Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka
https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/05/nema.png

NEMA – co to znaczy?


Pracując w USA, wykonując szafy sterownicze na rynek USA, bądź posiadając sprzęt automatyki z USA, na pewno spotkaliście, bądź spotkacie się z terminem NEMA. Co to dokładnie jest, dowiecie się z tego artykułu.

NEMA – co to znaczy?

NEMA to skrót od National Electrical Manufacturers Association (NEMA) organizacji działającej w Waszyngtonie, opracowującej standardy techniczne bez przeprowadzania badań produktów oraz przyznawania certyfikatów. NEMA to nic innego jak amerykański odpowiednik dobrze nam znanej klasy ochronności IP. Oceny NEMA są zwykle stosowane tylko do obudów stałych i rzadko są stosowane do obudów mobilnych. Chociaż różne oceny NEMA mają różne specyfikacje, wszystkie mają ten sam cel, jakim jest ochrona pracowników, elementów elektrycznych i mienia przed uszkodzeniem lub obrażeniami.


Stopnie ochrony NEMA – opis najważniejszych

 • Stopień ochrony NEMA 1

Zastosowanie:

Ustawienie wewnątrz, zabezpiecza przed opadającym brudem.

Opis:

Stopień ochrony NEMA 1 zapewnia najmniejszy stopień ochrony. Zapewnia jednak ochronę przed dotknięciem wierzchem dłoni.

 • Stopień ochrony NEMA 3

Zastosowanie:

Ustawienie na zewnątrz, zabezpiecza przed deszczem, śniegiem i pyłem naniesionym przez wiatr; oprócz tego zabezpieczenie przed uszkodzeniami spowodowanymi oblodzeniem na zewnątrz szaf.

Opis:

Obudowa jest odporna na deszcz, pył i deszcz ze śniegiem. Obudowa może również wytrzymać zewnętrzne tworzenie się lodu.

 • Stopień ochrony NEMA 3R

Zastosowanie:

Ustawienie na zewnątrz, zabezpiecza przed deszczem i śniegiem; oprócz tego zabezpieczenie przed uszkodzeniami spowodowanymi oblodzeniem na zewnątrz szafy.

Opis:

Obudowy są zaprojektowane tak, aby były odporne na warunki atmosferyczne i chronione przed deszczem, śniegiem, pyłem/zanieczyszczeniami niesionymi przez wiatr i oblodzeniem na zewnętrznych częściach obudowy.

 •  Stopień ochrony NEMA 4

Zastosowanie:

Ustawienie na zewnątrz lub wewnątrz, zabezpiecza przed pyłem naniesionym przez wiatr oraz deszczem, bryzgami i strumieniami wody; oprócz tego zabezpieczenie przed uszkodzeniami spowodowanymi oblodzeniem na zewnątrz szafy.

Opis:

Obudowa zgodna z normą NEMA typu 4 musi być wyposażona w układ chłodzenia z zamkniętym obiegiem, aby kurz i zanieczyszczenia nie dostały się do urządzenia.

 • Stopień ochrony NEMA 4X

Zastosowanie:

Ustawienie na zewnątrz lub wewnątrz, zabezpiecza przed pyłem naniesionym przez wiatr oraz deszczem, bryzgami wodnymi, strumieniami wody i korozją; oprócz tego zabezpieczenie przed uszkodzeniami spowodowanymi oblodzeniem na zewnątrz szafy.

Opis:
Nadaje się do użytku w pomieszczeniach lub na zewnątrz w trudnych warunkach narażonych na działanie wody, lub innych płynnych zanieczyszczeń.

 • Stopień ochrony NEMA 12

Zastosowanie:

Ustawienie wewnątrz, zabezpiecza przed opadającym brudem, pyłem oraz kroplami cieczy niepowodujących korozji.

Opis:

Obudowa z NEMA Typ-12 zapewnia wystarczającą ochronę przed pyłem i cząsteczkami oleju. Są szeroko stosowane w zakładach produkcyjnych.

Tabela porównująca standardy oceny NEMA i IP (i odwrotnie)

NEMA IP Ciała stałe Ciecze
NEMA 1 IP 10 ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 50 mm i większej

 

Brak ochrony
NEMA 2 IP 11 ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 50 mm i większej

 

ochrona przed padającymi kroplami wody
NEMA 3 IP 54 ochrona przed pyłem

 

ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku
NEMA 3r IP 14 ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 50 mm i większej

 

ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku
NEMA 3s IP 54 ochrona przed pyłem

 

ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku
NEMA 4 i NEMA 4x IP 55 ochrona przed pyłem

 

ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony
NEMA 5 IP 52 ochrona przed pyłem

 

ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 12,5 mm i większej

 

NEMA 6 i NEMA 6p IP 67 ochrona pyłoszczelna

 

ochrona przed skutkami krótkotrwałego zanurzenia w wodzie
NEMA 12 i NEMA 12k IP 52 ochrona przed pyłem

 

ochrona przed padającymi kroplami wody przy wychyleniu obudowy o dowolny kąt do 15° od pionu w każdą stronę
NEMA 13 IP 54 ochrona przed pyłem

 

ochrona przed bryzgami wody z dowolnego kierunku

Podsumowanie

Wydaje mi się, że w dość jasny sposób zostały przedstawione klasy ochronności NEMA w stosunku do klasy IP w powyższej tabelce. Niezwykle ważne jest, aby upewnić się, że wybrano odpowiednią obudowę elektryczną do pracy. Zapewni to dłuższą żywotność sprzętu elektrycznego i maszyn, a także odpowiednio zabezpieczy personel i mienie.

Źródła:

https://www.rittal.com

https://www.plcgurus.net/nema-enclosure-ratings-explained/

Ocena artykułu zgłoszonego do Konkursu iAutomatyka 4.0 pisz artykuły, zdobywaj punkty, wymieniaj je na nagrody.

Kryterium 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Punkty (0-2) 1 1 0 0 0 0 1 0 1 1
Suma zdobytych punktów: 5


Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: Grzegorz Cybula
 • Jestem z wykształcenia magistrem inżynierem automatyki, związanym z branżą od kilkunastu lat. Interesują mnie tematy związane z szeroko pojętą automatyką w szczególności z projektowaniem systemów automatyki. Zapraszam do czytania moich publikacji oraz kontaktu.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • Czym jest PRRT? PRRT oznacza Power Remote Reset Technology, opatentowaną funkcję, którą posiadają wybrane switche przemysłowe PoE i media konwertery firmy Antaira. Prezentowana funkcja umożliwia łatwe zresetowanie zasilanego urządzenia w zd...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...