Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

Ile zarabia automatyk programista PLC? Automatyk programista PLC zarobki

Końcówka roku to tradycyjnie czas na podsumowanie. W tym artykule chciałbym Wam przedstawić zestawienie zarobków automatyków/automatyków programistów PLC  z Polski oraz z czterech najczęściej odwiedzanych krajów przez naszych Inżynierów: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Norwegi i USA oraz dodatkowo Krajów Zatoki Perskiej (ZEA). W zestawieniu uwzględnione są zarobki jakich mogą spodziewać się doświadczeni specjaliści oraz tacy, którzy dopiero wchodzą w świat automatyki, sterowania i programowania PLC. Pewnie sporo osób wpisuje programista PLC zarobki lub studenci z kolei automatyka i robotyka zarobki na różnych forach w poszukiwaniu odpowiedzi. Postaram się w tym artykule pomóc Wam znaleźć oczekiwane wyniki.

Zebranie miarodajnych danych nie było łatwym zadaniem. Na różnych portalach stanowisko automatyka/automatyka programisty PLC jest różnie opisywane. Aby było łatwiej, porównuję stanowisko „inżyniera automatyka” jako osobę, która programuje sterowniki PLC oraz robi wizualizacje HMI.

Ponadto w internecie jest wiele portali do porównywania swoich zarobków. Ważne jest to, że dane w tym zestawieniu opierają się o dane z lokalnych portali ogłoszeniowych z próbą zarobków około 1000 osób.

Na końcu opracowałem tabelę zbiorczą do porównania trendów oraz zaprezentowania wszystkich zebranych wartości.

Jeśli jesteś ciekawy, ile zarabiali programiści PLC w 2019 r. lub jeśli pracujesz już jako automatyk/automatyk programista PLC i zastanawiasz się gdzie jesteś w rankingu w porównaniu do innych specjalistów w różnych krajach, to zapraszam do analizy! 🙂

Automatyk zarobki w Polsce

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku inżyniera automatyka wynosi 5 540 PLN brutto. Co drugi inżynier automatyk otrzymuje pensję od 4 610 PLN do 6 930 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych automatyków zarabia poniżej 4 610 PLN brutto. Na zarobki powyżej 6 930 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych automatyków.

Rys. 1. Mediana zarobków inżyniera automatyka w Polsce

Rys. 2. Porównanie zarobków wg poziomu zatrudnienia w Polsce

Automatyk zarobki w Niemczech

Roczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku inżyniera automatyka wynosi 59 520 € brutto. Dolny przedział zarobków (10% najniżej zarabiających) to 47 000 € brutto rocznie. Natomiast górny przedział zarobków (10% najlepiej zarabiających) to 76 000 € brutto rocznie. Poza tym, inżynier automatyk może liczyć na dodatkowe 2 000 – 8 000 € brutto do pensji podstawowej.

Rys. 3. Mediana zarobków inżyniera automatyka w Niemczech

Rys. 4. Dodatki na jakie może liczyć inżynier automatyk w Niemczech

Automatyk zarobki w Wielkiej Brytanii

Roczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku inżyniera automatyka wynosi 38 368 £ brutto. Dolny przedział zarobków (10% najniżej zarabiających) to 22 000 £ brutto rocznie. Natomiast górny przedział zarobków (10% najlepiej zarabiających) to 52 000 £ brutto rocznie. Poza tym, inżynier automatyk może liczyć na dodatkowe 246 – 8 000 £ brutto do pensji podstawowej oraz pozostałe profity 0 – 3 000 £ brutto.

Rys. 5. Mediana zarobków inżyniera automatyka w Wielkiej Brytanii

Rys. 6. Dodatki na jakie może liczyć inżynier automatyk w Wielkiej Brytanii

Automatyk zarobki w Norwegii

Roczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku inżyniera automatyka wynosi 927 166 NOK brutto. Dolny przedział zarobków (10% najniżej zarabiających) to 652 502 NOK brutto rocznie. Natomiast górny przedział zarobków (10% najlepiej zarabiających) to 1 141 878 NOK brutto rocznie. Nie uwzględniono danych na temat dodatków do pensji (brak danych).

Rys. 7. Mediana zarobków oraz dodatki inżyniera automatyka w Norwegii

Automatyk zarobki w USA

Roczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku inżyniera automatyka wynosi 86 847 $ brutto. Dolny przedział zarobków (10% najniżej zarabiających) to 56 000 $ brutto rocznie. Natomiast górny przedział zarobków (10% najlepiej zarabiających) to 102 000 $ brutto rocznie. Poza tym, inżynier automatyk może liczyć na dodatkowe 2 397 $ brutto do pensji podstawowej oraz pozostałe profity 507 – 12 000 $ brutto.

Rys. 8. Mediana zarobków oraz dodatki inżyniera automatyka w USA

Rys. 9. Dodatki na jakie może liczyć inżynier automatyk w USA

Automatyk zarobki w Krajach Zatoki Perskiej

Roczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na stanowisku inżyniera automatyka wynosi 67 146 AED brutto. Dolny przedział zarobków (10% najniżej zarabiających) to 4 000 AED brutto rocznie. Natomiast górny przedział zarobków (10% najlepiej zarabiających) to 194 000 AED brutto rocznie. Nie uwzględniono danych na temat dodatków do pensji (brak danych). Jak widać poniżej rozstrzał zarobków w krajach Zatoki Perskiej jest dość duży.

Rys. 10. Mediana zarobków inżyniera automatyka w Krajach Zatoki Perskiej

Zestawienie zbiorcze

Rys. 11. Tabela ze zestawieniem zbiorczym zarobków w wybranych krajach

Kurs z 05.11.2019

 • Dolar: 3,83 zł
 • Euro: 4,27 zł
 • Funt: 4,94
 • Korona norweska: 0,42 zł
 • Dirham: 1,04 zł

Podsumowanie

Na wysokość zarobków w poszczególnych regionach wpływają nie tylko kwalifikacje pracowników, ale także to czy w danej lokalizacji znajdują się w ogóle zakłady z dobrze płatnymi stanowiskami.

Podsumujmy jak wygląda ranking (porównanie zarobków do średniej krajowej):

 1. Norwegia

  Norwegia nadal jest liderem w zestawieniu zarobków automatyków. Choć statystyki na pewno zawyżają automatycy powiązani z branżą naftowo/wiertniczą, to i tak ich płace rozkładają na obie łopatki resztę konkurentów z naszego zestawienia.

 2. NiemcyNiemcy ze swoim ogromnym rynkiem automatyki, znaleźli się na drugim miejscu w naszym zestawieniu.
 3. USAChoć zarobki automatyków w USA są najwyższe, to w zestawieniu z kosztami życia (średnia krajowa), kraj ten wypadł dopiero na trzecim miejscu. Pamiętajmy, że w USA są również duże dysproporcje w zarobkach w zależności od miejsca zamieszkania.
 4. Wielka BrytaniaZnalazła się zaraz za USA w naszym zestawieniu. Nie wgłębiałem się jak BREXIT wpłynie na rynek automatyki.
 5. PolskaO dziwo Polska nie znalazła się na ostatnim miejscu w naszym zestawieniu. Warto poczytać poniżej co ma na to wpływ. Zarobki automatyków są średnio o 52% wyższe od średniej krajowej w naszym kraju.
 6. Kraje Zatoki Perskiej  (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

  O dziwo Kraje Zatoki Perskiej znalazły się dość nisko w naszym zestawieniu. Pamiętajmy, że jest to zestawienie zbiorcze (obejmujące np. Dubaj oraz inne miasta tego obszaru). Warto wiedzieć, że jest tam zerowy podatek dochodowy! Ponadto, średnią krajową zawyżają instytucje finansowe oraz zakłady petrochemiczne. Dlatego Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się tak nisko.

Wnioski

Mam nadzieję, że porównanie zarobków do średniej krajowej danych krajów dało nam jakiś wymierny obraz. Zarobki automatyków (mediana) pracujących w Polsce nadal są dalekie od reszty krajów zamieszczonych w zestawieniu. Stopa życia (zestawienie zarobków do średniej krajowej) również jest niższa.

Bonus

Aby mieć ogólny obraz na temat kosztów życia, warto skorzystać z tej doskonałej porównywarki kosztów życia dla większości krajów świata:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/

Rys.12. Porównywarka kosztów życia w różnych krajach

Rys.13. Zestawienie kosztów życia w Polsce

Źródła:

wynagrodzenia.pl,  www.payscale.com, www.erieri.co, www.money.pl, www.numbeo.com/

 

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Grudzień 2019

Nagrodę Torba podróżna + kubek termiczny + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma Finder.