Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/10/hms-cyfryzajca-iiot.jpg

Cyfryzacja – Samodzielnie czy z partnerem? Zrobić czy kupić? Jak przyspieszyć proces wdrażania IIoT

autor: HMS Networks.

Cyfryzacji nie da się wdrożyć za jednym zamachem. Jest to proces, który musi się odbyć stopniowo i w etapach, które się wzajemnie uzupełniają. Aby to osiągnąć, osoby odpowiedzialne muszą zmierzyć się z różnymi procesami uczenia się, w celu stworzenia niezbędnej bazy wiedzy. Dotyczy to nie tylko problemów technicznych, ale również struktur administracyjnych, kwestii bezpieczeństwa, oczekiwań klientów oraz wielu innych. Uczenie się wymaga zawsze iteracyjnych procesów. Wymaga to czasu, a często postęp przychodzi dopiero po popełnieniu błędów, co kosztuje nie tylko czas, ale i pieniądze. Pozostaje więc pytanie, jaki jest najlepszy sposób na kontynuowanie stopniowej cyfryzacji we własnej firmie.

Cyfryzacja przedstawiana jest często jako model step-by-step i może być podzielona na 4 etapy. Pierwszy etap służy zwiększeniu wydajności operacyjnej prowadzącej do zwiększenia produktywności. Dane z zakładów produkcyjnych są zbierane w celu lepszej kontroli procesu produkcyjnego, zwiększenia elastyczności i obniżenia kosztów operacyjnych. Większość firm jest obecnie na tym poziomie. Niektórzy już poczynili kolejny krok. Obejmuje on wdrażanie nowych ofert produktów i usług, takich jak pay per use, monetyzacja danych oraz usługi oparte na oprogramowaniu. Co za tym idzie to poziom ekonomii zysku z modelami biznesowymi opartymi na danych. Firmy przestawią następnie dostawy na towary lub usługi, które rozwiązują indywidualne problemy klientów i zapewniają wymierne rezultaty. Etap czwarty byłby wtedy inteligentną fabryką, która jest oparta na pełnej cyfryzacji z autonomicznymi systemami i sztuczną inteligencją, ostatecznie umożliwiającą indywidualnie i autonomicznie sterowaną produkcję.

Pierwsza weryfikacja koncepcji jest kluczowa

To tyle z teorii. HMS Industrial Networks doskonale wie, jak wygląda praktyka. Firma jest jednym z wiodących, niezależnych dostawców rozwiązań w zakresie komunikacji przemysłowej i IIoT. W międzyczasie zdobyła duże doświadczenie w projektach IIoT w wielu branżach. „Z wielu rozmów z naszymi klientami wiemy, że choć motywacja do rozpoczęcia cyfryzacji jest różna, to skuteczne podejście zawsze wymaga zaangażowania i jasno określonych oczekiwań, np. pod względem zwrotu z inwestycji”, mówi Thierry Bieber, Manager Segmentu Przemysłu Automatyki Przemysłowej w HMS. Dlatego właśnie jest wskazane, aby skupić się na kilku szybkich zwycięstwach podczas wstępnej weryfikacji koncepcji (POC).

Zasadniczo istnieje wiele różnych sposobów samodzielnego wdrożenia rozwiązania IIoT: na przykład poprzez przeniesienie danych na platformę chmurową przy użyciu niedrogiego sprzętu, wdrożenie sterowników MQTT typu open source i nauczenie się korzystania z platformy IoT, takiej jak Microsoft Azure lub Amazon Web Services (AWS). Ale jakie koszty zostaną oszczędzone po wdrożeniu i ile czasu oraz wiedzy potrzeba, aby stworzyć tutaj początkowy POC? Dlatego właśnie HMS radzi swoim klientom, aby zastosowali obliczalne podejście, na przykład z przemysłową bramą IoT. Jest to zintegrowane rozwiązanie IIoT, cyfrowe lub analogowe czujniki maszyny mogą zostać w prosty sposób „podłączone” do platformy. Jednocześnie dane mogą również być pobierane bezpośrednio ze sterownika PLC maszyny. Alarmy lub panele wizualizacji mogą być tworzone lokalnie i kopiowane na konto w chmurze. Pierwszy POC można utworzyć  w ok. pół dnia, nawet przez pracowników bez wiedzy informatycznej, i szybko zaprezentować kierownictwu wyniki. Kroki strategii IIoT mogą być szybko zweryfikowane, bądź dostosowane, w celu stworzenia podstawy do następnego kroku.

Następnie mogłoby to przyjąć formę wdrożenia nowego rozwiązania IIoT u własnego klienta pilotażowego, np. wdrożenie zdalnego utrzymania ruchu. Muszą zostać wdrożone różne standardy komunikacyjne, ponieważ na przykład rozwiązanie ma zostać zainstalowane na różnych rynkach i musi współpracować ze wszystkimi głównymi systemami sterowania, z których każdy z nich posiada własne standardy. Łączność chmurowa również może stać się wyzwaniem, ponieważ na przykład technologie bezprzewodowe lub mobilne również muszą być brane pod uwagę w komunikacji.

W końcu rodzi się pytanie, czy istnieje sens wspierania cyfryzacji, czy naprawdę musisz to robić wszystko samodzielnie. „Każdy, kto łączy ze sobą różne technologie, oprogramowanie i sprzęt z solidną wewnętrzną implementacją, ma oczywiście zawsze pełną kontrolę, ale musi również poświęcić na to  dużo czasu i wiedzy” – podkreśla Bieber. „W przypadku opisanego ostatnio scenariusza nasze różne rodziny Edge oferują gotowe rozwiązanie, umożliwiające użytkownikom wejście na dowolny rynek. Obejmuje to obsługę typowych magistral polowych przeznaczonych do szybkiej synchronizacji danych procesowych, ale również własne protokoły komunikacyjne PLC do odczytu danych z jednostki centralnej PLC bez konieczności zmiany programu. Jest to idealne rozwiązanie do instalacji na terenach niezagospodarowanych. ”

Wymagania bezpieczeństwa i akceptacja klienta

Sukces takiego rozwiązania IIoT jest silnie zależny od akceptacji klientów końcowych, którzy muszą pozwolić na łączność zewnętrzną i udostępnianie danych. Dobrym przykładem są usługi zdalnego dostępu. „Większość konstruktorów maszyn, którzy się do nas zgłaszają, korzystała już z łączności maszynowej w celu rozwiązywania problemów bez konieczności opuszczania biura. Obecnie około 10% maszyn jest wyposażonych w odpowiednie rozwiązania, które często opierają się na oprogramowaniu takim jak TeamViewer lub zwyczajne routery IT” – kontynuuje Bieber. Należy jednak zagwarantować bezpieczeństwo. Wdrożenie tunelu VPN lub szyfrowania TLS do komunikacji nie wystarczy. Certyfikaty zgodnie z normami bezpieczeństwa, takimi jak ISO 27001 czy IEC 62443, są ważnymi aspektami przy wyborze rozwiązań. Skracają one znacznie czas potrzebny na audyty bezpieczeństwa i prowadzą do wysokiej akceptacji klientów. Jest to jedno z największych wyzwań dla tych, którzy sami myślą o wdrożeniu rozwiązania IoT i wymagają ogromnych inwestycji i dostosowań organizacyjnych w firmie.

Przy odpowiednim wsparciu procesy te mogą być obsługiwane lepiej, szybciej i finalnie bardziej efektywnie kosztowo. Bezpieczna platforma edge, niezawodna komunikacja z zarządzaną integralnością danych (brak utraty danych z powodu problemów z połączeniem internetowym) oraz bezpieczna, wysoce dostępna platforma chmurowa, która jest regularnie testowana za pomocą symulowanych ataków, zapewnia kompleksowe bezpieczeństwo danych. Najpóźniej, gdy firmy chcą korzystać z rozwiązań IIoT na całym świecie, ważne jest – oprócz akceptacji i bezpieczeństwa użytkowników – uwzględnienie czynnika czasu, ponieważ nowe podejście idzie w parze z wieloma niepewnościami i etapami uczenia się. Długie cykle uczenia się nie są już dziś akceptowane, ponieważ czas wprowadzenia produktu na rynek jest coraz ważniejszy. „Dlatego właśnie wsparcie dla cyfryzacji się opłaca. Wraz z naszymi klientami widzimy, jak bardzo może być ono przydatne, jeśli skoncentrują się na swoich podstawowych kompetencjach. To pozwala nam generować znacznie wyższą wartość dodaną dla użytkowników końcowych, co z kolei zwiększa akceptację ” – podkreśla Bieber.

Zrobić czy kupić?

Tak więc, czy naprawdę dobrym pomysłem jest samodzielne zajęcie się cyfryzacją, czy też właściwsze  jest kupowanie rozwiązań i wiedzy? Jeżeli zdecydujesz się na pierwszy wariant, będziesz mieć kontrolę nad technologiami oraz funkcjami do zaimplementowania. Jednak, aby zbudować infrastrukturę dla łączności IIoT, a następnie utrzymać ją przez wiele lat, wymagany jest wysoki poziom wiedzy i zasobów. Dodatkowo,  wdrożenie i krzywa uczenia się prowadzi zazwyczaj do późniejszego wprowadzenia na rynek. Dochodzi do tego również wewnętrzne zarządzanie ryzykiem i wydajnością usług, a także koszty inwestycji w sprzęt, licencje, szkolenia itp.

Z drugiej strony Ci, którzy zdecydują się na zakup, mogą skupić się na własnej ekspertyzie i skrócić czas wejścia na rynek. Co więcej, użytkownik czerpie korzyści ze sprawdzonych rozwiązań w zakresie łączności IIoT, w tym SLA dostawcy (Service Level Agreement). Dodatkowo koszty mogą być obliczone za pomocą prognozowania i można zastosować wspólną infrastrukturę. Jedyny warunek wstępny: Musisz być w stanie polegać na „kupionych” technologiach. „Wtedy dobra podstawa do stabilnej i długoterminowej współpracy owocuje w trakcie trwania całego procesu cyfryzacji”, dodaje Bieber.Utworzono: / Kategoria: , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...HMS Networks