Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/04/akytec-displays-wyroznione-1200x628.jpg

Wideorecenzja cyfrowych wyświetlaczy wartości procesowych | akYtec Displays


Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki


Na blogu iAutomatyka.pl pojawiło się już wiele wpisów, które wyjaśniały zasady działania różnych urządzeń automatyki. Również takich, które recenzowały i opisywały konkretne produkty. Opierając się na niezbyt dokładnej statystyce mogę powiedzieć, że opublikowaliśmy najwięcej artykułów o sterownikach PLC – ich działaniu i programowaniu, dalej w kolejce będą różnego rodzaju czujniki, a następnie urządzenia do zdalnego dostępu i routery VPN. Można powiedzieć, że zagłębialiśmy się w bardziej zaawansowane tematy bagatelizując mniej skomplikowane urządzenia. Czas to naprawić i ten plan naprawczy rozpoczniemy od tego artykułu, w którym opowiadam o cyfrowych wyświetlaczach wartości procesowych z serii akYtec displays.

Wyświetlanie wartości

Często w swojej pracy skupiamy się na tworzeniu optymalnych systemów automatycznego sterowania. Nie zwracamy uwagi na liczby jako takie. Są to tylko przesyłane ciągi danych. Zmienne, na których operujemy w sterowniku. Jednak od czasu do czasu istnieje konieczność wyświetlania informacji z systemu sterowania na zewnątrz. Wszyscy na co dzień spotykamy się z akcesoriami pozwalającymi wyświetlać takie dane. Na poniższych zdjęciach widzimy kilka przykładów.

Wyświetlanie danych procesowych pomaga operatorom zorientować się czy proces produkcji przebiega poprawnie. Pracownicy UR chętnie skorzystają z takich wskaźników przy diagnozowaniu awarii. Pomysłów na wskazania wartości w procesie może być tyle ile ludzi, którzy biorą udział w jego projektowaniu. Czasami takie wyświetlacze mogą przydać się do bardziej trywialnych wskazań jak wyświetlenie temperatury w szafie sterowniczej, czy pomiar poboru prądu na każdej z faz.

akYtec Displays – Pierwsze wrażenia

Firma akYtec to niemiecki producent automatyki przemysłowej i elektroniki, który w Polsce dystrybuowany jest przez firmę TEST Automatyka. Displays to rodzina produktów, która obejmuje niewielkie wyświetlacze wartości procesowych. Większość z nich, poza jednym wyjątkiem, stanowią niewielkie wyświetlacze o wymiarach 48 x 26 mm. Mogą być one montowane w standardowych otworach 22,5 mm na przykład na drzwiach szaf sterowniczych lub na obudowach maszyn.

Urządzenia z serii akYtec Displays dostarczane są w minimalistycznym białym opakowaniu. W środku znajdują się bardzo szczegółowe instrukcje obsługi w języku angielskim oraz niemieckim, urządzenie i akcesoria pozwalające zamontować wyświetlacz na elewacji rozdzielnicy w postaci uszczelki i nakrętki mocującej. Niby to nie dużo, ale zarazem jest to wszystko co niezbędne.

Jeżeli chodzi o urządzenia to po użyciu uszczelki i zamontowaniu spełniają stopień ochrony IP67. I to widać. Są wykonane solidnie i szczelnie. Prawie nie posiadają ramek co jest ich ogromną zaletą w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń. Niemal cała powierzchnia ekranu to wyświetlacz. Wyświetlacze montujemy do drzwi szafy przez dokręcenie nakrętki od wewnątrz. Na części znajdującej się po drugiej stronie szafy umiejscowione są przyciski do programowania oraz złącza. Fakt, że przyciski umieszczono wewnątrz szafy zmusza nas do otwarcia jej za każdym razem, kiedy chcemy zmienić coś w działaniu programu. Dzięki temu odsiewamy osoby nieupoważnione. Złącza do zamocowania przewodów w większości modeli są sprężynowe, ale znaleźć można też złącza śrubowe.

Z lewej strony – złącza sprężynowe, z prawej – śrubowe

Dostarczone instrukcje w niezwykle klarowny sposób przedstawiają sposób pracy, podłączenia i programowania urządzenia. Na czterech stronach A4 znajdziemy informacje o tym czym jest urządzenie, dane techniczne, warunki użytkowania, obsługiwane sygnały analogowe, informacje o przeznaczeniu do stosowania, instrukcję montażu, sposób okablowania wejść i wyjść, listę wszystkich błędów, instrukcję programowania wraz z opisem wszystkich funkcji wyświetlacza.

Jest tego sporo, ale czytając punkty w umieszczonej kolejności instrukcję można potraktować jak tutorial podłączenia i uruchomienia. Postaram się to udowodnić w kolejnym rozdziale, gdzie opiszę uruchomienie jednego z wyświetlaczy przy użyciu instrukcji. Instrukcje dołączone do opakowania można również znaleźć w sieci.

Działanie wyświetlacza

Tak jak obiecałem w tym rozdziale podłączę wyświetlacz i zaprogramuję go, żeby zobaczyć jak trudne jest to zadanie. Będziemy mieli szansę przekonać się czy wszystko poszło gładko, czy może napotkam jakieś nieprzewidziane problemy. Na warsztat wezmę najbardziej uniwersalny wyświetlacz, mogący obsługiwać różne rodzaje sygnałów analogowych ITP14. Do przetestowania wyświetlacza wykorzystam symulator sygnału 0-10V.

Po wyjęciu wyświetlacza z pudełka możemy go zamontować np. na elewacji szafy w otworze 22,5 mm. Do tego celu wykorzystam kasetkę na przyciski i lampki. Na wyświetlacz należy nałożyć uszczelkę, włożyć go w otwór i z drugiej strony dokręcić nakrętką.

Urządzenie posiada 7 złączy wejść/wyjść. Są dobrze opisane, ale zerknijmy w instrukcję jak należy je podłączyć. Instrukcja w formacie PDF dostepna jest pod tym linkiem.

W punkcie piątym znajduje się tabelka z opisem terminali.

Pomiędzy zaciski 24VDC+ i 24VDC- należy podać zasilanie – jak się można domyśleć 24 VDC. Ja wybieram podłączenie sygnału napięciowego. W związku z tym masę z mojego zadajnika 0-10 V podłączam do terminala COM, a sygnał dodatni do wejścia U+. W przypadku używania sygnałów prądowych należy wybrać terminal I+. Terminale DO+ i DO- to złącza wyjścia cyfrowego (Digital Output), które jest wyjściem tranzystorowym NPN i kablujemy je zgodnie z poniższym schematem, dostępnym w instrukcji.

Zatem do wyświetlacza podłączyłem zasilanie, oraz symulator 0-10 V. Terminale przyłączeniowe mają małą średnicę, więc warto rozważyć mniejsze przekroje przewodów i mniejsze tulejki. Co należy zrobić dalej?

Dosłownie w kolejnym punkcie instrukcji po podłączeniu, widzimy zdanie „Po zasileniu urządzenia tryb wyświetlania jest aktywny. Typ obsługiwanego sygnału można wybrać z listy parametrów.” Wyświetlacz jest uniwersalny więc do poprawnego działania należy wskazać mu rodzaj obsługiwanego sygnału. Jak poruszać się po menu wyświetlacza? Znowu z pomocą przychodzi instrukcja.

 • Naciśnięcie przez ponad 3 sekundy przycisku PROG służy do wejścia lub wyjścia z trybu programowania.
 • Jednorazowe naciśnięcie przycisku PROG zapisuje parametr.
 • Przyciski góra / dół służą do przemieszczania się pomiędzy kolejnymi parametrami oraz zmiany wartości.
 • Istnieje również możliwość przejścia do menu serwisowego przez jednoczesne naciśnięcie przycisków PROG i strzałki do góry.

Brzmi prosto, sprawdźmy jak jest w praktyce. Po przytrzymaniu przycisku PROG faktycznie przeszedłem do menu programowania, ale przesuwając się góra / doł napotykam parametry, których nie rozumiem. Ponownie z pomocą przychodzi instrukcja, która niezwykle klarownie wyjaśnia wszystkie grupy parametrów.

Jak widać rodzaj sygnału wybieramy w grupie in.t dodatkowo tabela odsyła nas do innej, gdzie jest zbiór wszystkich parametrów z tej grupy. W tabeli 2.2 w instrukcji widzimy, że nie ma zaskoczenia i sygnał można by wybrać intuicyjnie.

Ja wybieram przyciskami góra / dół sygnał 0-10 i potwierdzam wybór przyciskiem PROG.

W teorii to wystarczy, aby wyświetlać na ekranie mierzoną wartość. Jednak co nam po wyświetlaniu wartości 0-10 V? Należy dokonać skalowania. To znaczy, że jeżeli mamy czujnik dający na wyjściu 0-10 V to wartość 0 V odnosi się do jakiejś fizycznej wielkości (minimalnej wartości pomiarowej), a wartość 10 V odnosi się do maksymalnej wartości, którą czujnik może zmierzyć. Ja wyobrażam sobie, że mój sygnał 0-10 V to czujnik temperatury, mierzący temperaturę w zakresie 0-120 °C. W związku z tym wracam do tabeli parametrów i na wyświetlaczu przechodzę do parametru di.Lo – dolny zakres pomiarowy i ustawiam jego wartość na 0. Następnie udaję się do parametru di.Hi – górny zakres pomiarowy i jego wartość ustawiam na 120. W wyniku czego kiedy kręcę potencjometrem od 0 do 10 V na wyświetlaczu pokazują mi się wartości z zakresu 0 – 120.

Na koniec możemy jeszcze przesunąć przecinek w wyświetlanej wartości. Wyświetlacze mogą wyświetlać cztery cyfry i w związku z tym mamy możliwość wyświetlania wartości całkowitych, lub z dokładnością do jednego, dwóch albo trzech miejsc po przecinku. Ja wybiorę pokazywanie jednego miejsca po przecinku, w tym celu udaję się do parametru di.P i ustawiam wartość —.-. Potwierdzam przez naciśnięcie przycisku PROG.

Istotnym parametrem może być SQrt – funkcja kwadratowa. Jest to parametr przewidziany dla przetworników, które mają kwadratową charakterystykę wyjściową. Jeżeli jesteś przekonany, że właśnie tak działa przetwornik, który chcesz podłączyć do wyświetlacza to powinieneś ustawić wartość tego parametru na ON. Domyślna wartość to OFF, czyli funkcja jest wyłączona.

Wyświetlacz czy regulator?

W tym momencie mamy zaprogramowany w najprostszej postaci wyświetlacz. Załóżmy, że znajduje się na drzwiach szafy sterowniczej i wyświetla temperaturę wewnątrz. Spełnia zatem podstawowe funkcje, których oczekiwalibyśmy od wyświetlacza. Jednak przypominam Wam w tym momencie, że wyświetlacz akYtec ITP14 posiada wyjście cyfrowe. Wróćmy do instrukcji i zobaczmy co możemy dzięki temu wyjściu zrobić. Pod parametrem Cnt można wybrać funkcję sterującą realizowaną przez wyjście. W instrukcji znajdują się też wykresy tłumaczące działanie wszystkich funkcji.

Jak widać z przebiegów dla każdej funkcji należy również ustawić wartości dwóch parametrów SP.Lo – dolna wartość setpointu i SP.Hi – górna wartość setpointu. Po analizie powyższych wykresów można stwierdzić, że wyświetlacz umożliwia realizację prostego sterowania dwupołożeniowego. Bliższa analiza pokazuje, że jest to specyficzny rodzaj sterowania dwupołożeniowego, który wymaga pełnej świadomości i zrozumienia działania funkcji sterujących przed ich zastosowaniem.

Same nazwy funkcji odnoszą się do operowania temperaturą, ale oczywiście nie musimy się do tego ograniczać. Zarówno funkcja Heating jak i Cooling mają za zadanie utrzymywać wartość zadaną w przedziale pomiędzy SP.Lo i SP.Hi. Różnią się tylko sposobem w jaki to osiągają. Funkcja Heating zakłada uruchomienie urządzenia, które poprzez działanie zwiększa wartość mierzonej wielkości, a funkcja Cooling urządzenia powodującego obniżanie wartości tej wielkości. Jest to intuicyjne, jeżeli użyjemy właśnie tych słów Heating (grzanie) i Cooling (chłodzenie) i wszystko odniesiemy do kontrolowania temperatury.

Za pomocą wyświetlacza już przetwarzamy i wyświetlamy temperaturę wewnątrz szafy sterowniczej. Dodajmy do tego teraz chłodzenie, które będzie realizowane przez włączenie wentylatora wyciągającego na zewnątrz ciepłe powietrze. Większość urządzeń automatyki ma określone przedziały temperatury, w których mogą pracować. Zarówno zbyt duża jak i zbyt niska temperatura otoczenia może upośledzać ich pracę. Zasugerujemy się danymi wyświetlacza, dla którego poprawna temperatura pracy to zakres -40 … 60 °C. Dodajmy do tego kilka stopni bezpieczeństwa i fakt, że inne urządzenia w szafie mogą mieć inne limity przyjmijmy, że maksymalna akceptowalna temperatura wewnątrz szafy to będzie 50 °C. Co jednak z dolnym zakresem? Jeżeli spojrzymy na wykres funkcji Cooling to zobaczymy, że wentylator będzie chłodził szafę tak długo, aż temperatura osiągnie dolną wartość setpointu. Mógłbym tutaj wpisać 0, ale wtedy wentylator pracowałby nieustannie. Przyjmę, że skoro 50 °C to bezpieczna temperatura otoczenia, to obniżymy ją maksymalnie o 10 °C.

W związku z tym w parametrze Cnt ustawiam CooL – wybieram funkcję Cooling. Parametr SP.Lo ustawiam na 40, a SP.Hi na 50. Pamiętajmy, że to tylko testowanie urządzenia na biurku. Dlatego nie mam tutaj prawdziwej szafy, termopary ani wiatraka. Temperaturę będę symulował z potencjometru, a zamiast załączenia wiatraka załączę lampkę, która sygnalizuje jego pracę. W rzeczywistym układzie należałoby wziąć pod uwagę, że maksymalna obciążalność prądowa wyjścia ITP14 to 200 mA, więc prawdopodobnie należałoby użyć przekaźnika lub stycznika do załączania wentylatora.

Poniższy film prezentuje pracę urządzenia. LED sygnalizuje pracę wiatraka.

Pozostałe funkcje

Podczas prezentowania powyższej, przykładowej aplikacji wykorzystałem i omówiłem już znaczną większość funkcjonalności urządzenia. Jako, że nie zostało tego dużo omówię teraz pozostałe funkcje, żeby nie pozostawiać wątpliwości. Z samych funkcji sterujących możemy wybrać oprócz Cooling i Heating jeszcze dwie:

 • Wartość poza granicami – wysterowanie wyjścia (najczęściej w celu sygnalizacji) kiedy wartość wielkości mierzonej znajduje się poza zakresem SP.Lo – SP.Hi;
 • Wartość w granicach – wysterowanie wyjścia (najczęściej w celu sygnalizacji) kiedy wartość wielkości mierzonej znajduje się w zakresie SP.Lo – SP.Hi;

Oprócz funkcji sterujących mamy też parametr d.FnC – funkcje alarmowe. Funkcje alarmowe nie załączają wyjścia cyfrowego, za to powodują zmianę sposobu wyświetlania cyfr na ekranie. Zamiast wyświetlania stałego następuje miganie. Funkcje są dokładnie takie same jak w przypadku funkcji sterujących i można je włączyć jednocześnie z funkcjami sterującymi. Wtedy, kiedy wyjście wyświetlacza będzie załączone, dodatkowo cyfry na jego ekranie będą migać.

Wspominałem powyżej, że odpowiednią sekwencją klawiszy można przejść do menu serwisowego. W menu serwisowym można:

 • przywrócić urządzenie do nastaw fabrycznych,
 • podejrzeć wersję firmware.

Oprócz tego warto wspomnieć, że czasem ekran może wyświetlać „dziwne” wartości podczas normalnej pracy. Możliwe, że będą to wyświetlane kody błędów. Tabela z kodami błędów również znajduje się w instrukcji:

Lista wszystkich wyświetlaczy

Jak wspomniałem w jednym z początkowych rozdziałów seria akYtec Displays to sześć różnych urządzeń. Tutaj wszystkie je wypiszę wraz z krótką charakterystyką techniczną.

ITP14

ITP14 to najbardziej uniwersalny wyświetlacz cyfrowy z całej rodziny wyświetlaczy akYtec Displays. Służy do wyświetlania wartości liczbowych, które mogą być przesyłane zarówno jako sygnał napięciowy jak i prądowy. Dzięki zaawansowanym funkcjom programowania i skalowania do wyświetlacza można podłączać bezpośrednio czujniki. Wyświetlacz posiada tranzystorowe wyjście cyfrowe NPN, które umożliwia wykonywanie nawet prostej regulacji automatycznej bez użycia sterowników i regulatorów. Poniżej kilka danych technicznych.

 • Czterocyfrowy, siedmiosegmentowy wyświetlacz LED;
 • Wysokość znaków 14 mm;
 • Zasilanie 24 VDC;
 • Wejście analogowe:
  • 0-5 mA,
  • 0-20 mA,
  • 4-20 mA,
  • 0-10 V,
  • 2-10 V;
 • Skalowanie sygnału;
 • Wyjście cyfrowe NPN;
 • Funkcje alarmów;
 • Sterowanie ON/OFF;
 • Do wyboru wyświetlacz czerwony (ITP14) lub zielony (ITP14-G);

ITP11

ITP11 to urządzenie niemal bliźniacze do opisywanego wyżej wyświetlacza. Jego zadania to również wyświetlanie wartości przychodzących na wejście analogowe. Tak jak poprzednik może dowolnie skalować wyświetlane wartości oraz posiada wyjście cyfrowe. Istnieją dwie znaczące różnice w porównaniu do ITP14. Po pierwsze ITP11 obsługuje sygnał wejściowy prądowy w standardzie 4-20mA. Druga różnica to fakt, że wyświetlacz nie wymaga osobnego zasilania i zasilany jest z pętli prądowej wejścia analogowego.

 • Czterocyfrowy, siedmiosegmentowy wyświetlacz LED;
 • Wysokość znaków 14 mm;
 • Wejście analogowe 4-20 mA;
 • Skalowanie sygnału;
 • Wyjście cyfrowe NPN;
 • Funkcje alarmów;
 • Sterowanie ON/OFF;
 • Do wyboru wyświetlacz czerwony (ITP11) lub zielony (ITP11-G);

ITP16

ITP16 to wyświetlacz służący do obsługi sygnałów temperaturowych. Można go wykorzystać do wyświetlania temperatury z pominięciem przetworników pomiarowych. Umożliwia bezpośrednie podłączenie różnego rodzaju czujników temperatury. Posiada też wyjście tranzystorowe NPN.

 • Czterocyfrowy, siedmiosegmentowy wyświetlacz LED;
 • Wysokość znaków 14 mm;
 • Zasilanie 24 VDC;
 • Wejście opornościowe (temperaturowe), możliwość podłączenia:
  • czujników RTD zgodnych z normą IEC 60751:2008;
  • czujników RTD zgodnych z GOST 6651;
  • Termopar zgodnych z normą IEC 60584-1:2013;
  • Termopar zgodnych z GOST 8.585;
  • Termopar zgodnych z DIN 43710;
  • Sygnałów liniowych -50 … 50 mV;
  • Sygnałów liniowych 0-1 V;
 • Skalowanie sygnału;
 • Wyjście cyfrowe NPN;
 • Funkcje alarmów;
 • Sterowanie ON/OFF;
 • Do wyboru wyświetlacz czerwony (ITP11) lub zielony (ITP11-G);

ITP15

W rodzinie wyświetlaczy ITP znaleźć można też urządzenie, które wyświetla wartości w postaci bargrafu. Bargraf to wskaźnik, który zbudowany jest z kilku lub kilkunastu pasków. Kolejne odcinki kolejno włączają się lub wyłączają w miarę jak mierzona wielkość rośnie. Nazywany jest też linijką analogową. Wyświetlacze z serii ITP15 są uniwersalne, zatem obsługują zarówno sygnały napięciowe jak i prądowe. Posiadają również wyjście cyfrowe NPN.

 • 10 dwukolorowych słupków LED;
 • Zasilanie 24 VDC;
 • Wejście analogowe:
  • 0-5 mA,
  • 0-20 mA,
  • 4-20 mA,
  • 0-10 V,
  • 2-10 V;
 • Skalowanie sygnału;
 • Wyjście cyfrowe NPN;
 • Sterowanie ON/OFF;
 • Do wyboru wyświetlacz czerwony (ITP15) lub zielony (ITP15-G);

SMI2

Trochę bardziej nietypowym urządzeniem jest wyświetlacz SMI2. Przeznaczony jest do pracy w trybie slave lub master w sieciach RS485 opierających się na protokołach Modbus RTU, Modbus ASCII oraz akYtec. Urządzenie posiada wymienione funkcje:

 • odbiór danych z urządzenia master (tryb slave),
 • pobieranie danych z urządzenia slave (tryb master),
 • przetwarzanie odebranych danych zgodnie z zadanymi parametrami,
 • wyświetlanie przesyłanych wartości,
 • wyświetlanie danych typu integer i word z zadaną liczbą miejsc dziesiętnych,
 • wyświetlanie informacji o błędach transmisji i błędach formatu danych,
 • wyświetlanie parametrów konfiguracyjnych,
 • zmienianie parametrów konfiguracyjnych zgodnie z rozkazami nadanymi przez urządzenie master.

ITP11-W

Jest to specjalna wersja wyświetlacza ITP11, nieco bardziej rozbudowana. Jest to ten wspomniany wyjątek, kiedy nie mamy do czynienia z małym wyświetlaczem do montażu na elewacji szafy sterowniczej. ITP11-W może być zamontowany na szynie DIN, na ścianie albo na obwodzie rury. To, co go wyróżnia to również przyciski do programowania umiejscowione na zewnątrz, obok ekranu. Jest to wyświetlacz wartości analogowych posiadający wejście prądowe, które zasila urządzenie.

Podsumowanie

Chciałoby się powiedzieć, że wyświetlacze z serii akYtec Displays to proste urządzenia, nie sprawiające problemów. Może kiedy porównamy jest do skomplikowanych routerów VPN faktycznie mogą wydawać się proste. Jeżeli jednak rozpatrzymy je z poziomu urządzeń do wyświetlania liczb okazuje się, że kryją w sobie mnóstwo innych funkcji. Oprócz wyświetlania wartości możemy zaprząc je do prostej regulacji, mogą alarmować o niepożądanych wartościach sygnału. Wyświetlane wartości możemy dowolnie skalować, a producent przewidział nawet możliwość wskazania, że otrzymywany sygnał będzie charakterystyką prostokątną, co pomaga dokładniej wyświetlać wartości. Urządzenia są wykonane solidnie, na moje oko są zdecydowanie estetyczne na skutek braku dużych ramek dookoła wyświetlacza. Z czystym sumieniem mogę polecić stosowanie tych urządzeń.


Więcej z serii: Kurs podstaw automatyki


Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor Naczelny iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako pracownik utrzymania ruchu. Pasjonuje mnie pisanie, produkcja wideo i dzielenie się wiedzą. Swoje pasje i umiejętności inżynierskie łączę poprzez pracę dla portalu iAutomatyka.pl
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!
.
NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM
>KLIKNIJ<

Komunikacja bezprzewodowa RADIOLINE na farmach fotowoltaicznych

Komunikacja bezprzewodowa RADIOLINE na farmach fotowoltaicznych

>KLIKNIJ<

Najlepszy sposób na zmianę prędkości napędu? Przekładnia!

Najlepszy sposób na zmianę prędkości napędu? Przekładnia!

>KLIKNIJ<

Nowoczesne HMI w systemach automatyki

Nowoczesne HMI w systemach automatyki

>KLIKNIJ<

Przykład predykcyjnego wyznaczenia poziomu wyeksploatowania mechanizmu precyzyjnej śruby z nakrętką kulkową.

Przykład predykcyjnego wyznaczenia poziomu wyeksploatowania mechanizmu precyzyjnej śruby z nakrętką kulkową.

>KLIKNIJ<

DataLogger IG – rejestrator danych dla serwisu i diagnostyki przekładni przemysłowych

DataLogger IG – rejestrator danych dla serwisu i diagnostyki przekładni przemysłowych

>KLIKNIJ<

Jak zwiększyć bezpieczeństwo zasilania układów automatyki rozwiązaniami od Phoenix Contact

Jak zwiększyć bezpieczeństwo zasilania układów automatyki rozwiązaniami od Phoenix Contact

>KLIKNIJ<

Ustawienia przemienników częstotliwości

Ustawienia przemienników częstotliwości

>KLIKNIJ<

Czy warto inwestować w rozwiązania dedykowane? Nowy system złączek sygnałowych

Czy warto inwestować w rozwiązania dedykowane? Nowy system złączek sygnałowych

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
  Link: Terminy
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
 • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...
 • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...