PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.johnsoncontrols.com
tel: +48 22 518 19 00
be-emea-automatyka@jci.com
KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Pierwsze kroki z komputerem przemysłowym Beckhoff C6015

1 608 views, autor: AdamM.

Nazywam się Adam Marchela i na co dzień pracuję w branży automatyki budynkowej. Ostatnio miałem okazję poznać nowy komputer przemysłowy firmy Beckhoff (C6015) oraz środowisko TwinCAT 3. Jak do tego doszło? Miało na to wpływ kilka czynników. Zaczęło się od iAutomatyka.pl – znaliśmy się wcześniej, jesteśmy z jednego miasta. Dodatkowo znam dobrze sterowniki PLC Beckhoffa. Cały sprzęt otrzymałem wraz ze słowami w stylu „przetestuj, przeklikaj, napisz poradnik i to co myślisz, tak od siebie, inżyniera”.

Tak więc moi drodzy w tym artykule przedstawię Wam pierwsze kroki z komputerem Beckhoff C6015, dzięki któremu można stosunkowo niskim kosztem zaimplementować sterowanie systemem automatyki, stworzyć wizualizację i zrealizować komunikację z innymi urządzeniami w małych i średnich aplikacjach.

Ale najpierw krótkie wprowadzenie do tego, czym w ogóle są komputery przemysłowe.

Sterownik PLC vs komputer przemysłowy

Chyba najprościej będzie wytłumaczyć zagadnienie następującym pytaniem: Czym różnią się sterowniki PLC od komputerów przemysłowych?

Na sterownik PLC wgrywasz skompilowany program. Sterowniki PLC są przystosowane do wykonywania programu w sekwencji: odczyt wejść, przerobienie programu, wystawienie wyjść. Sterownik PLC ma pewien system operacyjny, ale nie mamy do niego bezpośredniego dostępu. Jako użytkownicy jesteśmy w zasadzie zmuszeni do obsługi sterownika PLC przez inne komputery i dedykowane środowiska programistyczne udostępniane przez producentów. Wszystkie zaawansowane funkcje, jak na przykład archiwizacja danych, są ściśle ograniczone przez wbudowane funkcje.

Komputer IPC vs Sterownik PLC

Z komputerami przemysłowymi jest inaczej. Komputery przemysłowe IPC (Industrial PC) są wyposażone w system operacyjny np. Windows lub Linux, ze wszystkimi jego możliwościami. Często oparte są na procesorach popularnych marek jak Intel czy AMD.  Jak by się uprzeć, można na nim nawet zainstalować grę wideo, podłączyć klawiaturę i myszkę a także monitor i z powodzeniem w nią grać. To co wyróżnia takie systemy to stabilność pracy. Przecież nie mogą się one zawieszać, tak jak zdarza się to w normalnych, domowych PC. Firma Beckhoff dbając o tą stabilność, samodzielnie tworzy obrazy systemu zwane Embedded, są one testowane pod kątem pracy rzeczywistej Real-Time. Dzięki temu są one przystosowane do warunków przemysłowych.

Zatem program, który napiszemy, w naszym przypadku z użyciem TwinCAT 3, jest specjalnie kompilowany na ten procesor. Taki Runtime uruchamiający program napisany w TwinCAT 3 to jeden z programów zainstalowanych na PC. To jednak nie wszystko. Procesory montowane w komputerach przemysłowych w znacznym stopniu przewyższają mocą i wydajnością sterowniki PLC. Dlatego na tym samym IPC można zainstalować kolejne programy – systemy SCADA, wizualizacje, pakiety biurowe itp. To jeszcze nie wszystko. Jeżeli do projektu zaangażujemy programistę znającego języki wysokiego poziomu, to możemy tworzyć własne aplikacje np. do wizualizacji procesu i nie musimy opierać się na gotowych rozwiązaniach. Co więcej nie potrzebujemy pełnoprawnego panelu HMI! Wystarczy zwykły monitor, w niektórych wypadkach monitor dotykowy, który podepniemy do wyjścia wideo komputera przemysłowego. Razem z odpowiednio stworzoną aplikacją zastąpi z powodzeniem system SCADA i panel HMI. Są jeszcze komputery przemysłowe z wbudowanym ekranem dotykowym oraz dedykowaną obudową – dla zainteresowanych przykłady.

Należy dodać, że IPC to nie jest zwykły komputer PC, chociaż przypomina go w budowie wewnętrznej! Jest przystosowany do pracy w warunkach przemysłowych oraz umieszczony w solidnej wstrząsoodpornej obudowie, nieraz wyposażony w system chłodzenia.

Wyżej wymieniłem kilka zalet komputerów przemysłowych jednak w porównaniu do popularnych sterowników PLC można wyróżnić jeden mały minus. Większość komputerów przemysłowych nie posiada wbudowanych wejść i wyjść. Nie jest to dużym problemem, bo oczywiście dobrać do nich możemy zawsze wyspy I/O. Są jeszcze komputery typu Embedded, z możliwością rozbudowy o dodatkowe I/O, ale to temat na inny artykuł. Wróćmy do naszego małego IPC.

Beckhoff C6015 – pierwsze wrażenia

Jak już wspomniałem komputer przemysłowy, który trafił w moje ręce to model C6015 firmy Beckhoff. Został zamontowany na eleganckim stanowisku, które jest pewnie używane na ich szkoleniach.

Po ujrzeniu tego komputera mogę powiedzieć, że jest to sprzęt o bardzo nowoczesnym wyglądzie i bardzo kompaktowych wymiarach. C6015 pod względem rozmiarów (mierzy jedynie 82x82x40 mm) to zaledwie jedna trzecia drugiego najbardziej kompaktowego komputera IPC Beckhoffa – C6905.

Biorąc pod uwagę, że maszyny produkcyjne zaczynają być modułowe to trendem w automatyce powinno być odchodzenie od klasycznych rozwiązań ze stacjonarnymi szafami sterowniczymi. Dlatego niewielki rozmiar urządzeń sterujących, umożliwiający ich montaż pod obudowami maszyn będzie odgrywał coraz większą rolę. Tutaj zastosowanie takiego kompaktowego komputera wydaje się strzałem w 10.

W zasadzie wszystkie potrzebne dzisiaj porty, jakie powinien mieć komputer przemysłowy zostały zastosowane. Na froncie urządzenia znajduje się:

 • gniazdo zasilające (+24V DC),
 • dwa porty ethernetowe (Dual-Ethernet 2x 100/1000 Base-T),
 • Display port
 • dwa gniazda USB (2.0 i 3.0).

Jeśli potrzebujemy czegoś więcej, możemy zastosować couplery, w komunikacji EtherCAT i dobrać odpowiednie moduły I/O lub funkcyjne.

Urządzenie oferuje trzy diody diagnostyczne znajdujące się na jego lewym boku. Pierwsza z nich wskazuje obecność zasilania, druga „TC” tryb pracy (Run, Config mode, Free Run, Stop), trzecia sygnalizuje prace dysku. Diody widoczne są z góry przez otwór zapewniający urządzeniu pasywne chłodzenie. Dzięki temu stan sprzętu będziemy mogli odczytać nawet jeśli zamontujemy go blisko innych urządzeń.

Na całej prawej stronie umieszczony jest radiator dzięki, któremu urządzenie może pracować w temperaturze otoczenia wynoszącej nawet do +55°C. Całość zamknięta jest w solidnej, aluminiowej obudowie, którą można zamontować na szynie DIN. Serio, wygląda to porządnie!

Jak pisze producent: C6015 został zaprojektowany do uniwersalnego zastosowania w zadaniach automatyki, wizualizacji oraz komunikacji, także w oparciu o technologię EtherCAT. Elastyczny w montażu komputer przemysłowy otwiera zupełnie nowe możliwości zwłaszcza dla aplikacji z wyraźnymi ograniczeniami kosztów i przestrzeni montażowej. […] Cena urządzenia, umożliwiająca oszczędności na poziomie 25% także pozycjonuje nowy produkt zdecydowanie poniżej najtańszych do tej pory komputerów architektury x86.

Moc komputera przemysłowego C6015

C6015 śmiało można go nazwać mini PC, z tą poprawką, że jego parametry już wcale nie są takie mini. Mimo swojej wyjątkowo kompaktowej i niedrogiej formy, komputer przemysłowy C6015 oferuje moc obliczeniową zintegrowanego procesora Intel Atom w architekturze do czterech rdzeni. 

W testowanym komputerze natomiast, na podkładzie dostępny jest dwurdzeniowy procesor Intel® Atom™ o taktowaniu 1,74GHz. Do wykorzystania mamy 4GB pamięci RAM oraz 60GB przestrzeni dyskowej. Całość pracuje na 64 bitowym systemie operacyjnym Windows 10 Enterprise.

Jeśli potrzebujemy sprzętu automatyki, w tym zapewne i komputerów przemysłowych, warto zgłosić się do firmy Beckhoff (kontakt) po poradę. Z doświadczenia z PLC wiem, że chętnie pomagają w doborze urządzeń.

Ciekawostką o której warto wspomnieć jest fakt, że ten ultra kompaktowy komputer przemysłowy może służyć jako inteligentna bramka IoT, która może buforować duże ilości danych dla zdalnej diagnostyki. Jest to możliwe dzięki temu, że C6015 otrzymał oficjalnie certyfikat Azure i znajduje się w bibliotece Microsoft Azure IoT Devices.

Beckhoff i komputery przemysłowe

Zrobiłem mały przegląd i okazuje się, że Beckhoff ma ogromne doświadczenie w temacie komputerów przemysłowych. W jednym z ich katalogów natknąłem się na informację, że pierwszy komputer PC wyprodukowali już w 1986 roku (a od 2007 produkują własne płyty główne). Nie bez powodu zatem nazywają się pionierem w tej dziedzinie 🙂

W portfolio produktowym Beckhoff znajdziemy wszystkie możliwe opcje związane z komputerami PC oraz wszelkimi urządzeniami i akcesoriami potrzebnymi do pełnego układu sterowania. Komputery Embedded, komputery do szaf sterowniczych oraz ogromna liczba komputerów PC ze zintegrowanym panelem/monitorem. Dobrze pokazuje to poniższy obraz. Należy dodać, że komputery Beckhoff można jeszcze konfigurować według parametrów (np. moc procesora) co daje ogromne możliwości wyboru. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Po więcej odsyłam na stronę Beckhoff, gdzie widać rodzaje komputerów oraz zakładkę „kontakt” dla zainteresowanych.
https://www.beckhoff.com/english.asp?industrial_pc/ipc.htm?id=3443

TwinCAT 3 – Oprogramowanie do IPC Beckhoff

System TwinCAT 3 (The Windows Control and Automation Technology) jest nową platformą programistyczną dla wszystkich kontrolerów oferowanych przez firmę Beckhoff. Do komunikacji z urządzeniami wykorzystuje ona protokół ADS (Automation Device Specification). Urządzenia w tym protokole identyfikowane są poprzez adres AMS (Automation Message Specification).

Całość oparta jest na środowisku  Microsoft  Visual  Studio. Wykorzystując to narzędzie możemy tworzyć programy sterujące oraz konfigurować urządzenia. Ponadto nowy produkt od Beckhoffa umożliwia nam tworzenie wizualizacji oraz monitorowanie wartości zmiennych przy użyciu wykresów. Teraz uwaga! Najlepsze!

Oprogramowanie jest całkowicie darmowe, dostępne na stronie producenta: https://www.beckhoff.pl.

Narzędzie w porównaniu do starszej wersji wygląda bardziej profesjonalnie. Tworzenie programu i linkowanie zmiennych odbywa się w jednym programie. Jeśli ktoś korzystał wcześniej z oprogramowania TwinCAT 2 nie będzie miał większych problemów ze zmianą środowiska na nowszą wersję.

Producenci oprogramowania starają się ułatwić instalację, konfigurację i użytkowanie oprogramowania jednocześnie podnosząc jego funkcjonalność. Firmie Beckhoff udało się to zrealizować. Korzystanie z TwinCAT 3 jest proste i intuicyjne.

Komunikacja

Warto wspomnieć o możliwościach komunikacyjnych. Możemy korzystać z gotowych bibliotek protokołów komunikacyjnych takich jak: EtherCAT, Modbus TCP, Ethernet/IP OPC DA, OPC UA, Profinet i wiele, wiele innych. Wszystkie obsługiwane przez oprogramowanie TwinCAT 3 biblioteki komunikacyjne wymienione są tutaj.

Według producenta do naszego mastera EtherCAT’owego możemy podłączyć 65 535 urządzeń. Niestety nie mam możliwości zweryfikowania tych informacji, ale ta liczba robi wrażenie.

W dalszej części artykułu postaram się w kilku krokach pokazać jak rozpocząć pracę z komputerami przemysłowymi Beckhoff i środowiskiem TwinCAT3.

Krok 1 – Uruchamiamy TwinCAT 3

Po pobraniu i instalacji należy uruchomić program. Robimy to z paska zadań klikając prawym przyciskiem myszy w ikonę TwinCAT i wybierając opcję TwinCAT XAE w najnowszej wersji.

Po uruchomieniu programu ukaże się nam domyślne okno z dostępnym szybkim menu na środku ekranu, z którego między innymi możemy utworzyć nowy projekt lub otworzyć już istniejący.

Krok 2 – Tworzymy nowy projekt

W celu stworzenia nowego projektu możemy wybrać opcję z szybkiego menu „New TwinCAT Project” lub z zakładki „FILE” -> „NEW” -> „Project”.

Po wybraniu tej opcji ukaże się nam okno z wyborem rodzaju projektu. To jakie projekty możemy wybrać zależy od wersji środowiska Visual Studio oraz jakie dodatki TwinCAT posiadamy. Głównym szablonem jest „TwinCAT Projects”. Umożliwia on konfigurowanie sprzętu oraz tworzenie programów. W dolnej części okna możemy nadać nazwę projektu oraz wybrać jego lokalizację.

Po utworzeniu projektu w prawym oknie pojawi się drzewo projektu. W zakładce „SYSTEM” mamy informację o wersji TwinCAT. Zakładka „MOTION” umożliwia konfigurację osi. W kolejnej zakładce („PLC”) tworzymy projekt z naszymi programami. Zakładka „SAFETY” umożliwia stworzenie algorytmów bezpieczeństwa. Program daje możliwość korzystania ze standardów języka C++. W zakładce I/O mamy dostęp do naszych urządzeń.

Krok 3 – Połączenie z urządzeniem

Skoro mamy już stworzony projekt teraz nadszedł czas na połączenie się z naszym IPC. W tym celu klikamy w rozwijaną listę <Local> i wybieramy opcję „Choose Target System”.

Wyświetli nam się okno wcześniej dodawanych urządzeń. Jeśli nie łączyliśmy się z żadnym, lista będzie pusta. W celu wyszukania nowego urządzenia wybieramy opcję „Search (Ethernet)”.

Kolejnym krokiem będzie znalezienie naszego IPC. W celu przeszukania całej sieci wybieramy opcję „Broadcast Search”. Ważne aby nasz adres IP był w tej samej puli adresowej, co adres naszego urządzenia. W oknie powinny pojawić się dostępne urządzenia. Przed nawiązaniem połączenia dobrze jest zaznaczyć opcję „Adres Info” jako „Adres IP” (połączenie będzie nawiązywane poprzez adres IP urządzenia, nazwa podczas projektu może się zmienić, przez co procedurę trzeba będzie powtarzać). Po zaznaczeniu naszego sterownika na liście w celu nawiązanie połączenia klikamy opcję „Add Route”. Pojawi się nam kolejne okno, w którym należy wpisać hasło użytkownikowi „Administrator”, domyślnie jest to „1”. Jeśli połączenie zostanie nawiązane poprawnie to przy nazwie urządzenia pojawi się znak „X”.

Krok 4 – Wyszukanie urządzeń

Jeśli mamy już nawiązane połączenie z komputerem przemysłowym możemy wyszukać podłączone do niego urządzenia. W moim przypadku mam dostępną wyspę I/O komunikująca się poprzez EtherCAT’owy moduł EK1100. W celu dodania modułów podłączonych do IPC musimy być w trybie „Config mode”. Możemy wejść do tego trybu klikając niebieską ikonę na górnym pasku. Jeśli sterownik będzie w tym trybie, dioda „TC” zaświeci się na niebiesko.

Skoro jesteśmy w odpowiednim trybie możemy odnaleźć naszą wyspę. W drzewie projektu rozwijamy pozycję „I/O”, a następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na „Devices” i wybieramy opcję „Scan”. Oprogramowanie poinformuje nas o tym, że nie wszystkie urządzenia wyszukają się automatycznie. W moim przypadku program znalazł dwa główne urządzenia. „Device 1” jest to nasza karta ethernetowa służąca do komunikacji z innymi sterownikami, której nie będę wykorzystywał. „Device 3” to podłączona do komputera wyspa.

Po zatwierdzeniu wyboru urządzeń, system zapyta nas czy chcemy przeskanować „Boxy”, czyli nasze karty I/O. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie w drzewie projektu pojawią się nasze urządzenia, a program zapyta czy chcemy przejść do trybu „Free Run”. W tym trybie możemy sprawdzić fizyczną lokalizację naszych modułów I/O poprzez wymuszenie stanów na wejściach/wyjściach. W naszym przypadku zostały odnalezione moduły:

 • Device 3 (EtherCAT) – nasz sterownik (master EtherCAT’owy), pod nim znajdziemy zmienne diagnostyczne,
 • EK1100 – wyspa EtherCAT, do której podłączone są moduły I/O.

Jeśli chcemy znaleźć więcej informacji o naszych urządzeniach należy kliknąć w urządzenie i wejść w zakładkę „EtherCAT”, w której będzie dostępny odnośnik do strony producenta gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje.

Krok 4 – Dodajemy projekt PLC

Skoro mamy już dodane nasze urządzenia, czas żeby dodać program, który będzie z nich korzystał. W tym celu na drzewie projektu klikamy prawym przyciskiem myszy w opcję „PLC”, a następnie „Add new item”. Dalej wybieramy „Standard PLC Project” (standardowy szablon projektu). W dolnej części okna należy nadać nazwę projektu oraz zatwierdzić jego lokalizację.

Po prawidłowym dodaniu projektu PLC w drzewie pojawią się zakładki:

 • References – biblioteki dodane do projektu,
 • DUTs – typy danych dodawanych przez użytkownika np. struktury,
 • GVLs – zmienne globalne,
 • POUs – dodawane programy, MAIN – program główny,
 • VISUs – ekrany wizualizacji,
 • PlcTask – zakładka do konfigurowania tasku, który wywołuje program MAIN, w moim przypadku program będzie wykonywał się co 10ms.

Krok 5 – Dodajemy program PLC

Pora na część dającą najwięcej satysfakcji inżynierowi – stworzenie programu. Na naszym stanowisku mamy dostępne 8 wejść cyfrowych (EL1008), 4 wyjścia cyfrowe (EL2004), 2 wejścia analogowe (EL3062), 4 wyjścia analogowe (EL4004) oraz karty bezpieczeństwa.

Stworzę prosty program, w którym przycisk podpięty pod wejście cyfrowe będzie załączał z opóźnieniem wyjście cyfrowe. Myślę, że to wystarczy aby zacząć samodzielną pracę dalej.

Na początku dodamy niezbędne zmienne. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na folder „GVLs” wybieramy opcję „Add” -> „Global Variable List” i nadajemy nazwę naszej liście zmiennych. Następnie dodamy nasze zmienne, które bezpośrednio będą odzwierciedlać stany naszych wejść i wyjść. W tym celu na liście dodajemy zmienne mapowane na obszar pamięci wejść i wyjść poprzez słowa AT%I*, AT%Q*.

Kolejnym krokiem będzie kompilacja projektu. Robimy to z górnego paska nawigacji wybierając opcję „BUILD” -> „Rebuild Solution”. Jeżeli zmienne zostały prawidłowo zadeklarowane w dolnym oknie „Error List” nie pojawią się błędy. Po tej czynności w obszarze pamięci wejść i wyjść pojawiły się nasze zmienne, które przypiszemy do konkretnych kanałów kart I/O. Można to zrobić wybierając nasze zmienne z obszarów pamięci lub klikając na konkretny kanał modułu I/O. Jeśli zmienna została „zlinkowana” to przy opcji „Linked to” będzie widoczna ścieżka jej przypisania. Aby wszystkie wprowadzone zmiany były wgrane na sterownik należy aktywować konfigurację. Robimy to klikając na górnym pasku nawigacji opcję „TWINCAT” -> „Activate Configuration”.

Czas na program! W celu dodania programu klikamy prawym przyciskiem myszy na folder POUs -> Add -> POU. Pojawi nam się okno, w którym należy dodać nazwę programu określić jego typ i wybrać język w jakim chcemy tworzyć. Edytor pozwala wybrać jeden z wielu języków programowania: zgodne z normą IEC 61131-3 (FBD, LD, IL, ST, SFC) oraz dodatkowo CFC i UML. Jeśli stworzyliśmy naszą aplikację musimy wywołać ją w programie głównym (MAIN) w przeciwnym wypadku nie będzie ona wykonywana.

 

Cały projekt kompilujemy, jeśli nie ma błędów pozostało nam wgrać go do urządzenia. Robimy to przy pomocy zakładki „PLC” -> „Login”. Pojawi nam się okno z wyborem opcji zalogowania do urządzenia:

 • „Login with online change” – wgrywamy zmiany bez zatrzymywania działania sterownika,
 • „Login with download” – wgrywamy zmiany z zatrzymaniem działania sterownika,
 • „Login without any change” – logujemy się na sterownik bez wgrywania zmian.

Opcja „Update boot project” ustawia nasz projekt jako projekt startowy (projekt będzie wykonywany przy każdym uruchomieniu urządzenia).

Jeśli projekt wgra się na sterownik musimy go uruchomić. Robimy to przechodzą w tryb „RUN” klikając zakładkę „PLC” -> ”RUN” lub przycisk F5. Po tych czynnościach nie zostało nic tylko przetestować działanie naszej twórczości.

Podsumowanie

Dzięki protokołom komunikacyjnym i liczbie urządzeń, z którymi możemy skomunikować IPC C6015 wspaniale nadaję się on do zastosowań przemysłowych. Obecnie na rynku możemy zaobserwować tendencję miniaturyzacji. Komputer przemysłowy od firmy Beckhoff doskonale wpisuje się w panujące trendy. Stosując go możemy tworzyć rozwiązania dające ogromne możliwości jednocześnie oszczędzając dużą ilość przestrzeni. Moim zdaniem C6015 to urządzenie, które daje duży obszar zastosowań komputera przemysłowego.

Wcześniej pracowałem jedynie ze sterownikami PLC, również ze sprzętem firmy Beckhoff i muszę powiedzieć, że ten niewielki komputer przemysłowy zrobił na mnie spore wrażenie. Dzięki dużej mocy obliczeniowej i procesorze o dwóch a nawet czterech rdzeniach możemy realizować wiele różnych aplikacji jednocześnie. A pomyślmy, że istnieją IPC jeszcze mocniejsze od C6015. 

 

Oprogramowanie TwinCAT 3 jest bardzo rozbudowaną platformą do konfiguracji i programowania produktów firmy Beckhoff. Warto jeszcze raz wspomnieć, że oprogramowanie jest darmowe, wspiera systemy 64 bitowe oraz obsługuje procesory wielordzeniowe. Przy użyciu tego środowiska z łatwością stworzymy wizualizację, a dzięki narzędziu Scope View możemy rejestrować przebiegi zmiennych. Jeśli ktoś miał do czynienia z TwinCAT 2, to nie będzie miał problemów z obsługą nowszej wersji. Całość jest intuicyjna oraz bardzo przyjemna w obsłudze i biorąc pod uwagę doświadczenie producenta nie ma się czemu dziwić.

Firma Beckhoff oferuje szeroką gamę komputerów przemysłowych, które tworzą od ponad 20 lat. Na przykładzie C6015 możemy się przekonać, że to kompaktowe urządzenie dające ogromne możliwości. Mam nadzieję, że ten artykuł to potwierdza.

Po więcej odsyłam na stronę do kontaktu z firmą Beckhoff 

Pozdrawiam,
Adam Marchela 😉

Reklama

11 lipca 2019 / Kategoria: , , , ,
 • Autor: AdamM
 • Jestem Automatykiem, Programistą PLC i HMI. Specjalizuję się w branży automtayki budynkowej.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

>KLIKNIJ<

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

>KLIKNIJ<

Produkcja masowa to już przeszłość

Produkcja masowa to już przeszłość

>KLIKNIJ<

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

>KLIKNIJ<

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

>KLIKNIJ<

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

>KLIKNIJ<

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

>KLIKNIJ<

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

>KLIKNIJ<

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

>KLIKNIJ<

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

>KLIKNIJ<

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

>KLIKNIJ<

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

>KLIKNIJ<

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

>KLIKNIJ<

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

>KLIKNIJ<

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Producent komputerów przemysłowych

Beckhoff

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…