Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/03/8.jpg

Wgrywanie programu do zahasłowanego sterownika S7-1200 przy pomocy karty SD

autor: XVELOB.

Słowem wstępu! W tym artykule chciałbym przedstawić, w jaki sposób można wgrać nowy program do zahasłowanego sterownika SIEMENS serii S7-1200 przy pomocy karty SD oraz oprogramowania SIEMENS TIA Portal v15.1. Wszystkie działania zostały także uwiecznione na nagraniu wideo, które znajdziecie na końcu artykułu.

Zaczynamy!

Znanym mi i skutecznym sposobem na pozbycie się hasła ze sterownika nie znając jego hasł,a jest wgranie czystego projektu hardware/software na kartę pamięci SIEMENS, a następnie umieszczenie jej w slocie na karty w urządzeniu. Po tym zabiegu można pobrać lub wgrać nowy program do sterownika. Niestety stary program znajdujący się w sterowniku zostanie skasowany bez odwrotu.

W artykule udział biorą:

  1. Sterownik SIEMENS S7-1200 1212C AC/DC/RLY (6ES7 212-1BD30-0XB0)
  2. Oprogramowanie SIEMENS TIA Portal v15.1
  3. Karta pamięci SIEMENS 12MB (6ES7954-8LE03-0AA0)

Na początku filmu umieszczonego na końcu artykułu pokazano, jak został utworzony nowy projekt, prosta logika w bloku OB oraz podegranie tego programu wraz z hardware do sterownika. Tych rzeczy nie będę tutaj opisywał, ponieważ nie na tym mi zależy w tym artykule. Opis zacznę od momentu, gdzie nadawane jest hasło na sterownik.


W celu nałożenia hasła na sterownik PLC w oprogramowaniu TIA Portal należy kliknąć PPM na sterowniku w Project tree, w zakładce Devices oraz wybrać z menu „Properties…”. Następnie w zakładce General wybieramy po lewej stronie z drzewka pozycję „Protection” oraz zaznaczamy opcję „Write/Read protection” lub „Write protection” (w zależności od potrzeby). Teraz należy nadać hasło, które będzie zabezpieczało sterownik przed nieautoryzowanym dostępem, tak jak pokazano na poniższym zrzucie ekranu.

W tym momencie należy podegrać hardware (dalej zwany HW) do sterownika, aby hasło zostało uwzględnione. Można to zrobić w sposób pokazany na filmie, ale ja polecam do ładowania zarówno SW (software) jak i HW kombinacji klawiszy CTRL+L.

Gdy HW został podegrany, można spróbować połączyć się do sterownika. Niestety bez znajomości hasła jest niemożliwe zarówno pobranie programu ze sterownika, jak i wgranie nowego.

Jeżeli hasła nie znamy, to z pomocą przychodzi nam karta SD. Słyszałem, że nie musi być to oryginalna, dedykowana karta SIEMENS, ale nie praktykowałem tego, zatem nie poręczę za te słowa, a jedynie wspominam, że w sytuacji pod ścianą można pokusić się o próbę. Karta pamięci prezentuje się następująco:

Nadszedł czas na wgranie czystego projektu na naszą kartę oraz włożenie jej do zahasłowanego sterownika. W tym celu umieśćmy kartę w czytniku kart w laptopie lub jakimś zewnętrznym, z zakładki „Devices” rozwijamy folder „Card Reader/USB memory”, klikamy na urządzeniu, które się pojawi PPM i wybieramy „Properties…”. W polu „PLC card mode” ustawiamy przeznaczenie karty jako Program, choć są jeszcze możliwe opcje takie jak „Transfer” czy „Update firmware”, co pokazuje zrzut ekranu przedstawiony poniżej:


Gdy ten krok mamy załatwiony, to należy przeciągnąć cały folder z nazwą naszego sterownika właśnie w miejsce, w którym przed chwilą edytowaliśmy parametry.

Wyskakuje okienko ładowania, tak jak w przypadku normalnego podgrywania SW/HW do sterownika, gdzie należy wcisnąć przycisk „Load”, co potwierdzi wgrywanie na kartę programu.

Po tym kroku należy wyjąć kartę z czytnika, odłączyć zasilanie sterownika PLC, umieścić świeżo nagraną kartę w czytniku sterownika oraz załączyć zasilanie (zostało to ujęte we filmie). Gdy program wczyta się do sterownika, przejdzie on w tryb „RUN”. Teraz należy odłączyć zasilanie oraz wyjąć kartę i ponownie załączyć zasilanie. Sterownik przechodzi w tryb STOP.

Jest to spowodowane tym, że obecnie sterownik nie ma żadnego programu (żadnej logiki), jest prosto mówiąc czysty. Na tym etapie można spróbować połączyć się ze sterownikiem i okazuje się, że już nie wyskakuje okno z prośbą o wpisanie hasła do sterownika! Jest to świetna wiadomość, o to nam właśnie chodziło, taki rezultat chcieliśmy uzyskać. Zarówno pobieranie programu ze sterownika, jak i wgrywanie nowego nie wymaga już wpisywania hasła, można rzec, że sterownik został „odblokowany”.

Zakończenie

Niekiedy się zdarza, że gdzieś znajdujemy sterownik zdemontowany ze starej maszyny, chcemy go wykorzystać jeszcze do jakiegoś projektu, ale okazuje się, że jest na niego nałożone hasło. Dzięki przedstawionej powyżej oraz w filmie poniżej metodzie, w prosty sposób można pozbyć się tego problemu nie tylko w sterowniku serii S7-1200, ale także innych. Mam nadzieję, że artykuł przyda się w awaryjnej sytuacji, doinformuje osoby, które nie wiedziałyby jak postąpić w takiej sytuacji oraz że został napisany w przystępny sposób, a sam film pokazuje to w praktyce.

 



Utworzono: / Kategoria:

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY