Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/12/Robotyka-i-automatyka_fot.-bing.jpg

Przyszłość robotyki stała się teraźniejszością produkcyjnej automatyki


Automatyczne przygotowywanie informacji i kontrola jakości, brak konieczności samodzielnego opracowywania złożonych danych, dobór najlepszego w danej sytuacji modelu sztucznej inteligencji i jednocześnie automatyczne uczenie się wraz z natychmiastową weryfikacją dokładności monitoringu i detekcji anomalii w czasie rzeczywistym. To tylko kilka z głównych zalet horyzontalnego i modułowego rozwiązania moneo, które za sprawą kolejnych nowych narzędzi, rozwiązań i zastosowań przynosi optymalizację kosztów i oszczędności na coraz większą skalę.

Na polskim rynku dostępnych jest coraz więcej ultranowoczesnych zastosowań z zakresu robotyzacji i automatyzacji zakładów produkcyjnych. Wiele z nich korzysta już teraz z elementów, które jeszcze do niedawna wydawały się być jedynie przyszłością robotyki. Flagowym produktem może być otwarta platforma technologiczna, która upraszcza integrację wszystkich futurystycznych narzędzi i akcesoriów. To skalowalne, otwarte na kolejne moduły oprogramowanie moneo od ifm electronic, optymalizujące procesy i łatwo dostosowujące się do warunków pracy danej linii technologicznej czy produkcyjnej. Jest spoiwem dla poziomu technologii operacyjnej z poziomem technologii informatycznej w obszarze czwartej rewolucji przemysłowej, które w połączeniu z IO-Link jest idealnym rozwiązaniem systemowym w predykcyjnym utrzymaniu ruchu każdej fabryki.

Przejrzysta konfiguracja

– Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest obecnie moneo configure, czyli już czwarta odsłona autorskiego oprogramowania ifm do intuicyjnej parametryzacji i zarządzania urządzeniami IO-Link. Występuje ono zarówno jako jedna z licencji pakietu moneo RTM, jak i autonomiczna aplikacja wspierająca na co dzień automatyków w łatwej parametryzacji czujników i masterów IO-Link. Zintegrowane połączenie z bazą danych IODD z funkcją wyszukiwania online ułatwia również integrację urządzeń innych producentów – tłumaczy Bartosz Dudziński, Inżynier Projektu AS-i, IO-Link, RFID w ifm electronic.

Zarządzanie urządzeniami IO-Link staje się jeszcze łatwiejsze za sprawą wygodnej możliwości zapisywania zbiorów parametrów, ich importu oraz eksportu. Oprogramowanie umożliwia również przejrzystą wizualizację wartości procesowych jako wsparcie przy konfiguracji i diagnostyce urządzeń IO-Link. Z kolei funkcja skanowania pozwala na szybkie i automatyczne wykrywanie kolejnych urządzeń – bez znaczenia, czy będą one pracować w sieci masterów IO-Link ifm, czy będą wpięte do interfejsu IO-Link – USB.

Co więcej, moneo configure pozwala na ustawianie parametrów oraz monitorowanie czujników bez udziału sterownika PLC. Z poziomu aplikacji istnieje również możliwość testowego sterowania urządzeniami wykonawczymi IO-Link. Warto przy tym pamiętać, że podczas integracji urządzeń IO-Link ze sterownikiem PLC bardzo pomocna będzie opcja wizualizacji struktury i ilości danych procesowych w kokpicie moneo configure.

– ifm w bardzo nowatorski sposób podszedł do problematyki zarządzania urządzeniami IO-Link. Za pomocą tylko jednej platformy użytkownicy są w stanie intuicyjnie obsługiwać każde urządzenie IO-Link, niezależnie od producenta. Ponadto moneo configure, zapewniając opcję połączenia z masterami IO-Link poprzez sieć Ethernet, umożliwia centralną parametryzację, bez konieczności podchodzenia do urządzeń, odłączania ich od systemu sterowania i podpinania się do nich lokalnie – opisuje Bartosz Dudziński.

Intuicyjna integracja

Zalety stosowania IO-Link w instalacjach nie kończą się jedynie na samej konfiguracji urządzeń. Obecnie standardem staje się stosowanie masterów IO-Link do zapewnienia ciągłej komunikacji ze sterownikami PLC. Tym samym są to rozwiązania wymagające integracji ze sterownikiem. Z pomocą przychodzi intuicyjne rozszerzenie oprogramowania moneo, które daje możliwość zdefiniowania parametrów urządzeń IO-Link w samym pliku GSDML.

Jak to wygląda w praktyce? Odpowiednia wtyczka do oprogramowania moneo pozwala na proste i szybkie zdefiniowanie parametrów urządzeń IO-Link i zaszycie ich w pliku GSDML. – Pliki GSDML opisują funkcjonalności mastera IO-Link w sieci PROFINET. Zawierają wszystkie istotne parametry i są niezbędne do poprawnego skonfigurowania urządzenia w środowisku TIA Portal lub STEP7. Pliki opisowe GSDML dla masterów ifm mogą być konfigurowalne przez użytkownika i dzięki temu mogą definiować domyślne parametry dla podłączonych urządzeń IO-Link. Całość operacji zamyka się w 3 prostych krokach: zdefiniuj w moneo zestaw istotnych dla Ciebie danych z urządzeń IO-Link, dodając je do pliku GSDML, wyeksportuj plik, a następnie zaimplementuj w TIA Portal – dodaje Bartosz Dudziński.

Eliminuje to konieczność wczytywania się w dokumentację czujnika i pojedynczą zmianę parametrów, także po wymianie czujników IO-Link na nowe. Tego typu rozwiązanie ma dwie fundamentalne zalety. Pierwsza z nich to łatwość obsługi. Dzieje się tak, ponieważ użycie wstępnie zdefiniowanych plików, narzędzi dedykowanych dla wszystkich urządzeń IO-Link oraz automatyczny transfer ustawień przy wymianie urządzeń, zmniejszają czas i wysiłek wymagany do pracy. Druga to przejrzystość, bo korzystając z przejrzystego interfejsu moneo configure uzyskuje się dostęp do parametrów urządzenia IO-Link bezpośrednio.

Nowoczesna diagnostyka

W ramach platformy moneo warto wyróżnić także rozwiązanie moneo edgeConnect. Są to wtyczki komunikacyjne, z pomocą których wprowadzenie źródeł danych do systemu moneo staje się dziecinnie proste. Możliwy jest na przykład odczyt danych z mastera IO-Link ifm z podłączonymi czujnikami IO-Link lub z jednostki przetwarzającej do diagnostyki wibracyjnej i analizy podłączonych do niej akcelerometrów. W efekcie coraz więcej urządzeń może być w prosty sposób integrowane ze środowiskiem moneo.

moneo edgeConnect umożliwia zatem przesyłanie danych z poziomu maszyny i ich zamianę na czytelne informacje do przetwarzania w aktualnych i przyszłych aplikacjach. Tworzy tym samym pomosty pomiędzy systemami produkcji i automatyki oraz systemami informatycznymi czy platformami chmurowymi. Korzystając z odpowiednich wtyczek, zebrane dane procesowe i obliczone wartości może wysyłać do zewnętrznych systemów firm trzecich, w tym rozwiązań chmurowych. Ponadto dzięki dodatkowej wtyczce serwera OPC UA, dane mogą być udostępniane z moneo do innych urządzeń.

– Obecnie moneo edgeConnect oferuje wtyczki do komunikacji z masterami IO-Link serii AL, jednostkami przetwarzającymi do diagnostyki wibracyjnej VSE, oprogramowaniem dodatkowym LR Agent oraz urządzeniami wyposażonymi w interfejs ifm IoT Core. Kolejne wtyczki pozwalają też na przesyłanie danych do platform chmurowych Amazon AWS i Microsoft Azure oraz innych systemów firm trzecich poprzez MQTT lub OPC UA. W opracowaniu są już kolejne łącza wylicza Tomasz Placheta, Product Sales Manager w ifm electronic.

Z moneo edgeConnect świetnie będą współgrać mastery IO-Link do zastosowań polowych nawet w przemyśle spożywczym. Te gwarantują podłączenie nawet ośmiu urządzeń IO-Link, plus niezawodne przesyłanie danych maszyny, parametrów procesu i danych diagnostycznych do sterownika. Jednocześnie mają szeroki zakres temperatury roboczej i wysoką klasę ochrony, dlatego też mogą być przeznaczone do stosowania w obszarach higienicznych i mokrych w branży spożywczej.

Wydajne sterowanie

Innym narzędziem, wchodzącym w skład zastosowań z gamy moneo, jest edgeController, który łączy w sobie wygodę podłączenia infrastruktury systemu do sieci IT z uniwersalnością dowolnie programowanego systemu. To dwa w jednym, czyli podłączenie danych do świata IT oraz wydajny sterownik, oznaczające znakomitą technologię do wymagających zastosowań i doskonałą integrację z IO-Link.

Co to oznacza? Urządzenie sprawia, że dane IO-Link są dostępne również na poziomie infrastruktury IT w postaci czytelnych wartości i informacji o urządzeniach. Ponadto istnieje pełna dowolność, jeśli chodzi o integrację urządzenia edgeController z posiadanym standardem magistrali sieciowej. Tylko użytkownik decyduje o tym, czy w danym zastosowaniu urządzenie będzie funkcjonować jako łącznik do chmury, system wizualizacji czy nawet system sterowania.

– W tym rozwiązaniu podłączenie do chmury, wizualizacja i mocny sterownik znajdują się w jednym urządzeniu. Programowanie odbywa się w środowisku CODESYS V3.5, a dostęp do urządzeń I/O odbywa się przez warstwę Ethernet. Obudowa i technologia zaprojektowane zostały do stosowania w nawet najbardziej wymagającym środowisku, ponieważ sam edgeController można montować na szynie DIN w różnych kierunkach, a wysoki stopień ochrony IP 65 eliminuje szafki łączeniowe – wymienia Tomasz Placheta.

moneo jest systemem ciągle rozwijającym się, a dzięki łatwej skalowalności i rozbudowie o kolejne, nowe narzędzia, rozwiązanie rośnie wraz z indywidualnymi wymaganiami użytkownika. System kompleksowo przetwarza dane z czujników na informacje cyfrowe, dokonuje ich oceny i przesyła je do świata IT. Tam są dostępne jako wiarygodna podstawa do natychmiastowego podejmowania odpowiednich decyzji.



Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: ifm electronic sp. z o.o.
  • Polski oddział ifm electronic, który rozpoczął swoją działalność w sierpniu 2004 roku w Katowicach, jest częścią globalnego lidera w dziedzinie automatyki przemysłowej z główną siedzibą w Niemczech i zakładami produkcyjnymi w USA, Singapurze, Rumunii i Indiach. Początkowo składająca się z zaledwie 4 osób, firma córka, obecnie zatrudnia ponad 30 pracowników i nieustannie się rozwija, utrzymując silną pozycję na polskim rynku. ifm electronic w Polsce to nie tylko sprzedaż produktów. To także fachowe doradztwo, serwis gwarancyjny oraz szkolenia dostosowane do potrzeb klientów. Szeroka gama ponad 10.000 artykułów obejmuje rozwiązania standardowe i specyficzne, dostosowane do indywidualnych potrzeb odbiorców. Grupa ifm rozwija, produkuje i sprzedaje czujniki, sterowniki, oprogramowanie i systemy do automatyki przemysłowej i digitalizacji, wykorzystując 1170 aktywnych patentów i inwestując ponad 10% swojej sprzedaży w badania i rozwój. ifm electronic jest zaangażowana w cyfryzację przemysłu, wspierając swoich klientów w drodze od czujnika do inteligentnej fabryki, co optymalizuje procesy i zwiększa efektywność zakładów. Z zaangażowaniem w zrównoważony rozwój, firma planuje osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku, poprzez poprawę efektywności energetycznej produkcji i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Założona w 1969 roku w Essen, grupa ifm zatrudnia blisko 9 tys. pracowników na całym świecie i w roku 2023 osiągnęła sprzedaż na poziomie 1366 milionów euro, obsługując 155000 globalnych klientów. Produkowane przez ifm electronic czujniki charakteryzują się unikalną trwałością i niezawodnością, co zapewnia ich użytkownikom bezpieczeństwo i satysfakcję. Z misją zapewnienia klientom sukcesu, dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii, ifm electronic nieustannie dąży do bycia liderem w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań w automatyzacji i cyfryzacji. Firma kładzie nacisk na rozwój inteligentnych produktów, angażuje się w zrównoważony rozwój oraz koncentruje się na potrzebach klienta, podkreślając swoje zaangażowanie w przyszłość branży.
  • Profil Autora
  • https://www.ifm.com/pl/pl/

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...
  • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
  • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
  • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...