Jako początkujący automatyk wiele muszę się jeszcze nauczyć aby dojść do wprawy. W pracy zdarzają mi się różne przypadki, jednym z nich był uszkodzony panel mobilny Siemensa. Konieczna była podmianka na nowy, ponieważ uszkodzeniu uległ wyświetlacz. Z racji małego doświadczenia do pomocy przyszedł wujek Google oraz telefon do starszych kolegów. Po usunięciu awarii postanowiłem stworzyć sobie małą instrukcje wgrywania backup-a do nowego panela w warunkach warsztatowych – ostrzegam dużo fotek będzie z racji tego że lubię dokumentować nowo poznane rzeczy. Do całej zabawy potrzebne mi były:
- Panel Mobilny Siemens 177 DP model 6AV6645-0AB01-0AX0,
- Connect Box DP Plus dla paneli mobilnych model 6AV6671-5AE10-0AX0,
- Kabel przyłączeniowy PLC Siemens 6XV1440-4AN10,
- Kabel PC/PPI multi-master (RS232) model 6ES7901-3CB30-0XA0,
- i oczywiście programator.
Krok po kroku wykonałem następujace rzeczy:
- Podłączenie Connect Boxu przewodem z panelem mobilnym – wtyk zasilający panel.
- Podłączenie panelu do programatora przez kabel PC/PPI multi-master.
- Po włączeniu zasilania panela klikamy na CONTROL PANEL i możemy sprawdzić ustawienia transferu. Poniżej przedstawiam parametry które miałem ustawione podczas komunikacji z panelem.
- Po sprawdzeniu parametrów komunikacyjnych klikamy na ikonę TRANSFER gdzie otwiera nam się okno informujące o próbie komunikacji ze źródłem.
- W międzyczasie odpalamy nasz projekt i wybieramy w nim część związana z panelem. Projekt panela otworzy się nam w WinCC flexible advanced.
- Po otwarciu się programu WinCC możemy przystąpić do wgrania projektu do naszego panela, uprzednio wybierając odpowiedni sposób komunikacji podczas transferu z PG do Panela.
- Podczas transferu projektu na panelu można zauważyć proces wgrywania.
- Po prawidłowym wgraniu możemy zobaczyć na panelu główną stronę projektu.
Pierwsza zabawa z wgrywaniem projektu do Panela Mobilnego 177 DP była dla mnie sporym wyzwaniem ze względu na brak wiedzy i doświadczenia ale dzięki pomocy starczych kolegów oraz informacji znalezionych w internecie udało mi się usunąć awarię. Kolejne próby komunikacji oraz wgrania backup-a wykonywałem coraz szybciej i sprawniej. Osobiście pierwszą próbę chciałem wykonać na panelu odłączonym od sterownika, żeby w razie komplikacji nie narobić sobie dodatkowo bałaganu w sterowniku podczas połączenia oraz transferu, Mam nadzieję że moja skromna instrukcja pomoże innym użytkownikom borykającym się z brakiem wiedzy w podobnej sytuacji.
![]() ![]() Nagrodę Kurs programowania sterowników PLC + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma iAutomatyka.pl. |