Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/05/IMG_20190518_165400.jpg

Czytelna szafa, czyli jak automatycznie generować oznaczenia na przewody z drukarką Brother

autor: Karol.

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że czytelnie wykonana szafa, oznaczone okablowanie i elementy obiektowe mają wpływ na szybkość diagnozy usterki, na łatwość poruszania się po elementach składowych w szafie AKPiA oraz wpływa na odbiór produktu przez docelowego klienta. Każdy z nas dąży do perfekcji w tym co robi, stale doskonaląc swój warsztat i umiejętności. Z drugiej strony drzemie w nas bardziej lub lepiej ukryte lenistwo i chęć pójścia na skróty.

W tym artykule przybliżę przykłady wygodnego wykorzystania ekonomicznej drukarki etykiet w codziennym życiu automatyka przy prefabrykacji szaf. W sposób taki, aby nie pójść „z torbami” i ułatwić sobie codzienne życie korzystając z dobroci oprogramowania i sprzętu.


Najpierw pytanie, czy zdarzyło się Wam diagnozować usterki „metodą szarpaną”? To znaczy, czy zdarzyło podchodzić do szafy, gdzie schematu brak, oznaczeń na przewodach brak lub są nieczytelne, a aparaty opisane co najwyżej markerem? Prowadząc ten monolog nie muszę czekać na odpowiedź. Chyba każdy z nas się z tym spotkał lub jeszcze spotka. Jedyny ratunek to wspomniana „metoda szarpana” gdzie kabelek po kabelku podążamy za sygnałem w gąszczu ciasno upakowanych przewodów umieszczonych w kanałach grzebieniowych.

Myślę, że takie sytuacja powinny być rzadkością w dzisiejszych czasach, gdzie nieomal wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Osobiście szukałem ekonomicznego rozwiązania takiego problemu, rozważałem drukarki Partex, Egrom (Letatwin), Dymo, Brady ale finalnie stanęło na Brother P-Touch E550W. Drukarka swobodnie radzi sobie z etykietami (zwykłe, modułowe, na wymiar, patch panele, łącznice typu Krone), owijkami na przewody, flagami na przewody, drukiem oznaczników na rurkach termokurczliwych i zwykłych. Drukarka jest mobilna, umożliwia wydruk w terenie z klawiatury, druk sekwencyjny i z baz danych (wewnętrzna obszerna pamięć). Drukuje z funkcjonalnej aplikacji na PC i Android oraz iOS (łączność z USB i WiFi), nacinanie i cięcie jest automatyczne.  Mamy więc jedno bogato wyposażone, uniwersalne i mobilne urządzenie za mniej niż 600 zł brutto.

Sprzęt już jest, teraz kwestia jak go wygodnie używać, idealnie było by zaczynać od schematu – to źródło naszych danych wsadowych. Tak wiem, że czasem oznaczanie dokonuje się na samym końcu realizacji, często spontanicznie i na obiekcie jako ostatnia z czynności „przed odbiorowych”. Jestem zdania, że jest to czynność, którą trzeba wykonywać możliwie najwcześniej. Ułatwiamy sobie życie korzystając z łatwo dostępnych danych, unikamy błędów, zamieszania w kablowaniu urządzeń obiektowych oraz przyspieszamy „szycie” samej szafy AKPiA.

Jak uzyskać dane do opisów?

Oczywiście możemy po prostu wpisać co potrzebujemy, skorzystać z generatora oznaczeń seryjnych lub utworzyć opisy w Excel-u i przesłać do drukarki. My jako ludzie w głębi leniwi (pozytywnie oczywiście) skorzystamy z opcji generowania oznaczników na podstawie plików danych. Zjadliwe dla oprogramowania „P-Touch Editor” formaty „bazy danych” zamieszczone są na zrzucie ekranowym poniżej:

W przykładzie posłużymy się oprogramowaniem See Electrical, na podstawie schematu wykonanego w oprogramowaniu możemy wygenerować listy połączeń w formacie Excel-a, podobnie można zrobić w każdym współcześnie rozwijanym oprogramowaniu typu: TIA Portal, E-PLAN, AutoCAD itd…

Znam dwa typy numeracji połączeń: potencjałowa i krzyżowa. Potencjałowa polega na oznaczaniu tych samych potencjałów takim samym oznaczeniem, natomiast krzyżowa jak nazwa wskazuje oznaczamy na krzyż połączenia (np. oznacznik F1:2 znajduje się przy K1 a przy F1 znajduje się oznacznik K1:11).  Tu wtrącę małą ciekawostkę mianowicie nie wiem czemu, ale część dużych firm prefabrykujących rozdzielnie AKPiA niepoprawnie wykorzystuje numerację krzyżową można by powiedzieć, że istnieje trzeci rodzaj numeracji połączeń „nie krzyżowy”.  Porównuję to do zakopywania kabla relacji „Kraków-Katowice” gdzie przy końcu w Katowicach zakładamy oznacznik „Katowice”, a przy końcu umieszczonym w Krakowie umieszczamy oznaczenie „Kraków” – prawda, że przydatne ;-). Kiedyś o to pytałem i usłyszałem odpowiedź „jak przewód wysunie się z aparatu lub zacisku to po opisie od razu widać skąd”. Myślę, że w tym wypadku najlepiej było by drukować pełny opis „od-do” na oznaczniku.

Wróćmy do meritum i do eksportu danych z naszego schematu.

Zawartość wygenerowanego pliku z widoczną zakładką zestawienia połączeń:

Czas utworzyć wzór naszych oznaczników na przewody, jak widać możliwości oprogramowania drukarki są szerokie. Do naszych celów użyjemy „kreator etykiet kabli”.

Dostępne kategorie wzorów etykiet:

Wybór materiału – ważne aby zaznaczyć że będziemy wykorzystywali bazę danych:

Wskazanie pliku danych wsadowych:

Wybór arkusza umieszczonego w eksportowanym pliku Excel-a:

Powiązanie pola na etykiecie z kolumną w arkuszu danych:

Szablon utworzony przez generator, poniżej widoczna baza danych wcześniej wyeksportowana z See Electrical:

Drukowanie wymaga ustawienia kilku parametrów, opcje drukarki umożliwiają kilka wariantów cięcia materiału:

Inny wariant generowania oznaczeń

Możemy również pójść na skróty i wykorzystać wbudowany w See Electrical moduł do tworzenia etykiet za pomocą którego możemy wydrukować bezpośrednio z edytora schematów serię etykiet utworzonych na podstawie ustalonego przez nas wzoru.

Tworzymy nowy szablon:

Wybór tabeli danych wykorzystywanych przy tworzeniu etykiet, w naszym przypadku zestawienie połączeń:

Definiujemy format materiału jaki mamy zainstalowany w drukarce:

Ustawienia układu, ilości etykiet:

Wygląd przykładowego szablonu w edytorze etykiet programu See Electrical:

Wydruk pełnej listy oznaczników, przy gotowym szablonie to tylko kilka kliknięć:

Jak to wygląda na przewodzie?

Zobaczmy jak zamontować nasze oznaczenia na przewodach.

Przewody z założonymi oznacznikami i tulejkami:

Przykładowe wykonania oznaczników na przewodzie:

Podsumowanie

Ilość czynności może przytłaczać, ale pamiętajcie robimy przygotowania raz a używamy kiedy potrzebujemy. Druk na rurkach termokurczliwych lub zwykłych uważam za najwygodniejszy sposób oznaczania przewodów. Przy wykonywaniu połączeń w szafie AKPiA jest to wręcz element kontroli własnych prac – mając w ręku wydrukowany ciąg oznaczników najlepiej posortowany wcześniej według średnicy i kolejności łączenia (sortowanie w Excel-u lub See Electrical) możemy wykonywać połączenia po kolejnych numerach potencjałów, czyli nic nam nie umyka.

Co do kosztów materiałów eksploatacyjnych to te do Brothera należą do tańszych, gdyby to było za mało możemy posłużyć się jeszcze tańszymi zamiennikami (30% wartości oryginału), a w ekstremalnych przypadkach można wykonać modyfikację drukarki na druk z zewnętrznej szpuli (dotyczy rurek termokurczliwych i zwykłych).

Ogólnie polecam tworzenie oraz automatyczny druk etykiet i oznaczników z poziomu oprogramowania – ułatwiajmy sobie życie.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Maj 2019

Nagrodę Myszka bezprzewodowa + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma EMT-Systems.

 Utworzono: / Kategoria: , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Flagowy system SCADA od GE Digital: Proficy HMI/SCADA iFIX, rozwijany od ponad 35 lat, wykorzystywany w tysiącach organizacji na całym świecie w w wielu branżach jest już dostępny w nowej wersji 2023! Proficy HMI/SCADA iFIX to kompleksowe o...
  • Autor: Paweł Wiącek, Kierownik Produktu Czujniki Przemysłowe, SICK Sp. Z o.o. SLT – Smart Light Tower, czyli inteligentna optyczna kolumna sygnalizacyjna pracująca po IO-Link   SLT zapewnia elastyczność w wizualizacji przebiegu procesó...
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
  • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
  • Zapraszam Cię na kurs tworzenia wizualizacji HMI z wykorzystaniem panelu XV102 od firmy EATON. Kurs stworzyłem z myślą o każdym, kto chce zacząć przygodę z tworzeniem wizualizacji HMI przy użyciu programu Galileo. Stworzyłem kurs bazujący n...
  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...