt przedstawić pierwszą prawdziwie heavy metalową kapelę na świecie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że masa pracy została włożona w ten projekt. Jednak jak się zastanowić to ta praca musiała być wykonana tylko raz na początku, teraz to już tylko przyjemność, programowanie powtarzalnych ruchów robotów i słuchanie efektu 🙂 Życzę każdemu takiej pasji automatyki.

Z cyklu “komuś się nudziło”… muzyka metal w wykonaniu robotów.

Jak podłączyć silnik trójfazowy na jedną fazę?

Bywają sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni wykorzystać nieprzystosowany do danego zasilania silnik tak, aby zapewnić ciągłość pracy maszyny. Przykładem takiego działania jest podłączenie silnika trójfazowego do zasilania jedną fazą. Może nie wszyscy wiedzą, ale takie działanie jest możliwe i wcale nie takie trudne do zrealizowania. Umieszczony poniżej film pokazuje jak należy podłączyć taki silnik, uprzednio

Jak podłączyć silnik trójfazowy na jedną fazę?

Rozwiązania B&R Automation Studio, sprzęt i oprogramowanie

Zapraszamy do uzupełnienia wiedzy o Automation Studio – jest to skalowalny system sterowania w zakresie sprzętowym oraz oprogramowania narzędziowego  dotyczący urządzeń firmy B&R. Więcej możecie dowiedzieć się w filmie przygotowanym przez iAutomatyka.pl < kliknij!

Rozwiązania B&R Automation Studio, sprzęt i oprogramowanie

ZDALNA WIZUALIZACJA ZA MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ – CZY TO MOŻLIWE?

cMT-SVR-100 – panel bez ekranu do zdalnej wizualizacji, panel “w chmurze”, czy jak ktoś woli – serwer danych. Katalogowo kosztuje 235 euro netto i jest do dostania w Multiprojekcie. Patrząc na dzisiejszy kurs euro, to trochę więcej niż 1000 zł. Ale od czego są rabaty?  Można by napisać, że tani jak barszcz – tym bardziej,

ZDALNA WIZUALIZACJA ZA MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ – CZY TO MOŻLIWE?MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…