Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/05/kurs-codesys-LD-HMI-Kursy-Automatyki-00.jpg

W jakim języku najlepiej programować PLC… na początek?


Programowanie to sztuka, która nie odgrywała jeszcze takiej roli chociażby 20-30 lat temu. Obecnie większość otaczających nas rzeczy wykorzystuje zaprogramowane algorytmy lub powstało przy ich udziale. Rękodzieło to sztuka, która powoli znika w otoczeniu wielkoseryjnych produkcji, hal produkcyjnych i linii automatycznych. Posiadanie sztuki ręcznego wykonywania elementów, przeradza się w sztukę tworzenia rozwiązań automatycznie wytwarzających dobra. A z pewnością taką sztuką jest programowanie przemysłowych sterowników PLC. Tylko jak zacząć to robić? Co jest najlepszego na początek?

Zawód: Programista PLC

Jeśli chodzi o pracę programisty to zazwyczaj jest to bardzo odpowiedzialna, ale i fascynująca oraz motywująca praca. W końcu to na ich barkach leży ożywienie całego „organizmu”, który został przez sztab ludzi zaprojektowany, zamontowany, okablowany, ustawiony. Różnych technologii komponentów automatyki jest cała masa, podobnie jak wariacji sterowników programowalnych PLC. Idąc dalej każdy z tych sterowników to „czysta kartka” – programista może ją zapisać niemal w dowolny sposób. Choć przystępując do tworzenia oprogramowania sterującego, programiści mają nie lada zagwozdkę doboru właściwego języka programistycznego dla danej aplikacji.

Zauważ, że niemal każdy z producentów sterowników PLC udostępnia komplet 5 podstawowych języków z normy IEC 61131-3:

  • LD – Ladder Diagram
  • FBD – Function Block Diagram
  • SFC – Sequential Function Chart
  • ST – Structured Text
  • IL – Instruction List

Każdy z nich jest mocno odmienny. Są języki tekstowe i graficzne, wysokiego i niskiego poziomu. I zauważ, że coraz częściej oprócz nich możemy spotkać sterowniki programowane w CFCCC++ czy nawet NodeRED.

Różne języki powstały jako odpowiedź na konkretne problemy programistyczne. Dlatego sekwencję łatwiej nam zaprogramować w języku SFC, obliczenia matematyczne w ST, a układy logiczne w FBD.

Co będzie najlepsze na… początek?

Ciężko jest jednoznacznie wskazać faworyta, gdyż dla każdego programisty sprawę należałoby rozpatrzyć indywidualnie. Wszystko zależy od wcześniejszych doświadczeń. Jeśli ktoś miał do czynienia z elektroniką, szybko odnajdzie się w bramkach logicznych programowanych w FBD. Dla osoby, która tknęła programowania mikrokontrolerów oczywistym wyborem będzie ST, gdyż charakter programowania w językach graficznych znacząco się od niego różnią.

Mamy natomiast jeden język, który jest ściśle związany z automatyką i niemal wywodzi się z jej prekursorowych rozwiązań w postaci układów przekaźnikowych. Oczywiście mowa o języku LD. Porównując składnię tego języka do zapisu równoznacznego układu w schemacie elektrycznym od razu widoczne jest podobieństwo.

To wszystko powoduje, że dla początkujących programistów jest to najlepszy wybór! Zrozumienie jego specyfiki jest dość przystępne czasowo, przyjemne i pozwala szybko wkroczyć w świat sterowników PLC. Co wcale nie oznacza, że samodzielnie opanujemy tą technikę w kilka wieczorów na podstawie wiadomości z Internetu. No chyba, że skorzystamy z pewnych źródeł usystematyzowanej wiedzy! Chcesz sprawdzić próbkę? Mamy minukurs programowania właśnie w języku LD w Codesys-ie.

DARMOWY MINIKURS PROGRAMOWANIA W LD I wizualizacji HMI – CODESYS

Czym jest Codesys?

Codesys jest środowiskiem deweloperskim programowania sterowników PLC zgodnym z IEC 61131-3 niezależnym od jakiegokolwiek producenta komponentów automatyki sterującej. Wydawać by się mogło, że będzie zatem produktem niszowym na rynku. Nic bardziej mylnego! Z dobrodziejstw twórców Codesys-a skorzystało wielu producentów oferując swoje produkty z możliwością programowania w Codesys-ie lub na jego bazie utworzyli własne środowiska.

Na rynku dostępnych jest setki urządzeń programowanych w Codesys-ie lub środowiskach z niego się wywodzących. Jeśli zastanawiasz się o jakich producentach mowa to są nimi chociażby WAGO, BECKHOFF, PHOENIX CONTACT, LENZE, IFM, TURCK, FESTO, DELTA, BERGHOF, ADVANTECH.  Zatem dobrze posiadać umiejętność posługiwania się tym środowiskiem, nie uważasz?

Pamiętaj, że inwestycja w swoje umiejętności zawsze jest dobrą decyzją!Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
  • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
  • Profil Autora
  • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY