Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/HVAC_jc_ns_atc.jpg

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej


Każdy „inteligentny” budynek i każdy system automatyki składa się ze sterowników, urządzeń pomiarowych oraz wykonawczych. Pisaliśmy już o tym ostatnio „Z czego składa się inteligentny budynek„. W naszej ofercie ostatnio pojawiły się nowe zadajniki NS8000 i sterowniki konfigurowalne ATC1100/ATC1500, które w tym wpisie chcemy Wam przybliżyć.

Zadajniki NS8000

Zadajniki sieciowe z serii NS8000 to małe, funkcjonalne i dobrze wyglądające moduły kontrolne dla pomieszczeń. Zapewniają możliwość komunikacji ze sterownikami konfigurowalnymi i swobodnie programowalnymi Johnson Controls za pośrednictwem magistrali komunikacyjnej SA Bus. Przeznaczone są do współpracy z rodzinami sterowników FEC, FAC, NCE, ATC czy PEAK, mogą być wykorzystane zarówno w systemie Metasys jak i Verasys.

Co charakteryzuje moduły z serii NS8000?

  • Mogą być wyposażone w aż 4 czujniki – temperatury, wilgotności, poziomu dwutlenku węgla oraz obecności. Zadajniki są przeznaczone dla systemów HVAC stąd zastosowanie w nich takich czujników. Możliwość wykorzystania tylko jednego urządzenia do pomiaru zarówno temperatury, wilgotności, poziomu CO2 jak i wykrywania obecności ludzi w pomieszczeniu znacznie upraszcza projektowanie systemu HVAC, a także pozwala na realizację sterowania zapewniającego wysoki komfort.
  • Duży podświetlany wyświetlacz – większość modeli zadajników z rodziny NS8000 posiada wbudowany dotykowy ekran, mogący wyświetlać naprawdę dużo informacji o mierzonych wartościach oraz zapewniać sterowanie wybranymi parametrami.
  • Dostępne są także zadajniki zapewniające prostą nastawę temperatury za pomocą funkcji Warmer/Cooler (Cieplej/Zimniej) – zamiast rozbudowanego ekranu – wystarczy za pomocą przycisków góra/dół dostosować temperaturę do swoich wymagań. Oprócz temperatury ustawić możemy prędkość wentylatorów w systemie HVAC.
  • W ofercie dostępne są także modele pełniące tylko funkcje pomiarowe, charakteryzujące się obudową o minimalistycznym wyglądzie.
  • Zadajniki dostępne są w kolorze białym i czarnym.
  • Komunikacja z wykorzystaniem protokołu BACnet MS/TP, czyli łatwe połączenie z dowolnymi urządzeniami sterującymi Johnson Controls kompatybilnymi z magistralą SA Bus.
  • Zadajniki adresowane są w sieci w prosty sposób, za pomocą DIP switchów.
  • Wszystkie czujniki i przetworniki stosowane w zadajnikach są fabrycznie kalibrowane oraz posiadają certyfikaty poprawności działania.

Więcej o zadajnikach NS8000:
https://virtualbranch.johnsoncontrols.com/vb/catalog/HVAC-Field-Controls-Devices/7/Sensors/22/NS8000/43175

Sterowniki konfigurowalne ATC

Sterowniki ATC (Advanced Terminal unit Controllers) to sterowniki przeznaczone do sterowania jednostkami końcowymi, np. klima-konwektorami. Obecnie istnieją dwa modele sterowników ATC – ATC1100 do sterowania klima-konwektorami z dwoma przyłączami i ATC1500 do klima-konwektorów z czterema przyłączami. Dzięki swojej optymalizacji zapewniają największą wydajność energetyczną. Dzięki temu, że są zasilane napięciem sieciowym 230 VAC zanika konieczność stosowania zasilaczy, czy transformatorów.

Ciekawostką, którą można wykorzystać w sterownikach ATC jest biblioteka aplikacji. Dzięki temu możemy zaimplementować gotowe funkcje, takie jak np. automatycznie dostrajany regulator PID, programy obsługujące czujniki w sposób Plug and Play itp. Biblioteka aplikacji jest ciągle powiększana i rozwijana. Gotowe aplikacje można wgrywać do sterowników przez port USB, lub przez sieć z wykorzystaniem programu DPT (download Package Tool) np. przy użyciu Map Gateway. Przygotowane przez Johnson Controls aplikację wykorzystują praktyki, zapewniające wydajne energetycznie sterowanie warunkami klimatycznymi pomieszczenia. Zaimplementowane w nich także funkcje wykrywania oraz diagnostyki problemów sterowanych komponentów.

Dzięki komunikacji po standardowym protokole BACnet MS/TP sterowniki ATC mogą z powodzeniem być wykorzystane w większości dostępnych na rynku systemach BMS. Urządzenie wspiera również protokół N2 oraz Modbus RTU.

Więcej o sterownikach ATC:
https://virtualbranch.johnsoncontrols.com/vb/catalog/Metasys-Building-Management-System/8/Configurable-Field-Controllers/43/ATC/42065

MAP Gateway

Bardzo ciekawym, chociaż już nie tak nowym jak poprzednie, rozwiązaniem jest MAP Gateway. Jest to kieszonkowy Web Server, który umożliwia bezprzewodowe połączenie do urządzeń Johnson Controls, takich jak sterowniki, czy termostaty. Jest mały, lekki i niezwykle prosty w użyciu.

MAP Gateway cechuje się:

  • możliwością jednoczesnego połączenia do wielu urządzeń,
  • wykorzystaniem protokołu BACnet MS/TP,
  • interfejsem opartym na przeglądarkach internetowych,
  • możliwością połączenia z wykorzystaniem Wi-Fi – posiada wbudowany Access Point,
  • narzędziami serwisowymi z zaawansowanymi funkcjami interfejsu użytkownika, takimi jak podglądanie alarmów, wydarzeń, trendów, modyfikacja harmonogramów,
  • możliwością podłączenia zdalnego.

Więcej o MAP Gateway:
https://virtualbranch.johnsoncontrols.com/vb/catalog/series/MAP-Gateway/41453

Zajrzyj na Virtual Branch i poczytaj o wszystkich naszych rozwiązaniach: https://virtualbranch.johnsoncontrols.com/vb/



Utworzono: / Kategoria: , ,

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
  • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...
  • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • RPI-1ZI-U24A, to przekaźnik  instalacyjny wytrzymujący maksymalny prąd załączania 120A w czasie 20ms. Przekaźnik ten dedykowany jest do załączania obwodów o wysokim prądzie początkowym, w szczególności do obwodów oświetleniowych, potwierdzo...
  • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...



Producent komponentów automatyki budynkowej

Johnson Controls