Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/07/DSC05767-Edit.jpg

Piękne wizualizacje HMI niczym interfejs smartfonów – poznaj mapp View od B&R


Czy Ty też masz wrażenie, że wizualizacja HMI czy też SCADA nie nadąża za obecnymi standardami? Chodzi mi o porównanie np. niektórych paneli HMI do działania dzisiejszych smartfonów. Android czy też iOS, są to śliczne, szybkie i intuicyjne interfejsy a tymczasem niektóre wizualizacje w automatyce przemysłowej wyglądają jak Windows 95 albo gorzej… Długo zastanawiałem się dlaczego tak jest i doszedłem do wniosku, że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Oprogramowanie HMI musi być stabilne, przy czym dobrze przetestowane. Liczy się również prostota w tworzeniu wizualizacji. Zatem opracowanie oprogramowania do paneli HMI to dla producenta bardzo duży koszt. To nie wszystko. Oprócz softu trzeba też zaprojektować elektronikę paneli HMI. Samo powstawanie projektu jest drogie a do tego trzeba jeszcze przygotować proces produkcji tych paneli. Ostatni wniosek to skala, dzieje się tak dlatego, że odbiorców smartfonów są miliony, a paneli HMI? Zdecydowanie mniej. Zaryzykuję zatem tezę dlaczego tak jest: proces powstawania nowych paneli HMI oraz oprogramowania nie nadążał za rozwojem trendu aplikacji wizualnych…. Aż do dziś! .

Moi drodzy, miałem okazję przetestować oprogramowanie do wizualizacji, oferowane przez firmę B&R. Po testach przeszperałem dodatkowo Internet w poszukiwaniu „dodatkowych smaczków”. Zgromadziłem moje przemyślenia w poniższym artykule, do którego Cię serdecznie zapraszam.

Środowisko programistyczne w wizji Przemysłu 4.0

Od pewnego czasu pojawił się trend na rynku automatyki do reklamowania produktów pod kątem przemysłu 4.0. Ich bogatych funkcji zdalnego dostępu, super odpornych zabezpieczeń na cyberataki i idei pracy zgodnie z ideą Internet of Things. Z tego wszystkiego trochę zapomina się o elementach, z którymi użytkownicy końcowi jakimi są np. operatorzy maszyn mają najwięcej styczności. Mówię tu oczywiście o wizualizacji danych. Zastanawialiście się kiedyś jak powinna wyglądać wizualizacja na miarę oczekiwań Przemysłu 4.0? Niewątpliwie by można było ją podglądać nie tylko na HMI, ale i smartfonach czy komputerach bez dodatkowych programów. Fajną rzeczą byłaby również możliwość odtwarzania plików wideo czy dokumentów, a nowoczesny wygląd wizualizacji to chyba podstawa. Czy znajdziemy na rynku rozwiązanie spełniające takie oczekiwania? Poszukaliśmy i znaleźliśmy, przetestowaliśmy i pokazujemy! Spodoba się Wam 😀 

mapp Technology to struktura aplikacji Automation Studio od firmy B&R, która zapewnia wydajny zestaw narzędzi i funkcji w celu tworzenia oprogramowania do automatyzacji maszyn i urządzeń w jak najszybszym czasie. Autorzy tego rozwiązania porównują ją do działania smartfona. Aplikacje w łatwy sposób mogą być instalowane i konfigurowane z udostępnionymi danymi jak dane kontaktowe czy współrzędne GPS. Istnieje szeroka gama komponentów, z których każdy zapewnia określoną funkcję. Jednym z nich jest tworzenie wizualizacji w technologii mapp View i o tym będzie dalsza część artykułu.

Gdy Web spotyka automatykę

mapp View oparte jest o rozwiązania webowe jak HTML5, CSS3 i JavaScript. Czytając te zdania można już na wstępie odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie. Zastosowanie tych standardów daje responsywny wygląd wizualizacji, którą uruchomimy na każdym urządzeniu obsługującym przeglądarkę webową. Nie ma zatem potrzeby instalacji dodatkowych programów na potrzeby wizualizacji danych, co jest ogromną zaletą i przewagą na rynku wśród pozostałych rozwiązań. Co można powiedzieć o samej wizualizacji? Zastosowanie rozwiązań webowych daje jej nowoczesny wygląd. Dzięki funkcjom takim jak obsługa multitouch czy dodanie animacji, można stworzyć wydajny projekt z łatwym i przyjaznym interfejsem użytkownika. Przewiń trochę niżej a zobaczysz to na filmie!

Komunikacja jest oparta na bezpiecznym protokole OPC UA co już nie jest czymś wyróżniającym się, a koniecznością jeśli ciągle mówimy o przemyśle 4.0. Ten protokół umożliwia łatwą integrację danych przeróżnych producentów urządzeń czy systemów. Ponadto taki model danych umożliwia łatwy przekaz danych procesowych na każdym poziomie. Dane z PLC w czasie rzeczywistym są przekazywane do lokalnego HMI ale również systemów zarządzających produkcją jak ERP czy MES. Wykorzystywane jest przy tym uwierzytelnianie użytkowników na podstawie nadanych im odpowiednich uprawnień.

Poniższy film świetnie prezentuje jak nowoczesnym rozwiązaniem jest mapp View od B&R.

Kolejny pokaz „umiejętności” wizualizacji wykonanej za pomocą mapp View widać na poniższym video (od 1:06). Na mnie robi to wrażenie! Zwróćcie uwagę na interfejs. Na jednym ekranie za pomocą nowoczesnych rozwiązań mamy wszystko co potrzebne do ustawień maszyny. Nie trzeba zatem skakać pomiędzy ekranami i szukać dodatkowych nastaw. Szczególnie spodobało mi się ustawianie sekwencji pracy maszyny poprzez przeciąganie bloczków (widać to w minucie 1:28 filmu). Nawigacja wygląda świetnie, serio polecam obejrzeć.

Projektowanie wizualizacji

Fakt, że strony pracują na podstawie technologii webowych mogą zrazić osoby niemające z tym styczności. Ale bez obaw, tworzenie stron działa na zasadzie WYSIWYG, czyli wygląd strony na HMI nie zmieni się od tego, jaki widzimy go w edytorze. Projektowanie jest opracowywane w środowisku programistycznym Automation Studio. Układ widoku można zmieniać dowolnie według swoich potrzeb. Po kilku godzinach testowania narzędzia dostosowałem układ, który odpowiada poniższej grafice. Nie ma co ukrywać, bardzo często będziemy wybierać składniki z katalogu widgetów, a tym samym określać je parametry w ich właściwościach. Dlatego te widoki są konieczne na głównym podglądzie. Dodatkowo w widoku zarządzania zasobami „Logic View” bardzo szybko przejdziemy do podstawowych danych jak układy czy obszary robocze poszczególnych stron.

Pierwsze kroki przed tworzeniem naszej pierwszej wizualizacji polecam wykonywać razem z samouczkiem umieszczonym w helpie, gdzie wszystko jest jasno wytłumaczone i szybko przyswoicie idee tworzenia stron za pomocą mapp ViewDlaczego o tym piszę? Spora część osób może powiedzieć „niejeden HMI już zaprojektowałem i wiem z czym to się je”. Otóż dzięki rozwiązaniom opartych na komponentach webowych, projektowanie stron za pomocą mapp View trzeba dobrze zrozumieć… Może to wytłumaczę na prostym przykładzie. W tradycyjnych stronach HMI, układ stron należało tworzyć ręcznie. Rezerwowało się pewną część ekranu, aby w tym miejscu zawsze było widoczne np. pole menu. Następnie do strony „doczepiało się” stronę jako „background”. Jak to jest wykonane w mapp View? Do każdej strony można przypisać układ zwany „Layout”. Tam, cała strona jest dzielona na poszczególne obszary, w których określane są składniki do wizualizacji.

Znalazłem na YouTube film z konfiguracją wizualizacji alarmów w mapp View. Można dzięki niemu się zorientować jak wygląda interfejs Automation Studio i budowanie wizualizacji. Film zawiera polskie napisy, wystarczy je włączyć w opcjach.

 

Widgety – przeciągaj gotowce do ekranów HMI

Samo projektowanie opiera się na przeciąganiu widgetów na ekran w myśl drag&drop. Widgety to funkcje, jakie ma do zaoferowania mapp View, od standardowych jak tworzenie przycisków czy pól numerycznych aż po bardziej zaawansowane, które nie są spotykane w tradycyjnych panelach HMI. 

Pozwolę sobie przedstawić te widgety, które uznałem za warte ich wspomnienia.

Widget – LogicLadder

Możliwość programowania sterownika z poziomu wizualizacji na panelu? Czytając ten opis byłem nie lada zdziwiony, dzięki takiej funkcji można dostosować cykl pracy maszyny do konkretnego produktu. Wszystko podczas pracy maszyny bez jej zatrzymywania. Ta funkcja nie wpływa na zdefiniowany już program napisany w sterowniku. Podczas konfiguracji są określone wejścia i wyjścia funkcji, a logika jest programowana z poziomu wizualizacji.

Własne widgety

Ciekawa opcja to tworzenie nowych widgetów z określanymi parametrami. Można tworzyć własne biblioteki, do używania ich w przyszłości. Oprócz pojedynczych widgetów można również zapisywać grupy złożone z ich większej ilości, na przykład dwa pola wejściowe i przycisk na wprowadzenie nazwy użytkownika, hasła i potwierdzenia. Dzięki temu wystarczy raz zaprojektować często używane elementy interfejsu, a potem użyć ich ponownie, oszczędzając sobie w ten sposób wiele wysiłku.

Table Widget

Za pomocą paru przesunięć myszką można przedstawić nawet kilkaset elementów danych. Jak to możliwe? Widget Table umożliwia przedstawienie zmiennych typu array z dowolną liczbą elementów.

Zarządzanie użytkownikami

Do zarządzania użytkownikami wykorzystane są obiekty konfiguracyjne MpUser oraz MpUserLogin. W ich konfiguracji są tworzone listy użytkowników z odpowiednimi im uprawnieniami. Logika logowania jest opracowywana w programie użytkownika, a wykorzystywany jest do tego widget „MpUserLogin”. Określane są tam zmienne z nazwą i hasłem użytkownika. Dzięki diagnostyce mapp tylko za pomocą przeglądarki internetowej bez specjalnych narzędzi można dosłownie otworzyć utworzony komponent i przeanalizować go. 

Dla dociekliwych polecam te dwa filmy:

Media widget

Idąc w myśl „jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów” nietrudno się domyślić jakie korzyści daje wykorzystanie multimediów w panelach. Przedstawienie filmu instruktażowego dotyczącego zmiany ustawień maszyny znacznie przyspieszy cały proces przezbrajania. To samo dotyczy plików .pdf, dokumentacje falowników z setkami parametrów będą zawsze pod ręką, bez obaw że ktoś zabrał papierową dokumentację z szafy sterowniczej. Kolejnymi ciekawymi widgetami multimedialnymi to przeglądarka stron www czy klient VNC. Pomoc wujka google zawsze jest pod ręką czy szybki podgląd do innej maszyny nie staje się już problemem. Gorzej, gdy operatorzy zamiast pilnować maszyny będą oglądali filmy na YouTube 😉

Skyline

Jest to wizualne przedstawienie stanów i ostrzeżeń maszyny. W szczególnie złożonych instalacjach wielokrotne ujęcia danej maszyny można połączyć w grupy, dzięki temu operator jest w stanie szybko reagować na wszelkie błędy w działaniu maszyny i rozwiązać problem, zanim spowoduje on konieczność dłuższego przestoju. Widget można skonfigurować w trakcie pracy, co czyni go wyjątkowo szybkim i elastycznym w użyciu.

Podsumowanie

Na zakończenie nie będę pisał standardowych formułek jak ten mapp View jest prosty i intuicyjny, bo w pierwszym starciu, może wydawać się skomplikowany. By w pełni wykorzystać jego ogromny potencjał trzeba go dobrze zrozumieć, gdyż jest to zupełnie inna wizja tworzenia interfejsu HMI. Jak już się oswoimy, to jest z górki. Dopiero po wgłębieniu się w jego wszystkie funkcje jesteśmy w stanie wykonać na prawdę porządną, intuicyjną i nowoczesną wizualizację niczym ekrany z filmów SciFiction.

Oczywiście można samemu poznawać oprogramowanie, ale osobom, które na poważniej zastanawiają się nad stosowaniem takiego rozwiązania i cenią swój czas,  warto zainteresować się szkoleniami, jakie oferuje B&R. Podczas pracowania z mapp View wiadomo jak to bywa z nowo poznawanym narzędziem, pojawiają się liczne pytania. Na wszystkie moje wątpliwości uzyskałem rzetelną pomoc z suportu B&R podczas moich testów z mapp View.

Poniżej pozostawiam kontakt do B&R oraz kilka przydatnych linków:

Polecam jako podsumowanie video od producentów mappView – firmy B&R

Dla dociekliwych, na YouTube jest jeszcze ponad 20 filmów z poradnikami programowania w mapp Technology.

 Utworzono: / Kategoria: , , , ,
  • Autor: Grzegorz Turowski • iAutomatyka.pl
  • Jestem inżynierem o specjalności programowania sterowników PLC. Doświadczenie nabyłem przy realizacji obiektów wod-kan oraz automatyk utrzymania ruchu. Jako aktywny inżynier miałem do czynienia z pokaźną liczbą urządzeń automatyki jak PLC, HMI, napędy, urządzenia sieci przemysłowych. Obecnie, swoich sił próbuje w redakcji iAutomatyka.
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY