Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Poznaj możliwości sterownika SCADA WebHMI – Film recenzja

WebHMI - urządzenie z systemem SCADA, które nie jest już nam obce. Poznajemy je już od ponad roku i możemy je śmiało polecić dosłownie wszystkim! Od osób zaczynających swoją przygodą z automatyką i wizualizacją aż po specjalistów w tworzeniu systemów SCADA. Prostota i łatwość zawarta w tak niepozornym urządzeniu sprawia,(...)

Komunikacja bezprzewodowa RADIOLINE na farmach fotowoltaicznych

Ograniczenie kosztów instalacji i konserwacji dzięki zastosowaniu komunikacji bezprzewodowej RADIOLINE w połączeniu z systemem monitorującym EMACS W erze cyfryzacji oraz transformacji technologicznej komunikacja bezprzewodowa staje się coraz częstszą alternatywą dla tej tradycyjnej. Zamiast kabli nośnikiem danych są tu fale radiowe, które są w stanie w krótkim czasie przekazać dane w(...)
Autor:   30 czerwca 2022
Kat.:

Najlepszy sposób na zmianę prędkości napędu? Przekładnia!

Czym jest przekładnia? Przekładnia to element, którego zadaniem jest przeniesienie ruchu z elementu czynnego (np. silnika) na element bierny (np. wał z kołem pasowym). Przekładnie mechaniczne, mimo prostej konstrukcji, mają bardzo szeroki zakres realizowanych funkcji, tj. zmiana prędkości obrotowej, momentu czy kierunku i rodzaju ruchu.  Przekładnia której charakterystyka pozwala na(...)
Autor:   30 czerwca 2022
Kat.:

Nowoczesne HMI w systemach automatyki

W mojej pracy często wykonuję sterowanie pracą maszyn i urządzeń za pomocą panelów HMI. Są to panele różnych producentów w zależności od preferencji klienta i jego parku maszynowego. Wykonując taką wizualizację na pewno należy mieć na uwadze funkcjonalność takiego panela sposób sterowania urządzeniami wprowadzanie parametrów prezentacja stanów funkcjonalność taka jak(...)
Autor:   30 czerwca 2022
Kat.:

Przykład predykcyjnego wyznaczenia poziomu wyeksploatowania mechanizmu precyzyjnej śruby z nakrętką kulkową.

Poniższy artykuł będzie tylko przykładem dość niekonwencjonalnego podejścia do typowych predykcyjnych działań, które wykonywane są w ramach predykcyjnego utrzymania ruchu. Nie będzie tutaj mowy o konieczności dodawania żadnych dodatkowych czujników, przepływomierzy czy innych drogich elementów pomiarowych. Wszystkie dane, które posłużą nam do przeprowadzenia a nawet wdrożenia gotowego systemu będą wyciągane(...)
Autor:   30 czerwca 2022
Kat.:

DataLogger IG – rejestrator danych dla serwisu i diagnostyki przekładni przemysłowych

DataLogger IG od SEW-EURODRIVE Polska to zestaw diagnostyczno-serwisowy, który zaprojektowaliśmy w odpowiedzi na potrzebę ciągłego monitorowania parametrów pracy przekładni przemysłowych. DataLogger IG od SEW-EURODRIVE Polska  to unikalne rozwiązanie z zakresu konserwacji prewencyjnej w erze cyfrowej, które pozwala na wczesne ostrzeganie przed krytycznymi zmianami stanu i rozpoznawanie trendów na podstawie monitorowania.(...)
Autor:   29 czerwca 2022
Kat.:

Jak zwiększyć bezpieczeństwo zasilania układów automatyki rozwiązaniami od Phoenix Contact

Wysokie bezpieczeństwo ciągłości pracy maszyn i urządzeń zależy od wszystkich elementów w torze zasilania (złącza, dobrze dobrane i zamontowane ograniczniki przepięć, zasilacze, moduły UPS, wyłączniki elektroniczne chroniące przed zwarciem i przeciążeniem czy aparaty monitorujące). Artykuł ten przedstawi jedynie dwa z wielu ciekawych rozwiązania, które wpływają na bezpieczeństwo zasilania, często pozwalające(...)
Autor:   27 czerwca 2022
Kat.:

Ustawienia przemienników częstotliwości

Chciałbym dziś powiedzieć parę słów na temat przemienników częstotliwości, które bardziej są znane pod nazwą falowniki. Z racji, iż pracuje w firmie produkujących stolarkę okienną to falowniki są u nas podstawowym wyposażeniem prawie każdej maszyny. Falownikiem możemy sterować: panelu sterującego sygnałami zewnętrznymi.(np z PLC) Do podstawowych funkcji falownika możemy zaliczyć(...)
Autor:   27 czerwca 2022
Kat.:

Czy warto inwestować w rozwiązania dedykowane? Nowy system złączek sygnałowych

Często pomijanym w skrupulatnym doborze elementem systemu automatyki, bywają złączki listwowe stosowane w szafach sterowniczych. W ferworze projektowego szału, dobieraniu urządzeń automatyki do realizacji zadania w systemie sterowania i idąc dalej sposobu ich zasilenia, zabezpieczenia i "wciągnięcia" do sterownika, brakuje czasu na dobór odpowiedniego systemu złączek. A w końcu to(...)

Wyłącznik różnicowoprądowy przeciwporażeniowy

Wszyscy pewnie kojarzą te aparaty elektryczne. Doskonale wiedzą jak je prawidłowo łączyć, testować i gdzie je stosować. Pewnie nieraz używali ich w swoich rozdzielnicach elektrycznych lub szafach automatyki, albo przynajmniej je tam widzieli. Korzystając z okazji remontu i modernizacji rozdzielnicy w moim domu, zajrzymy do wnętrza wymontowanego RCD, który nie(...)
Autor:   23 czerwca 2022
Kat.:

Jak w pełni wykorzystać potencjał automatyki przemysłowej – zapraszamy na webinar Schneider Electric

Świat automatyki przemysłowej rządzi się swoimi prawami. Tu – inaczej niż w przypadku komputerów osobistych (PC) – systemy operacyjne i aplikacje są ściśle związane z oprogramowaniem narzędziowym konkretnego producenta. Na ogół, gdy użytkownicy i projektanci wybierają producenta sprzętu, wybór ten automatycznie definiuje środowisko programowania. Aplikacje opracowane dla jednej platformy zwykle(...)
Autor:   22 czerwca 2022
Kat.: ,

Nowy, niezawodny siłownik do dużych obciążeń

Wysoka precyzja i minimalne wymagania w zakresie obsługi: Firma Bosch Rexroth poszerza swoją ofertę siłowników elektromechanicznych o nową serię EMC-HP obsługującą obciążenia do 100 kN. Solidna konstrukcja i precyzja dzięki zastosowaniu mechanizmu śrubowo-planetarnego (PLSA) Projektowanie cyfrowe: dowolna konfiguracja z wykorzystaniem szeregu różnych opcji Niewielkie wymiary ułatwiające integrację   Siłowniki elektromechaniczne(...)
Autor:   22 czerwca 2022
Kat.:

Wszystko pod kontrolą

Wielofunkcyjny drążek sterowniczy Sense+ firmy Bosch Rexroth jest skalowalny, a dzięki wibracjom umożliwia intuicyjną interakcję człowiek-maszyna Ergonomiczny joystick o bogatej funkcjonalności Wibracyjne informacje zwrotne zapewniające lepszą interakcję człowiek-maszyna Solidna konstrukcja i prosta integracja z maszyną Różne konfiguracje uchwytu i elastyczny układ przycisków, pokręteł i przełączników sprawiają,(...)
Autor:   22 czerwca 2022
Kat.:

NIE RÓB TEGO W UKŁADACH BEZPIECZEŃSTWA!

Musi jechać, musi pracować, produkcja nie może mieć przestoju, bo straty i koszta!? Takie argumenty może usłyszeć automatyk, aby zmostkować uszkodzony układ bezpieczeństwa. Czy można odmówić? Co robić, aby nie dopuszczać do takich sytuacji? A jeśli już się na to decydujesz, to… chociaż zrób to, jak należy. Zapraszam na film,(...)

Łatwy sposób łączenia różnych światów: firma Bosch Rexroth i jej partnerzy z sieci ctrlX World łączą automatyzację i internet rzeczy

Dostawcy zewnętrzni oferują rozwiązania internetu rzeczy za pośrednictwem ekosystemu platformy automatyzacji  Sterowanie wielofunkcyjnymi rozwiązaniami za pomocą aplikacji Wspólne tworzenie rozwiązań i wyzwalanie nowego potencjału biznesowego Trzej nowi partnerzy w obszarze rozwiązań IoT dla automatyki Platformę sterowania ctrlX CORE można łatwo zintegrować z istniejącymi maszynami w celu optymalizacji łączności i funkcji(...)
Autor:   21 czerwca 2022
Kat.:

EPLAN POLSKA

Z radością informujemy, że z dniem 1 czerwca br. odbyło się oficjalne otwarcie bezpośredniego przedstawicielstwa firmy EPLAN Software & Services Sp. z o.o. w Polsce. W związku z rozwojem firmy i w odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku, władze firmy EPLAN postanowiły pójść o krok dalej i zdecydowały, że EPLAN będzie(...)
Autor:   17 czerwca 2022
Kat.:

Oryginalne profile aluminiowe. Wybierz profile aluminiowe o sprawdzonej jakości

Oferowana gama profili aluminiowych to efekt 40 lat doświadczeń i rozwoju. Obejmuje ona wszystkie obszary zastosowań i zawiera ponad 1500 komponentów, w tym elementy używane w pomieszczeniach sterylnych i suchych oraz w środowiskach narażonych na wyładowania elektrostatyczne. Wszystkie komponenty charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością, a testom poddawane są profile(...)
Autor:   14 czerwca 2022
Kat.: ,

Kupuj online produkty KUKA z rabatem 3%! Ruszył sklep internetowy KUKA Marketplace

Sklep online KUKA Marketplace oferuje wszystko, czego potrzebujesz: ponad 25 tys. robotów, paczek technologicznych, części zamiennych oraz usług. Zarejestruj się za darmo w sklepie poprzez cyfrowy portal klienta my.KUKA!   Masz konto w cyfrowym portalu klienta my.KUKA? Sklep internetowy KUKA Marketplace już jest dla Ciebie dostępny! Jeśli jednak nie zarejestrowałeś(...)
Autor:   14 czerwca 2022
Kat.:

Redundancja, czyli Zwiększona Niezawodność Działania Układów Sterowania i Monitoringu – WAGO

Redundancja to nadmiarowość. W układach automatyki stosujemy ją ze względu na bezpieczeństwo, koszty związane z potencjalną awarią albo organizację/zarządzanie sposobami jej usunięcia. Omówienie zagadnienia redundancji chyba najlepiej rozpocząć od pokuszenia się o definicję. Za Wikipedią „Redundancja (łac. redundantia „powódź, nadmiar, zbytek”) – nadmiarowość w stosunku do tego, co konieczne lub zwykłe.(...)
Autor:   10 czerwca 2022
Kat.:

Technologiczny majstersztyk na straży wydajności w przemyśle

Wykorzystanie IIoT i technologii czwartej rewolucji przemysłowej w operacjach z użyciem danych jest kluczowe. Innowacyjne czujniki skracają fabryczne przestoje, z wyprzedzeniem reagując na możliwe awarie. Urządzenia podłączone do sieci przemysłowego internetu rzeczy idealnie kooperują z informacjami dostarczanymi przez algorytmy sztucznej inteligencji i w czasie rzeczywistym analizują dane, aby wykryć anomalie(...)
Autor:   10 czerwca 2022
Kat.:

MTpro Online Designer: szybkie i łatwe planowanie systemów

Już od lat wielu projektantów korzysta przy planowaniu systemów montażowych ze sprawdzonego oprogramowania MTpro Layout Designer. Dzięki swojej szerokiej gamie funkcji zmniejsza ono do minimum pracochłonność powiązaną z planowaniem systemów. Aby zapewnić użytkownikom MTpro jeszcze większą swobodę projektowania, firma Bosch Rexroth zaprezentuje podczas targów Motek nowy konfigurator internetowy o nazwie MTpro Online(...)
Autor:   9 czerwca 2022
Kat.: ,

Rewolucja w przetwórstwie drewna – szybkość spotyka się z precyzją

Lenze, wspólnie z producentem maszyn, firmą MFL, opracowało nowy typ piły poprzecznej, która stanowi rewolucję w obróbce drewna. Dzięki krótszym czasom przepustowości, większej prędkości transportu drewna i mniejszej ilości odpadów drewna wysokiej jakości, piła poprzeczna może zoptymalizować procesy w każdym zakładzie obróbki drewna. Zmiany klimatyczne sprzyjają dalszemu wzrostowi liczby szkodników,(...)
Autor:   9 czerwca 2022
Kat.:

FRAMEpro wprowadza modułowy system profili firmy Bosch Rexroth do środowisk CAD

Inteligentna wtyczka FRAMEpro umożliwia bezproblemowe projektowanie konstrukcji ramowych maszyn w dobrze znanym środowisku CAD Integracja z narzędziami Autodesk® Inventor i SOLIDWORKS firmy Dassault Oszczędności czasowe i finansowe dzięki licznym elementom automatycznym i funkcjom Inteligentne makra do automatycznego tworzenia precyzyjnych połączeń Dzięki nowej wtyczce CAD FRAMEpro firma Bosch Rexroth umożliwia przeniesienie jej sprawdzonych, podstawowych elementów(...)
Autor:   9 czerwca 2022
Kat.:

Konkurs iAutomatyka Czerwiec 2022

W każdym miesiącu organizujemy Konkurs iAutomatyka, który polega na nagradzaniu Użytkowników portalu iAutomatyka.pl w zamian za zamieszczanie treści (artykułów, wiedzy, historii z pracy, ciekawostek i filmów z YouTube wzbogaconych o artykuł). Główny cel konkursu to gromadzenie wartościowych artykułów i ciekawostek z branży automatyki i robotyki. Możesz przygotować i wysłać nam ciekawy artykuł!? Zrób(...)

Czym jest rezystor hamujący ???

W układach sterowania systemami automatyki, często mamy do czynienia ze sterowaniem silnikami elektrycznymi. Są to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych układów wykonawczych urządzeń. Silnik elektryczny obracając się, posiada pewną energię kinetyczną, aby określić jaką energię należy rozproszyć wystarczy znać masę oraz prędkość napędzanego obiektu. Wysoka energia kinetyczna może wynikać(...)
Autor:   6 czerwca 2022
Kat.: