Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Automatyka przemysłowa - artykuły

Poznaj możliwości sterownika SCADA WebHMI – Film recenzja

WebHMI - urządzenie z systemem SCADA, które nie jest już nam obce. Poznajemy je już od ponad roku i możemy je śmiało polecić dosłownie wszystkim! Od osób zaczynających swoją przygodą z automatyką i wizualizacją aż po specjalistów w tworzeniu systemów SCADA. Prostota i łatwość zawarta w tak niepozornym urządzeniu sprawia,(...)

Kontrola efektywności i optymalizacja procesów w wydaniu IoT Mericore i Weidmuller

Przedsiębiorstwa produkcyjne przestawiły się z totalnej maksymalizacji produkcji opartej o zwiększenie liczby stanowisk i nakładów produkcyjnych i skłoniły się ku optymalizacji procesów produkcyjnych, tam poszukując nie tylko zwiększenia produkcji ale i redukcji kosztów. Nie jest to łatwe zadanie i przy procesach o dużej skale ciężkie do wdrożenia i opanowania. Nie(...)

Mikroskopy cyfrowe w branży elektronicznej

Rynek elektroniki wymusza miniaturyzację, co zwiększa potrzebę precyzyjnej kontroli pracy z zminiaturyzowanymi komponentami. W tym artykule przyjrzymy się zakresowi zastosowań jednego z kluczowych urządzeń w branży elektronicznej, które umożliwiają pracę nad miniaturowymi elementami – mikroskopu cyfrowego. Presja rynku wymusza na producentach coraz dalej postępującą miniaturyzację elektroniki. Wychodzące każdego roku nowe(...)
Autor:   22 marca 2023
Kat.:

Konfigurator odzieży ESD od Reeco – nowe rozwiązanie w branży odzieży ochronnej

Marka Reeco należąca do Grupy RENEX przedstawiła swój najnowszy konfigurator, pozwalający na indywidualne dostosowanie odzieży ochronnej do potrzeb przedsiębiorstw. Marka Reeco wprowadza na rynek swoje najnowsze rozwiązanie - konfigurator odzieży ESD. Innowacyjne narzędzie online pozwala klientom z branży przemysłowej na szybkie i wygodne projektowanie spersonalizowanej odzieży ochronnej z funkcją ESD,(...)
Autor:   22 marca 2023
Kat.:

Lenze odkrywa kolejne ciekawostki techniczne nowego przemiennika i550 motec.

Nowy zdecentralizowany przemiennik Lenze i550 motec to produkt, którego nowe funkcjonalności miło zaskakują. Zostały one docenione również przez zespół ekspertów w XVII edycji konkursu Produkt Roku 2022 miesięcznika naukowo-technicznego „Napędy i sterowanie”. Przemiennik Lenze zdobył medal Produktu Roku w kategorii „Napędy i silniki”. i550 motec zasłużył na to wyróżnienie z(...)
Autor:   22 marca 2023
Kat.:

Ważne wydarzenie dla specjalistów z branży produkcyjnej

Już 29 marca w bydgoskim City Hotel odbędzie się Konferencja Techniczna „Niezawodność i Utrzymanie Ruchu w zakładach produkcyjnych”. To ważne wydarzenie dla profesjonalistów, którzy chcą sięgać po innowacje oraz nabywać nowych umiejętności i fachowej wiedzy. Jednodniowa Konferencja Techniczna w Bydgoszczy, to skondensowana dawka wiedzy oraz idealna okazja, aby poznać najnowsze(...)
Autor:   22 marca 2023
Kat.:

Przyszłość logistyki – usprawnianie procesów magazynowych, dzięki najnowszym rozwiązaniom

Już 30 marca w City Hotel Bydgoszcz odbędzie się Konferencja Techniczna „Rozwiązania intralogistyczne i magazynowe”. W trakcie tego wydarzenia eksperci z branży logistycznej podzielą się z uczestnikami najnowszą wiedzą o sprawdzonych rozwiązaniach usprawniających procesy magazynowe, które pozwalają zaoszczędzić czas oraz pieniądze! Poprawa produktywności łańcucha dostaw oraz dążenie do maksymalnego ograniczenia(...)
Autor:   22 marca 2023
Kat.:

„Produkt Roku 2022”- medal dla napędu elektrycznego eLION EMS1

Firma Bosch Rexroth zdobyła medal w konkursie „Produkt Roku 2022”, organizowanym przez czasopismo „Napędy i sterowanie”, za innowacyjny produkt w kategorii „Napędy i silniki”. Uznanie komisji konkursowej składającej się z przedstawicieli Katedry Automatyki AGH oraz medal „Produkt Roku 2022” otrzymał najnowszy napęd elektryczny eLION EMS1. Wręczenie(...)
Autor:   22 marca 2023
Kat.:

Przyszłość przemysłu kryje się w uniwersalnej automatyzacji

Wydarzenia ostatnich trzech lat uświadomiły wielu menedżerom, jaki może być wpływ zakłóceń w gospodarce światowej na ich biznes. Był to też sygnał ostrzegawczy dla branży przemysłowej, którego efektem jest przyspieszenie procesu wdrażania najnowocześniejszych technologii z dziedziny automatyki i cyfryzacji. Zdaniem ekspertów Schneider Electric otwartość i interoperacyjność systemów wytwórczych mogą przyczynić(...)
Autor:   22 marca 2023
Kat.:

PROmesh B8 – certyfikowany switch Profinet i Ethernet/IP od InduSol

Profinet i Ethernet/IP od razu kojarzą się z danymi producentami urządzeń sterujących do procesów automatyki. A tymczasem już niejednokrotnie prezentowaliśmy, że wcale tak nie jest! Świat automatyki na szczęście jest bogaty w różnorodnych producentów sprzętu dostosowujących swoje produkty do różnych standardów przemysłowej wymiany danych. Wybór między różnorodnymi producentami zyskał jeszcze(...)

Bezpieczeństwo, wysoka elastyczność i oszczędne rozwiązanie System Safe Portal w obszarze montażu końcowego w Audi

Celem było wdrożenie rozwiązania ochrony dostępu w nowo opracowanej przestrzeni pomiarowej w Audi, które nie wymaga czujników mutingu, ale nadal może obsługiwać wszystkie złożone geometrie pojazdów.   W gigantycznej hali produkcyjnej w siedzibie AUDI AG w Ingolstadt Tobias Hacker, pracownik techniczny w dziale utrzymania ruchu linii montażowej w AUDI AG,(...)

OPTA – Programowalny Przekaźnik Logiczny z ArduinoPRO

Optymalne rozwiązanie dla przemysłu i automatyki budynkowej Jeśli myśleliście o wprowadzeniu do swoich prac zaawansowanych układów logicznych, a do tej pory mieliście opory, czas na zmianę. Wystarczy sięgnąć po sterownik, który czerpie z wieloletniego doświadczenia firmy Finder, zdobytego w przemyśle. Sterownik, który dzięki otwartej platformie programowania od Arduino dostępny jest(...)
Autor:   15 marca 2023
Kat.: , ,

Automatyzacja „innych” zadań w linii produkcji elektroniki

Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne z branży EMS coraz częściej wykorzystują automatyzację do zadań, które wcześniej wymagały manualnej pracy. W ostatnich latach zauważalny jest zwrot w procesach rozwoju firm, gdzie wcześniejsza automatyzacja linii produkcji pakietów elektronicznych została w dużej mierze dopełniona. Automatyzacja procesów produkcyjnych w branży elektronicznej - klucz do przewagi konkurencyjnej(...)
Autor:   13 marca 2023
Kat.:

Innowacyjne rozwiązania Grupy RENEX na Targach Automaticon 2023

W dniach 07-09 marca 2023 r. Grupa RENEX wzięła udział w prestiżowych Targach Automaticon w Warszawie. Firma zaprezentowała szereg innowacyjnych rozwiązań z dziedziny automatyki przemysłowej i technologii produkcji. Grupa RENEX zaprezentowała swoje najnowsze produkty na targach Automaticon 2023, które odbyły się w dniach 7-9 marca w Warszawie. Firma wzięła udział(...)
Autor:   13 marca 2023
Kat.:

Przemiennik Lenze i550 motec wybrany Produktem Roku 2022

Nowy zdecentralizowany przemiennik Lenze i550 motec został wybrany Produktem Roku 2022 w konkursie miesięcznika naukowo-technicznego „Napędy i sterowanie” w kategorii technologii napędowej. Nagroda została już odebrana, a wszyscy pracownicy Lenze cieszą się, że najnowszy produkt został w tej sposób wyróżniony. Produkt Lenze zasłużył na medal z powodu swoich nowoczesnych funkcjonalności,(...)
Autor:   13 marca 2023
Kat.:

PLC + PC + Motion = DELTA AX-8 od InduProgress

Przemysł ciągle prze naprzód, a w jego szeregach gości coraz więcej technologii wykorzystywanych do tej pory jedynie w IT. Standardem stają się systemy wizualizacji oparte o technologie webowe, agregacja danych w chmurze i daleko idąca integracja z systemami zarządzania produkcją. Urządzenia automatyki także stają się bardziej SMART, IoT. Coraz częściej(...)

Światło to życie – światło to energia. Moment of success WAGO

Światło to życie – światło to energia. Roland Kretschmer, CEO KEC-Kretschmer Energie-Consulting, kieruje się tą zasadą w swojej pracy, gdzie opracowuje inteligentne systemy sterowania oświetleniem dla dużych obiektów, zapewniające komfort, bezpieczeństwo i wydajność. WAGO od lat wspiera KEC w ich wizji. Najnowszy „Moment of success” pokazuje, jak to wygląda w praktyce. Światło jest(...)
Autor:   7 marca 2023
Kat.: ,

Testowanie podczas pracy maszyny, dokręcanie w trakcie procesu

Innowacyjny system testowania TASS sprawdza jakość i produktywność montażu bezpośrednio w trakcie procesów produkcyjnych Zintegrowane z procesami testy urządzeń dokręcających przeprowadzane bezpośrednio na stanowisku roboczym Testy wykonywane wtedy, gdy jest to potrzebne, w trakcie procesów produkcyjnych Dłuższe przerwy między testami wydajności maszyn Nowy system testowania TASS firmy Bosch Rexroth sprawdza jakość(...)
Autor:   6 marca 2023
Kat.:

W jaki sposób dane mogą pomóc w obniżeniu kosztów w branży motoryzacyjnej?

Firma OMRON Automotive Electronics Italy zmodernizowała linię produkcyjną przekaźników mocy G8HN dla rynku motoryzacyjnego. Projekt prowadzony przez zespół i-BELT Data Services firmy OMRON pomógł firmie osiągnąć poziom jakości wynoszący 100% w przypadku montowanych części, a także zmniejszyć koszty związane z odpadami i dodatkowymi kontrolami, przy czym pełen zwrot z inwestycji(...)
Autor:   6 marca 2023
Kat.:

Omron świętuje 90 lat innowacji i przyciąga uwagę – goście targów w Hannowerze będą mogli wypróbować okulary AR i doświadczyć procesu tworzenia cyfrowego bliźniaka

Atrakcją stoiska firmy OMRON, świętującej 90 lat innowacji, będzie debiutująca na targach elastyczna maszyna montażowa z funkcją uczenia się napędzana przez sztuczną inteligencję. Odwiedzający stoisko OMRON na targach Hannover Messe będą mieć okazję do założenia okularów AR (Augmented Reality) i wypróbowania swoich sił w nauce montażu, przy wykorzystaniu cyfrowego bliźniaka.(...)
Autor:   6 marca 2023
Kat.:

Bezpieczeństwo i ochrona środowiska pracy dzięki bramkom dostępu do stref EPA

  Antystatyczne bramki dostępu do stref EPA są niezwykle istotnym wyposażeniem każdej firmy dbającej o bezpieczeństwo antystatyczne. Dzięki właściwie zaprojektowanemu systemowi kontroli przepływu osób do strefy EPA możliwa jest znaczna minimalizacja ryzyka wystąpienia niepożądanego zjawiska - wyładowania elektrostatycznego. Wraz z miniaturyzacją komponentów elektronicznych, wyładowania elektrostatyczne stają się coraz większym zagrożeniem(...)
Autor:   6 marca 2023
Kat.:

Konfigurowalny switch przemysłowy LEAN od WAGO dla każdego automatyka

W 1969 roku firma MODICON opracowała pierwszy swobodnie programowalny kontroler PLC. Szukano rozwiązań mających na celu minimalizację połączeń elektrycznych a co za tym idzie uproszczenie kablowania. Dziesięć lat później powstał pierwszy protokół komunikacji szeregowej o nazwie MODiconBUS czyli bardzo popularny MODBUS. Protokół ten spotkał się z dużym entuzjazmem i w(...)
Autor:   28 lutego 2023
Kat.: ,

Przekaźniki – budowa, rodzaje i zastosowanie.

Czym są przekaźniki? Przekaźnik to elektromechaniczne urządzenie, które służy do sterowania obwodem elektrycznym poprzez zmianę stanu jego styków. Przekaźnik składa się z cewki, rdzenia magnetycznego oraz zestawu styków. Cewka przekaźnika, zasilana prądem elektrycznym, wytwarza pole magnetyczne, które przyciąga rdzeń magnetyczny, powodując zmianę stanu styków. Przekaźniki stosowane są w różnych dziedzinach,(...)
Autor:   28 lutego 2023
Kat.:

RENEX i YAMAHA Robotics tworzą silną sieć integracyjną w Polsce

W siedzibie Grupy RENEX odbyła się konferencja integratorów, która zjednoczyła 15 przedstawicieli z zaproszonych firm. Konferencja odbyła się w ramach nowej strategii YAMAHA Robotics, która zakłada stworzenie silnej sieci integracyjnej z partnerami we wszystkich krajach europejskich. Integratorzy z całej Polski na konferencji Grupy RENEX W siedzibie Grupy RENEX odbyło się(...)
Autor:   28 lutego 2023
Kat.:

Nowa generacja czujników wilgotności Sensirion – seria SHT4x

Seria SHT4x to już czwarta generacja czujników wilgotności oferowana przez firmę Sensirion. Każda kolejna seria to nie tylko nowe, ulepszone parametry i właściwości techniczne, ale też nowa, korzystna cena – tak jest również w przypadku czujników serii SHT4x. Czujniki wilgotności Sensirion trzeciej i czwartej generacji - porównanie Sensirion podzielił „uniwersalną” serię czujników(...)
Autor:   28 lutego 2023
Kat.: ,

PLC wielkości pudełka zapałek? Jeszcze jak!

Każdy automatyk potrafi sobie wyobrazić wielkość standardowego sterownika PLC. Po prostu pudełko mieszczące się w dłoniach. Ostatnio miałem możliwość przetestowania najmniejszego sterownika logicznego jaki tylko widziałem, czyli lococube (STG-800) firmy Barth Elektronik. Jakie możliwości daje nam tak maleńkie urządzenie? Na pokładzie tego malucha mamy wewnętrzną pamięć EEPROM gdzie możemy zapisywać(...)
Autor:   27 lutego 2023
Kat.: