Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Pomiar parametrów środowiskowych z Advantech WISE 4200


Jaki powinien być system pomiarowy dla Przemysłu 4.0? Wypunktować możemy wiele składowych, jednak najważniejsze z nich to komunikacja, analityka danych,  konfiguracja, możliwości integracji oraz niezawodność. Ważnym kryterium jest również cena oraz dostęp do wsparcia i serwisu. Przedstawiamy Państwu serie Advantech WISE 4200 – nowoczesne rozwiązanie komunikacyjno-pomiarowe.

Rodzina Advantech WISE 4200

WISE 4000 to rodzina nowoczesnych modułów IIoT, dostosowanych do implementacji w istniejących aplikacjach przemysłowych. Nie dajmy się zmylić nowoczesnemu oraz „lekkiemu” designowi urządzenia. Jest to sprzęt zaprojektowany do pracy w trudnych warunkach takich jak duża wilgotność, zapylenie, temperatury z zakresu od -40 do +70 stopni Celsjusza.

W skład serii WISE 4200 wchodzi 8 urządzeń o zróżnicowanym przeznaczeniu oraz wielu protokołach komunikacyjnych. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem urządzeń.

Komunikacja

Koncepcja komunikacji proponowanej przez firmę Advantech w serii WISE jest bardzo prosta. Działamy w dwóch modelach AP-SENSOR (w przypadku WISE4210 LPWAN) oraz CLIENT-SENSOR (w przypadku WISE4200 WIFI).

 • Rodzaje sieci dostępnych w Advantech WISE
  • LPWAN (wykorzystana w WISE4210) – Low-power wide-area network – bezprzewodowa rozległa sieć małej mocy. Przystępna do zastosowań wymagających transmisji danych o małej objętości na duże odległości (do 2km) przy zachowaniu długiej żywotności baterii, minimalnych kosztów i niskim poziomie zakłóceń. W WISE4210, dzięki schematowi AP-SENSOR, możemy konfigurować połączenie między wieloma sensorami rozproszonymi na dużym obszarze poprzez jeden punk dostępu, posiadający łączność szerokopasmową z systemami nadrzędnymi. Powoduje to znaczne odciążenie sieci oraz pozwala na efektywne wykorzystanie zasilania za pośrednictwem baterii 3xAA. Stwarza to nowe możliwość na montaż urządzenia z dala od źródła zasilania
  • WIFI (wykorzystana w WISE4220) – wireless fidelity – bezprzewodowa sieć o częstotliwości 2.4Ghz o zasięgu do kilkunastu metrów. Schemat sieci pozwala na ominięcie punktu dostępu w charakterze urządzenia WISE, jednak wymaga bliskości urządzenia pośredniczącego (router + komputer przemysłowy)  lub połączenia z telefonem/tabletem wyposażonym w łączność 3G/LTE. W porównaniu do LPWAN jest bardziej energochłonna, lecz zapewnia szybszą transmisję danych.

 • Ciekawe opcje komunikacji WISE4200 z perspektywy Przemysłu 4.0
  • MQTT – message queuing telemetry transport – lekki protokół komunikacyjny oparty na modelu Publikacja/Subskrypcja. Model komunikacji możliwa rozpoczęcie transmisji danych przez urządzenie WISE bez otrzymania wcześniejszego zapytania. Jest to bardzo efektywne rozwiązanie przy pomiarze temperatury i wilgotności, WISE może samoczynnie wysłać informacje natychmiast po odnotowaniu zmiany temperatury o zadaną wartość – nie musi czekać na pytanie od urządzenia nadrzędnego
  • RESTful Web Server –  stosunkowo lekka, łatwa w utrzymaniu oraz skalowalna usługa oparta na architekturze REST (Representational State Transfer). Pozwala na udostępnienie API z aplikacji w. Klient wysyłający zapytanie może wykonywać predefiniowane operacje przy użyciu usługi RESTful. Podstawowym protokołem dla REST jest HTTP. W porównaniu do MQTT jest to rozwiązanie bardziej zaawansowane oraz trudniejsze do implementacji.

Analityka danych

WISE4200 posiada wbudowany Data Logger, w którym mogą być zapisywane dane (do 10 000 sampli) oraz wysyłane dalej, z częstotliwością ustaloną przez użytkownika. Zaimplementowana funkcjonalność pozwala wiele form archiwizacji danych oraz przygotowanie ich do dalszej analityki. W zależności od naszych potrzeb możemy:

 1. Wykorzystać chmurę Microsoft Azure – urządzenie jest przygotowane w sposób „Plug and Play” do komunikacji z chmurą Azure. Pozwala to na łączenie z systemami BI, SCADA itp.
 2. Wykorzystać format JSON – wbudowany Data Logger ma możliwość przesyłania zebranych danych (poprzez RESTful) do zewnętrznych dysków (np Drop Box) w postaci bazy danych JSON. W tym przypadku mamy nieograniczone możliwości  integracji z zewnętrznymi systemami analitycznymi. Przykładowym zastosowaniem jest import zebranych danych do MATLAB i tworzenie modeli predykcyjnych parametrów środowiskowych.

Konfiguracja

Kolejną dużą zaletą rodziny WISE4200 jest bardzo łatwa konfiguracja. Do konfiguracji pojedynczych modułów wystarczy nam przeglądarka internetowa obsługująca HTML5. Po podłączeniu się do modułu poprzez WIFI/Ethernet możemy bez znajomości programowania stworzyć w pełni funkcjonalny program.

Osoby bardziej zaawansowane oraz tworzące większe aplikacje docenią wygodne, darmowe środowisko WISE STUDIO.

Możliwości integracji

Dzięki wykorzystanym popularnym protokołom komunikacyjnym możemy zintegrować z praktycznie dowolnym sprzętem przemysłowym. Poza integracją urządzeń WISE z systemami nadrzędnymi, mamy możliwość włączenia do naszego systemu urządzenia pozbawione możliwości bezprzewodowej komunikacji. Dzięki modułowi WISE-4210-S251, który jest wyposażony w port RS-485, jesteśmy w stanie przenieść starsze urządzenia obsługujące MODBUS RTU (przekaźniki programowalne, proste sterowniki PLC). Ponadto, system WISE4200 może być zaimplementowany obok istniejącej aplikacji, bez integracji w istniejące systemy sterowania na poziomie lokalnym.

Niezawodność

Moduły WISE4200, przy odpowiedniej konfiguracji, są w stanie zachować ciągłość pracy i zagwarantować niezawodność systemu. Zarówno na płaszczyźnie programowej (zabezpieczenia WAP2, obsługa HTTPS), jak i fizycznej (spełnianie norm przemysłowych, wysoka tolerancja na temperaturę otoczenia). Łatwa skalowalność systemu pozwala na zastosowanie redundancji w układach realizujących krytyczne zadania.

Wsparcie techniczne oraz serwisowe

Firma Elmark Automatyka S.A. jest autoryzowanym dystrybutorem sprzętu firmy Advantech. Wieloletnie doświadczenie pozwala na zapewnienie naszym Klientom wsparcia merytorycznego oraz pomoc w wyborze odpowiedniego systemu do wymaganej funkcji/aplikacji.16 października 2020 / Kategoria: , , ,
 • Autor: Elmark Automatyka
 • Nasza Firma została założona w roku 1983. Od roku 1998 działamy jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Elmark Automatyka. Przez kilka pierwszych lat zajmowaliśmy się projektowaniem i produkcją modułowych sterowników mikroprocesorowych "MIKROSTER", opartych na elementach rodziny Intel-8080 i Z-80. Nasze produkty wyróżniały się na rynku wysoką jakością sprzętu i dokumentacji oraz niezawodnością działania. W roku 1989 rozpoczęliśmy dystrybucję na terenie Polski sprzętu firmy Advantech, a następnie wielu innych wiodących producentów elementów i systemów automatyki przemysłowej. Od kilkunastu lat prowadzimy szkolenia dotyczące sprzętu i oprogramowania będącego w naszej ofercie. Wszystkim Klientom dokonującym u nas zakupów zapewniamy bezpłatne doradztwo przed złożeniem zamówienia i profesjonalne wsparcie techniczne po dostarczeniu sprzętu. Posiadamy własny dział serwisu wyposażony w nowoczesne urządzenia diagnostyczne oraz sprzęt do montażu SMD i BGA. Dużą część napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych wykonujemy w naszej Firmie, bez konieczności odsyłania sprzętu do producenta. Pracujemy w trzech lokalizacjach. W dzielnicy Wesoła na przedmieściach Warszawy znajduje się nasza siedziba główna, serwis i montownia komputerów przemysłowych. Przy ul. Bukowińskiej na Mokotowie działa Centrum Szkoleniowe, a na terenie Biznes Parku „City Point” na warszawskim Targówku, mamy nowoczesny magazyn. Łączna powierzchnia naszych biur i magazynów wynosi około 1.800 m. kw. Zatrudniamy 60 wysoko wykwalifikowanych osób. Dzięki naszym Klientom, udaje się nam stale zwiększać nasz potencjał i zakres działalności. Wartość sprzedaży produktów i usług w roku 2018 wyniosła 81 milionów zł. Zrealizowaliśmy ponad 20.000 zamówień. Pamiętamy o tym, że jedynym sposobem na osiągnięcie zysku i rozwoju Firmy jest zadowolenie naszych Klientów.
 • Profil Autora
 • https://www.elmark.com.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Cyfryzacja – Samodzielnie czy z partnerem? Zrobić czy kupić? Jak przyspieszyć proces wdrażania IIoT

Cyfryzacja – Samodzielnie czy z partnerem? Zrobić czy kupić? Jak przyspieszyć proces wdrażania IIoT

>KLIKNIJ<

10 pytań o szafy sterownicze #1

10 pytań o szafy sterownicze #1

>KLIKNIJ<

Nie chciałbyś zostać Mistrzem Automatyki 2020?

Nie chciałbyś zostać Mistrzem Automatyki 2020?

>KLIKNIJ<

5 ciekawych funkcjonalności w sterownikach PLC

5 ciekawych funkcjonalności w sterownikach PLC

>KLIKNIJ<

Automatyzacja procesów: niewielki początek, duży potencjał rozwoju

Automatyzacja procesów: niewielki początek, duży potencjał rozwoju

>KLIKNIJ<

ProCobot: Technicznie Rzecz Biorąc

ProCobot: Technicznie Rzecz Biorąc

>KLIKNIJ<

Pomiar parametrów środowiskowych z Advantech WISE 4200

Pomiar parametrów środowiskowych z Advantech WISE 4200

>KLIKNIJ<

Systemy automatyki, ewolucja Ethernetu, fotowoltaika, szafy – Technology Days Online

Systemy automatyki, ewolucja Ethernetu, fotowoltaika, szafy – Technology Days Online

>KLIKNIJ<

Sterowanie serwonapędu IndraDrive poprzez sieć Profinet

Sterowanie serwonapędu IndraDrive poprzez sieć Profinet

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp serwisowy a bezpieczeństwo – Wywiad z Bartkiem Morawskim Sabur

Zdalny dostęp serwisowy a bezpieczeństwo – Wywiad z Bartkiem Morawskim Sabur

>KLIKNIJ<

Analiza sygnałów z enkoderów inkrementalnych w jeszcze niższej cenie i na mniejszej przestrzeni.

Analiza sygnałów z enkoderów inkrementalnych w jeszcze niższej cenie i na mniejszej przestrzeni.

>KLIKNIJ<

Złączki do węży SILVYN® – mniejsze opakowania

Złączki do węży SILVYN® – mniejsze opakowania

>KLIKNIJ<

Tradycyjny vs. Zintegrowany? Studium przypadku: system wizyjny maszyn do pakowania kartonów

Tradycyjny vs. Zintegrowany? Studium przypadku: system wizyjny maszyn do pakowania kartonów

>KLIKNIJ<

Dobór panelu HMI do aplikacji – część II

Dobór panelu HMI do aplikacji – część II

>KLIKNIJ<

Rexroth IndraDrive oraz Rexroth IndraDyn najbardziej uniwersalna platforma napędowa na rynku

Rexroth IndraDrive oraz Rexroth IndraDyn najbardziej uniwersalna platforma napędowa na rynku

>KLIKNIJ<

Coboty w spawalnictwie?

Coboty w spawalnictwie?

>KLIKNIJ<

Nowe lampy LED do rozdzielnic

Nowe lampy LED do rozdzielnic

>KLIKNIJ<

Bezprzewodowe zasilanie w zakładach przemysłowych?

Bezprzewodowe zasilanie w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Zasilacz na miarę Przemysłu 4.0?

Zasilacz na miarę Przemysłu 4.0?

>KLIKNIJ<

ctrlX AUTOMATION: Roboty kartezjańskie zgodne z każdym językiem programowania

ctrlX AUTOMATION: Roboty kartezjańskie zgodne z każdym językiem programowania

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
 • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
  Link: Terminy
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia