Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2017/11/20171124_0927181183011535.jpg

Klątwa silnika 2137-M121. Short circuit czyli błąd na przemienniku częstotliwości Danfoss


Ponoć ten silnik już tak ma. Nie chodzi tu o model, moc, ale o tą konkretną sztukę. Nie wiadomo czy jest to jego klątwa czy już po prostu tradycja. Zacznijmy jednak od początku.

W pewnym zakładzie produkcji spożywczej na pewnej linii jest zamontowanych ponad 100 różnych silników do transporterów przemieszczających produkty od maszyny do maszyny. Oprócz bieżących napraw i reakcji utrzymania ruchu na usterki, co najmniej raz w roku linia ta przechodzi gruntowny remont. Wymieniana jest zużyta mechanika, pneumatyka elektryka i części automatyki. Całość trwa aż dwa tygodnie i w między czasie wykonywane są również pomiary silników i przewodów zasilania. No właśnie…

Przez te dwa tygodnie dwóch szanownych, nazwijmy ich Mirków. Rutynowo wykonują pomiary elektryczne dla tychże 100 silników. Odpinają przewód zasilania od strony szafy elektrycznej oraz w puszce łączeniowej silnika.  Wykonują pomiary, zapisują wyniki i skręcają wszystko tak jak… było.

Po remoncie czas na uruchomienia testowe! Utrzymanie Ruchu ściąga lockouty, włącza zasilanie i wspólnie z operatorami próbuje uruchomić linię. Po takim gruntownym grzebnięciu, problemów jest wiele i zanim każda maszyna dojdzie do siebie mija kilka godzin. W między czasie schodzą się „wszyscy święci” i pada kilka razy „dlaczego?”. Opowiadać można godzinami ale wróćmy do naszego silnika.


Przyszedł czas na uruchomienie transporterów, załączono poszczególne sekcje na panelu HMI, lecz już po sekundzie na ekranie pojawia się lista alarmów. Jeden z nich świadczy o problemie z zabezpieczeniem silnika. Elektro-Automatyk idzie zatem to szafy elektrycznej i już z daleka wita go czerwona lampka świecąca na drzwiach z jednej z ciągu szaf.

 

Otwiera ją i widzi, że problem zgłasza falownik  T121 z sekcji 2137. Montuje wyświetlacz na tym przemienniku i jego oczom okazuje się błąd: „CURR. SHORT CIRCUIT” co na nasz ojczysty język możemy przetłumaczyć jako „zwarcie na obciążeniu”.

 

Automatyk tylko mlasnął z grymasem na twarzy, odłączył silnik od falownika, zamknął szafę i ruszył w kierunku silnika M121 na transporterze 2137. Z kieszeni wyciąga klucz 8-ka płaski, odkręca pokrywę puszki elektrycznej i jego oczom ukazuje się połączenie.

Nie moi drodzy! Nie w gwiazdę, nie w trójkąt tylko…

w punkt”!


Czy podczas wykonania 100 rutynowych pomiarów, czyli również odpięcia i podłączenia każdego silnika można się pomylić? Jak widać można. Tylko dlaczego co roku na tym samym silniku? Ponoć przez kilka lat z rzędu! 100 zbadanych silników i błędne  jest zawsze na tym! Klątwa czy może tradycja ?

Jaki z tego morał?

Takie połączenie „w punkt” to ewidentne zwarcie 3 faz. Jeden z elektryków po prostu się pomylił i podłączył przewody na dolne zaciski (na blaszkę podłączenia w gwiazdę) zamiast na zaciski górne. W tym przypadku to falownik wykrywa błędne połączenie niemal natychmiastowo nie dopuszczając ani do zwarcia ani do usterki silnika i obwodu. Jeśli silnik byłby podłączony w rozruchu bezpośrednim to doszło by do zwarcia, ale po krótkiej chwili powinien zadziałać wyłącznik silnikowy rozłączając obwód.

Jest jeszcze coś! Do poprawienia tej usterki powinniśmy założyć lockout ponownie, czyli wyłączyć cały układ z zasilania. Najlepiej wyłącznikiem głównym, założyć kłódkę i oznaczenie „Awaria nie załączać”. Jeśli w Twojej głowie pojawia się teraz głos „eee nie przesadzaj” to chociaż przed przystąpieniem do poprawy podłączenia silnika odłącz go z zasilania w szafie elektrycznej i powieś kartkę ostrzegawczą „Nie załączaj! AWARIA Właśnie pracuję” !

Czy muszę odpowiadać dlaczego to takie ważne? Chcesz?

Szafa elektryczna, panel HMI załączający sekcję oraz silnik są w różnych miejscach. W czasie gdy Ty będziesz poprawiał połączenie silnika jeden z operatorów zgłasza ponownie alarmy z panela HMI innemu elektrykowi lub automatykowi. Jeden idzie podłączyć silnik w szafie, nie widzi ostrzeżenia więc robi to. Operator zaraz po tym uruchamia sekcję na panelu HMI. Na przewodach pojawia się napięcie międzyfazowe a Ty zostajesz porażony prądem! Na Twoje nieszczęście jedną ręką trzymałeś za przewód a drugą za metalowy element konstrukcji transportera. Przez Twoje serce przepływa prąd i doznajesz silnego skurczu! Akcja serca się zatrzymuje i zaczynasz umierać. Serio!

Na szczęście widzi to Twój kolega z pracy, który świeżo po szkoleniu BHP wie co robić. Wzywa pomoc (112) upewnia się, że nie jesteś pod prądem i zaczyna Cię reanimować. Trochę to trwa, ale udało się! Uratował Cię! Żyjesz! Masz farta a życie dało Ci niezłą lekcję, prawda?

P.S. Historia, poza akcją z porażeniem prądem, jest prawdziwa 🙂

Miałeś jakieś historię związane z porażeniem elektrycznym? Napisz to w komentarzu jako przestrogę dla innych! Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Zamień 9 anten na jedną łączoną, oznaczoną symbolem Antena 2J6B86JBCFf-B16J, z oferty firmy 2J Antennas umożliwia zamianą 9 anten na jedną łączoną! Urządzenie to łączy w sobie wydajność, dokładność, niezawodność i trwałość, a zostało zaproj...
  • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
  • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
  • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...