Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/05/Codesys-PID-KursyAutomatyki-00.jpg

Własny algorytm regulacji PID w sterowniku PLC na bazie CODESYS


W automatyce procesowej, instalacjach budynkowych np. wentylacji, układach rozproszonych wodociągów i niemal wszędzie tam, gdzie pojawia się kwestia utrzymania wartości zadanej jakiegoś parametru stanowiącego temperaturę, ciśnienie, przepływ czy szereg innych wartości fizycznych, zastosowanie znajdują układy regulacji. Z racji ugruntowanej pozycji programowalnych sterowników PLC, stają się one pierwszym wyborem na drodze automatyków w trakcie ich realizacji. Algorytmem najczęściej wybieranym jest niemal uniwersalny algorytm regulatora proporcjonalno-całkująco-różniczkującego czyli w skrócie PID (proportional-integral-derivative).

Tworząc układ regulacji, programiści najczęściej decydują się na wbudowane w dane środowisko programistyczne, gotowe bloki realizujące tą funkcjonalność, nie zagłębiając się w ich fizyczną realizację programową. I trudno się temu dziwić – po co odkrywać koło na nowo. Niestety nieznajomość tego algorytmu, często przekłada się na problemy z wystrojeniem układu. A właśnie od tego zależy jakość regulacji. Z tego powodu postanowiliśmy szerszemu gronu udostępnić jedną z lekcji naszego nowego kursu. Pokazuje ona jak, w prosty sposób zaimplementować taki algorytm. Być może da Ci to szerszy pogląd na funkcjonowanie podstawowej wersji regulatora. Zresztą zobacz sam:

PAMIĘTAJ: Przedstawiona implementacja algorytmu regulatora PID jest wersją mocno uproszczoną. Nie należy stosować jej w rzeczywistych układach automatyki! Powyższa lekcja miała na celu głównie naukę wykonywania operacji matematycznych w programie PLC.

Zaciekawiony Codesys-em? Jeśli masz chęć rozpocząć pracę z tym środowiskiem zapraszamy do minikursu stanowiącego selekcję innych lekcji z pełnej wersji kursu:

Programowanie w języku LD oraz tworzenie wizualizacji – CODESYSUtworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
  • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
  • Profil Autora
  • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY