PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

199 wyświetleń, autor: Michał Grzybek.

Ten artykuł będzie nieco inny od pozostałych, ponieważ dotyczy automatyki budynkowej. Jako programista PLC bardzo często spotykałem się następującym problemem:

Zamawiający udostępnia projekt systemu BMS, wraz ze schematami szaf automatyki, który trafia do prefabrykacji oraz do mnie jako programisty. Jako że większość systemów wykonuję na sterownikach Wago, to czym prędzej otwieram Codesys i tworzę ręcznie konfigurację IO, aby móc niezwłocznie przystąpić do kodowania.

Pewny, że projekt jest już ostateczny (bo do końca inwestycji zostało niewiele czasu), otwieram konfigurację magistrali K-BUS i nazywam poszczególne kanały IO, aby później łatwo się do nich odwoływać w programie.

Dalej pozostaje już pisanie poszczególnych algorytmów.

Po pewnym czasie, dostaję telefon że można „przeklikać” rozdzielnicę w zakładzie prefabrykacji, zanim wyruszy na obiekt. Zatem jadę sprawdzić poprawność obszycia szafy. Sprawdzam wszystkie wejścia mostkując ZUGi oraz klikam przekaźnikami, stycznikami. Wychodzi parę błędów, ale na miejscu z monterem je czym prędzej usuwamy.

Po niedługim czasie przygotowywania programów dostaję informację, że można jechać na obiekt uruchamiać system. Zafascynowany pakuję kask, kamizelkę, buty S3. Biorę swoją ulubioną walizkę narzędziową i cały plecak „przydasiów” – konwertery, access-point, router do zdalnego dostępu i inne gadżety, które pewnie każdy automatyk-programista posiada w swoim warsztacie.

Po wejściu na obiekt widzę szafę automatyki, którą koledzy elektrycy podłączali przez ostatni tydzień. Zapewniają że wszystko jest zgodnie z projektem. No to ruszam do uruchomień. Po 15 minutach daremnych prób, ładnie podłączona szafa wygląda już tak:

Miernik w dłoni, elektryk na drugim końcu budynku i sprawdzamy co się dzieje z przewodem „13S1” i dlaczego jest podłączony do zupełnie innego urządzenia niż miał być.

Okazuje się że koordynacja na budowie się trochę rozjechała i wyszła cała mas zmian. Teraz Awaria wentylatora jest podłączona pod zupełnie inny moduł DI, zaś zwrotne sygnały z wysterowania przepustnic VAV są na innych kanał modułu AI.

Pojawia się nieliche zdenerwowanie bo przecież programy już napisane i pięknie przypisane do IO. Trzeba pozmieniać nazwy kanałów w konfiguracji K-BUS w Codesys i stracić sporo czasu, którego już nie ma bo jutro są odbiory branży HVAC i obróbka powietrza musi działać zgodnie z założeniami projektowymi.

Po którejś takiej akcji zacząłem się głęboko zastanawiać, czy nie da się jakoś uniwersalnie napisać programów i dopiero po uruchomieniu zamapować wejścia/wyjścia?

Pisanie programu na zasadzie:

IF %IX22.0 THEN  (*awaria wentylatora*)

Nie za bardzo mi odpowiadało.

Zacząłem zatem grzebać w plikach, które generuje Codesys w momencie kompilacji nawet pustego projektu. No i jest! Plik ma nazwę: NazwaProjektuCodesys00002ed4r.ECI

Edytując ten plik w pierwszych liniach widać adresy fizyczne poszczególnych kanałów modułów IO i całą masę nie rozpoznanych znaków.

Jednak przewijając plik ku końcowi ukazuje się naszym oczom piękny kawałek XMLa, w którym widać konfigurację modułów IO wraz z fizycznymi adresami poszczególnych kanałów tych modułów.

Zatem wpadł mi do głowy pomysł aby napisać jakiś prosty program z GUI, który to wyciągnie tą konfigurację do jakiejś normalnej, edytowalnej formy.

Jako, że na studiach poznałem Qt to od razu zabrałem się za przypomnienie środowiska i podjęcie próby napisania programu.

Po kilku dniach pracy był już gotowy program, który to:

 • Daje możliwość wyboru pliku ECI;
 • Kopiuje go jako plik tymczasowy;
 • Usuwa z niego wszystko do momentu napotkania znacznika <configuration>;
 • Wyszukuje odpowiednich znaczników dotyczących modułów IO;
 • Zapisuje do pliku CSV odnalezione moduły wraz z adresami fizycznymi poszczególnych kanałów;

Być może zapytacie: ale po co kopiować plik jako temp, usuwać z niego te wszystkie chińskie znaczki. Czy nie można było od razu wyszukać znacznika <configuration>. A no właśnie nie, program się zawieszał. Może dlatego, że pliki ECI mają po kilkadziesiąt tysięcy linii tych właśnie chińskich znaczków. Rozwiązaniem problemu okazało się usunięcie wszystkiego do momentu napotkania znacznika konfiguracji. Możliwe, że wprawny programista C++ poradziłby sobie z tym inaczej, ale ja nie miałem czasu na szukanie innego rozwiązania czy też zlecanie napisania programu programiście.

W trakcie wykonywania wyżej wymienionych konwersji na górze okna widać postęp w postaci paska. Po odczytaniu wszystkich modułów i adresów fizycznych kanałów widać na liście część odczytanych parametrów:

Klikając przycisk Zapis do pliku, otwiera się standardowe okno wyboru lokalizacji wraz z podaniem nazwy pliku. Niestety program obsługuje jedynie plik CSV jako wyjściowy.

Jednak można go łatwo obrabiać w Excelu:

W pliku wyjściowym dostępny jest adres fizyczny danego kanału, nazwa kanału wyciągnięta z konfiguracji, następnie znak dwukropek, gdybyśmy chcieli ręcznie sklejać komórki w Excelu, oczywiście jest typ zmiennej a także wygenerowana nazwa według konwencji:

IOx_n, gdzie:

 • IO – moduł : DI, DO, AI, AO
 • X – kolejny numer modułu na magistrali K-Bus
 • N – kanał modułu

Co dalej z tym można zrobić. Ja postępuję tak:

W otrzymanym pliku CSV w kolejnych wolnych kolumnach dodaję komentarz, w którym zamieszczam opis danego sygnału z projektu, np.:

Jak widać z powyższego, mamy już gotową deklarację zmiennych. Tworzę wówczas nową listę zmiennych globalnych i wklejam skopiowane komórki z Excela.

Komentarze w Excelu kopiuje także przy kolumnie z fizycznym adresem:

I to już jest program mapujący fizyczne adresy na zmienne wcześniej zadeklarowane. Komórki te wklejam do programu MAPOWANIE_PRG.

Dalej w programach już wykorzystuję jedynie nazwy, np.: DO2_15 := TRUE itd. Jeśli przy uruchomieniach wyjdzie, że pod wejście/wyjście podłączone jest coś innego, to tylko zmieniam komentarz i podłączam w odpowiednie miejsce w programie.

Taki sposób się u mnie sprawdził i działa całkiem dobrze.

Program do Pobrania

A Wy drodzy czytelnicy w jaki sposób podchodzicie do nazywania fizycznych wejść modułów IO w Waszych projektach? Czy także korzystacie z mapowania adresów na zmienne globalne?

4 listopada 2019 / Kategoria: , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

>KLIKNIJ<

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

>KLIKNIJ<

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

>KLIKNIJ<

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

>KLIKNIJ<

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

>KLIKNIJ<

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

>KLIKNIJ<

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

>KLIKNIJ<

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

>KLIKNIJ<

Czym jest Softstart ADXL

Czym jest Softstart ADXL

>KLIKNIJ<

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

>KLIKNIJ<

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

>KLIKNIJ<

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

>KLIKNIJ<

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

>KLIKNIJ<

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

>KLIKNIJ<

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.pl...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…