Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/08/multimetrps.jpg

Opis funkcji multimetru okiem automatyka

autor: Rafał.

Jakiś czas temu na portalu  Facebook w grupie o tematyce elektrycznej i automatyki wpadłem na pytanie jednego z kolegów : „Jaki multimetr kupić: Brymen serii BM23xx czy coś Sanwa”? Ponieważ jestem użytkownikiem dwóch modeli Brymen, jednego modelu już dość długo w domu (BM857a) i drugiego (BM239R) od niedawna w pracy. Ponieważ  z obu jestem zadowolony to stwierdziłem że warto coś o nowym nabytku powiedzieć więcej.


Pierwsze wrażenie

Cena Brymen BM239R oscyluje w granicach 450 zł w zależności od promocji czy sklepu, za te pieniążki dostajemy standard tak jak przy większości modeli nie tylko Brymen. Tak jak wszystkie modele Brymen tak i ten producent zapakował w ładne kolorowe pudełeczko bez jakichkolwiek ochronnych wypełniaczy tekturek itp.  Po rozpakowaniu  w zestawie znajdziemy:

 • multimetr,
 • trzy kable pomiarowe z osłonkami i nakładanymi krokodylkami,
 • sondę do pomiaru temperatury (termopara typ K),
 • baterie,
 • gwarancję i dwie instrukcje obsługi w języku polskim i angielskim.

Nie znajdziemy w zestawie żadnych pokrowców czy etui na multimetr chroniących przed brudem czy pyłem w czasie, gdy przyrząd nie jest użytkowany lub po prostu leży w szafce czy torbie z narzędziami.

Multimetr jest dość niewielki 80 x 50 x 161 mm i waży 334 g z gumową osłoną. Nie jest też równomierną bryłą jak większość spotykanych prze zemnie modeli, a bardziej wyprofilowaną węższą na dole przez co bardzo dobrze leży w dłoni. Po zdjęciu dobrze trzymającej się gumowej osłony i odkręceniu jednej śrubki, pod całkiem sporą (prawie jak cały multimetr) osłonką znajdziemy gniazdo na bezpiecznik i małą niespodziankę: koszyk na dwie baterie 1,5V w rozmiarze AAA, a nie jak to zwykle bywało baterię 9V.

Na panelu zewnętrznym znajdziemy duży wyświetlacz z cyfrą 3-5/6 o maksymalnym wskazaniu 6000. Pod wyświetlaczem mamy sześć przycisków funkcyjnych, a następnie obrotowe pokrętło wyboru mierzonych wielkości, które jednocześnie wyłącza przyrząd. Pod pokrętłem znajdują się cztery gniazda do podłączenia przewodów pomiarowych: dwa z nich posiadają pojedynczą funkcję, a pozostałe dwa są wielofunkcyjne w zależności od mierzonej wielkości czy wybranej funkcji, również gniazdo COM ma przypisane dwie funkcje.

Użytkowanie

Niestety osoby które wcześniej użytkowały starsze modele multimetrów, a szczególnie te tańsze, będą musiały na początku zmienić nawyki wyboru mierzonej wielkości np. napięcia, wyboru funkcji testu diod czy ciągłości. Na przełączniku obrotowy znajdziemy tylko 8 pól, wraz z polem wyłączenia „OFF”, określające jaką wielkość elektryczną chcemy mierzyć lub testować . Tak dla przykładu dla pomiaru napięcia należy ustawić pokrętło na pozycji oznaczonej jako pomiar napięcia, a następnie klawiszem funkcyjnym „SELECT” wybrać napięcie DC lub AC czy AC w trybie VFD, a następnie jeśli nie chcemy automatycznej zmiany zakresów przyciskiem „RANGE” należy ustawić zakres pomiaru. Na początku taki sposób obsługi może wydać się dość upierdliwy, ale nie do końca tak jest. Po każdym wybraniu wielkości mierzonej przyrząd  ustawia się w tryb AUTO oraz zapamiętuje z jakiego pomiaru lub funkcji korzystaliśmy na danym polu pokrętła obrotowego. Dla przykładu jeśli przed wyłączeniem multimetru robiliśmy test ciągłości, to po załączeniu multimetru i wybraniu funkcji z pola: test diod, ciągłości, pomiar rezystancji i pojemności uruchomi nam się funkcja testu ciągłości. Dodatkowo mi bez problemu udaje się kciukiem przełączać klawisze „SELECT” i „RANGE”. Po jakimś czasie obsługa zaczyna być całkiem fajna.

Pomiary

Ponieważ większość z nas zapewne nie raz miała multimetr w ręku i dokonywała nim pomiarów, poniżej opiszę funkcje, z którymi ja osobiście spotkałem się pierwszy raz w takim urządzeniu, mając już w swoim warsztacie dwa multimetry starszego firmy MASTECH i trochę młodszego Brymena BM857a.

Funkcja AutoV (LoZ)

Po wybraniu funkcji AutoV (LoZ) następuje przełączenie multimetru w całkiem automatyczny pomiar napięcia co zostanie zasygnalizowane symbolem „—-„. Jeśli na wejście podany zostanie sygnał napięciowy powyżej 1V DC lub 1V AC aż do 1000V DC/AC, miernik wskaże wartość napięcia odpowiednio stałego lub zmiennego, w zależności od tego, która składowa ma wyższą wartość szczytową, co zostanie zasygnalizowane na wyświetlaczu odpowiednią ikoną i wskazaniem pomiaru. Ponadto napięcia mierzone są z obniżoną impedancją wejściową (LoZ), która umożliwia eliminację napięć fantomowych. Funkcja usuwania napięć fantomowych (Ghost-voltage Buster) powoduje eliminację zagubionych sygnałów sprzężonych z sąsiadującymi sygnałami właściwymi, które mogą powodować błędne wskazania miernika. Miernik mierzy napięcia z obniżoną i narastającą impedancją wejściową (ok.2,1kΩ przy niskim napięciu), co pozwala wyeliminować wpływ napięć fantomowych, pozostawiając wskazanie wartości sygnału głównego.

Funkcja VFD-ACV

Na polu wyboru pomiaru napięcia DC i AC znajdziemy dodatkowy pomiar napięcia AC w połączeniu z pomiarem częstotliwości, który jest wyposażony w cyfrowy filtr dolnoprzepustowy (DSP), Pozwala to na wykorzystywanie jej do pomiarów sygnałów z przemienników częstotliwości (VFD – Variable Frequency Drives). Ponadto poprawia ona stabilność odczytu w silnie zakłóconych środowiskach. Po naciśnięciu klawisza funkcyjnego oznaczonego „Hz” przy pomiarze napięcia z falownika przyrząd wskaże nam wartość częstotliwości generowaną w danej chwili przez falownik. Pomiar częstotliwości możemy wykonać z dwoma stopniami czułości. Podczas mojego testu zmiana czułości nie wpłynęła na wynik pomiaru i na obu czułościach uzyskałem 14,99Hz.

Pomiar napięcia z funkcją VFD

Pomiar częstotliwości:

Przedstawiony na fotografii pomiar napięcia i częstotliwości został wykonany pomiędzy dwiema wyjściowymi fazami, a nie względem przewodu neutralnego.

Detekcja pola elektrycznego (EF)

Nie wiem czemu, ale tego typu funkcje jakoś nigdy mnie nie przekonywały tak jak wszelkiego rodzaju wykrywacze przewodów w ścianach. Może dlatego, że zawsze trafiałem na te kiepskiej jakości. Funkcja działa bardzo prosto, pokrętło obrotowe ustawiamy na pozycji pomiaru napięcia, a następnie wciskając klawisz funkcyjny oznaczony „EF” włączamy funkcję. Klawiszem „LEVEL” możemy zmienić czułość pomiędzy niską i wysoką, sygnalizowane jest to zmianą napisu na wyświetlaczu odpowiednio „EF-H” czułość wysoka i „EF-L” czułość niska. Wykrywana siła sygnału pola elektrycznego jest wskazywana jako seria segmentów bargrafu na ekranie wraz ze zmiennymi sygnałami dźwiękowymi. Podczas banalnego testu widocznego na fotkach zmiana czułości dawała efekt spadku o jedną kreskę na wyświetlaczu. Po podłączeniu do gniazda COM sondy pomiarowej możemy dokonać tzw. dotykowej detekcji np. napięcia przemiennego 230V podczas rozróżniania między przewodami fazowymi a neutralnymi. Od taka lepsza bajerancka „neonówka”.

Funkcja detekcji pola elektrycznego w stanie gotowości.

Wykryte pole elektryczne w przewodzie (faza 230V).

 

Funkcja testu wirowania trzech faz

Ustawiając przełącznik obrotowy na tej funkcji klawiszem funkcyjnym SELECT mamy do wyboru  dwie opcje:

 1. Tryb wysokiej czułości wykrywający sygnały o względnie niskiej wartości generowane przy obracaniu wirnika silnika – do sprawdzania połączeń faz silnika. Ikona z literką „M”.
 2. Tryb czułości normalnej – do identyfikowania sekwencji faz sieci elektrycznej źródła zasilania. Ikona z literką „R”.

Aby dokonać podłączenia silnika dzięki funkcji testu wirowania faz tak, aby pracował w założonym przez nas kierunku np. w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) należy ustawić przełącznik na funkcji testu wirowania faz, a następnie klawiszem „SELECT” wybrać wysoki tryb czułości (symbol literki „M” na wyświetlaczu). Następnie trzeba podłączyć trzy przewody pomiarowe do gniazd oznaczonych L1, L2, L3 w multimetrze, a następnie w dowolny sposób podłączyć je do tabliczki zaciskowej silnika. Patrząc na wał silnika od jego czoła trzeba zakręcić nim zgodnie z ruchem wskazówek zegara i nadać mu taką prędkość obrotową, aby wywołać sygnał wystarczająco silny do prawidłowej detekcji przez miernik. Jeśli miernik wskazuje ruch niezgodny w przeciwnym kierunku należy zamienić którekolwiek dwa połączenia końcówek pomiarowych miernika z wyprowadzeniami w tabliczce zaciskowej silnika i ponowić test. Jeśli po zamianie połączeń miernik wskazuje na wyświetlaczu LCD ruch zgodny z ruchem wskazówek zegara to zaciski podłączone odpowiednio do L1, L2 i L3 na mierniku, oznaczamy sobie jako L1, L2 i L3 oznacza to zgodność faz. Po oznaczeniu zacisków odłączamy przewody pomiarowe i przełączamy klawiszem „SELECT” funkcję na tryb niskiej czułości sygnalizowany literką „R” na wyświetlaczu. Po tej czynności podłączamy przewody pomiarowe do miejsca skąd będzie zasilany silnik np. zaciski stycznika i załączamy zasilanie. Jeśli miernik wskazuje ruch niezgodny z ruchem wskazówek zegara należy zamienić którekolwiek dwa połączenia końcówek pomiarowych miernika z zaciskami zasilania i ponowić test. Jeśli po zamianie połączeń miernik wskazuje na wyświetlaczu LCD ruch segmentów zgodny ze wskazówkami zegara to przewody pomiarowe podłączone do gniazd L1, L2 i L3 miernika są odpowiednio podłączone do faz L1, L2, L3 zacisków zasilania, oznacza to zgodność faz. Połączenie wcześniej oznaczonych zacisków tabliczki silnika L1, L2 i L3 z odpowiednio oznaczonymi L1,L2 i L3 zaciskami zasilania (fazami sieci elektrycznej) powinno wywołać obrót wału silnika w prawo. Poniżej krótki filmik prezentujący test wirowania faz z podłączonym silnikiem.

Poza wyżej opisanymi ciekawszymi funkcjami znajdziemy:

 • Pomiar napięcia AC i DC z oddzielną umieszczoną na innym polu opcją miliwoltomierza.
 • Omomierz oraz testery diod i ciągłości – producent po za dźwiękową sygnalizacją dodał opcję optyczną (miganie podświetlenia wyświetlacza).
 • Pomiar pojemności kondensatorów i temperatury za pomocą dodatkowej sondy typu K.
 • Amperomierz również  z oddzielnie umieszczoną opcją mikroamperomierza.

Przy amperomierzu należy wspomnieć iż miernik mamy zabezpieczony funkcją Beep-JackTM, która w przypadku nieprawidłowego podłączenia przewodów pomiarowych do gniazda μA, mA lub A sygnalizuje to za pomocą sygnału dźwiękowego oraz wyświetla komunikat „InEr”. Na klawiszach funkcyjnych znajdziemy również takie dodatki jak zatrzymanie pomiaru „HOLD”, tryb pomiarów względnych i tryb rejestracji wartości MAX/MIN/AVG.

Podsumowanie

Do zakupu miernika Brymen BM239R skusiła mnie trochę cena. Pracuję w utrzymaniu ruchu i różnie bywa. Osobiście dbam o narzędzia i sprzęt, ale czasem szybko kończą swój żywot. Dlatego zakup multimetru za 1000zł i noszenie go w torbie z narzędziami przez cały czas trochę mnie przerażał. W domowym warsztacie dość długi czas użytkuję BM857a, a wcześniej około roku użytkowałem inny niższy model, który oddałem jako dodatek do zapłaty za pewną pracę koledze. Oba modele do dziś sprawują się bezawaryjnie, więc było to kolejne „za” by wybrać coś ze stajni Brymen. Osobiście bardziej uważam go za multimetr „do torby z narzędziami”, żeby mieć zawsze przy sobie na wypadek awarii, Małe rozmiary, szybkość dokonywania pomiarów i mnogość funkcji to jego największe zalety. Po pracy zajmuję się hobbystycznie elektroniką i do takiego warsztatu jednak wolałbym trosze droższy sprzęt i nie koniecznie Brymena.

Artykuł zdobył nagrodę w konkursie iAutomatyka

Ilość : 1 sztuka Nagrodę dostarcza WAGO – producent urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.  http://www.wago.pl/

 


🎁 Zwycięzca: Grzegorz Wardęcki

Praca konkursowa:  UKŁAD STEROWANIA WYŁĄCZNIKAMI WYSOKIEGO NAPIĘCIAUtworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Rafał
 • Zawodowo inżynier elektrotechniki, dyżurny automatyk w wydziale utrzymania ruchu Paged Pisz Sp. z o.o. w Piszu. Po pracy elektronik hobbysta i pasjonat jazdy na rolkach po Mazurskich szlakach.
 • Profil Autora
 • http://rolki.mazury.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY