Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków, opracowuje ołowiowo-kwasowe akumulatory samochodowe oraz zaawansowane akumulatory do pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym oraz systemy wnętrz samochodowych.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

Jak zacząć pracę z serwonapędem ACOPOS P3 od B&R? Tutorial.

2387 wyświetleń, autor: Pawel Zadroga.

Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki


Niedawno jako Zespół iAutomatyka.pl odwiedziliśmy siedzibę firmy B&R w Poznaniu, żeby lepiej poznać tę firmę i oferowane przez nich produkty. Pośród wielu urządzeń automatyki szczególne zainteresował mnie serwonapęd o nazwie ACOPOS P3. Zaintrygowany poprosiłem o więcej informacji, a zespół szkoleniowy oraz supportu B&R natychmiast wszystko szczegółowo mi wyjaśnił. Byłem pod wrażeniem możliwości tego sprzętu i dlatego chciałbym podzielić się z Wami tym krótkim opisem jego możliwości oraz przedstawić mini tutorial, opisujący jak zacząć pracę z tym serwonapędem w środowisku Automation Studio.

Co to jest serwonapęd?

Ale w sumie czym są serwonapędy? Biorąc definicję z encyklopedii serwonapęd to zbiór elementów, realizujących zamknięty układ sterowania silnikiem, w którym sygnałem zadawanym jest jakiś parametr, np. położenie czy prędkość obrotowa. W skład takiego systemu wchodzi sterownik, przetwornik energii, silnik elektryczny oraz enkoder, resolver lub tachometr, zapewniający sygnał zwrotny.

Zatem od strony fizycznej działa to tak. Silnik elektryczny zamienia energię elektryczną na mechaniczną o różnej sile i momencie. Aby kontrolować te wartości wymagany jest przetwornik energii elektrycznej, który zajmuje się przygotowaniem właściwego zasilania silnika. Informację o pozycji osi silnika i/lub prędkości obrotowej przetwornik otrzymuje z enkodera, który zazwyczaj zamontowany jest na samym silniku. I tak zamyka się pętla sterującego sprzężenia zwrotnego. Dzięki sprzężeniu przetwornik jest w stanie kompensować wszystkie luzy i obciążenia występujące w układzie oraz zapewnia niesamowitą precyzję i powtarzalność ruchu. W połączeniu z zewnętrznymi urządzeniami przesyłającymi polecenia sterujące jak na przykład sterownik PLC otrzymujemy w pełni kontrolowany napęd elektryczny.

ACOPOS P3

Obecnie jak wiemy prawie wszystkie maszyny wyposażone są w elementy realizujące ruchy o różnym stopniu złożoności w zależności od realizowanego zadania. Ruchy te nierzadko wymagają dużej precyzji, co wcale nie jest łatwym celem do realizacji. Tendencja wyraźnie pokazuje, że producenci starając się spełnić wymagania klientów, coraz bardziej zmierzają w kierunku mechatronicznych rozwiązań napędowych lecz jednocześnie wymagają elastyczności od stosowanych urządzeń. I tu właśnie naprzeciw wymaganiom wychodzi ACOPOS P3.

Teraz czas na kilka informacji z noty katalogowej. ACOPOS P3  jest kompatybilny z wszystkimi serwonapędami B&R poprzedniej generacji, dzięki czemu można łączyć go z nimi w sieci oraz integrować z już istniejącymi rozwiązaniami. Dostępny jest w wersjach mocy od 0,5 do 24 kW. Ale chyba najważniejszą cechą jest fakt, że można go kupić w wersji 1, 2 lub 3 osiowej. Co to znaczy? To znaczy tyle, że jeśli przykładowo budujesz robota kartezjańskiego do sterowania trzema silnikami wystarczy Ci jeden ACOPOS P3.

W poligrafii i przemyśle opakowaniowym procesy technologiczne odznaczają się znaczną dynamiką i dokładnością oraz wymagają bezwzględnie precyzyjnego sterowania ruchami o dużej prędkości. Czynnikiem ograniczającym prędkość pracy jest czas próbkowania serwonapędu. Dlatego ACOPOS P3 oferuje ekstremalnie krótki czas cyklu regulacji natężenia prądu, prędkości i położenia wynoszący zaledwie 50 µs. Tak krótki czas próbkowania pozwala wdrażać nowe procesy sterowania w pętli zamkniętej w obszarach, które do tej pory były zarezerwowane jedynie dla czujników wirtualnych.

Przy projektowaniu dużą uwagę zwrócono na funkcje bezpieczeństwa. Uwzględniono wiele funkcji odpowiadających kryteriom kategorii 4 SIL 3 / PL e. Całkowicie nowa funkcja o nazwie SLT (Safety Limited Torque) sprawdza, czy podczas ruchu nie dochodzi do przekroczenia dopuszczalnego maksimum momentu obrotowego. SLS i SLT przy bardzo szybkim czasie reakcji przekładają się na niezwykle skuteczną ochronę przed obrażeniami ciała. Przy całkowitej liczbie 14 funkcji bezpiecznych ruchu opartych na technologii openSAFETY, możliwe jest optymalne zaspokojenie wszelkich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa. Dla chętnych pozostawiam skróty ich nazw do rozszyfrowania: STO, SS1, SS2, SLS, SMS, SBC, SDI, SLI, SLP, SMP, SLA, RSP, SBT oraz SLT

Z urządzeniem możemy komunikować się po protokole POWERLINK, który gwarantuje przepustowość i dokładność niezbędną w technologii serwonapędów, a do sterowania wykorzystujemy bloki mapp Technology co bardzo upraszcza tworzenie nowych i utrzymanie już istniejących aplikacji. Wszystko to powoduje, że urządzenie idealnie współpracuje ze sterownikami PLC tego producenta.

Do samego podłączenia wystarczy jeden przewód w miejsce oddzielnych przewodów dla silnika i enkodera. Jeden przewód to niższe koszty okablowania, a także szybsze i mniej pracochłonne przekazanie urządzenia do eksploatacji i utrzymanie jego ruchu. Mimo to pozostawiono możliwość wykonania tradycyjnego podłączenia oddzielnymi przewodami silnika i enkodera.

Mówiąc o zasilaniu warto wspomnieć, że ACOPOS P3 może pracować w dowolnym miejscu na ziemi, ponieważ odpowiada najpowszechniej przyjętym układom zasilania sieciowego: TN, TT, IT, oraz TN-S. W niektórych przypadkach zgodność instalacji z lokalnymi przepisami wymaga tylko uzupełnienia jej o dodatkowy filtr liniowy. Taka uniwersalność powoduje mniejszą liczbę potrzebnych wariantów urządzenia.

Jeśli myślisz, że urządzenie, które oferuje tak wiele, zajmie dużo miejsca w szafie sterowniczej to nic bardziej mylnego. Producent poczynił tu duże postępy i idąc torem “downsizingu” ograniczył gabaryty urządzenia do wielkości serwonapędów poprzedniej generacji ze sterowaniem jednej osi. Oznacza to, że rozwiązanie wymaga 69% mniej miejsca w szafie sterowniczej.

Automation Studio

Najłatwiej sterowanie ACOPOS-em P3 zintegrować ze sterownikami B&R z serii X20. Dlatego chciałbym w skrócie przedstawić podstawowe czynności, które musisz wykonać, aby “zakręcić silnikiem”. Pomijam tu wykonanie podłączeń elektrycznych. Pełen ich opis bezproblemowo znajdziesz w dokumentacji techniczno-rozruchowej. Jeśli wykonasz je samodzielnie to podłączenie sieci POWERLINK i samego PLC będzie dla Ciebie banalnie proste. Dodatkowo potrzebujesz oczywiście oprogramowania Automation Studio, które znajdziesz na stronie producenta.
Jeśli to Twoje pierwsze kroki z tym środowiskiem to serdecznie zapraszam do artykułu: Podstawy Automation Studio.  Z pewnością wspomoże Ciebie w trakcie zapoznawania z oprogramowaniem, tworzeniu nowego projektu i dodaniu sterownika, którym dysponujesz, do konfiguracji sprzętowej. Tyle musisz mieć zrobione, aby przejść dalej. W następnym kroku dodajemy napęd ACOPOS P3 z biblioteki i wykonujemy podstawową konfigurację:

W pozostałych oknach konfiguratora pozostawiłem wartości domyślne. Do urządzenia podłączony mam tylko jeden silnik dlatego dwa pozostałe wyjścia zostały nie skonfigurowane. Można teraz przejść do strojenia regulatorów pozycji i prędkości, zerowania napędu i innych czynności przygotowawczych. Do tych ustawień dotrzesz na dwa sposoby. Pierwszy to wybranie widoku logicznego w drzewie projektu a następnie pliku konfiguracyjnego danej osi. Drugi sposób to przejście do widoku fizycznego, kliknięcie prawym przyciskiem myszy na dodanym serwonapędzie i wybranie opcji Test.

Opcje te różnią się tym, że dla sposobu drugiego mamy możliwość przetestowania wprowadzanych ustawień, w sposobie pierwszym nie. Możliwość wykonania testów jest nieoceniona przy dobieraniu współczynników regulatora, zatem warto tam zajrzeć i sprawdzić zachowanie silnika.
Samo programowanie odbywa się z wykorzystaniem bloku mapp Technology. Dlatego przechodzimy do widoku konfiguracji i w folderze mapp umieszczamy odpowiedni blok. Jako, że steruję tylko jedną osią użyłem bloku MpAxisBasic. Oczywiście to tylko jedna spośród dostępnych opcji, gdyż dostępne są bloki, które umożliwiają skoordynowane sterowanie kilkoma osiami jednocześnie. Z poziomu programu użytkownika konfiguracja takiego bloku ogranicza się do przypisania wartości zmiennych programu, sterowanych zgodnie z zaimplementowanym algorytmem. Podstawową konfigurację możesz zobaczyć poniżej (z prawej).
Na koniec tego mini tutorialu mały smaczek. Jeśli dopiero przymierzasz się do zakupu tego serwonapędu, a chciałbyś sprawdzić jak się nim steruje od strony programowej, to wbudowany w Automation Studio symulator idealnie się tu sprawdzi. Używając trybu symulacji i wspomnianej wcześniej opcji Test dobierzesz parametry napędu. Należy jednak pamiętać o dodaniu biblioteki ACP10sim. Obserwacje działania programu pozwolą sprawdzić i przewidzieć ewentualne, niebezpieczne ruchy, które mogły by powstać na rzeczywistym sprzęcie. W końcu mamy do czynienia z silnikami elektrycznymi napędzającymi różne mechanizmy.

 Podsumowanie

Na koniec demonstracji sprzętu, tak trochę zamyślony powiedziałem do szkoleniowca, że fajnie byłoby zobaczyć, jak taki ACOPOS P3 pracuje na rzeczywistym urządzeniu. A on, nie mówiąc nawet słowa kiwnął ręką i poprowadził mnie na drugi koniec sali. W rogu, delikatnie schowane za tablicą było stanowisko z robotem firmy COMAU. Trochę zdziwiony pomyślałem: co ma wspólnego robot COMAU z serwonapędem ACOPOS P3? Pan Marcin chyba z wyrazu mojej twarzy odczytał zdziwienie i pośpiesznie rozjaśnił sytuację. Otwierając szafę sterowniczą robota na pierwszy plan wysunęły się dwa serwonapędy. Otóż dowiedziałem się, że konstrukcja powstała przy współpracy tych dwóch firm i właśnie po stronie firmy B&R leży całe sterowanie robotem. Dwa ACOPOS P3 jako serce układu wystarczają do sterowania aż sześcioma osiami robota!

Jeśli chciałbyś bardziej zapoznać się z produktami firmy B&R Automatyka Przemysłowa, w tym z ACOPOS P3 to serdecznie zapraszam na ich stronę internetową: B&R Automatyka Przemysłowa: Produkty. Dla zainteresowanych przesyłam też link do oferty szkoleniowej: B&R Automatyka Przemysłowa: Szkolenia. Oprócz kursów dotyczących napędów znajdziesz tam wiele innych, ciekawych zagadnień jak choćby szkolenie obsługi oprogramowania Automation Studio, które jest środowiskiem deweloperskim do projektowania aplikacji wykorzystujących komponenty automatyki B&R.

 


Więcej z serii: Kurs podstaw automatyki
22 maja 2018 / Kategoria: , , ,
 • Autor: Pawel Zadroga
 • Redaktor w iAutomatyka.pl
  Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
 • Profil Autora
 • https://goo.gl/1Y4L2S

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Pomiar parametrów sieci energetycznej z systemem WAGO

Systematyczne zarządzanie energią jest w dziś koniecznością, gdyż pozwala na obniżenie stale rosnących kosztów energii. Liczne projekty zarządzania energią pokazują, że można zredukować jej zużycie o 30%, a nawet więcej. Na początku takiego projektu znane są jednak tylko łączne koszty energii. Brakuje szczegółowych informacji, jak wygląda zużycie energii w poszczególnych punktach i gdzie można by

Pomiar parametrów sieci energetycznej z systemem WAGO

Sterownik SCADA WebHMI jest dostępny w TIM.PL

WebHMI już dostępne w sklepie tim.pl. Co w tym nadzwyczajnego? A to, że tim.pl to jedna z najlepszych platform internetowych do zakupów w branży elektrycznej. Korzyści założenia konta w tim.pl opisaliśmy poniżej a tymczasem zapoznaj się ze sterownikiem SCADA. WebHMI jest zoptymalizowanym urządzeniem do przetwarzania i wyświetlania danych procesowych w prosty sposób, z Polskim interfejsem.

Sterownik SCADA WebHMI jest dostępny w TIM.PL

Z cyklu “komuś się nudziło”… muzyka metal w wykonaniu robotów.

Mam zaszczyt przedstawić pierwszą prawdziwie heavy metalową kapelę na świecie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że masa pracy została włożona w ten projekt. Jednak jak się zastanowić to ta praca musiała być wykonana tylko raz na początku, teraz to już tylko przyjemność, programowanie powtarzalnych ruchów robotów i słuchanie efektu 🙂 Życzę każdemu takiej pasji automatyki.

Z cyklu “komuś się nudziło”… muzyka metal w wykonaniu robotów.

Jak podłączyć silnik trójfazowy na jedną fazę?

Bywają sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni wykorzystać nieprzystosowany do danego zasilania silnik tak, aby zapewnić ciągłość pracy maszyny. Przykładem takiego działania jest podłączenie silnika trójfazowego do zasilania jedną fazą. Może nie wszyscy wiedzą, ale takie działanie jest możliwe i wcale nie takie trudne do zrealizowania. Umieszczony poniżej film pokazuje jak należy podłączyć taki silnik, uprzednio

Jak podłączyć silnik trójfazowy na jedną fazę?

Rozwiązania B&R Automation Studio, sprzęt i oprogramowanie

Zapraszamy do uzupełnienia wiedzy o Automation Studio – jest to skalowalny system sterowania w zakresie sprzętowym oraz oprogramowania narzędziowego  dotyczący urządzeń firmy B&R. Więcej możecie dowiedzieć się w filmie przygotowanym przez iAutomatyka.pl < kliknij! ZOBACZ WIĘCEJ (link do źródła)

Rozwiązania B&R Automation Studio, sprzęt i oprogramowanie

ZDALNA WIZUALIZACJA ZA MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ – CZY TO MOŻLIWE?

cMT-SVR-100 – panel bez ekranu do zdalnej wizualizacji, panel “w chmurze”, czy jak ktoś woli – serwer danych. Katalogowo kosztuje 235 euro netto i jest do dostania w Multiprojekcie. Patrząc na dzisiejszy kurs euro, to trochę więcej niż 1000 zł. Ale od czego są rabaty?  Można by napisać, że tani jak barszcz – tym bardziej,

ZDALNA WIZUALIZACJA ZA MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ – CZY TO MOŻLIWE?MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Wysoce giętki, ekranowany przewód sterowniczy z płaszczem zewnętrznym z odpornego na warunki atmosferyczne i szeroki zakres środków chemicznych TPE ÖLFLEX® ROBUST FD C – ekranowany, bezhalogenowy kabel elektroenergetyczny i sterowniczy do z...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • Systemy dławnic kablowych SKINTOP® BRUSH ADD-ON 24 Korzyści • Szybszy, łatwiejszy kontakt z ekranem • Optymalna ochrona EMC • Szybsza instalacja i lepszy kontakt niż w przypadku porównywalnych systemów • Najwyższa swoboda montażu podczas re...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…