NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Interfejs IO-Link umożliwia wdrażanie koncepcji Przemysłu 4.0

695 wyświetleń, autor: Balluff.

Koncepcja przemysłu 4.0 to nie tylko inteligentne łączenie urządzeń przemysłowych w obrębie sieci, lecz także łączenie warstwy zarządzania produkcją z warstwą IT oraz warstwą zarządzania przedsiębiorstwem. Celem tego wybiegającego w przyszłość projektu jest utworzenie „inteligentnej fabryki”, w której wszystkie procesy będą zachodzić jeszcze szybciej, oferując przy tym większą elastyczność i wyższy stopień dostosowania.

Na sztandarach czwartej rewolucji przemysłowej mogłoby z powodzeniem znaleźć się hasło „Wiedza to potęga”. Koncepcja inteligentnej fabryki wymaga, aby urządzenia wiedziały, co chcą robić poszczególne elementy oraz aby każde urządzenie wiedziało, co robią pozostałe części systemu. W tym celu niezbędne staje się zbieranie znacznych ilości danych z całego zakładu — bieżącego stanu elementów wykonawczych, informacji o działaniach podejmowanych w danej chwili przez urządzenia peryferyjne oraz jaki wytwarzany element jest na danym  etapie procesu produkcji. Szczegóły dotyczące aktualnego stanu maszyny mają być dostarczane przez inteligentne czujniki wyposażone w funkcje komunikacyjne, czyli urządzenia znacznie wykraczające możliwościami poza zwykłe odczytywanie wartości procesowych.

To jednak oznacza, że interfejsom sprzętowym stawia się nowe wyzwania. Czujniki muszą udostępniać dodatkowe informacje takie jak identyfikator urządzenia, dane diagnostyczne, jak również parametry. Te ostatnie są niezbędne, gdy zachodzi potrzeba wprowadzenia zmian w zakresie rozmiaru elementu czy zmodyfikowania receptury bez przerywania procesu, co gwarantuje elastyczność wielkości partii.

Takie wymagania sprawiają, że standardowy interfejs czujników zgody z normą DIN EN 60947.5-2 staje się wąskim gardłem procesu. Norma ta przewiduje przesyłanie tylko jednego lub dwóch sygnałów przełączających. W przypadku stosowania bardziej złożonych czujników od razu pojawia się potrzeba korzystania z kłopotliwych w obsłudze wielopinowych wtyczek z ekranowanymi przewodami wielożyłowymi.

Interfejs IO-Link usuwa to ograniczenie  

Rozwiązaniem jest wprowadzenie niezależnego od sieci przemysłowych,  interfejsu  komunikacyjnego IO-Link. Technologia ta, umożliwiająca zastosowanie rozwiązań typowych dla koncepcji Przemysłu 4.0, już od kilku lat skutecznie ukazuje przełomowe możliwości w zakresie komunikacji. Jest równie uniwersalna, jak port USB w komputerach. Urządzenia procesowe korzystające z interfejsu IO-Link można z łatwością włączać do holistycznych koncepcji systemowych.

Cyfrowe połączenie typu „punkt-punkt” funkcjonuje poniżej poziomu magistrali sieciowych, dzięki czemu zapewnia prostą, dwustronną wymianę sygnałów i danych. Interfejs IO-Link, zgodny z międzynarodową normą IEC 61 131-9, znacząco upraszcza montaż sprzętu i okablowania urządzeń, ponieważ poza urządzeniem nadrzędnym obsługującym ten interfejs do realizacji wszystkich zadań komunikacyjnych niezbędny jest zaledwie trójżyłowy przewód. Interfejs IO-Link oferuje także wsteczną zgodność ze wszystkimi typowymi czujnikami. Jest też odporny na zakłócenia elektromagnetyczne.

Ponadto nie wymaga stosowania specjalnych przewodów ani montażu dodatkowych skrzynek interfejsu — żadnych zacisków: wystarczy podłączyć złącza M12 i urządzenia będą gotowe do pracy. Dzięki czujnikom i elementom wykonawczym kompatybilnym z interfejsem IO-Link parametryzacja i diagnostyka mogą po raz pierwszy przebiegać na poziomie procesowym, a uzyskiwane w ich czasie dane stają się dostępne w każdej chwili.

Ale to nie wyczerpuje możliwości interfejsu IO-Link. Badania projektowe przeprowadzone przez firmę Balluff dowodzą, że właściwe wykorzystanie tego narzędzia daje bezpośredni dostęp także do urządzeń najniższego poziomu. Interfejs IO-Link pozwala centralnie monitorować pracę wszystkich połączonych urządzeń procesowych, przeprowadzać ich parametryzację i testować działanie za pośrednictwem protokołu UDP z dowolnie wybranej lokalizacji, także równolegle do pracy systemu sterowania. To logiczny krok w stronę uelastycznienia procesów produkcyjnych i wprowadzenia zintegrowanego zarządzania sieciami.

Konfiguracja całego systemu w jednym kroku 

Oprogramowanie wykorzystujące interfejs IO-Link daje jasny ogląd pracy urządzeń peryferyjnych i bezpośredni dostęp do informacji o parametrach, konfiguracji i diagnostyki czujników oraz elementów wykonawczych. Można go używać do modyfikowania ustawień konfiguracyjnych skomplikowanych czujników ciśnienia i laserowych czujników odległości, ich ponownej konfiguracji i testowania oraz do gromadzenia danych dotyczących procesu produkcyjnego (a wszystko to z poziomu jednej lokalizacji).

Takie rozwiązanie staje się nieodzownym składnikiem wszystkich złożonych sieciowych systemów zarządzania. Na razie sieciowe systemy zarządzania uwzględniają głównie elementy dysponujące własnymi adresami IP. Zazwyczaj oznacza to, że zasięg takich systemów ogranicza się do poziomu urządzeń nadrzędnych i w efekcie nie obejmuje różnorodnych urządzeń działających na poziomie procesowym. Sytuacja ta ulega zmianie, ponieważ włączenie urządzeń niedysponujących własnym adresem IP, ale kompatybilnych z interfejsem IO-Link, do sieciowego systemu zarządzania staje się możliwe. Umożliwia to wdrażanie układów obejmujących wiele urządzeń, aktualizowanie oprogramowania, obsługę komunikatów o błędach i uruchamianie statycznych oraz dynamicznych działań diagnostycznych w obrębie systemu aż do poziomu zakładu z dowolnego miejsca na świecie.

Przemysł 4.0 wymaga pełnej komunikacji z czujnikami i elementami wykonawczymi realizowanej na poziomie internetu. Dotychczasowe jednokierunkowe formy komunikacji muszą ustąpić inteligentnym rozwiązaniom wielokierunkowym. Coraz częściej spotyka się systemy cyberfizyczne (CPS, ang. Cyber Physical Systems) i sieci o topologii kratowej, które zastępują sztywną, hierarchiczną piramidę automatyki i jej poziomy funkcjonowania.

19 kwietnia 2018 / Kategoria: , ,
 • Autor: Balluff
 • Balluff jest jednym z wiodących dostawców wysokiej jakości czujników, systemów identyfikacji oraz rozwiązań sieciowych do wszystkich obszarów automatyzacji produkcji. Prowadzona od ponad 90 lat rodzina firma zatrudnia obecnie około 3600 pracowników w 37 oddziałach na całym świecie, zajmujących się dystrybucją, produkcją i rozwojem a wszystko aby wspomagać Twój sukces. Wraz z naszymi oddziałami gwarantujemy najwyższe standardy jakości na całym świecie.
 • Profil Autora
 • http://www.balluff.pl

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Jak uniknąć maskowania błędów urządzeń bezpieczeństwa

Często w maszynach a zwłaszcza liniach produkcyjnych spotykamy się szeregowym łączeniem bezpotencjałowych elementów bezpieczeństwa – np. przy nadzorowaniu położenia ruchomych osłon czy drzwi. Jednak nie zawsze takie łączenie pozwala na rozpoznanie sytuacji niebezpiecznych. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu gdzie przedstawione są możliwe zagrożenia oraz sposób ich wyeliminowania zgodnie z PN-EN ISO 14119  

Jak uniknąć maskowania błędów urządzeń bezpieczeństwa

Inteligentne roboty i nowości technologiczne: relacja z konferencji w Gdyni

Innowacje na miarę potrzeb Przemysłu 4.0 – tak można w skrócie określić temat przewodni konferencji technicznej „Robotyzacja dla niezawodnej i bezpiecznej produkcji”, która odbyła się  16 maja 2018 r. w Rumii. To pierwsza konferencja organizowana przez Axon Media na w Gdyni i jednocześnie czwarta poświęcona tej tematyce w bogatym dorobku organizatora. W wydarzeniu uczestniczyli inżynierowie

Inteligentne roboty i nowości technologiczne: relacja z konferencji w Gdyni

Przykład Komunikacji Modbus RTU dla sterowników Mitsubishi FX5U

Mój pierwszy artykuł dotyczył komunikacji pomiędzy falownikiem IG5A a sterownikiem SCADA WebHMI przy pomocy Modbus’a RTU. Stwierdziłem, że warto by wyczerpać temat do końca związany z Modbusem. Dzisiaj więc zajmiemy się tym protokołem z wykorzystaniem popularnego sterownika firmy Mitsubishi FX5U (w kolejnych artykułach będę chciał również pokazać to na Siemensie i może coś z Codesys’a).

Przykład Komunikacji Modbus RTU dla sterowników Mitsubishi FX5U

Jak zacząć pracę z serwonapędem ACOPOS P3 od B&R? Tutorial.

Artykuł z serii: Kurs podstaw automatyki Niedawno jako Zespół iAutomatyka.pl odwiedziliśmy siedzibę firmy B&R w Poznaniu, żeby lepiej poznać tę firmę i oferowane przez nich produkty. Pośród wielu urządzeń automatyki szczególne zainteresował mnie serwonapęd o nazwie ACOPOS P3. Zaintrygowany poprosiłem o więcej informacji, a zespół szkoleniowy oraz supportu B&R natychmiast wszystko szczegółowo mi wyjaśnił. Byłem pod wrażeniem

Jak zacząć pracę z serwonapędem ACOPOS P3 od B&R? Tutorial.

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 2/5

Artykuł z serii: Kurs programowania PLC na sterowniku WAGO PFC Pierwszy odcinek naszej serii miał na celu utworzenie prostego projektu z programem w języku drabinkowym oraz wizualizacją, które będzie można uruchomić oraz przetestować w symulatorze. W drugiej części zajmiemy się zasadniczym celem całej serii – budową pełnowartościowej aplikacji. W tym artykule: Utworzymy definicję struktury napędu

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 2/5

Automatyczne spawanie metodą TIG, przy użyciu robota spawalniczego.

Spawanie automatyczne. Spawanie automatyczne, to spawanie, które całkowicie eliminuje potrzebę obecności człowieka przy procesie. Zazwyczaj jest prowadzone przez roboty spawalnicze. Większość z Was zapewne widziała już takiego robota. Prawdopodobnie spawał on metodą MIG/MAG. Czym różni się ona od metody TIG? MIG/MAG to spawanie półautomatyczne. Spawacz nie musi dodawać sam drutu spawalniczego, ponieważ robi to za

Automatyczne spawanie metodą TIG, przy użyciu robota spawalniczego.MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…