Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/01/cover2.jpg

Konnichiwa! – Cześć!


Japonia to nie tylko kraj wojowników ninja i samurajów, ale także ludzi zwykłych, miłujących harmonię i dążenie do perfekcji. Już od najmłodszych lat mały Japończyk wychowywany jest w kulturze pracy, pokory i honoru. Takie wychowanie jest niezbędne wobec warunków w jakich żyją. Wysoka aktywność sejsmiczna, wulkaniczna oraz klimat monsunowy determinuje i kształtuje ich do pokonywania każdego rodzaju trudności. W japońskiej kulturze dużą uwagę przykłada się do dokładnego wykonywania pracy jak i uzyskiwania lepszych rezultatów każdego dnia. Japończycy wyznaczają sobie cele z pozoru niemożliwe, niewykonalne, nie mające żadnych szans na realizację, nazywane są one SUPER CELAMI.

Doskonałym przykładem takiego podejścia jest budowa super szybkiej linii kolejowej. W 1958 roku rząd Japonii nakazał inżynierom wymyślić najszybsze połączenie kolejowe między Tokio a Osaką. Stworzono projekt pociągu, który miał osiągać prędkość 100 km/h. Zawrotna prędkość! Inżynierowie byli tak dumni z siebie, że pobiegli oznajmić tą niesamowitą wiadomość kierownictwu. Jednak wbrew wszelkiej logice przełożeni stwierdzili, że potrzebny jest dwa razy szybszy pociąg. „Co? dwa razy szybszy pociąg?! Nie da się! Przy obecnej technologi to niemożliwe!”. Dyrekcja odparła, że mają nieograniczone środki i kazali spojrzeć na problem kompleksowo, zupełnie z innej strony. Nie ograniczać się do zwiększenia moc lokomotywy, ale zastanowić się nad zmianą konstrukcji pociągu, czy infrastruktury linii kolejowej. Po upływie kilku miesięcy konstruktorzy przedstawili nowy projekt pociągu osiągający prędkość 200 km/h. I tak z pozoru niemożliwe zadanie zostało zrealizowane, w 1964 uruchomiono pierwszy w dziejach superekspres, który rzucił świat na kolana.

Zasady Pracy w Japonii

Ta historia oddaje samo sedno mentalności Japończyków. Przez wyznaczanie Super Celi, zyskują przewagę na innymi. Jednak aby stać się jedną z potęg gospodarczych trzeba czegoś więcej. Każdy sukces jest osiągnięty poprzez prace u samych podstaw i przestrzeganie zasad pracy. Japończycy każdego dnia kierują się honorem, pokorą i odpowiedzialnością za otaczającą ich przestrzeń. Poniżej przedstawiam klika najważniejszych zasad stosowanych w Japonii

1. Meetingi, praca grupowa.

Głównym aspektem działania w firmach japońskich jest współpraca i grupowe rozwiązywanie wszelkich kwestii dotyczących firmy. Osiąga się to poprzez liczne i długie spotkania, stanowiące integralną część dnia pracy.

Kolektywizm jest jedną z kluczowych wartości w japońskiej kulturze pracy – zupełnie inaczej, niż w kulturze amerykańskiej, celebrującej indywidualizm.

2. Odpowiedzialność grupowa za rezultat.

Konsekwencją częstych meetingów jest wspólne ponoszenie odpowiedzialności za efekty pracy. To właśnie stanowi istotę japońskiego systemu podejmowania decyzji – wieloaspektowe rozpatrywanie problemu poprzez spotkania i dyskusje, ich wdrożenie oraz wspólna odpowiedzialność za rezultat.

3. Droga dojścia, a rezultat działania.

W Japonii również bardzo ważny jest sposób dojścia do określonego rezultatu. Oznacza to, że nawet gdy pomysł okaże się bardzo dobry, nie powoduje to zakończenia pracy – przecież zawsze możemy zrobić coś lepszego. Japoński system działania oparty jest na ciągłym doskonaleniu procesu wytwarzania.

4. Kontrola ryzyka.

Podejmowanie grupowych decyzji ma również na celu zminimalizowania ryzyka. Podczas dyskusji rozważane są wszystkie możliwe problemy i sposób ich rozwiązania. W momencie, gdy mamy prawie 100% pewność możemy przystąpić do realizacji procesu. W przypadku, gdy pojawi się błąd, ponownie mamy rozmowę, analizę i znalezienie źródła problemu. Istotną sprawą jest zrozumienie, dlaczego osoba odpowiedzialna za błąd go popełniła i wykluczenie błędu, by nie powtórzył się w przyszłości. Każdy członek grupy jest odpowiedzialny za dojście do takiej odpowiedzi.

5. Forma pracy.

Praca dla Japończyka stanowi sens życia. Całą swoją uwagę skupia on na doskonaleniu jej, na samodyscyplinie i dążeniu do perfekcji. Można powiedzieć, że pracują oni przez cały dzień z przerwą na sen.

6. Warunki pracy.

Japończycy w miejscu pracy kierują się minimalizmem, nie posiadają żadnych osobistych rzeczy, które mogą rozpraszać ich podczas wykonywania pracy. W biurach przestrzeń organizacyjna ma formę „open space” z ustawieniem szkolnym, tzn. biurka pracownicze ustawione są w rzędach, natomiast biurko menedżera jest ustawione przodem do biurek pracowników i często na podwyższeniu. Ma to na celu podkreślenie hierarchii.

Mitsubishi Electric

Korzenie Mitsubishi sięgają roku 1870, gdy Yataro Iwasaki założył w Osace przedsiębiorstwo transportowe. W wyniku nabycia i zakładania firm w dalszych sektorach takich jak górnictwo, stocznie, bankowość, handel i nieruchomości przedsiębiorstwo rozrastało się, aby w ciągu następnych lat stać się światowym koncernem. Yataro Iwasaki, na logo swojej firmy wybrał właśnie symbol trzech diamentów. Znak nawiązuje do herbu klanu Tosa w kształcie trzech liści, należącego do pierwszych pracodawców Yataro, i herbu rodziny Iwasaki w postaci trzech nałożonych na siebie rombów. Natomiast nazwa „Mitsubishi” odnosi się do logo firmy. Stanowi kombinację słów mitsu i hishi. Mitsu oznacza „trzy”, natomiast Hishi to „orzech wodny” — w Japonii słowem tym tradycyjnie określano kształt rombu lub diamentu. Japończycy często zmieniają dźwięk „h”, występujący wewnątrz wyrazu na dźwięczne „b”. Tak więc wymawiają kombinację mitsu i hishi jako mitsubishi.

Mitsubishi jest doskonałym przykładem firmy wyznaczającej sobie super cele. Wprowadzają na rynek innowacyjne pomysły. To oni jako pierwsi w 1924 roku wyprodukowali generator hydroelektryczny o osi pionowej. Również w 1990 roku wprowadzili na rynek system nawigacji samochodowej, co było krokiem milowym dla zwykłego Kowalskiego, który nie musiał już tracić nerwów na używanie papierowych map, a droga w nieznane miejsca stała się przyjemna i szybka. Co więcej w roku 2011 zbudowali najszybszy jak na tamte czasy pociąg w Japonii „HayaBusa” seri 5. Jego konstrukcja i wykorzystane innowacyjne technologie umożliwiły mu rozpędzenie się do 300 km/h na odcinku 714 km, łączącym Tokyo z Aomori.

Dzięki innowacyjnemu podejściu, szukaniu nowych i lepszych technologi, a czasami nawet z pozoru niemożliwych rozwiązań Japonia jest potęgą gospodarczą, a takie firmy jak Mitsubishi Electric są liderami na rynkach światowych.

Japoński nie taki trudny

Zastanawialiście się co znaczy Arigatou albo jak powiedzieć Dzień Dobry w języku Japońskim? Może idziecie na rozmowę kwalifikacyjną do japońskiej firmy? To mamy dla was doskonałą wiadomość! Dzięki Mitsubishi Electric prezentujemy lekcje języka Japońskiego! Lekcje pomogą w nauce podstawowych zwrotów używanych na hali produkcyjnej, czy podczas kontroli produkcji! A jeżeli interesujesz się kulturą Japonii, to więcej ciekawostek znajdziecie na stronie http://news.mpl.pl/tag/japonia/.

Wyznaczanie zwyczajnych celów towarzyszy nam przez całe życie. Wielkość celu i marzeń w znacznym stopniu decyduje o tym, co osiągniesz w życiu. Małe marzenia, to malutkie osiągnięcia, a wielkie marzenia to wielki sukcesy! Gdy ograniczymy się tylko do prostych i mało wymagających wyzwań, pozostaniemy tylko i wyłącznie przeciętnymi ludźmi. Stawiając sobie wyzwania z pozoru niemożliwe osiągniemy większe korzyści. Takim cechami charakteryzują się Mitsubishi Electric, którzy zawsze stawia sobie super cele. I je realizują!Utworzono: / Kategoria: , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Czterokrotnie szybsze widzenie maszynowe HALCON 20.11. i 4-rdzeniowy procesor zwiększają produktywność maszyn B&R radykalnie przyspieszyło wykonywanie wszystkich typów aplikacji systemu wizyjnego. Nowy 4-rdzeniowy procesor i kompilator ...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...
 • 1,000 PLN
  Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
  Czas trwania: 7h - 14 h
  Link: Terminy
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.pl Nie...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...