Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Automatyka przemysłowa - artykuły

Poznaj możliwości sterownika SCADA WebHMI – Film recenzja

WebHMI - urządzenie z systemem SCADA, które nie jest już nam obce. Poznajemy je już od ponad roku i możemy je śmiało polecić dosłownie wszystkim! Od osób zaczynających swoją przygodą z automatyką i wizualizacją aż po specjalistów w tworzeniu systemów SCADA. Prostota i łatwość zawarta w tak niepozornym urządzeniu sprawia,(...)

Gratka dla miłośników elektroniki – Finder Opta

W świecie przemysłu i automatyki bardzo często możemy spotkać ludzi, których zainteresowanie automatyką wynika z wcześniejszego zainteresowania elektroniką i programowaniem mikrokontrolerów. Złożenie działającego układu, jego zaprogramowanie oraz sama droga do osiągnięcia celu daje wielką satysfakcję. Tym bardziej, że dla wielu ludzi czysta elektronika jest niczym magia, magiczne pudełko, które po(...)

Konkurs iAutomatyka Grudzień 2022

W każdym miesiącu organizujemy Konkurs iAutomatyka, który polega na nagradzaniu Użytkowników portalu iAutomatyka.pl w zamian za zamieszczanie treści (artykułów, wiedzy, historii z pracy, ciekawostek i filmów z YouTube wzbogaconych o artykuł). Główny cel konkursu to gromadzenie wartościowych artykułów i ciekawostek z branży automatyki i robotyki. Możesz przygotować i wysłać nam ciekawy artykuł!? Zrób(...)

75-lecie firmy Lenze na świecie

Historia Lenze Lenze jest przedsiębiorstwem działającym na skalę międzynarodową, którego historia sięga do roku 1947, kiedy to 5 listopada Hans Lenze z koncernu Mannesmann przejął spółkę Stahlkontor GmbH z Hameln – pierwotną spółkę obecnej Lenze SE. Wraz z pierwszym własnym produktem - innowacyjnym silnikiem trójfazowym – firmie Lenze udało się wkroczyć na pole(...)
Autor:   7 grudnia 2022
Kat.:

Usługa inspekcji rentgenowskiej w ofercie RENEX

Badanie jakości wyrobów gotowych, w tym np. kontrola ich wymiarów, dokładności obróbki i poprawności montażu, jest obowiązkowym etapem procesu produkcyjnego w wielu gałęziach przemysłu. Grupa RENEX posiada usługę inspekcji w swojej ofercie. Inspekcja rentgenowska w przemyśle Niektóre produkty należy sprawdzać pod kątem zanieczyszczeń podczas produkcji, przetwarzania lub pakowania. Najnowocześniejsze technologie(...)
Autor:   7 grudnia 2022
Kat.:

IX Spotkanie Integratorów KUKA znów zintegrowało polski przemysł

Dziewiąta edycja Spotkania Integratorów KUKA dobiegła końca. Kolejny rok z rzędu KUKA stworzyła okazję do spotkania się w jednym miejscu pasjonatów automatyzacji i robotyzacji.   Spotkanie Integratorów KUKA to już tradycja. Celem corocznych spotkań organizowanych przez KUKA Polska jest niezmienne tworzenie i podtrzymywanie wartościowej platformy do wymiany poglądów, doświadczenia i(...)
Autor:   7 grudnia 2022
Kat.:

Jak przenieść funkcje szafy sterowniczej na zewnątrz? – System Field Power Weidmüller

Każdy automatyk w swojej karierze zawodowej stoi przed dylematem wyboru odpowiedniego systemu sterowania – centralnego lub rozproszonego, określanego jako DCS czyli „Distributed Control System”. Zarówno sterowanie rozproszone jak i scentralizowane posiada swoje wady i zalety. Systemy DCS najczęściej implementowane są w bardzo dużych placówkach, rozłożonych na dużych powierzchniach jak petrochemie,(...)
Autor:   6 grudnia 2022
Kat.:

Produkcja szaf sterowniczych właśnie stała się bardziej inteligentna!

Presja czasu, niedobór wykwalifikowanych pracowników i przerwy w komunikacji mają ogromny wpływ na codzienną pracę przy produkcji szaf sterowniczych. Firma EPLAN ze swoimi rozwiązaniami pomaga złagodzić wpływ tych czynników na produkcję, a nowe oprogramowanie EPLAN Smart Mounting w znacznym stopniu wspiera ręczny montaż szaf sterowniczych. Krok po kroku prowadzi techników(...)
Autor:   3 grudnia 2022
Kat.:

Cobot LBR iisy z systemem iiQKA – przyszłość prostej automatyzacji

Elastyczny w użyciu, intuicyjny w obsłudze i niezawodny w kontakcie z człowiekiem – LBR iisy to kobot przeznaczony do wszystkich obszarów produkcyjnych. Łączy know-how z zakresu automatyzacji przemysłowej z elastycznością i łatwością obsługi inteligentnego narzędzia. Robot ma zainstalowany system operacyjny iiQKA.OS – intuicyjny ekosystem operacyjny i cyfrowy, który ułatwia automatyzację(...)
Autor:   3 grudnia 2022
Kat.:

Większa prędkość w inżynierii. Nowa Platforma EPLAN 2023

Nowa Platforma EPLAN 2023 usprawnia i przyspiesza planowanie projektów. Oznacza to, że użytkownicy mogą teraz szybciej uzyskać zaplanowane rezultaty korzystając z uproszczonego systemu zarządzania danymi urządzeń, przy jednoczesnym zwiększeniu ogólnej jakości projektu. Ta funkcja jest niezastąpiona w szczególności podczas pracy nad projektami międzynarodowymi. Nowy silnik graficzny 3D, zoptymalizowany edytor kabli(...)
Autor:   2 grudnia 2022
Kat.:

OMRON inwestuje w Kirin Techno-System, kompleksowego producenta maszyn inspekcyjnych

Firmy OMRON Corporation i Kirin Brewery Company Limited ogłosiły podpisanie umowy zakupu akcji dotyczącej inwestycji w Kirin Techno-System Company (KTS) Limited w celu zapewnienia bezpieczniejszej produkcji napojów. Udział kapitałowy firmy OMRON wyniesie 60%, a udział Kirin Brewery – 40%. W miarę wzrostu zainteresowania konsumentów bezpieczeństwem żywności oraz napojów, rośnie zapotrzebowanie(...)
Autor:   1 grudnia 2022
Kat.:

NOWE PRODUKTY JESIEŃ 2022 #LAPP

TECHNOLOGIA POŁĄCZEŃ Z MYŚLĄ O PRZYSZŁOŚCI Jedną z naszych czterech głównych zasad jest „Innowacyjność”. Firma LAPP zawsze stawia na rozwój i nowe rozwiązania. Zmieniające się wymagania dla „Inteligentnej Fabryki Przyszłości” wymuszają innowacyjne rozwiązania w zakresie połączeń – i to już dzisiaj. Nowością tej jesieni jest PUR ÖLFLEX® SERVO FD zeroCM(...)
Autor:   1 grudnia 2022
Kat.:

Komputer BOXER-8641AI prezentuje do 6x większą wydajność AI dzięki NVIDIA® Jetson AGX Orin™

Łącząc 8-rdzeniowy 64-bitowy procesor ARM v8.2 z architekturą NVIDIA Ampere, komputer przemysłowy BOXER-8641AI wykorzystuje pełen potencjał NVIDIA Jetson AGX Orin. Ten bezwentylatorowy kompakt posiada 1792 rdzenie CUDA® i 56 rdzeni Tensor dla nawet 200 TOPS. Dzięki czemu oferuje do 6 razy większą wydajność AI niż jego poprzednicy. Szybkość przetwarzania i zdolność wnioskowania BOXER-8641AI sprawia, że funkcję wykrywania obiektów przeniesiono z kart GPU bezpośrednio na krawędź. Uproszczono w(...)
Autor:   29 listopada 2022
Kat.:

Regulator rozmyty

Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych. niniejszy artykuł opisuje w podstawie teorie/działenie regulatora rozmytego (ang. Fuzzy logic contoler), z którym miałem okazje się zaznajomić podczas pisania pracy magisterskiej [2] na Kierunku Automatyka i robotyka. Zapraszam do lektury. Sterowanie rozmyte Sterowanie rozmyte polega na otrzymaniu sygnału sterującego na podstawie operacji stosowanych w logice(...)
Autor:   29 listopada 2022
Kat.:

Metody CIP i SIP w przemyśle – czyli jak wyczyścić instalację hydrauliczną

Niezależnie od branży produkcyjnej w przemyśle wytwórczym, w którym mamy do czynienia z produktami przeznaczonymi do spożycia, wymagane jest higieniczne podejście, a zatem dbałość o czystość linii produkcyjnej. O ile taka linia skonstruowana jest z podajników i urządzeń otwartych,  możliwe jest jej zewnętrzne umycie przez operatora za pomocą chociażby myjek(...)
Autor:   29 listopada 2022
Kat.:

AGH i RENEX podsumowują współpracę

Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Grupa RENEX podsumowały trzy zrealizowane projekty wyposażenia pracowni naukowych i dydaktycznych. W ramach niedawnych działań inwestycyjnych, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej i funkcjonujące w jego ramach jednostki zrealizowały projekty wyposażenia trzech pracowni naukowych i dydaktycznych, w(...)
Autor:   28 listopada 2022
Kat.:

EPLAN 2022 Automatyczna numeracja terminali na szynach N i PE

  Terminale na szyny N i PE są powszechnie stosowane w większych szafach sterownicznych. W tym artykule chciałbym Wam pokazać jak poprawnie je wrysować w oprogramowanie EPLAN stosując własny szablon automatycznej numeracji. Wstawienie oznaczeń terminali dla szyn N i PE Chielibyśmy uzyskać numerację terminali na szynach jak na poniższej stronie(...)
Autor:   28 listopada 2022
Kat.: ,

Czym jest predykcyjne i prewencyjne podejście do utrzymania ruchu układów napędowych?

W galopującym świecie techniki w zasadzie każdego dnia producenci automatyki informują  rynek o nowych funkcjonalnościach czy produktach. Niektóre funkcje przyjmują się od razu, części z nich okazuje się totalnym niewypałem. Nieliczne z kolei wymuszają na nas zmianę podejścia zarówno do obcowania z danym komponentem automatyki, jego serwisu czy diagnostyki. Ostatnimi(...)
Autor:   23 listopada 2022
Kat.:

Wirtualne rozwiązania transformują tradycyjne procesy w branży przemysłowej

Technologia cyfrowego bliźniaka wspiera producentów sprzętu, tworząc nowy cykl życia maszyn Rozwój czwartej rewolucji przemysłowej i zmiany zapotrzebowania rynku na inteligentne maszyny spowodowały, że tradycyjny proces projektowania i budowy urządzeń staje się nieefektywny. Jako że użytkownicy końcowi oczekują, aby maszyny oddane do użytku były gotowe do produkcji szybciej, z większą(...)
Autor:   23 listopada 2022
Kat.:

Producenci żywności zwiększają wydajność dzięki robotom YAMAHA

Automatyzacja wszelkich procesów w procesie produkcyjnym może przyczyniać się do ułatwiania wyzwań operacyjnych, jak również do zwiększenia wydajności i jakości. Sekcja YAMAHA Motor Robotics FA pomogła firmom z różnych sektorów przemysłu spożywczego zrealizować te korzyści, poprzez wprowadzanie robotów do obsługi pakowania i etykietowania. Jedna z firm z branży produkcji żywności,(...)
Autor:   22 listopada 2022
Kat.:

Regulatory układów kompensacji mocy biernej

W tej publikacji chciałbym zaprezentować względnie zwięźle tematykę regulatorów kompensacji mocy biernej (jako elementów typowo pasujących do sektora automatyki). Nie będzie on jednak typowym omówieniem teorii kompensacji, gdyż choćby skrótowe omówienie od podstaw prawdopodobnie szybko rozrosłoby się do rozmiarów książki. Poniższe traktowałbym raczej jako pomoc dla osób mających na co(...)
Autor:   22 listopada 2022
Kat.:

Fabryka przyszłości w laboratorium- Bosch Rexroth otwiera showroom Przemysłu 4.0

⦁ Showroom „Factory of the Future Lab” umożliwia testowanie innowacyjnych rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0. ⦁ Stworzony został z myślą o klientach, partnerach, pracownikach oraz uczniach techników i studentach uczelni wyższych ⦁ Przemysł 4.0 to nie tylko zaawansowana optymalizacja produkcji przemysłowej, ale także większe bezpieczeństwo i komfort pracy pracowników. ⦁(...)
Autor:   22 listopada 2022
Kat.: ,

Kibicuj z WAGO!

Weź udział w konkursie Kibicuj z WAGO! Odgaduj wyniki spotkań podczas MISTRZOSTW ŚWIATA w piłce nożnej, zbieraj punkty i zdobywaj nagrody. Trzy osoby z największą liczbą punktów na koniec rozgrywek otrzymają Nintendo Switch. Ale szans na zdobycie atrakcyjnych nagród podczas całych jest dużo więcej! Przygotowaliśmy dla Was m.in. głośniki JBL(...)
Autor:   21 listopada 2022
Kat.: ,

Nawet 40 km/h bez zmiany biegu

Silnik tłokowy osiowy o zmiennej chłonności A36VM firmy Bosch Rexroth został zbudowany specjalnie z myślą o układach napędowych. Zapewnia on maszynom samobieżnym większą szybkość i siłę uciągu. Rozwiązanie dla napędów hydrostatycznych sterowanych elektronicznie Zakres kąta wychyłu korpusu zwiększony do 38°, a maksymalne ciśnienie – do 530 barów Sprawdzona konstrukcja, zoptymalizowana(...)
Autor:   17 listopada 2022
Kat.: ,

PROFINET #LAPP – Zwiększona produktywność!

Nadajniki i odbiorniki sygnałów i wiadomości są połączone ze sobą za pomocą przewodów do transmisji danych. Firma LAPP oferuje wysoce niezawodne przewody do transmisji danych dla systemów Fieldbus i Ethernet, dzięki czemu maszyny, całe fabryki i budynki biurowe mogą się ze sobą komunikować. Nasza oferta produktów do komunikacji przemysłowej obejmuje(...)
Autor:   17 listopada 2022
Kat.: ,