Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Pierwsze kroki z komputerem przemysłowym Beckhoff C6015

2806 wyświetleń, autor: AdamM.

Nazywam się Adam Marchela i na co dzień pracuję w branży automatyki budynkowej. Ostatnio miałem okazję poznać nowy komputer przemysłowy firmy Beckhoff (C6015) oraz środowisko TwinCAT 3. Jak do tego doszło? Miało na to wpływ kilka czynników. Zaczęło się od iAutomatyka.pl – znaliśmy się wcześniej, jesteśmy z jednego miasta. Dodatkowo znam dobrze sterowniki PLC Beckhoffa. Cały sprzęt otrzymałem wraz ze słowami w stylu „przetestuj, przeklikaj, napisz poradnik i to co myślisz, tak od siebie, inżyniera”.

Tak więc moi drodzy w tym artykule przedstawię Wam pierwsze kroki z komputerem Beckhoff C6015, dzięki któremu można stosunkowo niskim kosztem zaimplementować sterowanie systemem automatyki, stworzyć wizualizację i zrealizować komunikację z innymi urządzeniami w małych i średnich aplikacjach.

Ale najpierw krótkie wprowadzenie do tego, czym w ogóle są komputery przemysłowe.

Sterownik PLC vs komputer przemysłowy

Chyba najprościej będzie wytłumaczyć zagadnienie następującym pytaniem: Czym różnią się sterowniki PLC od komputerów przemysłowych?

Na sterownik PLC wgrywasz skompilowany program. Sterowniki PLC są przystosowane do wykonywania programu w sekwencji: odczyt wejść, przerobienie programu, wystawienie wyjść. Sterownik PLC ma pewien system operacyjny, ale nie mamy do niego bezpośredniego dostępu. Jako użytkownicy jesteśmy w zasadzie zmuszeni do obsługi sterownika PLC przez inne komputery i dedykowane środowiska programistyczne udostępniane przez producentów. Wszystkie zaawansowane funkcje, jak na przykład archiwizacja danych, są ściśle ograniczone przez wbudowane funkcje.

Komputer IPC vs Sterownik PLC

Z komputerami przemysłowymi jest inaczej. Komputery przemysłowe IPC (Industrial PC) są wyposażone w system operacyjny np. Windows lub Linux, ze wszystkimi jego możliwościami. Często oparte są na procesorach popularnych marek jak Intel czy AMD.  Jak by się uprzeć, można na nim nawet zainstalować grę wideo, podłączyć klawiaturę i myszkę a także monitor i z powodzeniem w nią grać. To co wyróżnia takie systemy to stabilność pracy. Przecież nie mogą się one zawieszać, tak jak zdarza się to w normalnych, domowych PC. Firma Beckhoff dbając o tą stabilność, samodzielnie tworzy obrazy systemu zwane Embedded, są one testowane pod kątem pracy rzeczywistej Real-Time. Dzięki temu są one przystosowane do warunków przemysłowych.

Zatem program, który napiszemy, w naszym przypadku z użyciem TwinCAT 3, jest specjalnie kompilowany na ten procesor. Taki Runtime uruchamiający program napisany w TwinCAT 3 to jeden z programów zainstalowanych na PC. To jednak nie wszystko. Procesory montowane w komputerach przemysłowych w znacznym stopniu przewyższają mocą i wydajnością sterowniki PLC. Dlatego na tym samym IPC można zainstalować kolejne programy – systemy SCADA, wizualizacje, pakiety biurowe itp. To jeszcze nie wszystko. Jeżeli do projektu zaangażujemy programistę znającego języki wysokiego poziomu, to możemy tworzyć własne aplikacje np. do wizualizacji procesu i nie musimy opierać się na gotowych rozwiązaniach. Co więcej nie potrzebujemy pełnoprawnego panelu HMI! Wystarczy zwykły monitor, w niektórych wypadkach monitor dotykowy, który podepniemy do wyjścia wideo komputera przemysłowego. Razem z odpowiednio stworzoną aplikacją zastąpi z powodzeniem system SCADA i panel HMI. Są jeszcze komputery przemysłowe z wbudowanym ekranem dotykowym oraz dedykowaną obudową – dla zainteresowanych przykłady.

Należy dodać, że IPC to nie jest zwykły komputer PC, chociaż przypomina go w budowie wewnętrznej! Jest przystosowany do pracy w warunkach przemysłowych oraz umieszczony w solidnej wstrząsoodpornej obudowie, nieraz wyposażony w system chłodzenia.

Wyżej wymieniłem kilka zalet komputerów przemysłowych jednak w porównaniu do popularnych sterowników PLC można wyróżnić jeden mały minus. Większość komputerów przemysłowych nie posiada wbudowanych wejść i wyjść. Nie jest to dużym problemem, bo oczywiście dobrać do nich możemy zawsze wyspy I/O. Są jeszcze komputery typu Embedded, z możliwością rozbudowy o dodatkowe I/O, ale to temat na inny artykuł. Wróćmy do naszego małego IPC.

Beckhoff C6015 – pierwsze wrażenia

Jak już wspomniałem komputer przemysłowy, który trafił w moje ręce to model C6015 firmy Beckhoff. Został zamontowany na eleganckim stanowisku, które jest pewnie używane na ich szkoleniach.

Po ujrzeniu tego komputera mogę powiedzieć, że jest to sprzęt o bardzo nowoczesnym wyglądzie i bardzo kompaktowych wymiarach. C6015 pod względem rozmiarów (mierzy jedynie 82x82x40 mm) to zaledwie jedna trzecia drugiego najbardziej kompaktowego komputera IPC Beckhoffa – C6905.

Biorąc pod uwagę, że maszyny produkcyjne zaczynają być modułowe to trendem w automatyce powinno być odchodzenie od klasycznych rozwiązań ze stacjonarnymi szafami sterowniczymi. Dlatego niewielki rozmiar urządzeń sterujących, umożliwiający ich montaż pod obudowami maszyn będzie odgrywał coraz większą rolę. Tutaj zastosowanie takiego kompaktowego komputera wydaje się strzałem w 10.

W zasadzie wszystkie potrzebne dzisiaj porty, jakie powinien mieć komputer przemysłowy zostały zastosowane. Na froncie urządzenia znajduje się:

 • gniazdo zasilające (+24V DC),
 • dwa porty ethernetowe (Dual-Ethernet 2x 100/1000 Base-T),
 • Display port
 • dwa gniazda USB (2.0 i 3.0).

Jeśli potrzebujemy czegoś więcej, możemy zastosować couplery, w komunikacji EtherCAT i dobrać odpowiednie moduły I/O lub funkcyjne.

Urządzenie oferuje trzy diody diagnostyczne znajdujące się na jego lewym boku. Pierwsza z nich wskazuje obecność zasilania, druga „TC” tryb pracy (Run, Config mode, Free Run, Stop), trzecia sygnalizuje prace dysku. Diody widoczne są z góry przez otwór zapewniający urządzeniu pasywne chłodzenie. Dzięki temu stan sprzętu będziemy mogli odczytać nawet jeśli zamontujemy go blisko innych urządzeń.

Na całej prawej stronie umieszczony jest radiator dzięki, któremu urządzenie może pracować w temperaturze otoczenia wynoszącej nawet do +55°C. Całość zamknięta jest w solidnej, aluminiowej obudowie, którą można zamontować na szynie DIN. Serio, wygląda to porządnie!

Jak pisze producent: C6015 został zaprojektowany do uniwersalnego zastosowania w zadaniach automatyki, wizualizacji oraz komunikacji, także w oparciu o technologię EtherCAT. Elastyczny w montażu komputer przemysłowy otwiera zupełnie nowe możliwości zwłaszcza dla aplikacji z wyraźnymi ograniczeniami kosztów i przestrzeni montażowej. […] Cena urządzenia, umożliwiająca oszczędności na poziomie 25% także pozycjonuje nowy produkt zdecydowanie poniżej najtańszych do tej pory komputerów architektury x86.

Moc komputera przemysłowego C6015

C6015 śmiało można go nazwać mini PC, z tą poprawką, że jego parametry już wcale nie są takie mini. Mimo swojej wyjątkowo kompaktowej i niedrogiej formy, komputer przemysłowy C6015 oferuje moc obliczeniową zintegrowanego procesora Intel Atom w architekturze do czterech rdzeni. 

W testowanym komputerze natomiast, na podkładzie dostępny jest dwurdzeniowy procesor Intel® Atom™ o taktowaniu 1,74GHz. Do wykorzystania mamy 4GB pamięci RAM oraz 60GB przestrzeni dyskowej. Całość pracuje na 64 bitowym systemie operacyjnym Windows 10 Enterprise.

Jeśli potrzebujemy sprzętu automatyki, w tym zapewne i komputerów przemysłowych, warto zgłosić się do firmy Beckhoff (kontakt) po poradę. Z doświadczenia z PLC wiem, że chętnie pomagają w doborze urządzeń.

Ciekawostką o której warto wspomnieć jest fakt, że ten ultra kompaktowy komputer przemysłowy może służyć jako inteligentna bramka IoT, która może buforować duże ilości danych dla zdalnej diagnostyki. Jest to możliwe dzięki temu, że C6015 otrzymał oficjalnie certyfikat Azure i znajduje się w bibliotece Microsoft Azure IoT Devices.

Beckhoff i komputery przemysłowe

Zrobiłem mały przegląd i okazuje się, że Beckhoff ma ogromne doświadczenie w temacie komputerów przemysłowych. W jednym z ich katalogów natknąłem się na informację, że pierwszy komputer PC wyprodukowali już w 1986 roku (a od 2007 produkują własne płyty główne). Nie bez powodu zatem nazywają się pionierem w tej dziedzinie 🙂

W portfolio produktowym Beckhoff znajdziemy wszystkie możliwe opcje związane z komputerami PC oraz wszelkimi urządzeniami i akcesoriami potrzebnymi do pełnego układu sterowania. Komputery Embedded, komputery do szaf sterowniczych oraz ogromna liczba komputerów PC ze zintegrowanym panelem/monitorem. Dobrze pokazuje to poniższy obraz. Należy dodać, że komputery Beckhoff można jeszcze konfigurować według parametrów (np. moc procesora) co daje ogromne możliwości wyboru. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Po więcej odsyłam na stronę Beckhoff, gdzie widać rodzaje komputerów oraz zakładkę „kontakt” dla zainteresowanych.
https://www.beckhoff.com/english.asp?industrial_pc/ipc.htm?id=3443

TwinCAT 3 – Oprogramowanie do IPC Beckhoff

System TwinCAT 3 (The Windows Control and Automation Technology) jest nową platformą programistyczną dla wszystkich kontrolerów oferowanych przez firmę Beckhoff. Do komunikacji z urządzeniami wykorzystuje ona protokół ADS (Automation Device Specification). Urządzenia w tym protokole identyfikowane są poprzez adres AMS (Automation Message Specification).

Całość oparta jest na środowisku  Microsoft  Visual  Studio. Wykorzystując to narzędzie możemy tworzyć programy sterujące oraz konfigurować urządzenia. Ponadto nowy produkt od Beckhoffa umożliwia nam tworzenie wizualizacji oraz monitorowanie wartości zmiennych przy użyciu wykresów. Teraz uwaga! Najlepsze!

Oprogramowanie jest całkowicie darmowe, dostępne na stronie producenta: https://www.beckhoff.pl.

Narzędzie w porównaniu do starszej wersji wygląda bardziej profesjonalnie. Tworzenie programu i linkowanie zmiennych odbywa się w jednym programie. Jeśli ktoś korzystał wcześniej z oprogramowania TwinCAT 2 nie będzie miał większych problemów ze zmianą środowiska na nowszą wersję.

Producenci oprogramowania starają się ułatwić instalację, konfigurację i użytkowanie oprogramowania jednocześnie podnosząc jego funkcjonalność. Firmie Beckhoff udało się to zrealizować. Korzystanie z TwinCAT 3 jest proste i intuicyjne.

Komunikacja

Warto wspomnieć o możliwościach komunikacyjnych. Możemy korzystać z gotowych bibliotek protokołów komunikacyjnych takich jak: EtherCAT, Modbus TCP, Ethernet/IP OPC DA, OPC UA, Profinet i wiele, wiele innych. Wszystkie obsługiwane przez oprogramowanie TwinCAT 3 biblioteki komunikacyjne wymienione są tutaj.

Według producenta do naszego mastera EtherCAT’owego możemy podłączyć 65 535 urządzeń. Niestety nie mam możliwości zweryfikowania tych informacji, ale ta liczba robi wrażenie.

W dalszej części artykułu postaram się w kilku krokach pokazać jak rozpocząć pracę z komputerami przemysłowymi Beckhoff i środowiskiem TwinCAT3.

Krok 1 – Uruchamiamy TwinCAT 3

Po pobraniu i instalacji należy uruchomić program. Robimy to z paska zadań klikając prawym przyciskiem myszy w ikonę TwinCAT i wybierając opcję TwinCAT XAE w najnowszej wersji.

Po uruchomieniu programu ukaże się nam domyślne okno z dostępnym szybkim menu na środku ekranu, z którego między innymi możemy utworzyć nowy projekt lub otworzyć już istniejący.

Krok 2 – Tworzymy nowy projekt

W celu stworzenia nowego projektu możemy wybrać opcję z szybkiego menu „New TwinCAT Project” lub z zakładki „FILE” -> „NEW” -> „Project”.

Po wybraniu tej opcji ukaże się nam okno z wyborem rodzaju projektu. To jakie projekty możemy wybrać zależy od wersji środowiska Visual Studio oraz jakie dodatki TwinCAT posiadamy. Głównym szablonem jest „TwinCAT Projects”. Umożliwia on konfigurowanie sprzętu oraz tworzenie programów. W dolnej części okna możemy nadać nazwę projektu oraz wybrać jego lokalizację.

Po utworzeniu projektu w prawym oknie pojawi się drzewo projektu. W zakładce „SYSTEM” mamy informację o wersji TwinCAT. Zakładka „MOTION” umożliwia konfigurację osi. W kolejnej zakładce („PLC”) tworzymy projekt z naszymi programami. Zakładka „SAFETY” umożliwia stworzenie algorytmów bezpieczeństwa. Program daje możliwość korzystania ze standardów języka C++. W zakładce I/O mamy dostęp do naszych urządzeń.

Krok 3 – Połączenie z urządzeniem

Skoro mamy już stworzony projekt teraz nadszedł czas na połączenie się z naszym IPC. W tym celu klikamy w rozwijaną listę <Local> i wybieramy opcję „Choose Target System”.

Wyświetli nam się okno wcześniej dodawanych urządzeń. Jeśli nie łączyliśmy się z żadnym, lista będzie pusta. W celu wyszukania nowego urządzenia wybieramy opcję „Search (Ethernet)”.

Kolejnym krokiem będzie znalezienie naszego IPC. W celu przeszukania całej sieci wybieramy opcję „Broadcast Search”. Ważne aby nasz adres IP był w tej samej puli adresowej, co adres naszego urządzenia. W oknie powinny pojawić się dostępne urządzenia. Przed nawiązaniem połączenia dobrze jest zaznaczyć opcję „Adres Info” jako „Adres IP” (połączenie będzie nawiązywane poprzez adres IP urządzenia, nazwa podczas projektu może się zmienić, przez co procedurę trzeba będzie powtarzać). Po zaznaczeniu naszego sterownika na liście w celu nawiązanie połączenia klikamy opcję „Add Route”. Pojawi się nam kolejne okno, w którym należy wpisać hasło użytkownikowi „Administrator”, domyślnie jest to „1”. Jeśli połączenie zostanie nawiązane poprawnie to przy nazwie urządzenia pojawi się znak „X”.

Krok 4 – Wyszukanie urządzeń

Jeśli mamy już nawiązane połączenie z komputerem przemysłowym możemy wyszukać podłączone do niego urządzenia. W moim przypadku mam dostępną wyspę I/O komunikująca się poprzez EtherCAT’owy moduł EK1100. W celu dodania modułów podłączonych do IPC musimy być w trybie „Config mode”. Możemy wejść do tego trybu klikając niebieską ikonę na górnym pasku. Jeśli sterownik będzie w tym trybie, dioda „TC” zaświeci się na niebiesko.

Skoro jesteśmy w odpowiednim trybie możemy odnaleźć naszą wyspę. W drzewie projektu rozwijamy pozycję „I/O”, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na „Devices” i wybieramy opcję „Scan”. Oprogramowanie poinformuje nas o tym, że nie wszystkie urządzenia wyszukają się automatycznie. W moim przypadku program znalazł dwa główne urządzenia. „Device 1” jest to nasza karta ethernetowa służąca do komunikacji z innymi sterownikami, której nie będę wykorzystywał. „Device 3” to podłączona do komputera wyspa.

Po zatwierdzeniu wyboru urządzeń, system zapyta nas czy chcemy przeskanować „Boxy”, czyli nasze karty I/O. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie w drzewie projektu pojawią się nasze urządzenia, a program zapyta czy chcemy przejść do trybu „Free Run”. W tym trybie możemy sprawdzić fizyczną lokalizację naszych modułów I/O poprzez wymuszenie stanów na wejściach/wyjściach. W naszym przypadku zostały odnalezione moduły:

 • Device 3 (EtherCAT) – nasz sterownik (master EtherCAT’owy), pod nim znajdziemy zmienne diagnostyczne,
 • EK1100 – wyspa EtherCAT, do której podłączone są moduły I/O.

Jeśli chcemy znaleźć więcej informacji o naszych urządzeniach należy kliknąć w urządzenie i wejść w zakładkę „EtherCAT”, w której będzie dostępny odnośnik do strony producenta gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje.

Krok 4 – Dodajemy projekt PLC

Skoro mamy już dodane nasze urządzenia, czas żeby dodać program, który będzie z nich korzystał. W tym celu na drzewie projektu klikamy prawym przyciskiem myszy w opcję „PLC”, a następnie „Add new item”. Dalej wybieramy „Standard PLC Project” (standardowy szablon projektu). W dolnej części okna należy nadać nazwę projektu oraz zatwierdzić jego lokalizację.

Po prawidłowym dodaniu projektu PLC w drzewie pojawią się zakładki:

 • References – biblioteki dodane do projektu,
 • DUTs – typy danych dodawanych przez użytkownika np. struktury,
 • GVLs – zmienne globalne,
 • POUs – dodawane programy, MAIN – program główny,
 • VISUs – ekrany wizualizacji,
 • PlcTask – zakładka do konfigurowania tasku, który wywołuje program MAIN, w moim przypadku program będzie wykonywał się co 10ms.

Krok 5 – Dodajemy program PLC

Pora na część dającą najwięcej satysfakcji inżynierowi – stworzenie programu. Na naszym stanowisku mamy dostępne 8 wejść cyfrowych (EL1008), 4 wyjścia cyfrowe (EL2004), 2 wejścia analogowe (EL3062), 4 wyjścia analogowe (EL4004) oraz karty bezpieczeństwa.

Stworzę prosty program, w którym przycisk podpięty pod wejście cyfrowe będzie załączał z opóźnieniem wyjście cyfrowe. Myślę, że to wystarczy aby zacząć samodzielną pracę dalej.

Na początku dodamy niezbędne zmienne. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na folder „GVLs” wybieramy opcję „Add” -> „Global Variable List” i nadajemy nazwę naszej liście zmiennych. Następnie dodamy nasze zmienne, które bezpośrednio będą odzwierciedlać stany naszych wejść i wyjść. W tym celu na liście dodajemy zmienne mapowane na obszar pamięci wejść i wyjść poprzez słowa AT%I*, AT%Q*.

Kolejnym krokiem będzie kompilacja projektu. Robimy to z górnego paska nawigacji wybierając opcję „BUILD” -> „Rebuild Solution”. Jeżeli zmienne zostały prawidłowo zadeklarowane w dolnym oknie „Error List” nie pojawią się błędy. Po tej czynności w obszarze pamięci wejść i wyjść pojawiły się nasze zmienne, które przypiszemy do konkretnych kanałów kart I/O. Można to zrobić wybierając nasze zmienne z obszarów pamięci lub klikając na konkretny kanał modułu I/O. Jeśli zmienna została „zlinkowana” to przy opcji „Linked to” będzie widoczna ścieżka jej przypisania. Aby wszystkie wprowadzone zmiany były wgrane na sterownik należy aktywować konfigurację. Robimy to klikając na górnym pasku nawigacji opcję „TWINCAT” -> „Activate Configuration”.

Czas na program! W celu dodania programu klikamy prawym przyciskiem myszy na folder POUs -> Add -> POU. Pojawi nam się okno, w którym należy dodać nazwę programu określić jego typ i wybrać język w jakim chcemy tworzyć. Edytor pozwala wybrać jeden z wielu języków programowania: zgodne z normą IEC 61131-3 (FBD, LD, IL, ST, SFC) oraz dodatkowo CFC i UML. Jeśli stworzyliśmy naszą aplikację musimy wywołać ją w programie głównym (MAIN) w przeciwnym wypadku nie będzie ona wykonywana.

 

Cały projekt kompilujemy, jeśli nie ma błędów pozostało nam wgrać go do urządzenia. Robimy to przy pomocy zakładki „PLC” -> „Login”. Pojawi nam się okno z wyborem opcji zalogowania do urządzenia:

 • „Login with online change” – wgrywamy zmiany bez zatrzymywania działania sterownika,
 • „Login with download” – wgrywamy zmiany z zatrzymaniem działania sterownika,
 • „Login without any change” – logujemy się na sterownik bez wgrywania zmian.

Opcja „Update boot project” ustawia nasz projekt jako projekt startowy (projekt będzie wykonywany przy każdym uruchomieniu urządzenia).

Jeśli projekt wgra się na sterownik musimy go uruchomić. Robimy to przechodzą w tryb „RUN” klikając zakładkę „PLC” -> ”RUN” lub przycisk F5. Po tych czynnościach nie zostało nic tylko przetestować działanie naszej twórczości.

Podsumowanie

Dzięki protokołom komunikacyjnym i liczbie urządzeń, z którymi możemy skomunikować IPC C6015 wspaniale nadaję się on do zastosowań przemysłowych. Obecnie na rynku możemy zaobserwować tendencję miniaturyzacji. Komputer przemysłowy od firmy Beckhoff doskonale wpisuje się w panujące trendy. Stosując go możemy tworzyć rozwiązania dające ogromne możliwości jednocześnie oszczędzając dużą ilość przestrzeni. Moim zdaniem C6015 to urządzenie, które daje duży obszar zastosowań komputera przemysłowego.

Wcześniej pracowałem jedynie ze sterownikami PLC, również ze sprzętem firmy Beckhoff i muszę powiedzieć, że ten niewielki komputer przemysłowy zrobił na mnie spore wrażenie. Dzięki dużej mocy obliczeniowej i procesorze o dwóch a nawet czterech rdzeniach możemy realizować wiele różnych aplikacji jednocześnie. A pomyślmy, że istnieją IPC jeszcze mocniejsze od C6015. 

 

Oprogramowanie TwinCAT 3 jest bardzo rozbudowaną platformą do konfiguracji i programowania produktów firmy Beckhoff. Warto jeszcze raz wspomnieć, że oprogramowanie jest darmowe, wspiera systemy 64 bitowe oraz obsługuje procesory wielordzeniowe. Przy użyciu tego środowiska z łatwością stworzymy wizualizację, a dzięki narzędziu Scope View możemy rejestrować przebiegi zmiennych. Jeśli ktoś miał do czynienia z TwinCAT 2, to nie będzie miał problemów z obsługą nowszej wersji. Całość jest intuicyjna oraz bardzo przyjemna w obsłudze i biorąc pod uwagę doświadczenie producenta nie ma się czemu dziwić.

Firma Beckhoff oferuje szeroką gamę komputerów przemysłowych, które tworzą od ponad 20 lat. Na przykładzie C6015 możemy się przekonać, że to kompaktowe urządzenie dające ogromne możliwości. Mam nadzieję, że ten artykuł to potwierdza.

Po więcej odsyłam na stronę do kontaktu z firmą Beckhoff 

Pozdrawiam,
Adam Marchela 😉

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
11 lipca 2019 / Kategoria: , , , ,
 • Autor: AdamM
 • Jestem Automatykiem, Programistą PLC i HMI. Specjalizuję się w branży automtayki budynkowej.
 • Profil Autora

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Pierwsza na świecie inteligentna kamera dla przemysłu z technologią głębokiego uczenia

Pierwsza na świecie inteligentna kamera dla przemysłu z technologią głębokiego uczenia

>KLIKNIJ<

Obsługa przemysłowych routerów i modemów GSM odc. 1: Co to jest router przemysłowy GSM i jak go podłączyć do sieci GSM?

Obsługa przemysłowych routerów i modemów GSM odc. 1: Co to jest router przemysłowy GSM i jak go podłączyć do sieci GSM?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki z przekaźnikiem programowalnym akYtec PR200

Pierwsze kroki z przekaźnikiem programowalnym akYtec PR200

>KLIKNIJ<

Jak działa NOWOCZESNY TARTAK? – Fabryki w Polsce

Jak działa NOWOCZESNY TARTAK? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Przemysł 4.0:  Zbieranie danych na przykładzie obrabiarki – część 2

Przemysł 4.0:  Zbieranie danych na przykładzie obrabiarki – część 2

>KLIKNIJ<

Programowanie paneli HMI – kurs dla automatyków (wygraj panel HMI 7″!)

Programowanie paneli HMI – kurs dla automatyków (wygraj panel HMI 7″!)

>KLIKNIJ<

Serwer VNC i FTP na przykładzie panelu HMI DOP-100

Serwer VNC i FTP na przykładzie panelu HMI DOP-100

>KLIKNIJ<

[Webinar] Laserowe czujniki pomiarowe – zastosowanie w przemyśle

[Webinar] Laserowe czujniki pomiarowe – zastosowanie w przemyśle

>KLIKNIJ<

Jak wygląda praca programisty robotów? Wywiad z Sebastianem Kilichowskim

Jak wygląda praca programisty robotów? Wywiad z Sebastianem Kilichowskim

>KLIKNIJ<

Dlaczego Twój silnik lub instalacja trójfazowa potrzebuje przekaźnika kontroli napięcia?

Dlaczego Twój silnik lub instalacja trójfazowa potrzebuje przekaźnika kontroli napięcia?

>KLIKNIJ<

Przemysł też może działać zdalnie

Przemysł też może działać zdalnie

>KLIKNIJ<

Jak powstają WINDY? – Fabryki w Polsce

Jak powstają WINDY? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Otwarte webinarium SCADA od Elmark Automatyka

Otwarte webinarium SCADA od Elmark Automatyka

>KLIKNIJ<

Miniaturowy fotoprzekaźnik laserowy wykrywający obiekty również przez otwory

Miniaturowy fotoprzekaźnik laserowy wykrywający obiekty również przez otwory

>KLIKNIJ<

[Zapis webinaru] Odkrywamy tajniki znakowania laserem

[Zapis webinaru] Odkrywamy tajniki znakowania laserem

>KLIKNIJ<

IMScompact: system prowadzenia i pomiarów, który nie wymaga dodatkowego miejsca

IMScompact: system prowadzenia i pomiarów, który nie wymaga dodatkowego miejsca

>KLIKNIJ<

Bosch Rexroth utrzymuje w 2019 roku rekordowy poziom obrotów z poprzedniego roku

Bosch Rexroth utrzymuje w 2019 roku rekordowy poziom obrotów z poprzedniego roku

>KLIKNIJ<

Serwis chłodziarek przemysłowych – podstawa sukcesu!

Serwis chłodziarek przemysłowych – podstawa sukcesu!

>KLIKNIJ<

Automatycy APA Group rewolucjonizują linię produkcyjną światowego giganta

Automatycy APA Group rewolucjonizują linię produkcyjną światowego giganta

>KLIKNIJ<

Jak dobrać szafę sterowniczą do aplikacji? Testujemy RiCS

Jak dobrać szafę sterowniczą do aplikacji? Testujemy RiCS

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • RPI-1ZI-U24A, to przekaźnik  instalacyjny wytrzymujący maksymalny prąd załączania 120A w czasie 20ms. Przekaźnik ten dedykowany jest do załączania obwodów o wysokim prądzie początkowym, w szczególności do obwodów oświetleniowych, potwi...
 • Łatwe w obsłudze narzędzie do diagnostyki i wdrażania nowych rozwiązań mapp Cockpit firmy B&R to zaawansowane, a zarazem łatwe w użyciu narzędzie do uruchamiania maszyn i usuwania ewentualnych usterek. Rozwiązanie – oparte na standardow...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...Producent komputerów przemysłowych

Beckhoff