Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/08/jak-zaczac-z-easyE4.jpg

Jak zacząć naukę i programowanie ze sterownikiem easy E4? Poradnik


Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki


Ile razy podchodziłeś do nowej rzeczy w celu jej poznania, a już po kilku nieudanych próbach traciłeś nią zainteresowanie i chęci do dalszej pracy? Mogę się założyć, że kilka takich sytuacji było. Rozpoczęcie pracy z czymś nowym, a szczególnie z urządzeniami automatyki jest najczęściej trudne i mało zrozumiałe. Właśnie z tego powodu powstał ten artykuł. Oszczędzi Ci on czasu i nerwów w pierwszych krokach z easyE4. Taka pomoc jest niezbędna przy poznawaniu tajników nie tylko samego urządzenia, ale także programowania sterowników PLC. Więc zaczniemy od bardzo ważnego pytania …

Idź na skróty i naucz się szybciej. Zobacz 5,5h kursu video „podstawy programowania z easy E4

Czym jest easyE4?

Z wyglądu przypomina dobrze znany przekaźnik programowalny. Jednak wszystkie jego funkcje i możliwości sprawiają, że otrzymał miano sterownika. Taki właśnie jest easyE4! Skradł nie tylko nasze serca lecz także serca naszych użytkowników. Dzięki temu powstało sporo artykułów opisujących jego funkcje i zastosowania na portalu iAutomatyka.pl. Funkcje sterownika easyE4 zostały przedstawione w publikacji dostępnej pod tym linkiem. 

Również polecamy obejrzeć krótki filmik, w którym zostały przedstawione i opisane wszystkie funkcje przekaźnika programowalnego easyE4:

Zobacz też jak wyglądała polska premiera easyE4 na targach Automaticon 2019:

Pobieranie oprogramowania

Program EasySoft 7 możemy pobrać za darmo ze strony producenta w wersji DEMO, która jest nieograniczona czasowo. Posiada ona działający symulator, który wystarczy do rozpoczęcia nauki programowania sterowników. Jeśli będziemy chcieli podłączyć sterownik do komputera w celu programowania, niestety, będziemy zmuszeni do zakupu licencji.

W celu pobrania oprogramowania należy wejść na stronę http://applications.eaton.eu/sdlc/. Tam w krokach 1-3 kolejno wybieramy: Software → easySoft → V7.zx ( gdzie z jest największą możliwą liczbą z dostępnych). Następnie na ekranie wyświetlą nam się wersje, które możemy pobrać. Tutaj również wybieramy tą z największym numerem.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z programowaniem, a lubisz pracować na fizycznych urządzeniach, polecamy zakup zestawu startowego wraz z licencją EasySoft 7, np. tutaj.

EasySoft 7

Jedną z większych zalet korzystania z oprogramowania EasySoft 7 jest fakt, że już w tym momencie mamy dostępny język polski, co jest rzadkością wśród narzędzi do programowania sterowników  na rynku. Jeśli chodzi o sam wygląd programu to jest on bardzo przyjemny dla oka i intuicyjny w obsłudze dla kogoś, kto już miał styczność z takiego typu software-m.

Tak prezentuje się główny widok projektu. Składa się on z kilku istotnych elementów, których używa się podczas programowania sterownika easyE4.

Katalog urządzeń (1)

W tym miejscu znajduje się lista urządzeń, które możemy dodać do projektu. Zostały one podzielone na:

 • urządzenia podstawowe;
 • rozszerzenia cyfrowe;
 • rozszerzenia analogowe;
 • pozostałe urządzenia sieci NET;
 • pozostałe elementy.

Aby dodać urządzenie należy je wybrać z listy i przeciągnąć na puste pole po prawej stronie.

Tryby widoku projektu (2)

Tutaj możemy wybrać jaki widok chcemy uaktywnić w oknie projektu (3). Jeśli nie mamy dodanego żadnego sterownika będzie aktywna tylko zakładka Projekt i Komunikacja. Ta druga umożliwi nam komunikację ze sterownikiem, który jest fizycznie podłączony bez konieczności wcześniejszego dodawania go do projektu. Zakładki Symulacja i Programowanie uaktywnią się po dodaniu sterownika i modułów do projektu. Do zakładki Symulacja będziemy mogli wejść dopiero wtedy, gdy dodamy program oraz wybierzemy język programowania.

Pierwsze kliknięcie na zakładkę Programowanie spowoduje pojawienie się okna wyboru języka programowania, w którym mamy do wyboru:

 • Schemat modułów funkcyjnych (FBD);
 • Schemat styków (LD);
 • Tekst strukturalny (ST);
 • Programowanie urządzeń easy (EDP).

Wybór języka danego projektu następuje tylko raz! Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ języki posiadają różne właściwości w sterowniku easyE4. 

Należy pamiętać, że jeśli posiadamy easyE4 z wyświetlaczem i chcemy edytować program z poziomu sterownika musimy wybrać język dedykowany pod easy (EDP). Tylko ten język posiada właśnie tą funkcję, która jest przydatna przy szybkiej poprawie kodu bez konieczności włączania komputera. Wadą wyboru tego języka jest fakt, że nie posiada on możliwości tworzenia bloków funkcyjnych. Ta opcja jest możliwa we wszystkich pozostałych językach (FBD, LD, ST).

Podręcznik easyE4

Fajną i mocno pomocną opcją może okazać się podręcznik easyE4, który jest dostępny z poziomu oprogramowania EasySoft 7.

W naszej opinii jest on niezbędnym narzędziem przy pierwszych krokach z urządzeniem. Dlaczego? Bo wszystkie jego funkcje są tu dokładnie opisane oraz pokazana jest ich konfiguracja. Również znajdziemy tu sposób połączenia się ze sterownikiem, zmiany jego ustawień, aż po montaż i sposób podłączenia. Wszystko w jednym miejscu, nawet w języku polskim.

W celu uruchomienia podręcznika należy wybrać z paska menu znak zapytania znajdujący się na samym końcu i na liście znaleźć „Podręcznik easyE4”.

Pierwszy program w wersji DEMO

Po poznaniu oprogramowania możemy zabrać się za tworzenie naszego programu na easyE4. W pierwszej kolejności musimy wybrać model sterownika. Niestety, wersja demo jest ograniczona i pozwoli nam tylko na korzystanie z symulatora. W takim przypadku mamy dwie opcje do wyboru:

 1. Wybieramy dowolny sterownik w celu nauki i przetestowania oprogramowania.
 2. Wybieramy sterownik, który posiadamy fizycznie w celu stworzenia i przetestowania programu na symulatorze przed wgraniem go na fizyczne urządzenie.

Dodanie easyE4 do projektu

Przeciągamy wybrany sterownik z katalogu urządzeń do pustego okna projektu, klikamy ok i .. gotowe! W tym momencie nie będziemy dodawać żadnych modułów dodatkowych. Skupimy się na podstawowej obsłudze oprogramowania.

Wybrane przez nas urządzenie to EASY-E4-UC-12RC1. Po dodaniu widok projektu powinien wyglądać następująco:

Po wybraniu lewym przyciskiem myszy naszego easyE4 w dolnej części okna wyświetlą się podstawowe informacje, np.: ilość wejść/wyjść, informacje o zasilaniu, itp. Również tutaj możemy zmienić wszystkie ustawienia urządzenia. Wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę. Przykładowo załączymy zwłokę na wejściach I, czyli sygnały wejściowe dla napięcia stałego będą „dochodzić” do urządzenia z opóźnieniem równym 20ms.

Możemy tam też znaleźć ustawienia połączeń, np. Modbusa, czy uruchomić wysyłanie wiadomości e-mail za pośrednictwem easyE4.

Zapisujemy projekt przy pomocy ikonki zapisu (obraz dyskietki w menu narzędziowym), wybierając Plik → Zapisz lub przy pomocy skrótu klawiszowego Ctrl + S.

Tworzenie programu

Teraz możemy przejść do programowania naszego wirtualnego sterownika. W tym celu wchodzimy w zakładkę Programowanie. Wyświetli się nam okno z wyborem języka. My wybieramy ten dedykowany pod urządzenia easy, czyli EDP. Po zatwierdzeniu ukaże nam się okno, w którym zaczniemy programować.

Po lewej stronie znajdują się elementy schematu programu oraz moduły producenta, czyli:

 • moduły czasowe – wszelkiego rodzaju zegary, liczniki i przekaźniki czasowe;
 • moduły licznika – zwykłe liczniki, szybkie liczniki itp.;
 • moduły arytmetyczne i analogowe – np. moduł skalujący, funkcja min/max;
 • moduły regulacji i sterowania – np. regulator PID, ograniczający wartość;
 • moduły danych i rejestru – np: porównanie modułów, przesłanie modułów;
 • pozostałe moduły – takie jak: moduł alarmowy, moduł funkcji logicznej, skok warunkowy i wiele więcej.

Program tworzymy tak, jak dodawaliśmy easyE4 do projektu, czyli chwytamy za wybrany element i przenosimy go na schemat programu.

Przykładowym, a zarazem pierwszym, stworzonym programem będzie bramka logiczna AND oraz bramka logiczna OR. Do wejść I „podłączymy” sygnał 0-1 pochodzący z przycisków, a na wyjściach Q cewka będzie otrzymywała wynik naszej operacji. Bramka AND będzie dawać sygnał 1 na wyjściu wtedy i tylko wtedy, gdy oba sygnały na wejściu będą posiadać stan wysoki. Zaś bramka OR da nam 1 na wyjściu wtedy, gdy chodź jeden sygnał wejściowy będzie 1.

Jak dodamy już nasz pierwszy element pod schematem programu pojawi się okno z ustawieniami danego elementu (zaznaczono na rysunku poniżej).

W przypadku wejścia I możemy ustawić:

 • Typ – mamy do wyboru ustawienie typu styku jako:
  • wejścia i wyjścia oraz znaczniki binarne;
  • wyjścia modułu funkcyjnego;
 • Komentarz – nasz własny komentarz, pojawi się on nad elementem na schemacie;
 • Typ logiki – możemy ustawić to, czy wejście jest stykiem normalnie otwartym (zwierny) czy normalnie zamkniętym (rozwierny);
 • Argument – zmiana rodzaju styku. Jeśli chcemy na szybko zmienić wejście na wyjście to możemy dokonać tego właśnie tutaj;
 • Numer – określamy numer danego wejścia na sterowniku.

Dodając kolejne elementy na schemacie programu spotkamy się z pewnym problemem: kolejne części nie chcą się ze sobą połączyć. W EasySoft 7 elementy łączymy za pomocą pisaka, który uruchomimy z paska narzędzi znajdującego się pomiędzy menu a schematem lub wybierając „Pisak” z listy, która rozwinie się po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na polu schematu programu. W celu połączenia ze sobą rysujemy linię od pierwszego do drugiego elementu. Proste? Pewnie, że tak!

Uruchomienie symulacji

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie poprawności działania stworzonego programu. Z powodu braku możliwości połączenia się z easyE4 użyjemy do tego wbudowanego symulatora. Wchodzimy w tryb widoku Symulacja (dolny lewy róg programu). Naszym oczom ukarze się stworzony program w kolorze szarym co będzie świadczyć o tym, że symulacja jest wyłączona. Po lewej stronie znajdują się ustawienia symulacji:

 • Cykl symulacji;
 • Pułapka;
 • Wyświetlacz.

Aby odpalić symulację wchodzimy w zakładkę Symulacja → Uruchom, wciskamy   w pasku narzędzi lub przyciskamy przycisk F9. Po kliknięciu w dowolny element na schemacie programu wyświetli nam się lista, na której będziemy mogli zmieniać stan wejść. Zatrzymanie symulacji następuje w ten sam sposób co jej załączenie. Małą różnicą jest jedynie skrót klawiszowy: tutaj należy wcisnąć Shift + F9.

W naszym przypadku symulacja działa następująco:

Widzimy, że:

 • wyjście Q01 zapala się na czerwono wtedy, gdy wejścia I01 i I02 są w stanie wysokim;
 • wyjście Q02 zapala się na czerwono wtedy, gdy wejścia I03 i/lub I04 są w stanie wysokim.

Wniosek? Zbudowany  program działa zgodnie z założeniami. Udało się nam zbudować najpopularniejsze w programowaniu bramki logiczne AND oraz OR. Taka umiejętność w przypadku języka EDP jest bardzo przydatna, ponieważ nie ma do tego gotowych bloczków programu.

Połączmy się z easyE4

Jesteśmy w posiadaniu licencji EasySoft 7 oraz dowolnego easyE4 więc możemy się zabrać za programowanie rzeczywistego urządzenia.

Test komunikacji

W pierwszej kolejności tworzymy nowy projekt w programie, a następnie podłączamy nasz przekaźnik do komputera za pomocą kabla Ethernet. Sprawdźmy, czy jesteśmy w stanie odszukać w sieci nasze easy…

Wchodzimy w zakładkę Komunikacja. Naszego EasyE4 będziemy wyszukiwać po numerze IP więc wybieramy przycisk „Znajdź…”, który znajduje się pod napisem IP – urządzenia.

W wyświetlonym oknie możemy wyszukać nasz przekaźnik programowalny. Tu należy zwrócić uwagę na to, jaką kartą sieciową będziemy przeszukiwać sieć (można to sprawdzić w Panel sterowania → Centrum sieci i udostępniana). Zmiana możliwa jest w oknie zaznaczonym numerem 1 na zdjęciu. Jeśli wszystko się zgadza wybieramy Nowe wyszukiwanie.

Po chwili wyświetli nam się lista dostępnych urządzeń. Tam musimy zwrócić na 3 ważne informacje:

 • Adres MAC – unikalny numer dla każdego urządzenia, który możemy odczytać z jego obudowy. Jest on niezbędny do identyfikacji danego przekaźnika wtedy, kiedy w sieci znajduje się kilka takich samych typów urządzeń;
 • Typ urządzenia – nazwa urządzenia, z której możemy odczytać, np.: ilość i typ wejść/wyjść przekaźnika;
 • Adres IP – aktualny adres IP ustawiony na urządzeniu.

Po sprawdzeniu wszystkich informacji na temat wybranego urządzenia zaznaczamy je i klikamy „Zapisz jako profil IP”, a następnie zamykamy okno wyszukiwania.

Teraz pozostało połączyć się z naszym sterownikiem. Wybieramy interfejs z numerem IP naszego sterownika i klikamy Tryb online. Po poprawnie wykonanym połączeniu z easyE4 wyświetli nam się on w głównym oknie razem z podłączonymi do przekaźnika modułami dodatkowymi.

Jeśli masz problemy z połączeniem się z easyE4 w pierwszej kolejności sprawdź kabel Ethernet i poprawność jego połączenia, a następnie sprawdź adres IP karty sieciowej oraz urządzenia (jak zmienić adres IP urządzenia pokażę Ci w dalszej części artykułu). Jeśli to nie pomoże polecam przejrzeć ponownie ustawienia Ehternet oraz zajrzeć do podręcznika easyE4.

Wgrywanie programu na easyE4

Sprawdziliśmy, czy jesteśmy w stanie skomunikować się z naszym easyE4 więc przyszedł czas na tworzenie programu. Dodajemy nasz przekaźnik w zakładce Projekt, czyli wykonujemy wszystkie kroki, które wykonywaliśmy tutaj już chwilę wcześniej. Warto ustawić stały adres IP urządzenia w zakładce Ethernet lub (jeśli mamy easyE4 z wyświetlaczem) za pomocą przycisków, na taki sam IP jaki  wyświetlał przy sprawdzaniu połączenia lub wybrany przez nas. Na urządzeniu należy wejść w Opcje systemowe → Ethernet → Address mode → Static IP, a następnie w IP Adsress ustawiamy adres IP. W przypadku EasySoft-u wygląda to tak:

Teraz przechodzimy do zakładki Programowanie, gdzie po kliknięciu w nią również wybieramy język EDP, tak jak wcześniej. Na tym etapie możemy wgrać już gotowy program, lecz tutaj pokazowo stworzymy program najprostszy jaki się da, czyli przycisk załączający lampkę.

Po ukończeniu programu lub każdej poprawce bardzo dobrą rzeczą jest sprawdzenie jego poprawności. Do tego służy ikona zaznaczona na zdjęciu poniżej lub klawisz F10. Wyskakujący komunikat poinformuje nas o występujących błędach lub poprawności wykonania programu.

Przejdziemy teraz do wgrania programu do easyE4. Dzięki temu, że już znaleźliśmy nasze urządzenie w sieci nie musimy go ponownie wyszukiwać. Wchodzimy więc tylko w zakładkę Komunikacja i łączymy się online z naszym sterownikiem. Następnie rozwijamy zakładkę Program/Konfiguracja i wybieramy PC => Urządzenie. To pozwoli nam wgrać program na nasze easyE4. Z tego miejsca możemy również załączyć tryb START/STOP na easyE4.

Jeśli masz pod ręką niezbędne narzędzia do zbudowania danego układu to na tym etapie możesz śmiało podłączyć wszystkie elementy. W tym momencie posiadasz niezbędne kompetencje by tworzyć i wgrywać własne programy rozwijając się w ten sposób z tematu sterowników PLC.

Spodobała Ci się przygoda z easyE4?

Dostępna wiedza w tym artykule pomoże Ci podczas pierwszych kroków z easyE4. Pokazanie tego jak uruchomić urządzenie, skonfigurować je oraz stworzyć i wgrać pierwszy program to najważniejsza umiejętność, bez tego nie ruszysz dalej. A często to ona przysparza nam najwięcej problemów, przez co tracimy zaangażowanie i chęci do dalszej pracy.

Jak już wiesz, easyE4 posiada bardzo dużo funkcji, których obsługa wymaga sporej wiedzy na temat programowania sterowników PLC. Więc jeśli masz chęć poświęcić ok. 6h swojego czasu na naukę programowania lub doszlifować już zdobyte informacje zapraszam Cię do skorzystania z kursu dostępnego na stronie > kurseasye4.pl <. Polecam!

 


Więcej z serii: Kurs podstaw automatyki


Utworzono: / Kategoria: , ,
 • Autor: Paulina Łapińska • iAutomatyka.pl
 • Absolwentka studiów inżynierskich na kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Do zespołu iAutomatyka dołączyłam w lipcu 2019 roku na letni staż i zostałam na dłużej. Aktualnie łączę pracę redaktora ze studiami II stopnia. Podczas studiów aktywnie działam w kole naukowym robotyków i sekcji SumoMasters, gdzie po zajęciach buduję i programuje roboty Sumo. Jako redaktor na tym portalu łączę zawód automatyka z moją pasją do pisania i pracy z multimediami. Od zawsze interesowały mnie nowości i nowe technologie, a tutaj mam z nimi bezpośredni kontakt.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!
.
NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM
>KLIKNIJ<

Komunikacja bezprzewodowa RADIOLINE na farmach fotowoltaicznych

Komunikacja bezprzewodowa RADIOLINE na farmach fotowoltaicznych

>KLIKNIJ<

Najlepszy sposób na zmianę prędkości napędu? Przekładnia!

Najlepszy sposób na zmianę prędkości napędu? Przekładnia!

>KLIKNIJ<

Nowoczesne HMI w systemach automatyki

Nowoczesne HMI w systemach automatyki

>KLIKNIJ<

Przykład predykcyjnego wyznaczenia poziomu wyeksploatowania mechanizmu precyzyjnej śruby z nakrętką kulkową.

Przykład predykcyjnego wyznaczenia poziomu wyeksploatowania mechanizmu precyzyjnej śruby z nakrętką kulkową.

>KLIKNIJ<

DataLogger IG – rejestrator danych dla serwisu i diagnostyki przekładni przemysłowych

DataLogger IG – rejestrator danych dla serwisu i diagnostyki przekładni przemysłowych

>KLIKNIJ<

Jak zwiększyć bezpieczeństwo zasilania układów automatyki rozwiązaniami od Phoenix Contact

Jak zwiększyć bezpieczeństwo zasilania układów automatyki rozwiązaniami od Phoenix Contact

>KLIKNIJ<

Ustawienia przemienników częstotliwości

Ustawienia przemienników częstotliwości

>KLIKNIJ<

Czy warto inwestować w rozwiązania dedykowane? Nowy system złączek sygnałowych

Czy warto inwestować w rozwiązania dedykowane? Nowy system złączek sygnałowych

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ