Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/04/BR-Automation-Studio-iAutomatyka.jpg

Co to jest Automation Studio? Recenzja oprogramowania od B&R Automatyka Przemysłowa


Artykuł z serii: Relacje ze szkoleń inżynierskich


Ostatnio mieliśmy przyjemność zagościć w siedzibie firmy B&R w Poznaniu. Zaproszeni zostaliśmy na jedno z wielu oferowanych przez nich szkoleń. Te konkretne dotyczyło podstaw obsługi oprogramowania Automation Studio, które jest rozbudowanym oprogramowaniem konfiguracyjnym i programistycznym przeznaczonym dla wszystkich produktów tego producenta. Ogólne założenia i funkcjonalności oprogramowania w postaci skompresowanej dawki wiedzy zawarte zostały w poniższym filmie.

Jak widzicie oprogramowanie to ma całe mnóstwo pożytecznych narzędzi. Dlatego chciałbym szerzej omówić jego główne funkcje oraz zasady poruszania się i posługiwania narzędziami, w które jest on wyposażony. To idealna okazja do poznania tego środowiska, szczególnie dla tych, którzy nie mieli jeszcze przyjemności z nim pracować. Więc, nie przedłużając zaczynajmy.

Co to jest Automation Studio?

Automation Studio to środowisko deweloperskie do projektowania aplikacji wykorzystujących komponenty automatyki firmy B&R: sterowniki, napędy, moduły bezpieczeństwa czy panele HMI. Oprogramowanie wyposażone jest we wszystkie niezbędne moduły od edytorów konfigurowania, programowania, przez rozbudowany symulator, po narzędzia diagnostyczne. W połączeniu umożliwiają efektywną, jednoczesną pracę zespołom programistów nad wszystkimi elementami maszyny w ramach jednego projektu.

Jeśli chciałbyś wypróbować możliwości tego oprogramowania, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Ze strony producenta (a dokładnie pod tym linkiem) można pobrać pełną wersję programu oraz nabyć bezpłatną 90 dniową licencję do użytku niekomercyjnego. Kolejną dobrą wiadomością jest, że ta licencja może być dowolnie przedłużana! Jeśli chodzi o instalację na komputerze, to nie różni się ona niczym od innych, typowych instalacji programów.

Start w Automation Studio

Dla rozpoczynających pracę z Automation Studio, dokumentacja pomocy (help) będzie nieocenionym źródłem wiedzy. Poza tym, że znajdziemy tam bardzo szczegółowy opis każdego z elementów, bloków programowych itp, to w sekcji „Getting started” zawarto przewodniki obsługi wszystkich modułów programu. Szczególne przydatne mogą być także zawarte tam przykładowe projekty oprogramowania maszyn. Analiza budowy takiego projektu może być dla niektórych lepszym źródłem wiedzy niż sucha teoria. Kolejną rzeczą na „plus” w help-ie jest dokumentacja wszystkich urządzeń oferowanych przez B&R.

Zapytasz, co będzie gdy firma wypuści nowy produkt, a Ty masz starszą wersję oprogramowania? Nic prostszego! Aktualizacje uzupełniają nie tylko biblioteki systemu ale także cały moduł pomocy „help”. Zatem wybierz w menu zakładkę Tools -> Upgrades i bądź zawsze na czasie.

Obszar roboczy

Graficzny interfejs użytkownika w Automation Studio podzielono na kilka różnych obszarów, z których każdy ma ściśle określone zadanie. Układ okien można powiedzieć, że jest wręcz tradycyjny:

 1. Eksplorator projektu używany do zarządzania i edycji obiektów programowych i konfiguracyjnych w projekcie.
 2. Obszar do pracy z otwartymi dokumentami (np. tworzenie kodu programu).
 3. Narzędzia (Toolbox) w zależności od tego nad czym aktualnie pracujesz pozwala na dodanie modułów sprzętowych, programowych czy konfiguracyjnych.
 4. Okno wyświetla dane wyjściowe np podczas procesu kompilacji projektu, z których łatwo możemy dowiedzieć się o powodzeniu operacji bądź miejscu ewentualnych błędów.
 5. Właściwości (Properties) przedstawiają opcje konfiguracji dla wybranego w danej chwili obiektu lub modułu sprzętowego.

Osoby pracujące z innymi tego typu programami z łatwością się tu odnajdą. Dodać chciałbym tylko, że zaprezentowany układ okien oczywiście może być dowolnie modyfikowany.

Na uwagę zasługują trzy zakładki eksploratora projektu: widoku logicznego (Logical View), konfiguracyjnego (Configuration View) i fizycznego (Physical View). Pierwsza z nich służy do organizacji elementów programistycznych czyli między innymi programów, tabel zmiennych globalnych, elementów wizualizacji i innych, które mogą być zebrane w tzw. pakiety. Widok konfiguracji pozwala na zarządzanie wieloma wariantami maszyny w ramach jednego projektu. Ostatni umożliwia organizację elementów sprzętowych w strukturę systemu i ich konfigurację.

Podczas pracy szczególnie przydatny bywa mechanizm skrótów klawiszowych. Ja podczas szkolenia najwięcej używałem dwóch z nich: spacji i tabulatora. Spacja pozwalała na otwarcie okna dialogowego do wyboru zmiennych przy języku drabinkowym. Tabulator natomiast podpowiadał składnię funkcji dla języków tekstowych. Oczywiście skrótów tych jest o wiele więcej i znacznie przyśpieszają one pracę, gdy już poznamy wszystkie z nich.

System Designer

Pod tą nazwą kryje się podstawowy moduł pozwalający na graficzne odtworzenie konfiguracji sprzętowej w projekcie zgodnie z tą rzeczywistą w maszynie. Do tego celu można co prawda wykorzystać podgląd „Physical View” lecz według mnie rozwiązanie graficzne jest zdecydowanie bardziej przejrzyste. Znajdziesz go wybierając z menu Open -> System Designer. Dodawanie elementów jest wręcz banalne! Wyszukujemy interesujące nasz urządzenie w Toolbox-ie i zwyczajnie przeciągamy je do okna konfiguracji. Podobnie sprawa się ma z tworzeniem połączeń między komponentami. Wybieramy złączę na graficznej reprezentacji danego urządzenia i przeciągając łączymy z innym.

Jako, że w swej ofercie B&R ma sterowniki modułowe oraz wyspy modułowych wejść/wyjść, oprogramowanie wyposażono w możliwość automatycznego wykrywania podłączonych modułów w miejsce ręcznego dodawania z bibliotek. Wystarczy stworzyć główną topologię urządzeń a resztę powierzyć narzędziu, które znajdziesz w Online -> Compare -> Hardware. Narzędzie wykorzystać można także do sprawdzenia czy ręcznie wprowadzona konfiguracja zgadza się z rzeczywistą.

Konfiguracja parametrów sterownika czy samych modułów możliwa jest po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na dane urządzenie i wybraniu Configuration. To tutaj możemy uruchomić Web Server, serwer ftp lub VNC albo skonfigurować wejścia/wyjścia jako prądowe lub napięciowe dla modułów analogowych.

Wyprzedzając może trochę, chciałem opisać sekcję I/O Mapping dostępną po wybraniu prawym przyciskiem myszy dany moduł. Otóż pozwala ona na powiązanie zmiennych programu użytkownika z fizycznymi wejściami/wyjściami. Jest to ważne ponieważ tworząc program nie mamy możliwości bezpośredniego odwołania się do danego wejścia czy wyjścia.

Takie rozwiązanie może wymaga pewnego przyzwyczajenia się lecz również generuje pewne zalety. Wyobraź sobie, że zmianie uległa konfiguracja podłączeń bądź zmieniono moduł na inny. Wystarczy na nowo przypisać zmienne bez ponownego zagłębiania się w kod programu i gotowe.

Konfiguracja programowa

Może trochę to dziwne ale tworząc nowy projekt, domyślnie nie mamy w nim żadnego programu. Dodajemy go z Toolbox-a podobnie jak moduły sprzętowe umieszczając w drzewie projektu. Przy dodawaniu decydujemy jednocześnie w jakim języku chcemy programować. Dodatkowo fajną opcją dla każdego programu są sekcje Init i Exit. Pierwsza z nich jest jak pewnie się domyślasz wykonywana podczas inicjacji programu, a druga przed jego usunięciem z pamięci sterownika. Pozwala to na przykład na uruchomienie komunikacji w sekcji Init i bezpieczne jej zamknięcie w sekcji Exit.

Firma B&R bardzo zaciekawiła mnie swym rozwiązaniem jeśli chodzi o konfigurację programów. Przyzwyczajony byłem do rozwiązania gdzie mamy program główny i z niego wywołujemy podprogramy, bądź programy wykonywane są sekwencyjnie i zapętlane co określony interwał czasowy lub po zakończeniu wykonywania wszystkich programów. W podejściu tej firmy mamy różne programy, które przypisujemy do różnych klas. Do dyspozycji mamy osiem klas o różnych, dowolnie modyfikowalnych interwałach czasowych, co jaki wykonywane są programy w niej umieszczone. Znajdziemy je klikając prawym przyciskiem myszy urządzenie w widoku fizycznym bądź graficznym i wybierając zakładkę Software.

Stosując taki podział możemy programy mniej ważne umieścić w klasach o większym interwale wywołania, a zaoszczędzone zasoby sterownika przekierować na ważniejsze programy. Domyślnie programy umieszczane są w klasie 4 o interwale wywołania 100ms. Wymiana danych między programami przebiega dzięki tablicom zmiennych globalnych.

Od razu nasuwa się także inna zaleta rozgraniczenia programów. Łącząc wybrane z nich w pakiety programowe możemy tworzyć różne warianty maszyn. Taki pakiet może zawierać także pliki konfiguracyjne innych elementów automatyki wchodzących w skład danego wariantu. Przy tworzeniu maszyn modułowych jest to nieocenione rozwiązanie pozwalające na zaoszczędzenie czasu i dające możliwość pełnego panowania nad projektem.

Programowanie

Automation Studio umożliwia tworzenie programów w różnych językach. Można także łączyć różne języki programowania w ramach jednego projektu. Nie chcę tutaj rozwodzić się nad tym jak programować ani, który język daje więcej możliwości, więc możesz dowolnie wybierać:

 • Ladder Diagram (LD) – graficzny
 • Function Block Diagram (FBD) – graficzny
 • Continuous Function Chart (CFC) – graficzny
 • Sequential Function Chart (SFC) – w odmianie tekstowej i graficznej
 • Instruction List (IL) – tekstowy
 • Structured Text (ST) – tekstowy
 • ANSI C oraz C++ – tekstowy

Wszystkie tekstowe języki programowania w Automation Studio są używane w tym samym edytorze. Dlatego narzędzia diagnostyczne mają identyczne funkcje i są używane w ten sam sposób dla każdego z języków. Upraszcza to pracę i zwiększa jej wydajność. Także wszystkie oferowane bloki programowe mogą być używane w każdym z wymienionych języków programowania.

Automation Studio zostało wyposażone w rewolucyjne mapp Technology od B&R. Ta funkcjonalność znacznie upraszcza tworzenie nowych programów. Ale do czego dążę. Zazwyczaj przy programowaniu najwięcej czasu zajmują podstawowe, powtarzalne czynności, bądź odwrotnie, czynności dość skomplikowane, w których łatwo o pomyłkę. Dlatego środowisko udostępnia programistom wstępnie skonfigurowane moduły programowe (bloki), umożliwiające w jedną chwilę uruchomić mechanizm wczytywanie danych receptury przetwórczej, a już w kilka godzin na uruchomienie układów wieloosiowych sprzężonych profilami krzywkowymi lub przekładniami elektronicznymi, a także różnorodnymi kinematykami pracy robotów. Dzięki niezwykłej łatwości konfiguracji bloków mapp Technology, nie trzeba już programować tylu skomplikowanych lub monotonnych detali.

Tryb Symulacji

Naprawdę miło zaskoczył mnie wbudowany symulator. I to nie tym, że po prostu tam był, ale tym, że zapewnia rozległe opcje symulacji całego systemu sterowania. Począwszy od symulacji działania programu i wizualizacji po działanie systemów napędowych a nawet samych silników. Krótko mówiąc, wszystkie komponenty zintegrowanego systemu automatyki oferowanego przez B&R mogą zostać zasymulowane. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla osób początkujących, bądź tych, którzy muszą stworzyć program sterujący nie mając dostępu do rzeczywistego sprzętu.

Symulację aktywuje się przez kliknięcie ikony symulacji (Activate Simulation) w Automation Studio. Reszta czynności wygląda identycznie jak w przypadku uruchomienia na rzeczywistym sprzęcie. Musimy nasz projekt skompilować i wgrać na zasymulowany sprzęt. Jeżeli podczas testów dany ruch silnika jest niepożądany lub niemożliwy, możemy takie parametry brzegowe wprowadzić do symulacji. Profile ruchów mogą zostać zaobserwowane na sterowniku bądź komputerze jeśli cały system jest niedostępny. Możliwa jest także symulacja aplikacji bezpieczeństwa. Całości dopełnia tryb spowolniony dla lepszego przygotowania systemu przed uruchomieniem na maszynie docelowej.

Diagnostyka

Narzędzia, które chciałbym tutaj opisać na pewno bardzo przydadzą się programistom, wdrożeniowcom jak i pracownikom utrzymania ruchu. System diagnostyki produktów B&R jest dość zaawansowany i udostępnia wiele narzędzi wyspecjalizowanych do różnych zadań.

 • LED – podstawowa metoda oceny sprawności działania systemu na podstawie diod LED na obudowie.
 • System Diagnostic Manager (SDM) – internetowy interfejs diagnostyczny z możliwością dostępu z dowolnego miejsca na świecie przez zwykłą przeglądarkę internetową, który pozwala na diagnozowanie poprawności działania systemu.
 • Online info – proste narzędzie do odczytywania informacji o pamięci oraz dacie i czasie sterownika.
 • Logger – rejestruje wszystkie błędy krytyczne, ostrzeżenia i komunikaty informacyjne, które występują podczas wykonywania aplikacji.
 • Profiler – do diagnozowania czasów pracy poszczególnych programów i innych elementów systemu.
 • Tryb monitora – zapewnia podgląd aktualnych wartości zmiennych programowych oraz wejść i wyjść z możliwością ich forsowania.
 • Compare Software, Hardware – do porównywania programów lub konfiguracji sprzętowej aktualnie znajdującej się w rzeczywistym systemie z tą w projekcie.
 • Symulator – pozwala na diagnozowanie błędów już na etapie projektowania.
 • Debugger – ułatwia wyszukiwanie błędów w kodzie źródłowym programów i bibliotek.
 • Trace – do śledzenia aktualnych wartości zmiennych w czasie rzeczywistym z możliwością wyświetlenia na wykresie bądź eksportem do pliku.
 • Cross Reference – wyszukiwanie zmiennych użytych w programie z możliwością definiowania ich typów.
 • Watch – do podglądu online wartości zmiennych programowych.
 • Find in files – podstawowe wyszukiwanie łańcuchów znaków przeszukujące także komentarze.
 • Pasek stanu –  prosty podgląd stanu systemu online w Automation Studio.

Dość dużo tych narzędzi, prawda? A na pewno jeszcze o jakimś zapomniałem. Ale to nie szkodzi bo dokładny opis wszystkich dostępnych narzędzi znajdziesz bez problemu w help-ie Automation Studio w zakładce „Diagnostics and service„.

Podsumowanie

W siedzibie B&R w Poznaniu gościliśmy aż trzy dni, podczas których zapoznaliśmy się nieco z oferowanymi przez nich produktami oraz usługami. Naprawdę dobrze wspominać będę szkolenie z podstaw Automation Studio, które jest czymś więcej niż narzędziem programistycznym. Profesjonalne stanowiska testowe wyposażone w sterownik PLC, wyspę wejść/wyjść podłączoną z wykorzystaniem komunikacji Powerlink oraz zadajnik sygnałów pozwoliły na pełne przetestowanie możliwości zarówno programu jak i sprzętu. Doskonale przygotowany szkoleniowiec, nawet zasypany pytaniami, odpowiedział na wszystkie bez zająknięcia. Ogólnie cała sala szkoleniowa wypełniona była nowinkami technologicznymi do takiego stopnia, że nawet oświetlenie włączane było z panelu HMI. Aż bałem się zapytać, co jeszcze kryje się w tych zamkniętych szafach na końcu sali…

Jeśli chciałbyś zapoznać się z ofertą szkoleniową tej firmy, serdecznie zapraszam na ich stronę internetową: B&R Automatyka Przemysłowa: Szkolenia bo naprawdę warto!


Więcej z serii: Relacje ze szkoleń inżynierskich


Utworzono: / Kategoria: , , , ,
 • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
 • Profil Autora
 • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Proficy Operations Hub produkcji GE Vernova (uprzednio GE Digital) jest wszechstronnym klientem webowym, agregującym i wizualizującym dane z różnych źródeł, dzięki czemu może stanowić jedno źródło wiarygodnej wiedzy o produkcji. Umożliwia b...
 • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...
 • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • 1,000 PLN
  Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
  Czas trwania: 7h - 14 h
  Link: Terminy
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...