PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Co to jest Automation Studio? Recenzja oprogramowania od B&R Automatyka Przemysłowa.

3795 wyświetleń, autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl.

Artykuł z serii: Relacje ze szkoleń inżynierskich


Ostatnio mieliśmy przyjemność zagościć w siedzibie firmy B&R w Poznaniu. Zaproszeni zostaliśmy na jedno z wielu oferowanych przez nich szkoleń. Te konkretne dotyczyło podstaw obsługi oprogramowania Automation Studio, które jest rozbudowanym oprogramowaniem konfiguracyjnym i programistycznym przeznaczonym dla wszystkich produktów tego producenta. Ogólne założenia i funkcjonalności oprogramowania w postaci skompresowanej dawki wiedzy zawarte zostały w poniższym filmie.

Jak widzicie oprogramowanie to ma całe mnóstwo pożytecznych narzędzi. Dlatego chciałbym szerzej omówić jego główne funkcje oraz zasady poruszania się i posługiwania narzędziami, w które jest on wyposażony. To idealna okazja do poznania tego środowiska, szczególnie dla tych, którzy nie mieli jeszcze przyjemności z nim pracować. Więc, nie przedłużając zaczynajmy.

Co to jest Automation Studio?

Automation Studio to środowisko deweloperskie do projektowania aplikacji wykorzystujących komponenty automatyki firmy B&R: sterowniki, napędy, moduły bezpieczeństwa czy panele HMI. Oprogramowanie wyposażone jest we wszystkie niezbędne moduły od edytorów konfigurowania, programowania, przez rozbudowany symulator, po narzędzia diagnostyczne. W połączeniu umożliwiają efektywną, jednoczesną pracę zespołom programistów nad wszystkimi elementami maszyny w ramach jednego projektu.

Jeśli chciałbyś wypróbować możliwości tego oprogramowania, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Ze strony producenta (a dokładnie pod tym linkiem) można pobrać pełną wersję programu oraz nabyć bezpłatną 90 dniową licencję do użytku niekomercyjnego. Kolejną dobrą wiadomością jest, że ta licencja może być dowolnie przedłużana! Jeśli chodzi o instalację na komputerze, to nie różni się ona niczym od innych, typowych instalacji programów.

Start w Automation Studio

Dla rozpoczynających pracę z Automation Studio, dokumentacja pomocy (help) będzie nieocenionym źródłem wiedzy. Poza tym, że znajdziemy tam bardzo szczegółowy opis każdego z elementów, bloków programowych itp, to w sekcji „Getting started” zawarto przewodniki obsługi wszystkich modułów programu. Szczególne przydatne mogą być także zawarte tam przykładowe projekty oprogramowania maszyn. Analiza budowy takiego projektu może być dla niektórych lepszym źródłem wiedzy niż sucha teoria. Kolejną rzeczą na „plus” w help-ie jest dokumentacja wszystkich urządzeń oferowanych przez B&R.

Zapytasz, co będzie gdy firma wypuści nowy produkt, a Ty masz starszą wersję oprogramowania? Nic prostszego! Aktualizacje uzupełniają nie tylko biblioteki systemu ale także cały moduł pomocy „help”. Zatem wybierz w menu zakładkę Tools -> Upgrades i bądź zawsze na czasie.

Obszar roboczy

Graficzny interfejs użytkownika w Automation Studio podzielono na kilka różnych obszarów, z których każdy ma ściśle określone zadanie. Układ okien można powiedzieć, że jest wręcz tradycyjny:

 1. Eksplorator projektu używany do zarządzania i edycji obiektów programowych i konfiguracyjnych w projekcie.
 2. Obszar do pracy z otwartymi dokumentami (np. tworzenie kodu programu).
 3. Narzędzia (Toolbox) w zależności od tego nad czym aktualnie pracujesz pozwala na dodanie modułów sprzętowych, programowych czy konfiguracyjnych.
 4. Okno wyświetla dane wyjściowe np podczas procesu kompilacji projektu, z których łatwo możemy dowiedzieć się o powodzeniu operacji bądź miejscu ewentualnych błędów.
 5. Właściwości (Properties) przedstawiają opcje konfiguracji dla wybranego w danej chwili obiektu lub modułu sprzętowego.

Osoby pracujące z innymi tego typu programami z łatwością się tu odnajdą. Dodać chciałbym tylko, że zaprezentowany układ okien oczywiście może być dowolnie modyfikowany.

Na uwagę zasługują trzy zakładki eksploratora projektu: widoku logicznego (Logical View), konfiguracyjnego (Configuration View) i fizycznego (Physical View). Pierwsza z nich służy do organizacji elementów programistycznych czyli między innymi programów, tabel zmiennych globalnych, elementów wizualizacji i innych, które mogą być zebrane w tzw. pakiety. Widok konfiguracji pozwala na zarządzanie wieloma wariantami maszyny w ramach jednego projektu. Ostatni umożliwia organizację elementów sprzętowych w strukturę systemu i ich konfigurację.

Podczas pracy szczególnie przydatny bywa mechanizm skrótów klawiszowych. Ja podczas szkolenia najwięcej używałem dwóch z nich: spacji i tabulatora. Spacja pozwalała na otwarcie okna dialogowego do wyboru zmiennych przy języku drabinkowym. Tabulator natomiast podpowiadał składnię funkcji dla języków tekstowych. Oczywiście skrótów tych jest o wiele więcej i znacznie przyśpieszają one pracę, gdy już poznamy wszystkie z nich.

System Designer

Pod tą nazwą kryje się podstawowy moduł pozwalający na graficzne odtworzenie konfiguracji sprzętowej w projekcie zgodnie z tą rzeczywistą w maszynie. Do tego celu można co prawda wykorzystać podgląd „Physical View” lecz według mnie rozwiązanie graficzne jest zdecydowanie bardziej przejrzyste. Znajdziesz go wybierając z menu Open -> System Designer. Dodawanie elementów jest wręcz banalne! Wyszukujemy interesujące nasz urządzenie w Toolbox-ie i zwyczajnie przeciągamy je do okna konfiguracji. Podobnie sprawa się ma z tworzeniem połączeń między komponentami. Wybieramy złączę na graficznej reprezentacji danego urządzenia i przeciągając łączymy z innym.

Jako, że w swej ofercie B&R ma sterowniki modułowe oraz wyspy modułowych wejść/wyjść, oprogramowanie wyposażono w możliwość automatycznego wykrywania podłączonych modułów w miejsce ręcznego dodawania z bibliotek. Wystarczy stworzyć główną topologię urządzeń a resztę powierzyć narzędziu, które znajdziesz w Online -> Compare -> Hardware. Narzędzie wykorzystać można także do sprawdzenia czy ręcznie wprowadzona konfiguracja zgadza się z rzeczywistą.

Konfiguracja parametrów sterownika czy samych modułów możliwa jest po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dane urządzenie i wybraniu Configuration. To tutaj możemy uruchomić Web Server, serwer ftp lub VNC albo skonfigurować wejścia/wyjścia jako prądowe lub napięciowe dla modułów analogowych.

Wyprzedzając może trochę, chciałem opisać sekcję I/O Mapping dostępną po wybraniu prawym przyciskiem myszy dany moduł. Otóż pozwala ona na powiązanie zmiennych programu użytkownika z fizycznymi wejściami/wyjściami. Jest to ważne ponieważ tworząc program nie mamy możliwości bezpośredniego odwołania się do danego wejścia czy wyjścia.

Takie rozwiązanie może wymaga pewnego przyzwyczajenia się lecz również generuje pewne zalety. Wyobraź sobie, że zmianie uległa konfiguracja podłączeń bądź zmieniono moduł na inny. Wystarczy na nowo przypisać zmienne bez ponownego zagłębiania się w kod programu i gotowe.

Konfiguracja programowa

Może trochę to dziwne ale tworząc nowy projekt, domyślnie nie mamy w nim żadnego programu. Dodajemy go z Toolbox-a podobnie jak moduły sprzętowe umieszczając w drzewie projektu. Przy dodawaniu decydujemy jednocześnie w jakim języku chcemy programować. Dodatkowo fajną opcją dla każdego programu są sekcje Init i Exit. Pierwsza z nich jest jak pewnie się domyślasz wykonywana podczas inicjacji programu, a druga przed jego usunięciem z pamięci sterownika. Pozwala to na przykład na uruchomienie komunikacji w sekcji Init i bezpieczne jej zamknięcie w sekcji Exit.

Firma B&R bardzo zaciekawiła mnie swym rozwiązaniem jeśli chodzi o konfigurację programów. Przyzwyczajony byłem do rozwiązania gdzie mamy program główny i z niego wywołujemy podprogramy, bądź programy wykonywane są sekwencyjnie i zapętlane co określony interwał czasowy lub po zakończeniu wykonywania wszystkich programów. W podejściu tej firmy mamy różne programy, które przypisujemy do różnych klas. Do dyspozycji mamy osiem klas o różnych, dowolnie modyfikowalnych interwałach czasowych, co jaki wykonywane są programy w niej umieszczone. Znajdziemy je klikając prawym przyciskiem myszy urządzenie w widoku fizycznym bądź graficznym i wybierając zakładkę Software.

Stosując taki podział możemy programy mniej ważne umieścić w klasach o większym interwale wywołania, a zaoszczędzone zasoby sterownika przekierować na ważniejsze programy. Domyślnie programy umieszczane są w klasie 4 o interwale wywołania 100ms. Wymiana danych między programami przebiega dzięki tablicom zmiennych globalnych.

Od razu nasuwa się także inna zaleta rozgraniczenia programów. Łącząc wybrane z nich w pakiety programowe możemy tworzyć różne warianty maszyn. Taki pakiet może zawierać także pliki konfiguracyjne innych elementów automatyki wchodzących w skład danego wariantu. Przy tworzeniu maszyn modułowych jest to nieocenione rozwiązanie pozwalające na zaoszczędzenie czasu i dające możliwość pełnego panowania nad projektem.

Programowanie

Automation Studio umożliwia tworzenie programów w różnych językach. Można także łączyć różne języki programowania w ramach jednego projektu. Nie chcę tutaj rozwodzić się nad tym jak programować ani, który język daje więcej możliwości, więc możesz dowolnie wybierać:

 • Ladder Diagram (LD) – graficzny
 • Function Block Diagram (FBD) – graficzny
 • Continuous Function Chart (CFC) – graficzny
 • Sequential Function Chart (SFC) – w odmianie tekstowej i graficznej
 • Instruction List (IL) – tekstowy
 • Structured Text (ST) – tekstowy
 • ANSI C oraz C++ – tekstowy

Wszystkie tekstowe języki programowania w Automation Studio są używane w tym samym edytorze. Dlatego narzędzia diagnostyczne mają identyczne funkcje i są używane w ten sam sposób dla każdego z języków. Upraszcza to pracę i zwiększa jej wydajność. Także wszystkie oferowane bloki programowe mogą być używane w każdym z wymienionych języków programowania.

Automation Studio zostało wyposażone w rewolucyjne mapp Technology od B&R. Ta funkcjonalność znacznie upraszcza tworzenie nowych programów. Ale do czego dążę. Zazwyczaj przy programowaniu najwięcej czasu zajmują podstawowe, powtarzalne czynności, bądź odwrotnie, czynności dość skomplikowane, w których łatwo o pomyłkę. Dlatego środowisko udostępnia programistom wstępnie skonfigurowane moduły programowe (bloki), umożliwiające w jedną chwilę uruchomić mechanizm wczytywanie danych receptury przetwórczej, a już w kilka godzin na uruchomienie układów wieloosiowych sprzężonych profilami krzywkowymi lub przekładniami elektronicznymi, a także różnorodnymi kinematykami pracy robotów. Dzięki niezwykłej łatwości konfiguracji bloków mapp Technology, nie trzeba już programować tylu skomplikowanych lub monotonnych detali.

Tryb Symulacji

Naprawdę miło zaskoczył mnie wbudowany symulator. I to nie tym, że po prostu tam był, ale tym, że zapewnia rozległe opcje symulacji całego systemu sterowania. Począwszy od symulacji działania programu i wizualizacji po działanie systemów napędowych a nawet samych silników. Krótko mówiąc, wszystkie komponenty zintegrowanego systemu automatyki oferowanego przez B&R mogą zostać zasymulowane. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla osób początkujących, bądź tych, którzy muszą stworzyć program sterujący nie mając dostępu do rzeczywistego sprzętu.

Symulację aktywuje się przez kliknięcie ikony symulacji (Activate Simulation) w Automation Studio. Reszta czynności wygląda identycznie jak w przypadku uruchomienia na rzeczywistym sprzęcie. Musimy nasz projekt skompilować i wgrać na zasymulowany sprzęt. Jeżeli podczas testów dany ruch silnika jest niepożądany lub niemożliwy, możemy takie parametry brzegowe wprowadzić do symulacji. Profile ruchów mogą zostać zaobserwowane na sterowniku bądź komputerze jeśli cały system jest niedostępny. Możliwa jest także symulacja aplikacji bezpieczeństwa. Całości dopełnia tryb spowolniony dla lepszego przygotowania systemu przed uruchomieniem na maszynie docelowej.

Diagnostyka

Narzędzia, które chciałbym tutaj opisać na pewno bardzo przydadzą się programistom, wdrożeniowcom jak i pracownikom utrzymania ruchu. System diagnostyki produktów B&R jest dość zaawansowany i udostępnia wiele narzędzi wyspecjalizowanych do różnych zadań.

 • LED – podstawowa metoda oceny sprawności działania systemu na podstawie diod LED na obudowie.
 • System Diagnostic Manager (SDM) – internetowy interfejs diagnostyczny z możliwością dostępu z dowolnego miejsca na świecie przez zwykłą przeglądarkę internetową, który pozwala na diagnozowanie poprawności działania systemu.
 • Online info – proste narzędzie do odczytywania informacji o pamięci oraz dacie i czasie sterownika.
 • Logger – rejestruje wszystkie błędy krytyczne, ostrzeżenia i komunikaty informacyjne, które występują podczas wykonywania aplikacji.
 • Profiler – do diagnozowania czasów pracy poszczególnych programów i innych elementów systemu.
 • Tryb monitora – zapewnia podgląd aktualnych wartości zmiennych programowych oraz wejść i wyjść z możliwością ich forsowania.
 • Compare Software, Hardware – do porównywania programów lub konfiguracji sprzętowej aktualnie znajdującej się w rzeczywistym systemie z tą w projekcie.
 • Symulator – pozwala na diagnozowanie błędów już na etapie projektowania.
 • Debugger – ułatwia wyszukiwanie błędów w kodzie źródłowym programów i bibliotek.
 • Trace – do śledzenia aktualnych wartości zmiennych w czasie rzeczywistym z możliwością wyświetlenia na wykresie bądź eksportem do pliku.
 • Cross Reference – wyszukiwanie zmiennych użytych w programie z możliwością definiowania ich typów.
 • Watch – do podglądu online wartości zmiennych programowych.
 • Find in files – podstawowe wyszukiwanie łańcuchów znaków przeszukujące także komentarze.
 • Pasek stanu –  prosty podgląd stanu systemu online w Automation Studio.

Dość dużo tych narzędzi, prawda? A na pewno jeszcze o jakimś zapomniałem. Ale to nie szkodzi bo dokładny opis wszystkich dostępnych narzędzi znajdziesz bez problemu w help-ie Automation Studio w zakładce „Diagnostics and service„.

Podsumowanie

W siedzibie B&R w Poznaniu gościliśmy aż trzy dni, podczas których zapoznaliśmy się nieco z oferowanymi przez nich produktami oraz usługami. Naprawdę dobrze wspominać będę szkolenie z podstaw Automation Studio, które jest czymś więcej niż narzędziem programistycznym. Profesjonalne stanowiska testowe wyposażone w sterownik PLC, wyspę wejść/wyjść podłączoną z wykorzystaniem komunikacji Powerlink oraz zadajnik sygnałów pozwoliły na pełne przetestowanie możliwości zarówno programu jak i sprzętu. Doskonale przygotowany szkoleniowiec, nawet zasypany pytaniami, odpowiedział na wszystkie bez zająknięcia. Ogólnie cała sala szkoleniowa wypełniona była nowinkami technologicznymi do takiego stopnia, że nawet oświetlenie włączane było z panelu HMI. Aż bałem się zapytać, co jeszcze kryje się w tych zamkniętych szafach na końcu sali…

Jeśli chciałbyś zapoznać się z ofertą szkoleniową tej firmy, serdecznie zapraszam na ich stronę internetową: B&R Automatyka Przemysłowa: Szkolenia bo naprawdę warto!


Więcej z serii: Relacje ze szkoleń inżynierskich

Reklama

14 maja 2018 / Kategoria: , , , ,
 • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl
  Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
 • Profil Autora
 • https://goo.gl/1Y4L2S

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zaawansowane ustawienia DNP3

Zaawansowane ustawienia DNP3

>KLIKNIJ<

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

>KLIKNIJ<

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

>KLIKNIJ<

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

>KLIKNIJ<

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

>KLIKNIJ<

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #15: Wszystko co musisz wiedzieć aby dostać podwyżkę

Automatyczny Podcast #15: Wszystko co musisz wiedzieć aby dostać podwyżkę

>KLIKNIJ<

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz.1

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz.1

>KLIKNIJ<

Jak się robotyzować z głową?

Jak się robotyzować z głową?

>KLIKNIJ<

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

>KLIKNIJ<

Podstawy komunikacji przemysłowej AS-i

Podstawy komunikacji przemysłowej AS-i

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA SIERPIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA SIERPIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Skaner laserowy widzi coś czego nie ma – historia awarii

Skaner laserowy widzi coś czego nie ma – historia awarii

>KLIKNIJ<

Akumulatory kontra superkondensatory w zasilaczach awaryjnych UPS

Akumulatory kontra superkondensatory w zasilaczach awaryjnych UPS

>KLIKNIJ<

Jak zbudować Smart Metering, czyli inteligentny system pomiarowy?

Jak zbudować Smart Metering, czyli inteligentny system pomiarowy?

>KLIKNIJ<

Relacja ze szkolenia HMI w Mitsubishi Electric

Relacja ze szkolenia HMI w Mitsubishi Electric

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…