PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

SCADA WebHMI – tak dużo w tak niewielkim urządzeniu!

12266 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl.

Artykuł z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu


To urządzenie zapiera dech w piersiach jak tylko inżynier uświadomi sobie jego możliwości! Z początku nie chciałem w to wierzyć, coś musi być na rzeczy! Przecież to nie możliwe aby jedno urządzenie sprawnie zarządzało takim bogatym w funkcje portfolio! SCADA, HMI, WiFi,  zaawansowane opcje sieciowe, zdalne zarządzenie i programowanie, wysoko poziomowe programowanie, kalendarze, planowanie, raporty i wiele, wiele innych. Zastanawiałem się jak nazwać to urządzenie… „serwer automatyki i SCADA”,  „Sterownik ze SCADĄ”, „Ninja do szafy elektrycznej”, „Super Sterownik SCADA” – jeszcze jakieś pomysły?

Nie wierzysz? Zapraszam Cię na artykuł w którym opisuję wrażenia podczas wykonanych testów. Zaczynamy!

P.S. Opisywane urządzenie WebHMI to nie jest produkt firmy GE i nie ma związku z iFIX (mają podobną nazwę „WebHMI” do czegoś innego).

Skąd się wzięło WebHMI na testach iAutomatyka?

W zasadzie na WebHMI trafiłem przypadkowo  w zarządzanej przez nas grupie Automatyk Może Więcej. Zainteresowany nowością na rynku zapoznałem się z możliwościami na stronie producenta. Czytając opis zastanawiałem się, czy mowa o jednym urządzeniu czy o całej ich serii. Przeszperałem internet w poszukiwaniu dodatkowych informacji i zdziwiłem się, że jest tego tak dużo, ale nie w Polsce. Dowiedziałem się również, że WebHMI  jest już na rynku od 2015 roku a dystrybucja w naszym kraju dopiero zaczęła się pod koniec 2017.  Wszystko więc jasne, nowość!

Nie mogłem przejść obok tego obojętnie. Jeśli opis jest prawdziwy i WebHMI może „wszystko” to narobi zamieszania w każdym układzie sterowania. Może to być element każdej szafy! Musiałem to sprawdzić, przetestować i jest! Po dosłownie kilku wymienionych e-maili z Zesta PRO na 3 dzień miałem WebHMI na testy.

 

Cała instrukcja WebHMI na pudełku

Odbieramy paczkę od kuriera. Rozpakowujemy i naszym oczom ukazuje się pudełko z ciekawą grafiką na zewnątrz, prezentującą elastyczność zastosowań WebHMI. Otwieramy, a w środku tylko urządzenie w dizajnerskiej obudowie i antena wifi. Tylko!? Żadnej instrukcji, jak zacząć, nic!

Nie, czekaj! Jest! Nad rysunkiem opisującym budowę i przykładowe połączenia znajduje się napis 3 STEPS QUICK START….

„Daj młodemu niech testuje”

Godzina 11:30, za 30 minut miałem spotkanie i więcej pobawić się WebHMI w tej chwili nie mogłem. Jeszcze przed wyjściem z biura mój wspólnik Rafał Kupiński rzucił lekko: Marcin, to daj młodemu niech testuje. W chwili pisania tego artykułu i testów WebHMI mamy na praktykach ambitnego inżyniera, który co nieco już w automatyce zobaczył, ale czy poradzi sobie z tym urządzeniem? A co mi tam. Paweł Zadroga (praktykant) aktualnie realizował kilka zadań w TIA PORTAL na sterowniku PLC Siemens S7-1200. Dostał więc kolejne zadanie do wykonania, kompletnie od zera:

Zbuduj wizualizację SCADA z przyciskiem uruchamiającym wykres, na którym generowany jest przebieg sinusoidalny. Dane oczywiście WebHMI ma pobierać z PLC” i wyszedłem.

Wracam za dwie godziny i co zastaję? Siedzi młody wyprostowany, wyraźnie z siebie zadowolony i z gracją baletnicy prezentuje wykonane zadanie. Klik i na ekranie pojawia się trend z wykresem sinusoidalnym. Wow, to wygląda na prawdę dobrze! Po chwili pokazuje, że w tym czasie wykonał 3 dodatkowe plansze gdzie testował pozostałe funkcje SCADY, przyciski, suwaki, bargrafy, liczniki, nawet filmik z YouTube na wizualizacji wstawił. Mówię Wam! Student bez większego doświadczenia uruchomił SCADę i zaczął ją w praktyce używać! Zdolny student czy proste w obsłudze urządzenie? A może jedno i drugie?

Okazuje się, że cały interfejs znajduje się w WebHMI a wizualizację wykonujesz przeciągając wstępnie skonfigurowane moduły i elementy. Następnie parametryzacja według własnych upodobań i gotowe! Nie ma żadnych ograniczeń w ilości ekranów, zmiennych czy tagów. Nie ma żadnych licencji, kruczków czy poziomów programów na basic i professional.

Kupujesz urządzenie i bez ograniczeń korzystasz ze wszystkich funkcji! Genialne, a to dopiero początek tego co potrafi WebHMI.

Uruchomienie i programowanie SCADA

W zasadzie instrukcja z pudełka mówi prawdę, do uruchomienia i rozpoczęcia pracy wystarczą 3 kroki. Niezbędna jest karta SD, następnie podłączamy urządzenie do zasilania. Po chwili pojawia się nowa, otwarta sieć wifi, standardowo nazwana WebHMI, do której możemy się podłączyć aby zacząć prace. Drugi wariant połączenia to wpięcie się przewodem w gniazdo LAN i połączenie po Ethernet. W obu przypadkach w przeglądarce należy wpisać IP 192.168.1.1 po czym powita nas ekran logowania, gdzie wpisujemy 2x admin.

 

Dalej wszystko jest tak intuicyjne, że aż prosi się o dalsze programowanie. Cała budowa SCADY, konfiguracja i parametryzacja odbywa się przez przeglądarkę internetową. Wszystkie strony ładują się natychmiastowo, bez żadnych lagów i ładujących się ekranów. Praca z WebHMI jest na prawdę przyjemna. 

Pierwszy ekran po zalogowaniu to prośba o konfigurację protokołu komunikacyjnego.

Wybraliśmy S7 Communication do połączenia się ze sterownikiem Siemens S7-1200. W PLC wystarczy jedynie zaznaczyć w konfiguracji na pełne zezwolenie komunikacji za pomocą komend PUT/GET co sprowadza się do zaznaczenia jednego checkboxa:

I to wszystko! Dalej WebHMI ma dostęp do całej pamięci sterownika.  Można więc dodawać rejestry i odwoływać się do bloków DB, Wejść, Wyjść, czy do pamięci M aby później połączyć rejestry z obiektami na wizualizacji lub innymi funkcjami. Podobnie jest z innymi protokołami.

WebHMI: dodawanie tagów / rejestrów

Zaskakujące jest to, że w tak sprytnym urządzeniu nie ma żadnych limitów co do ilości zmiennych. To czyni WebHMI poważnego konkurenta dla wszystkich systemów SCADA, bo uwierzcie mi można za jego pomocą zbudować bardzo rozbudowany system! W klasycznych systemach SCADA nie dość, że licencje są drogie to ograniczone w użytkowaniu, o całej infrastrukturze nie wspominając.

 

Dodawanie rejestrów może odbywać się ręcznie lub przez import/export plików, co w większych projektach znacznie może ułatwić pracę. Konfiguracja tagów jest moim zdaniem na zaawansowanym poziomie, można potraktować rejestr podstawowo do wyświetlania wartości ale można też przypisać kolory dla trendów, stany w zależności od osiągniętych wartości, czy podpiąć stany alarmowe i wiele innych.

Tagi można również grupować w paczki danych co jest istotne do optymalizacji komunikacji, ale o tym za chwilę.

Budowanie wizualizacji SCADA w WebHMI

Interfejs, jak wspominałem wcześniej w całości jest zaimplementowany w urządzeniu WebHMI. Oznacza to, że nie potrzebujemy instalować żadnych serwerów, oprogramowania, aktywować licencji czy wszystkich innych, ciężkich jak wóz z węglem, czynności do uruchomienia klasycznej SCADY. Z WebHMI sprawa jest prosta. Podłączasz się i zaczynasz działać! Podkreślam to wielokrotnie w tym artykule ponieważ uważam to za ogromny atut!

 

 

Do budowania wizualizacji mamy kilkanaście podstawowych narzędzi w schludnie wyglądającym designie. Każdy z nich można parametryzować, zmieniać kolory, wielkości i wszystko inne czego potrzeba do zbudowania porządnej SCADY. Do podstawowych i prostych aplikacji w zupełności to wystarcza. Jeśli chcemy stworzyć coś profesjonalnego to WebHMI obsługuje dwa rodzaje grafik bez tła: SVG i PNG (jpg również). Osobiście preferuję grafiki SVG i darmowe oprogramowanie do ich tworzenia InkScape.

Producent twierdzi, że liczba ekranów również jest nieograniczona. Odwołania do kolejnych plansz możemy implementować bezpośrednio na wizualizacji lub umieszczać je w menu po lewej stronie, które sprytnie się chowa gdy naciśniemy ikonę z trzema paskami. Całość doskonale prezentuje się nie tylko w wersji dla użytkownika ale również na urządzeniach mobilnych:

Galerię przykładowych ekranów znajdziesz na samym dole tego artykułu, tymczasem oprócz budowania ekranów wizualziacji WebHMI ma szereg przydatnych i zaawansowanych funkcji. Wszystkie możliwości są łatwo dostępne z menu umieszczonego po lewej stronie, co sprawia że bardzo szybko jesteśmy w stanie zapoznać się z całą konfiguracją. To czyni między innymi WebHMI intuicyjnym w programowaniu urządzeniem.

Opcje menu w WebHMI

Admin – w tym miejscu dodajemy użytkowników, oraz przypisane im role. Ograniczenia dla poszczególnych ról również wykonujemy w tej zakładce.

Analityka –  tutaj mamy dostęp do wszystkich naszych danych niezależnie od zbudowanych ekranów. Możemy podglądać wszystkie grafy, trendy, wartości poszczególnych zmiennych, przeglądać zarejestrowane logi czy nawet akcje użytkownika (kto co edytował i kiedy). Najciekawsze z tej zakładki to możliwość tworzenia własnych grafów i trendów „na szybko” na podstawie dostępnych trendów. Genialne! 

Wiadomości – przegląd zarejestrowanych zdarzeń, wg konfiguracji w tagach, według zdarzeń lub ze skryptów.

Alarmy – Przegląd zarejestrowanych alarmów, wg konfiguracji w tagach lub w skrypcie.

Zmienne – zarządzanie rejestrami, grupowanie, konfigurowanie statusów, alertów, wiadomości, kolorów grafów i trendów.

Skrypty – dodawanie skryptów napisanych w LUA, zarządzanie nimi kiedy, który ma zostać wykonany.

Kalendarz – bardzo ciekawa opcja! Możemy ustawiać zadania w kalendarzu z wyborem co ma się wydarzyć. Np. 15 Czerwca o 19:00 włącz światło albo wykonać jakiś skrypt czy ustawić komunikat przypominający.

Receptury – zarządzanie recepturami.

Wydarzenia – zarządzanie wydarzeniami. Programujemy na gotowych blokach (do wyboru funkcje logiczne, matematyczne i rejestry) i do każdego takiego programu dopisujemy akcje które mają zostać wykonane: zapisanie raportu lub dodanie wiadomości zdarzenia messages. To jest naprawdę proste i nie wymaga znajomości programowania 🙂

Słowniki – słownik w którym możemy określać nazwy dla poszczególnych wartości rejestrów np. gorąco, ciepło, pokojowo, chłodno, zimno w zależności od temperatury.

Pulpity– dodajemy oraz konfigurujemy ekrany SCADY, możemy tutaj określić kolory, wielkość, siatkę, doczepić templatkę lub ustawić dostęp (admin, operator, read-only user).

Biblioteka obrazów – w tym miejscu budujemy bazę grafik, które następnie możemy wykorzystać w wizualziacji.

Trendy, Wykresy – konfiguracja trendów (wykresów graficznych) oraz grafów (statystyk, tabel, słupków itp.).

Strumienie wideo – konfiguracja adresów kamer lub filmów stream do wyświetlania w zakładce VIDEO lub na ekranach SCADA

Level2 – integracja WebHMI z serwerem Level2

Ustawienia – ustawienia dotyczące urządzenia WebHMI, ModBus serwer, oraz dostęp do usługi level2 (chmura WebHMI, tania jak barszcz 3 UAH / dzień czyli około 35 groszy)

Branding – ustawienie własnego logo (my wstawiliśmy logo iAutomatyka oczywiście)

Użytkownicy – zarządzanie użytkownikami, to samo co zakładka admin.

Kopia zapasowa – zgrywanie i wgrywanie projektu w postaci jednego pliku. Bardzo sprawnie i szybko działa, testowaliśmy. Proces odbywa się jednym kliknięciem.

Wyczyść projekt – opcje do czyszczenia logów, zebranych danych lub całego projektu (ustawienia fabryczne),
Ustawienia sieci – dostęp do oddzielnego obszaru z ogomną ilością opcji do konfiguracji sieci LAN, WAN, VLAN, 3G, NAT, Routing, Firewall, VPS, CloudWebHMI, NTP oraz konfiguracja wirtualnych portów COM i Ethernet w celu zdalnego zarządzania i programowania podłączonymi do WebHMI urządzeniami (np. PLC).

API klucz – możliwość integracji opcji i danych zgromadzonych WebHMI z każdym zewnętrznym interfejsem np. excel, android, systemy magazynowe ERP, CRM, SAP i czym sobie programista zamarzy :).

Serwis– opcje do zarządzania urządzeniem WebHMI restart, update, logi WebHMI i usługi level2, użycie przestrzeni SD i kilka innych opcji.

Dokumenty – możliwość tworzenia listy dokumentów

Wyloguj – wylogowanie

Budowa WebHMI porty, WiFi, 3G, zdalny dostęp, wejścia/wyjścia

Dobra! Przejdźmy teraz do budowy. Od góry znajdują się 3 porty. Dwa Ethernetowe i jeden USB.

Port Ethernet WAN, służy do podłączenia WebHMI do internetu w celu zdalnego dostępu do SCADY ale też do urządzeń podłączonych do WebHMI. Tak! Ma opcję bramki oraz virtual port, co oznacza że możemy mieć bezpośredni dostęp do podłączonych urządzeń na przykład aby zdalnie zmienić program PLC przez połączenie WebHMI.

Port Ethernet LAN, służy do podłączenia zewnętrznych urządzeń np. sterowników PLC, falowników, analizatorów, modułów IO, i wszystkiego co obsługuje dostępne protokoły w WebHMI (spis niżej) oraz zewnętrznych kamer IP w celu wyświetlania obrazu na wizualizacji.  Port LAN służy również do programowania WebHMI. Można też programować go przez w WiFi. Więcej na stronie zestapro.pl

Port USB, służy między innymi do podłączenia modemu 3G/4G w celu zdalnego zarządzania obiektem, SCADĄ, do programowania podłączonych urządzeń, czy do zmiany programu w WebHMI. Czujecie potęgę zastosowań i redukcję kosztów poprzez eliminację innych urządzeń? Ja tak! To nie wszystko! Podłączając do USB konwerter można uzyskać dodatkowe porty RS-232/422/485, M-Bus, 1-Wire.

Dalej od frontu mamy przeźroczystą klapkę pod którą kryje się 7 diod informujących o statusie urządzenia, przycisk reset, przycisk ON/OF oraz slot na kartę SD. Na karcie SD, przechowywana jest cała aplikacja, pliki, obrazy, logi i baza danych. WebHMI obsługuje karty do 32GB co w tego typu urządzeniach jest to ponad zaawansowane użytkowanie.

Teraz ciekawostka! Pod spodem, znajduje się gniazdo na antenę WiFi. Możemy zdalnie programować ale też używać zbudowanej wizualizacji. Oznacza to, że w obrębie WiFi możemy podłączyć się smartfonem, tabletem czy laptopem aby odczytać dane, zebrać logi, sprawdzić diagnostykę, czy nawet zmienić program w podłączonym sterowniku PLC (funkcja routera). Zastosowania są nie ograniczone ze względu na możliwości programowania w języku wyższego rzędu LUA (na bazie C i C++) ilub zaawansowane opcje sieciowe.

W zasadzie dlaczego w takim razie nie zastąpić sterownika PLC urządzeniem WebHMI? Da się! WebHMI z powodzeniem może sterować zewnętrznymi modułami IO i pełnić jednocześnie rolę serwera SCADA. Przetestowaliśmy to na modułach IO – ICP CON w komunikacji Modbus RTU.

Pod anteną ostatnie gniazdo a w nim 10 pinowa listwa zaciskowa. Trzy zaciski na zasilanie (PWR), trzy zaciski na dwa wyjścia przekaźnikowe (RELAY). Dalej pin wolny, i trzy ostatnie piny (RS) to port RS485! Można zatem podłączyć urządzenia z protokołem modbus RTU lub skorzystać z custom protocol! TAK! Można implementować własne protokoły jeśli WebHMI nie posiada, któregoś w standardzie.

Bonusy:

 • Zintegrowany zasilacz UPS do 120 minut pracy autonomicznej.
 • Dodatkowe porty: RS-232/422/485, M-Bus, 1-Wire, itd. poprzez adaptery USB.
 • Obudowa superkompaktowa, bez wentylatora.

Obsługiwane protokoły komunikacyjne

Przede wszystkim należy wspomnieć, że WebHMI ma funkcjonalność „Multi Protocol” czyli na jednym połączeniu fizycznym może funkcjonować wiele protokołów. W praktyce oznacza to, że jeden WebHMI może połączyć się z różnymi urządzeniami, różnych producentów w jednej sieci Ethernet. W przypadku wykorzystywania niestandardowych urządzeń istnieje możliwość implementacji własnego protokołu za pomocą języka skryptowego. Czego chcieć więcej? Może najpopularniejszych protokołów?

Protokoły komunikacyjne:

 • Modbus RTU/ASCII/TCP,
 • Delta Electronics DVP,
 • Siemens S7 Communication (S7-300, S7-400, S7-1200, S7-1500),
 • Siemens PPI (S7-200),
 • Mitsubishi MELSEC,
 • Allen-Bradley DF1,
 • 1-Wire,
 • OWEN,
 • Carel Easy,
 • Własne Protokoły użytkownika,

W planach jest również protokół BacNet – co sprawi z WebHMI prawdziwego killera w automatyce budynkowej. Chociaż w sumie już nim może być :).

Dodatkowo WebHMI ma opcję serwera ModBus TCP – czyli wszystkie zebrane dane z różnych urządzeń może udostępnić dalej w uporządkowanej strukturze na przykład do innego systemu SCADA lub urządzeń typu PLC. Perełka! 

Przykład połączeń WebHMI

Optymalizacja komunikacji

Analizując i testując WebHMI doszedłem do wniosku, że projektowali je bardzo ogarnięci ludzie. Praktycznie wszystko zostało przemyślane i doprecyzowane. Weźmy chociażby pod uwagę to, że mamy możliwość organizacji wymiany danych. Oznacza to tyle, że ustawiając priorytety wymiany danych i wyodrębnienia pakietów o wysokim i normalnym priorytecie możemy mówić o optymalizacji komunikacji pomiędzy urządzeniami w sieci. Do tego możemy precyzyjnie określić czas skanowania podłączonych urządzeń.

Dzięki temu zastosowanie WebHMI może być realizowane do dużych projektów z wieloma urządzeniami.

Sposoby połączenia i zdalne programowanie

W tym rozdziale dosłownie nie wiem od czego zacząć, ponieważ jest tego aż tyle. Może od tego, że ustawienia konfiguracji sieci jest na silniku OpenWRT & LuCI co sprawia, że WebHMI to również zaawansowany router, który można zaimplementować do każdej sieci bez żadnych dodatkowych urządzeń sieciowych. Dwa porty LAN i WAN oraz WiFi pozwalają na połączenie z urządzeniem w celu zarządzania, monitorowania i sterowania bezpośredniego na wiele sposobów. Wszystkie z nich przetestowaliśmy i nie mamy zastrzeżeń co do działania. Oto one:

 • Połączenie LAN – tutaj sprawa jest chyba oczywista, jeśli WebHMI jest w sieci lokalnej to naturalnie każdy komputer w tej samej sieci może mieć dostęp do WebHMI, SCADY, i podłączonych do WebHMI urządzeń – kwestia konfiguracji.
 • Połączenie WiFi – Jak wyżej, tylko że bezprzewodowo. WebHMI może pracować jednocześnie w różnych sieciach pełniąc rolę klienta, jak i punkt dostępu (oraz inne opcje).
 • Połączenie WAN
 • Obsługa VPN – możemy uruchomić połączenie VPN korzystając z własnego tunelu lub skorzystać z dowolnej innej chmury. WebHMI w swojej usłudze udostępnia również bezpieczne połączenie nazywane Level2.
 • Level2 – płatna usługa chmury, dzięki której bez specjalnej konfiguracji mamy dostęp do WebHMI z każdego miejsca na ziemi. Koszt jest śmiesznie niski i kosztuje  3 UAH / dzień czyli około 35 groszy za jeden dzień.
 • Modem 3G – podłączony do USB daje dostęp do WebHMI z dowolnego miejsca. Najlepiej jeśli karta ma stałe IP, wtedy sprawa jest prosta. Inaczej można zastosować opcję DynDNS jako pośrednika w połączeniu. Myśmy testowali na modemie Huawei O2. Działa :). Opcja modemu 3G świetnie nadaje się do obiektów rozproszonych typu stacje SUW, studnie, pompownie, tłocznie itp. Nie dość, że możemy mieć dostęp do urządzeń w szafie to możemy mieć wizualizację SCADA tego obiektu. Zresztą wiecie już sami, wszystko opisałem wyżej.

Jest tego więcej, ale nie będziemy wszystkiego rozpisywać. Specyfikację można zobaczyć w https://zestapro.pl/webhmi/charakterystyki-techniczne/

Własne skrypty – programowanie w LUA

WebHMI umożliwia swobodne programowanie w języku LUA, co daje mu prze-ogromne możliwości! Chociażby takie, że po podłączeniu modułów IO, WebHMI może być sterownikiem. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia 🙂

WebHMI jako tłumacz protokołów? Za pomocą skryptów można  na przykład zaprogramować krosowanie danych pomiędzy urządzeniami. Bardzo przydatna funkcjonalność, gdy chcemy komunikować między sobą urządzenia różnych producentów, które wykorzystują niekompatybilne protokoły.

 

Jak z instrukcją i tutorialami?

Oprócz instrukcji na pudełku (3 kroki) mamy do dyspozycji całą wikipedię jako help. Wszystkie możliwe funkcje zostały opisane wraz z przykładami połączeń i konfiguracji. Chcesz połączyć się ze sterownikiem Siemens? Nie ma problemu! Chcesz połączyć się zdalnie przez modem 3G wpinając go w WebHMI do USB? Proszę bardzo! Masz tutorial krok po kroku.

Sprawdź sam: Instrukcja online WebHMI

Interfejs od wersji 3.0 jest już w języku polskim! 

Podsumowanie

WebHMI to konkretne urządzenie, które znajdzie zastosowanie w większości przypadków związanymi ze zdalnym połączeniem, wizualizacją i sterowaniem. Moim zdaniem jedno WebHMI może zastąpić kilka innych urządzeń w układzie sterowania. Zastosowanie widziałbym absolutnie w każdej branży i nie tylko w automatyce przemysłowej ale również w automatyce budynkowej, prostej i zaawansowanej automatyce domowej, w ogrodzie, na parkingu, w centrum handlowym czy nawet w sklepie spożywczym do zarządzania produktów (ze względu na API). Ogranicza nas jedynie wyobraźnia z uwagi na elastyczność zastosowań!

Gdzie można kupić WeBHMI? 

Odsyłamy do importera http://zestapro.pl gdzie można dowiedzieć się więcej o sterowniku WebHMI oraz otrzymać odpowiedź na zapytanie ofertowe. Polecamy też zobaczyć galerię z przykładami.


Więcej z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu

Reklama

1 lutego 2018 / Kategoria: , , , , , , , , , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości sterownika SCADA WebHMI – Film recenzja

Poznaj możliwości sterownika SCADA WebHMI – Film recenzja

>KLIKNIJ<

Szkolenia z obsługi urządzeń Automatyki Przemysłowej od Mitsubishi Electric

Szkolenia z obsługi urządzeń Automatyki Przemysłowej od Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

WEBINAR – System sterowania oświetleniem krok po kroku

WEBINAR – System sterowania oświetleniem krok po kroku

>KLIKNIJ<

Mocny PLC + IPC w jednym? CPL410 – kontroler PAC od Emerson cz. 1: Szybki start [FILM]

Mocny PLC + IPC w jednym? CPL410 – kontroler PAC od Emerson cz. 1: Szybki start [FILM]

>KLIKNIJ<

Webinarium online: Od piwnicy aż po dach, czyli rozwiązania automatyki budynkowej

Webinarium online: Od piwnicy aż po dach, czyli rozwiązania automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Webinar Weidmuller – Przyśpiesz montaż rozdzielnic, zamawiaj gotowe listwy zaciskowe!

Webinar Weidmuller – Przyśpiesz montaż rozdzielnic, zamawiaj gotowe listwy zaciskowe!

>KLIKNIJ<

Jak bezpiecznie współpracować z robotami? Seminaria Mitsubishi Electric i Bureau Veritas

Jak bezpiecznie współpracować z robotami? Seminaria Mitsubishi Electric i Bureau Veritas

>KLIKNIJ<

Monitoring i analiza dla większej wydajności maszyn – B&R na targach K

Monitoring i analiza dla większej wydajności maszyn – B&R na targach K

>KLIKNIJ<

Podstawowa konfiguracja skanera bezpieczeństwa Sick S3000 Profinet

Podstawowa konfiguracja skanera bezpieczeństwa Sick S3000 Profinet

>KLIKNIJ<

Jak rozwiązać problem z konwersją protokołów przemysłowych Modbus i PROFINET?

Jak rozwiązać problem z konwersją protokołów przemysłowych Modbus i PROFINET?

>KLIKNIJ<

BEZPŁATNE WARSZTATY „PROFINET ORAZ CYBERBEZPIECZEŃSTWO – KOMUNIKACJA PRZEMYSŁOWA W DOBIE INDUSTRY 4.0”

BEZPŁATNE WARSZTATY „PROFINET ORAZ CYBERBEZPIECZEŃSTWO – KOMUNIKACJA PRZEMYSŁOWA W DOBIE INDUSTRY 4.0”

>KLIKNIJ<

Podsumowanie Konferencji VIX Automation

Podsumowanie Konferencji VIX Automation

>KLIKNIJ<

Obudowy złącz dla profesjonalistów. Po co mi stopień IP?

Obudowy złącz dla profesjonalistów. Po co mi stopień IP?

>KLIKNIJ<

Sterownik easyE4 od podstaw – kurs video od EATON

Sterownik easyE4 od podstaw – kurs video od EATON

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przemiennik częstotliwości (falownik)? Wywiad z ANIRO

Jak dobrać przemiennik częstotliwości (falownik)? Wywiad z ANIRO

>KLIKNIJ<

Danfoss – Webinar prawidłowy dobór przetwornicy częstotliwości

Danfoss – Webinar prawidłowy dobór przetwornicy częstotliwości

>KLIKNIJ<

Polska edycja IPC Day – RENEX Electronics Education Center

Polska edycja IPC Day – RENEX Electronics Education Center

>KLIKNIJ<

Rewolucja w transportowaniu czyli o nowym systemie XPlanar firmy Beckhoff

Rewolucja w transportowaniu czyli o nowym systemie XPlanar firmy Beckhoff

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #16: Błędy rekruterów, czyli jak skutecznie (NIE)pozyskać automatyka do pracy

Automatyczny Podcast #16: Błędy rekruterów, czyli jak skutecznie (NIE)pozyskać automatyka do pracy

>KLIKNIJ<

How To: Monitoring prędkości obrotowej

How To: Monitoring prędkości obrotowej

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…