Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/03/tut1.jpg

Jak zacząć pracę ze sterownikami LS?

autor: Canthar.

Jestem użytkownikiem sterowników firmy LS. Nie widziałem żadnych artykułów na ich temat więc postanowiłem zrobić wprowadzenie i mały opis. 

Początek

Firma LS udostępnia darmowe narzędzie do programowania swoich PLC, o nazwie XG5000. Najnowszą wersję można pobrać z ich strony. Same sterowniki wspierają języki LD, SFC, ST. Samo oprogramowanie wydaje mi się czasem średnio intuicyjne, ale to być może kwestia braku doświadczenia. Naszym przykładem będzie sterownik XEC-DN32UA. Posiada on 16 wejść cyfrowych przekaźnikowych, 16 wyjść cyfrowych tranzystorowych PNP, 4 wejścia analogowe, 4 wyjścia analogowe, zasilanie110/240VAC, dwa porty Ethernet i obsługę kart SD.

Zakładanie projektu

Już na samym początku należy uważać ponieważ przy nazywaniu programu musimy wybrać rodzinę sterownika. Nie jest to rzecz oczywista, jak np w przypadku Siemensa gdzie można po numerze na sterowniku dodać swój sterownik. Osobiście zawsze wchodzę w „Help” i wyszukuje mój model.

Szybkie Ctrl+F w pliku pdf który wyskoczy i znajdujemy serie i typ w tym przypadku seria to XGB(IEC) typ XGB-XECU.

Następnie wybieramy Project/New Project i zaznaczamy wraz z ścieżką i nazwą.

Konfiguracja Sterownika

Wydawało by się że to koniec konfiguracji sterownika. Ale gdzie tam, jeszcze wybór konkretnego CPU wraz z modułami.  Dostępne moduły zależą od wyboru serii i typu sterownika więc przy pomyłce na samym początku zakładania projektu można sobie wyrwać parę włosów z głowy. Aby skonfigurować sterownik wchodzimy w drzewku projektu (po lewo) w I/O Parameter. Ukazuje się nam model sterownika, który w miarę dodawania modułów i cpu będzie przedstawiał co dodaliśmy. 

CPU jak i moduły dodajemy rozwijając tabelę przy poszczególnych slotach. Przechodząc już powoli do adresowania po najechaniu na poszczególną reprezentacje graficzną wejścia lub wyjścia cyfrowego wyświetli się jego oznaczenie. %IX0.0.0 to nr pierwszego wejścia cyfrowego znajdującego się na CPU %QX0.0.0 to nr pierwszego wyjścia cyfrowego na CPU. Pierwsza cyfra to oznaczenie CPU numerowane oczywiście od 0, druga to numer modułu a ostatnia to oznaczenie wejścia/wyjścia. A co z analogami? Niestety tutaj nie jest tak łatwo ale opiszę za chwilę jak sobie z tym poradzić. 

Powyżej nasz skonfigurowany przykład.

Deklaracja zmiennych

Aby zadeklarować zmienne możemy wejść w Local Variables znajdującą się pod programem lub w Global/Direct Variables. Na potrzeby przykładu wybrałem to drugie.Jak widać wyżej dodawanie wejść cyfrowych nie jest jakieś straszne, bez problemu można dodać komentarz zmodyfikować typ zmiennej itp. Jeśli chodzi o zmienne pomocnicze mamy dostępne kilka typów:

  • P – zarezerwowany dla wejść oraz wyjść, lecz osobiście wygodniej jest mi operować na adresach IX oraz QX. W module głównym pięknie opisane są numery w P, ale jak to jest przy kolejnych modułach nie wiem.
  • M, K, L, F, T, C, S, D, Z – opisy wszystkich można znaleźć w manualu, w skrócie: M-C – zmienne bitowe, D – Wordy, S – liczba z reprezentacją po przecinku „00.00”.
  • U – automatycznie odświeżające się Wordy zarezerwowane dla wejść i wyjść analogowych.


Co do samych zmiennych zazwyczaj oprócz wejść oraz wyjść operuje na M jako bity pomocnicze, D jako Wordy pomocnicze.

Pozostaje pytanie jak dodać wejścia i wyjścia analogowe? Polecam automatyczne dodawanie wejść oraz wyjść z konfiguracji, dodaje wszystkie wejścia i wyjścia  oraz flagi pomocnicze analogów. Musimy wybrać Edit/Register Module Variable Comments.

Po wykonaniu tej czynności nasze zmienne się zaktualizują.

Jak widać dochodzi kupa zmiennych niestety komentarzy nie da się modyfikować. Każdy moduł analogowy wyposażony jest w rozmaite zmienne diagnostyczne na pracującej maszynie zdecydowanie ułatwia to diagnozę.

Czym dysponujemy

Nasz przykładowy sterownik (XEC-DN32UA) można programować zarówno w LD, SFC oraz ST. Przy zakładaniu projektu nadaliśmy nazwę pierwszemu programowi (kopytko) nie ma jednak przeciwwskazań aby stworzyć kolejny program lub funkcję. Wystarczy w drzewku projektu kliknąć PPM na Scan Program/Add item/Program aby stworzyć kolejny program. Podobnie z dodawaniem funkcji PPM na User Function/Function Block/Add item/Function lub Function block.

Zacznijmy jednak od tego co już mamy. Producent udostępnia nam mnóstwo flag pomocniczych jak i funkcji. Samo menu dodawania wejść, wyjść, funkcji itp. znajduje się u góry po lewo zaraz nad właściwościami. Dodając np styk otwarty wyskoczy nam okno wyboru zmiennej.

Możemy tu wybrać zmienne lokalne, globalne, bezpośrednie (nigdy nie używałem) jak i flagi. Wachlarz flag jest spory, jak dotąd najbardziej przydały mi się flagi uruchamiane co jakiś okres czasu zresztą zastosuje jedną w programie mianowicie _T1S.

Wspomniałem również o funkcjach aby dodać jakąkolwiek należy nacisnąć F10. Wyskoczy nam okno wyboru w którym należy wyszukać funkcję. Jedyne co nam pozostaje szukając rozwiązania to albo zgadywać albo sprawdzić instrukcję. Nie jest to jednak ta sama instrukcja co ostatnio musimy wejść w Help/(XGI/XGR Instruction Help). 

Wreszcie programujemy

Nasz przykładowy program ma na celu zliczanie czasu pracy w sekundach oraz minutach. Do realizacji użyłem zmiennej pomocniczej m1 flagi _T1S  funkcji ADD oraz MOV.

No tak mamy program. Jak sprawdzimy czy to spełnia swoje zadanie? Nie ma czym się martwić, XG5000 jest wyposażony w symulator PLC. 

Po uruchomieniu symulatora odpali się wirtualne PLC, a nasz program zostanie automatycznie do niego wgrany musimy się tylko zgodzić jak przy rzeczywistym sterowniku.

Aby wymusić wartość na np zmiennej pomocniczej w celach testu klikamy na styk PPM/Change Current Value.

Możliwe jest również edytowanie sterowników jak i symulacji sterownika online. Aby być w stanie modyfikować program na bieżąco musimy wejść w Online/Start Online Editing.

CDN

W tej części to chyba na tyle. Napisałem w niej przykładowy program. Można by go spróbować połączyć z symulacją hmi, ale do tego jest już inne narzędzie, które opiszę być może w następnej części.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Marzec 2019

Nagrodę Kubek termiczny dostarcza ambasador konkursu, firma LAPP.

 



Utworzono: / Kategoria: , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
  • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...
  • #PILZ wraca na rynek komponentów dla aplikacji zdecentralizowanych z nową wyspą z grupy #PDP67 powiększając tym samym istniejące portfolio o nowe rozwiązanie.Moduł PDP67 jak każda wyspa I/O to urządzenie ułatwiające koncentrację sygnałów w ...
  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
  • 1,000 PLN
    Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
    Czas trwania: 7h - 14 h
    Link: Terminy
  • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...