Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

PRODUKTY PANASONIC POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Work Europe AG zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

Jak wgrywać plik GSD do sterowników Siemens w Step 7 – na przykładzie dalmierza SICK

1708 wyświetleń, autor: Maciej Pala.

W ostatniej publikacji omawiałem modernizacje maszyny i potrzebę ingerencji w konfigurację sprzętową sterownika PLC. Dziś chciałbym ci przybliżyć jedno z często spotykanych zagadnień jakim jest instalacja pliku GSD w oprogramowaniu Step 7 w Siemens Simatic Manager.

Zajrzę na stronę producenta, pobiorę odpowiedni plik, zainstaluje i zintegruje sprzęt w Hardware Configuration. Na początku jednak opiszę krótko czym jest plik GSD a następnie przejdziemy do konkretów.

Zadanie to, w tym wypadku będzie oparte o wymianę dalmierza SICK DME5000 na nowy model SICK DL100. Modernizacja odbędzie się na obiekcie jakim jest moduł jezdny windy w największym zautomatyzowanym magazynie w europie.

Rysunek obiektu w uproszczeniu: 1. Wózek windy poruszający się w osi X. 2. Zwierciadło, 3. Dalmierz SICK, 4. Uchwyt. Źródło: SICK

Co to jest plik GSD?

Plik GSD (z Angielskiego: General Station Description), zawierają informacje o podstawowych możliwościach urządzenia. Dzięki plikowi GSD można określać podstawowe dane, takie jak opcje komunikacji i dostępne diagnostyki. Pliki GSD mają standardowy format plików, opisany w wytycznych PROFIBUS lub PROFINET. Wszystkie urządzenia komunikujące się po tych protokołach powinny być dostarczane z plikiem GSD lub można go pobrać ze strony internetowej producenta.

Wymiana DME5000 na DL100

Moduł jezdny windy w osi X jest pozycjonowany za pomocą dalmierza SICK DME5000. Niestety po 13 latach pracy nadeszła potrzeba wymiany na nowszy model – SICK DL100 którego wysoka rozdzielczość i powtarzalność pozwalają uzyskać dużą prędkość i przyspieszenie. Optymalizacja pod kątem maksymalnej synchroniczności umożliwia optymalne cykle przyspieszania i hamowania.

DME5000 – Instrukcja Eksploatacji.

DL100 – Instrukcja Eksploatacji.

Zdjęcie 1.0 – Wysłużony DME5000.

Zdjęcie 1.1 – Zainstalowany DL100.

W tym artykule pominę montaż i instalacje sprzętu a skupie się na pliku GSD.

Skąd pobrać plik GSD?

Po wymianie urządzenia na nowe w sterowniku PLC Siemens S7-300 zaświeciły się dwie czerwone diody BF (bus fault – błąd komunikacji) oraz SF (system fault – błąd systemowy). Stało się tak ponieważ konfiguracja sprzętowa uległa zmianie a własnie w tej konfiguracji zapisane są między innymi pliki GSD urządzeń w komunikacji PROFIBUS. Mówiąc prościej, obecnie w konfiguracji sprzętowej jest wgrany stary plik GSD (od starego dalmierza) a fizycznie zainstalowany jest nowy dalmierz.

Nie pozostało mi zatem nic innego jak pozyskać nowy plik GSD. Udaje się na stronę producenta odszukuję moje urządzenie i w zakładce “pliki do pobrania – oprogramowanie” wybieram Plik GSD dla interfejsu für Dx100 PROFIBUS. Proste! 

Zapisałem plik .zip a następnie rozpakowałem w wybranym miejscu na dysku.

Instalacja GSD 

Otwieram SIMATIC Manager i kreuje nowy projekt – R14X0. Zapisuje go w preferowanym miejscu na dysku.

Zdjęcie 1.2 – File -> New…

Następnie, w nowo utworzonym projekcie potrzebuje zgrać (upload) starą konfigurację sprzętową do mojego laptopa. Podłączam się do Sterownika w gniazdo MPI, wybieram PLC — upload station to PG następnie naciskam Update, wybieram CPU i OK.

Zdjęcie 1.3 – PLC -> Upload Station to PG

Po zgraniu,  stara konfiguracja wygląda jak na zdjęciu 1.4. Klikam Save and Compile. Zamykam bieżącą konfiguracje.

Zdjęcie 1.4 – Hardware Configuration

Będąc dalej w hardware configuration muszę zainstalować nowy plik GSD dla DL100. Z górnego menu wybieram Options a następnie Install GSD file…

Zdjęcie 1.5 – Options -> Install GSD file…

Wybieram opcje: from directory i szukam folderu, w którym wcześniej zapisałem plik GSD ściągnięty ze strony SICK. Wybieram odpowiedni plik i klikam Install. Sukces! Teraz mogę przejść z powrotem do konfiguracji sprzętowej projektu R14X0 i odnaleźć interesujący mnie plik GSD.

Zdjęcie 1.6 – Install GSD file.

W bieżącej konfiguracji sprzętowej odnajduje plik starego dalmierza DME5000, zapisuje sobie wszystkie potrzebne informacje: Adres Profibus, Adres Diagnostyczny oraz moduł i jego adresy wejść i wyjść, aby te same parametry wpisać w konfigurację nowego dalmierza. Rozumiesz, prawda?

Zdjęcie 1.7 – Zapis wszystkich informacji z GSD.

Teraz mogę usunąć z konfiguracji stary laser, a na jego miejsce wstawić nowy plik GSD, odpowiedni dla nowego lasera DL100. W bibliotece sprzętowej (okno z listą urządzeń po prawej) odnajduje odpowiedni plik: PROFIBUS DP – Additional Field Devices – Encoders – SICK – DL – DL100-1x/2x i przeciągam go na linie PROFIBUS master. Wybieram odpowiedni adres PROFIBUS, klikam OK.

Następnie wybieram odpowiedni moduł dla mojej konfiguracji – 1-Distance/i2w i wprowadzam wcześniej zapisane parametry — OK a zaraz po tym Save and Compile i wgrywamy konfigurację Download!

Zdjęcie 1.8 – Wprowadzanie parametrów.

Uruchomienie

Uff — zero błędów, wszystkie diody palą się na zielono. Jeszcze tylko mała kalibracja ustawienia pozycji dalmierza i czas na testy w trybie ręcznym. Wygląda na to że wszystko powinno być w porządku— można wstawić windę w automat z ręką trzymaną na pulsie, znaczy na grzybku bezpieczeństwa.

Zdjęcie 1.9 – Widok na lustro i punkt laserowy dalmierza w pozycji — HOME – odległość 3 m

Zdjęcie 2.0 – Widok na lustro i punkt laserowy dalmierza w najdalszej pozycji — odległość 290 m. Średnica punktu lasera to 1m.

Robota skończona, mam nadzieje, że nie zanudziłem cię tym GSD. Jeśli masz jakieś pytania, to napisz je w komentarzu niżej.

Miejmy nadzieję, do następnego – ale to już od Was zależy.

Pozdrawiam, Maciej Pala

reklama


21 stycznia 2018 / Kategoria: , , , ,

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Automatyzacja społeczeństwa – Czy zastąpią nas roboty?

Każdy z nas zapewne nie raz zastanawiał się jaki wpływ ma postęp technologii na życie człowieka. To, że postęp technologiczny ułatwia nasze życie jest na pewno bezsprzeczne. Autor filmu pokazuje osiągnięcia współczesnej automatyzacji oraz jaki wpływ na człowieka i społeczeństwo ma automatyzacja i robotyzacja. Zastanawia się też nad przyszłością człowieka w dobie robotyki. Czy będzie

Automatyzacja społeczeństwa – Czy zastąpią nas roboty?

Co to jest i jak działa protokół HART.

Protokół HART (ang. Highway Addressable Remote Transducer) – protokół komunikacyjny sieci przemysłowych. W 1986 roku firma Rosemount wprowadziła na rynek tzw. inteligentne przetworniki pomiarowe, które poza generowaniem prądowego sygnału pomiarowego 4-20 mA, komunikowały się przy pomocy tzw. protokołu HART. Protokół ten umożliwiał zmianę zakresu i diagnostykę urządzeń. Działa w oparciu o standard Bell 202, przetworniki

Co to jest i jak działa protokół HART.

ROBOT KROKI – Warstwa sprzętowa projektu cz.2

Artykuł z serii: "KROKI" - Robot przemysłowy, zbudowany na biurku Zgodnie z zapowiedzią zapraszam na drugą część serii, w której będziecie świadkami powstawania tego nietypowego projektu. Przejdziemy przez wszystkie etapy jego budowy. Zobaczycie, jak rozwiązuję napotykane problemy oraz jakich technologii używam przy budowie tej konstrukcji. Mam nadzieję, że seria ta będzie skarbnicą wiedzy dla początkujących

ROBOT KROKI – Warstwa sprzętowa projektu cz.2

Bezduszna robotyzacja Tesli czy japońska filozofia Toyoty?

Czego Elon Musk mógłby nauczyć się od Sakichi Toyody? W tekście ”Problem nadmiernej automatyzacji produkcji w fabryce przyszłości” przedstawiliśmy, w jaki sposób Elon Musk spróbował zautomatyzować pracę w fabryce w Fermont oraz jak jego eksperyment polegający na zastąpieniu ludzi robotami przyczynił się do drastycznego spadku akcji Tesla Motors na rynku papierów wartościowych. Tesla zakończyła I

Bezduszna robotyzacja Tesli czy japońska filozofia Toyoty?

Spawanie laserowe – to się opłaca!

Spawanie laserowe obecnie jest bardzo dynamicznie rozwijaną dziedziną przemysłu, jednak to dopiero początek drogi. Daj sobie szansę zostać pionierem na lokalnym rynku, zarabiaj więcej wydając tylko część kosztów, jakie musiałbyś ponieść stosując tradycyjne metody spawania. Szybsza praca stwarza wiele możliwości podjęcia współpracy z nowymi kontrahentami. Wszystko to przekłada się na oszczędności i możliwości w rozwoju

Spawanie laserowe – to się opłaca!

Co to jest SCADA i co daje wizualizacja procesów przemysłowych?

Artykuł z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu Większość systemów automatyki dzisiaj działa we współpracy z ludźmi. Interakcje pomiędzy człowiekiem a maszyną są nieodzowne w obecnych systemach sterowania. Operatorzy w swojej codziennej pracy mają możliwość wpływania na wiele parametrów produkcyjnych. W celu ułatwienia ich pracy producenci maszyn i systemów automatyki

Co to jest SCADA i co daje wizualizacja procesów przemysłowych?MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…