Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Historia o wymianie falowników SEW + GSD i Step7 = Modernizacja Windy MASTer 42

2236 wyświetleń, autor: Maciej Pala.

Witam Was! To moja pierwsza publikacja na tym portalu, więc mam nadzieję że nie będziecie mocno tego artykułu krytykować. A nuż może komuś się spodoba?

Pracuję w największym pełno automatycznym magazynie w Europie. Projekt powstał w 2005 roku i jest częścią huty szkła oraz rozlewni. Od stycznia 2005 byłem częścią zespołu montującego sprzęt i maszyny w hucie a w czerwcu 2005 zacząłem pracować w firmie na stanowisku utrzymania ruchu tego magazynu. Jeśli jesteście zainteresowani to zapraszam Was do obejrzenia filmu promującego magazyn. film umieściłem w nieco wcześniej w innym poście, ale wklejam go również tutaj. https://iautomatyka.pl/magazyn-stocklin-automatyka-sztuka/

Magazyn działa 24/7/365 już 13 lat, więc jak się domyślacie duża ilość sprzętu jest już przestarzała. Nie da się znaleźć części zamiennych ponieważ technologia gna do przodu i producenci produkują coraz to nowsze komponenty i w takim wypadku trzeba robić modernizacje na nowsze sprzęty. I tak jest tym razem.

Modernizacja maszyny: Wymiana przemiennika częstotliwości na nowy model

Przedstawię wam moją metodę modernizacji maszyny – wymiana przemiennika częstotliwości na nowy model, wraz z całą procedurą transferu programu i parametrów. Przy takiej modernizacji niezbędna jest także ingerencja w sterownik PLC i zmiana pliku GSD, oraz parę innych czynności, ale po kolei – wszystko zostanie wyjaśnione.

Modernizacja odbędzie się na jednej z wind w magazynie wysokiego składowania, maszyna na której wykonam prace to MASTer 42, szwajcarskiego producenta automatyki przemysłowej – STOCKLIN.

Przestarzały Falownik to SEW MCV41A o mocy 55kW, który jest odpowiedzialny za kontrole silnika SEW o mocy 35kW pracującego w osi X. Winda waży 20 ton a dystans do pokonania w osi X to 290m, prędkość maksymalna windy w osi X to 4m/s. Wysłużony Falownik SEW boryka się z problemem przegrzania więc będzie wymieniony na nowy model SEW MDX61B o mocy 75kW.

Na zdjęciu 1.0 widzimy dwa falowniki SEW MCV41A do kontroli silników w osi X i Y.

Zdjęcie 1.0 Falowniki do wymiany SEW MCV41A.

Organizacja wymiany falownika SEW

Przejdę zatem do planu działania, w moim przypadku jest on następujący:

 • Backup programu i parametrów falownika MCV41A
 • Demontaż starego falownika MCV41A (instrukcja manual / dtr)
 • Instalacja nowego falownika MDX61B (instrukcja manual / dtr)
 • Download programu i parametrów do falownika MDX61B
 • Wykonanie procedury Startup falownika MDX61B
 • Zmiana pliku GSD w konfiguracji sprzętowej sterownika PLC Siemens
 • Uruchomienie i test maszyny w trybie manualnym.
 • Wprowadzenie maszyny w tryb automatyczny.

Przystępując do wymiany falownika należy się zapoznać z jego instrukcją obsługi  (starego jak i nowego) a także ze schematem elektrycznym urządzenia w którym nastąpi modernizacja.

Poniżej jest wyciąg ze schematów elektrycznych MASTer’a które mnie interesują i są potrzebne do wykonania tej pracy. “Manuali” (instrukcji) falowników nie będę tu pokazywał (linki masz wyżej), są one dostępne online na stronie producenta – SEW Eurodrive.

Zdjęcie 1.1 Schemat połączeń modułu mocy i hamulca.

Zdjęcie 1.2 Listwa zaciskowa jednostki sterującej X10

Zdjęcie 1.3 Kontynuacja Listwy zaciskowej jednostki sterującej X10

Zdjęcie 1.4 Wejście Enkodera Silnika, obsadzenie zacisków X15

Zdjęcie 1.5 Przyłącze PROFIBUS-DP, 9-pinowe gniazdo Sub-D, obsadzenie zacisków X30

1. Backup parametrów starego falownika

Zaczynam więc od bakapu programu i parametrów starego falownika, do tego posłuży mi oprogramowanie producenta, dostarczone wraz z nowym falownikiem. Instaluje program na laptopie i uruchamiam aplikacje – MT Manager. Po odpaleniu, wygląda to tak:

Zdjęcie1.6 Aplikacja MT Manager

Przebieg backupu:

 1. Podpinam się adapterem do Falownika (USB-RS232)
 2. Z list ‘Device Type’ wybieram ‘Movidrive’
 3. Z listy ‘Boundrate’ zaznaczam ’9.6 kBaud’
 4. Naciskam ‘Update’ i po chwili w polu ‘Connected Inverters’
 5. Wybieram Falownik z którym chcę się połączyć
 6. Po zaznaczeniu falownika, ‘Inverter with address’ oraz ‘address’ samoczynnie się ustawią.
 7. Teraz wybieram program ‘Shell’ z listy ‘Execute Program’

Dalej:

W programie Shell, w menu File wybieram ‘Copy Data’

Zdjęcie 1.7 Kopiowanie danych z falownika

 

Zdjęcie 1.8 Kopiowanie danych z falownika

Po pojawieniu się okna ‘Copy unit data’

 1. Wybieram ‘Inverter’ jako źródło danych
 2. Wybieram ‘File’ jako cel danych
 3. Naciskam ‘Browse’ i zmieniam nazwę pliku i ścieżkę gdzie chce zapisać plik.
 4. Wybieram typ danych *.MDX
 5. Wreszcie naciskam ‘Start’
 6. Okno Progresu zamknie się automatycznie po zakończonym download

Koniec backupu. Poproszę o brawa 🙂

2 DEMONTAŻ STAREGO FALOWNIKA SEW MCV41A

Po sukcesie z backupem mogę zabrać się za demontaż falownika, posługując się kilkoma narzędziami (naprawdę nie trzeba wiele) i korzystając ze schematów elektrycznych, usuwam stary sprzęt ( Jerona ile to waży?)

Wypinam wtyczkę enkodera z X15 i wtyczkę PROFIBUS-DP z X30.

Zostawiam jedynie podpiętą listwę zaciskową jednostki sterującej – X10, ale o tym dlaczego tak zrobiłem napisze w następnym punkcie.

3 INSTALACJA NOWEGO FALOWNIKA SEW MDX61A

Instalacja nowego falownika MDX61A odbywa się bez większych przeszkód, ponieważ wielkość nowego falownika oraz wszystkie mocowania, otwory montażowe są identyczne jak w starym. Zaoszczędziło mi to dużo czasu!

Po ‘zawieszeniu’ nowego falownika i podpięciu modułu mocy i rezystora hamującego nadszedł czas na podpięcie jednostki sterującej X10 – i tu napotykam mała komplikacje gdyż nowy falownik różni się w tym miejscu. Po przejrzeniu dokumentacji musiałem zrobić małą modyfikacje w okablowaniu listwy zaciskowej jednostki sterującej. Do tego celu stworzyłem małą listę zmian połączenia X10 (Zdjęcie 2.0) która przyda się na przyszłość.

Na poniższym Zdjęciu 1.9 można zobaczyć zmiany w połączeniu, z lewej strony mamy X10 starego falownika a po prawej X10 i X13 nowego falownika.

Zdjęcie 1.9 Zmiany w połączeniu jednostki sterującej

 

Zdjęcie 2.0 Lista referencyjna zmian w połączeniu jednostki sterującej.

 

 

 

Zdjęcie 2.1 X10 falownika MCV41A

 

Zdjęcie 2.2 X10 i X13 falownika MDX61A

Gdy już skończyłem z X10, podpiąłem wtyczkę PROFIBUS-DP do X30 a następnie wtyczkę enkodera do X15.

No i tu niespodzianka – stara w tyczka enkodera to 9-pinowa sub-D natomiast wtyczka a na nowym falowniku (X15) to wejście 15-pinowe sub-D.

Z pomocą przychodzi SEW, zaopatrzony w przejściówkę od SEW’a (Zdjęcie 2.1) mogę bezproblemowo połączyć enkoder do wejścia X15.

Zdjęcie 2.3 Kabel przejściowy SEW 817 629 9

Zdjęcie 2.3 Kabel przejściowy SEW 817 629 9

4 WGRANIE PARAMETRÓW DO NOWEGO FALOWNIKA

I to by było na tyle z instalacją nowego falownika, ale to nie koniec roboty. Teraz czas na wgranie programu który wcześniej zasejwowałem ze starego falownika. Znów laptop i podpinam się do nowego SEW’a, tym razem nowym adapterem (USB-RS485). Odpalam MT Manager:

Zdjęcie 2.4 MT Manager

Zdjęcie 2.4 MT Manager

Tym Razem trochę inna konfiguracja:

 1. Podpinam się adapterem do Falownika (USB-RS485)
 2. Z list ‘Device Type’ wybieram ‘Movidrive B’
 3. Z listy ‘Boundrate’ zaznaczam ’57.6 kBaud’
 4. Naciskam ‘Update’ i po chwili w polu ‘Connected Inverters’
 5. Wybieram Falownik z którym chcę się połączyć
 6. Po zaznaczeniu falownika, ‘Inverter with address’ oraz ‘address’ samoczynnie się ustawią.
 7. Teraz wybieram program ‘Shell’ z listy ‘Execute Program’
Zdjęcie 2.5 Kopiowanie danych z pliku

Zdjęcie 2.5 Kopiowanie danych z pliku

Po pojawieniu się okna ‘Copy unit data’

 1. Wybieram ‘File’ jako źródło danych
 2. Wybieram ‘Inverter’ jako cel danych
 3. Naciskam ‘Browse’ i szukam pliku który wcześniej zapisałem
 4. Zmieniam typ danych na *.VDO*.MDX
 5. Wreszcie naciskam ‘Start’
 6. Okno Progresu zamknie się automatycznie po zakończonym download

Gotowe!

5 PROCEDURA STARTUP W SHELL MOVITOOLS

Po skończonym download program przypomina mi o konieczności wykonania procedury Startup, wiec niezwłocznie się za to zabieram. Będąc dalej w programie Shell naciskam ‘Startup’ i z menu wybieram ‘Startup’:

Zdjęcie 2.6 Startup.

Zdjęcie 2.6 Startup w SHELL MOVITOOLS.

W tym wypadku nie będę się zagłębiał w opis tej procedury, gdyż z pewnością nie jest to nic wymagającego opisywania.  Po zakończonej procedurze program wykonał update parametrów zatwierdzonych w Startapie.

No i tyle by było tego wszystkiego w tym miejscu – zwijam narzędzia i laptopa i śmigam “na dół’.

Zdjęcie 2.7 Nowe falowniki MDX61A na swoim miejscu.

Zdjęcie 2.7 Nowe falowniki MDX61A na swoim miejscu.

Nie wiem czy zauważyłeś ale zmieniłem oba falowniki (X i Y) – What a Rebel!

Teraz czas uruchomić program STEP 7.

6  ZMIANA PLIKU GSD W KONFIGURACJI SPRZĘTOWEJ PLC

Po całej tej pracy niezbędna jest ingerencja falownika i sterownika PLC pod względem komunikacji PROFIBUS. W tym przypadku konieczna jest zamiana pliku GSD (General Station Description) w konfiguracji sprzętowej sterownika PLC S7 Siemens.

Tym razem podpinam laptopa na ‘dole’ w innym panelu do sterownika PLC Siemens S7-300 używając adaptera USB tego samego producenta i otwieram soft SIMATIC Manager.

Tworze nowy Projekt dla mojej maszyny i robię upload stacji do mojego PG (laptopa)

Zdjęcie 2.8 Upload Station to PG

Zdjęcie 2.8 Upload Station to PG

Następnie w konfiguracji sprzętowej odnalazłem stary falownik ( adres 10) i zapisałem wszystkie potrzebne dane, które będę musiał wprowadzić do nowego pliku GSD ( Adres Diagnostyczny, Adres PROFIBUS, Adresy wszystkich wejść i wyjść) – Zdjęcie 2.9

Zdjęcie 2.9 Bieżąca konfiguracja HW Config w Simatic Menager

Po tym usunąłem bieżący plik GSD starego falownika. Zabrałem się za znalezienie nowego pliku dla falownika MDX61A. Udałem się zatem na stronę producenta – ściągnąłem prawidłowy plik i zainstalowałem go w oprogramowaniu STEP 7. Teraz wystarczy go odszukać w bibliotece i wrzucić go na linie profibus master.- Patrz Zdjęcie 3.0

Następnie wprowadzić odpowiednią konfiguracje w jakiej jest kontrolowany mój sterownik (Param + 10PD, 4+10words) a następnie wszystkie dane zapisane wcześniej. – Zdjęcie 3.1

Zdjęcie 3.0 Nowy plik GSD dla falownika MDX61A

Zdjęcie 3.0 Nowy plik GSD dla falownika MDX61A

 

Zdjęcie 3.1 Wprowadzanie parametrów komunikacji DP slave falownika

Wszystko poszło gładko, więc zapisujemy projekt, kompilujemy i  sru download do sterownika.

Zdjęcie 3.2 Download nowej konfiguracji sprzętowej.

 

No i pięknie, wszystkie straszne czerwone diody pogasły na sterowniku – uff.

Uruchomienie

Teraz można zacząć testować maszynę w manualu (sterowanie ręczne) – nie będę Cię już dłużej trzymał w niepewności! Wszystko poszło gładko bez powikłań – jak zauważyłeś wcześniej drogi czytelniku, na zdjęciu 2.7 widać dwa nowe falowniki – tak to ja “Rebeliant” zmieniłem dwa za jednym razem.

Po udanych testach w manualu można było puścić windę w sterowanie automatyczne. Robota na dziś skończona!

Wszystkie czynności opisałem w sporych skrótach, ale i tak powinno to wystarczyć jeśli zabierasz się za podobną modernizację. Jeśli masz jakieś pytania to napisz je w komentarzu niżej.

Pozdrawiam i miejmy nadzieję do następnego – ale to już od Was zależy 🙂

9 stycznia 2018 / Kategoria: , , , , , ,
Comments

KOMENTARZE

Comments are closed here.

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ITM Polska, Subcontracting, Modernlog, Focast, 3D Solutions – Podsumowanie Targów 5-8.06.2018, Poznań

Dźwięki pracujących maszyn, liczne rozmowy, spotkania kooperacyjne oraz ciekawe konferencje – za nami Targi ITM Polska Innowacje – Technologie – Maszyny oraz odbywające się w tym samym czasie Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, Targi Skanu i Druku 3D SOLUTIONS, Forum Odlewnicze FOCAST oraz Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING. Przez cztery dni na każdym metrze kwadratowym

ITM Polska, Subcontracting, Modernlog, Focast, 3D Solutions – Podsumowanie Targów 5-8.06.2018, Poznań

Połączenie serwonapędu IndraDrive CS i sterownika Siemens S7-1200 po PROFINET

Serwonapędy w zastosowaniach automatyki przemysłowej służą do precyzyjnego przemieszczania i pozycjonowania. Układem wykonawczym ruchu jest serwo-silnik, natomiast sterowanie realizowane przez sterownik. Dodatkowo wykorzystuje się enkodery, rezolwery lub tachometry jako sprzężenie zwrotne. Sterowanie na podstawie sygnału zwrotnego polega na ruchu wału silnika o konkretny kąt, wykonanie określonej liczby obrotów lub przemieszczeniu z konkretną prędkością. Istotną cechą

Połączenie serwonapędu IndraDrive CS i sterownika Siemens S7-1200 po PROFINET

Czy kolumna sygnalizacyjna w maszynie może być SMART?

Jeśli pracujesz w branży automatyki to zapewne nie raz przechodziłeś obok tych urządzeń. Nie przywiązywałeś do nich większej uwagi, bo zasada działania była banalna, świeci, czasem miga i tyle. Mowa tu o kolumnach sygnalizacji świetlnej maszyn i urządzeń przemysłowych. Dokładnie takich o których myślisz, zwykłe konwencjonalne, trójkolorowe światła, które informują nas o stanie maszyny. Od

Czy kolumna sygnalizacyjna w maszynie może być SMART?

Motywacja na trójkę i przemysł na czwórkę – czyli fabryka na PIĄTKĘ! – Targi Maintenance

Założenia Przemysłu 4.0 to nie jedyne zmiany, jakie powinni wdrożyć kierownicy utrzymania ruchu. Motywacja 3.0 to bowiem kolejny temat, z który muszą się zmierzyć. Zagadnienie, choć stosunkowo świeże, wydaje się być niezwykle istotne w zarządzaniu zarówno produkcją jak i jej kluczowym ogniwem, czyli pracownikami. Metoda przysłowiowego kija i marchewki odchodzi do lamusa. Jak nauczyć się

Motywacja na trójkę i przemysł na czwórkę – czyli fabryka na PIĄTKĘ! – Targi Maintenance

APROL Factory Automation – Aplikacja zarządzająca procesami naważania (Polski)

B&R oferuje nowe rozwiązanie sprzętowo-programowe bazujące na najnowszej wersji systemu APROL R 4.2. Jest to odpowiedź na potrzeby nowoczesnych zakładów produkcyjnych m.in. z branży farmaceutycznej, kosmetycznej oraz spożywczej.Film prezentuje nowe funkcjonalności systemu na przykładzie procesu naważania. Poznaj korzyści płynące z automatyzacji zakładu. ZOBACZ WIĘCEJ (link do źródła)

APROL Factory Automation – Aplikacja zarządzająca procesami naważania (Polski)

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 5/5

Artykuł z serii: Kurs programowania PLC na sterowniku WAGO PFC W ostatnim odcinku naszego kursu wykonamy docelową wizualizację naszej pompowni. Przedstawię Wam sposób, w jaki sposób tworzyć wzorce w wizualizacji. Na koniec krótko podsumujemy nasz kurs. W tym artykule: Zapoznamy się z ideą tworzenia szablonu w symulacji. Zdefiniujemy szablon pompy. Utworzymy docelowy ekran główny. Przeprowadzimy

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 5/5MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…