Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/01/1_Codesys_Kurs_ASTOR_Astraada_Programowanie_PLC_Sterownik_1-840x566.png

Jak stworzyć program? Pierwsze kroki w Codesys| Kurs programowania w Codesys odc. 1


Z tego odcinka dowiesz się m.in.:

 • Jak stworzyć pierwszy projekt ,
 • Jak skompilować przykładowy program,
 • Jak uruchomić go na symulatorze sterownika.

Witaj w pierwszej lekcji bezpłatnego kursu Codesys od podstaw! Skoro już tutaj jesteś, na pewno słyszałeś/aś co nieco o tym środowisku. Być może spotkałeś/aś się już z potrzebą użycia go w swojej pracy lub na studiach. Być może jesteś tutaj ze względu na ciekawość i głód nabywania nowej wiedzy.

Na przestrzeni poszczególnych odcinków kursu chciałbym przeprowadzić Cię przez najczęściej spotykane funkcje środowiska Codesys, które z pewnością wykorzystasz w dalszej karierze/nauce. Kurs Codesys, który właśnie rozpoczynasz, został podzielony na dwie części, podstawową oraz zaawansowaną.

W pierwszej części poznasz podstawowe zagadnienia, takie jak tworzenie nowego projektu, pisanie programu czy tworzenie wizualizacji.

W drugiej, zaawansowanej części kursu, poznasz takie zagadnienia jak konfiguracja protokołu EtherCAT, serwonapędów, biblioteki SoftMotion czy program SAFETY na sterownik bezpieczeństwa w Codesys.

Co bardzo ważne, całą pierwszą część kursu będziesz mógł/mogła wykonać na wbudowanym w Codesys symulatorze. Sterownik PLC nie będzie konieczny. Jednak dla bardziej wymagających uczestników kursu przygotowaliśmy specjalny zestaw startowy ze sterownikiem Astraada One ECC2200 w bardzo dobrej cenie. Jeśli na własne oczy chciałbyś zobaczyć efekty działania programu, a później wykorzystać go w jakimś zastosowaniu, ten zestaw będzie idealny dla Ciebie.

Tworzenie pierwszego programu w Codesys w symulatorze

Na początku zainstaluj Codesys na swoim komputerze. W tym kursie będziesz korzystać z jednej z najnowszych wersji Codesys V3.5 SP15 Patch4. Możesz ją pobrać z naszej strony internetowej.

Krok 1. Utwórz nowy projekt

W tym celu kliknij File -> New Project lub z sekcji Basic Operations wybierz opcję New Project, następnie określ nazwę projektu i zatwierdź przyciskiem OK:

Tworzenie nowego projektu w Codesys. Źródło: ASTOR

W kolejnym kroku dokonaj wyboru języka, w którym będziesz tworzył/a swoją pierwszą aplikację oraz wybierz urządzenie, na którym będzie pracowała aplikacja.

W pierwszym odcinku kursu pracujesz w symulatorze Codesys, dlatego wybierz opcję CODESYS Control Win V3. Wybierz język drabinkowy jako główny w swoim projekcie. Nie jest to wybór obligatoryjny, ponieważ na późniejszym etapie możesz zmienić język, w którym piszesz aplikację. Co więcej, Twoja aplikacja może być napisana w kilku językach jednocześnie.

Wybieranie symulatora i języka drabinkowego w Codesys. Źródło: ASTOR

Wybór opcji symulatora oznacza, że Twój komputer będzie pracował jako wirtualny sterownik. W tym trybie możesz podglądać pracę programu, sprawdzać wizualizację oraz monitorować wizualizację w przeglądarce internetowej.

Po wykonaniu tych operacji, został utworzony pierwszy Twój pierwszy projekt w środowisku Codesys. Widok przedstawia się następująco:

Główny ekran środowiska Codesys. Źródło: ASTOR

 1. Drzewko programu
 2. Okno zmiennych
 3. Pasek Menu
 4. Edytor programu
 5. Okno Dialogowe
 6. ToolBox

Skoro stworzyłeś/aś już pusty projekt, nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać pierwszy program sterujący i go przetestować. Napisz zatem najprostszą funkcjonalność w języku drabinkowym, czyli funkcję aktywacji cewki za pomocą styku.

W tym celu kliknij dwukrotnie na obiekt PLC_PRG, czyli główny program aplikacji.  Następnie przejdź do okna ToolBox, w którym zawarte są podstawowe elementy języka drabinkowego:

ToolBox Codesys z językiem drabinkowym. Źródło: ASTOR

Kliknij i przytrzymaj element styku (Contact) oraz upuść w obszarze programu. Następnie przypisz mu nazwę zmiennej:

Dodanie styku do okna programu. Źródło: ASTOR

W podobny sposób dodaj cewkę oraz przypisz jej zmienną:

Dodanie cewki do okna programu. Źródło: ASTOR

Pierwszy szczebel drabinki został utworzony. Jak pewnie zauważyłeś/aś, po nadaniu nazwy zmiennej pojawia się okno Auto-Deklaracji, w którym w sposób automatyczny deklarujesz zmienną. Możesz w nim nadać nazwę zmiennej oraz zmieniać jej atrybuty. Więcej na temat zmiennych poznasz w odcinku pt: Typy danych w Codesys, rodzaje zmiennych, sposoby ich tworzenia | Kurs programowania w Codesys odc. 4

Zapraszamy do zapoznania się z pełną wersją artykułu oraz kontaktu z firmą Astor.

Zobacz pełną wersję artykułu na poradniku automatyka >>>Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: ASTOR Sp. z o.o.
 • Od sterownika PLC do systemu zarządzania produkcją. Od skutecznej porady technicznej do szerzenia idei Przemysłu 4.0. Od studenta do inżyniera i menedżera produkcji. I tak już od 30 lat wspieramy przyszłych i obecnych automatyków i robotyków w codziennej pracy. Skontaktuj się z naszymi inżynierami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc :-)
 • Profil Autora
 • http://www.astor.com.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.pl Nie...
 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Flagowy system SCADA od GE Digital: Proficy HMI/SCADA iFIX, rozwijany od ponad 35 lat, wykorzystywany w tysiącach organizacji na całym świecie w w wielu branżach jest już dostępny w nowej wersji 2023! Proficy HMI/SCADA iFIX to kompleksowe o...