Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/10/altivar12.jpg

Technologia, która uwalnia moce przerobowe specjalistów i generuje oszczędności energii


Schneider Electric prezentuje przemienniki częstotliwości (falowniki) serii ATV12, które mogą generować do 30 proc. oszczędności energii.

Najważniejsze informacje:

 • Seria falowników Altivar 12 to większa niezawodność, prostota obsługi i oszczędność czasu we wszystkich zastosowaniach.
 • Jest to najmniejszy napęd z wbudowanym filtrem EMC dla maszyn kompaktowych.
 • Falownik posiada możliwość całkowicie bezpiecznej konfiguracji, także przy wyłączonym zasilaniu.
 • Wychodząc naprzeciw jakości wykonania i oszczędnościom, komponenty falownika zostały zaprojektowane tak, aby wytrzymać 10 lat oraz pracę w nawet najtrudniejszym środowisku.
 • Pomimo niewielkich rozmiarów, dzięki dużej wydajności urządzenie może wygenerować do 30 proc. oszczędności energii.

Oszczędność energii dzięki rozwiązaniu do zarządzania silnikami

Silniki są krytycznymi elementami wyposażenia w branży produkcyjnej i wytwórczej, zużywając znaczną ilość energii eklektycznej. Odpowiadają one za około 60 proc. całej energii wykorzystywanej w zakładach przemysłowych. Sprawdzone, przetestowane i zweryfikowane rozwiązania do zarządzania silnikami zwiększają bezpieczeństwo i ich wydajność, umożliwiając zaawansowane zarządzanie zasobami, gwarantując efektywność energetyczną. Do takich rozwiązań należy seria falowników Altivar 12 od Schneider Electric.

 – Altivar 12 jest szczególnie pomocny w zastosowaniach obejmujących proste maszyny przemysłowe lub niektóre maszyny o przeznaczeniu konsumenckim. Jego kompaktowe rozmiary, wysoka wydajność oraz inne właściwości sprawiają, że można go z powodzeniem stosować w przemyśle spożywczym (np. wentylacja pomieszczeń kuchennych w gastronomii, maszyny do pakowania w worki, wyrabiania ciasta, szklarnie itp.), myjniach samochodowych, ale również w sektorze medycznym – np. w przypadku łóżek medycznych i urządzeń do rehabilitacji – mówi Bernard Szymański, Electrical Drives Product Application Leader w Schneider Electric.

Falowniki znajdą zastosowanie w maszynach do obróbki drewna, polerowania czy czyszczenia powierzchni, w pompach do basenów lub systemach do nawadniania. Ponadto wbudowany filtr EMC kategorii C1 zapewni doskonałą integrację z siecią elektryczną.

Wybrane obszary zastosowania

Zastosowania komercyjne:

 • Obsługa (bariery dostępu, obrotowe billboardy reklamowe),
 • Opieka zdrowotna (łóżka medyczne, bieżnie),
 • Żywność i napoje (piece handlowe, młyny, ugniatarki, miksery itp.).

Małe maszyny dla przemysłu:

 • Transport materiałów (małe przenośniki itp.),
 • Pakowanie (małe maszyny etykietujące, małe maszyny pakujące),
 • Zastosowania związane z pompami (pompy ssące, pompy odśrodkowe, pompy obiegowe itp.),
 • Maszyny wyposażone w wentylatory (odsysanie powietrza lub dymu, maszyny do produkcji folii z tworzyw sztucznych, piece, kotły itp.).

Wytrzymałość w kontrze do rozmiaru

Mimo niewielkich rozmiarów (najmniejszy model ma tylko 72 mm szerokości, 102 mm głębokości i 143 mm wysokości), Altivar serii 12 posiada prawie 150 funkcji specyficznych dla danego zastosowania. Jednocześnie już na etapie projektowania nadrzędnymi wytycznymi były jakość i wytrzymałość działania nowego modelu. Aby urządzenie mogło wytrzymać trudne warunki pracy, karty są standardowo powlekane. Ponadto zwiększono odporność napędu na zakłócenia w zasilaniu. Altivar 12 został zaprojektowany na minimum 10 lat użytkowania, w taki sposób, aby ograniczyć do minimum potrzebę konserwacji.

Możliwość dostosowania do różnych aplikacji

Altivar 12 integruje nowe profile sterowania Standard (U/f), Performance (sensorless flux vector control lub SVC) i Pump/Fan (quadratic profile lub Kn²) dzięki czemu zapewnia doskonałą kontrolę prędkości przy skokach obciążenia maszyny. Szybkie wykrywanie szczytów prądu silnika związanych z niektórymi zastosowaniami, takimi jak przełączanie silnika i łapanie w locie, zapewnia, że nie uszkodzą one silnika.

Zalety dla monterów i instalatorów okablowania

Zaprojektowane z myślą o łatwej instalacji napędu i okablowania, urządzenie potrzebuje jedynie śrubokręta standardowej wielkości do montażu zarówno sekcji sterowania, jak i zasilania. Sekcja zasilania jest okablowana bez konieczności zdejmowania pokrywy zacisków. Kąty dostępu zostały poprawione, a liczne oznaczenia eliminują ryzyko błędów. Referencje i numery seryjne są zawsze widoczne z przodu, nawet jeśli produkty są zamontowane obok siebie.

Oszczędność czasu dla programistów

Jedną z nowych głównych funkcji jest przycisk nawigacyjny, który daje bezpośredni dostęp, pozwalając użytkownikowi na szybkie dostosowanie konfiguracji urządzenia. Zarówno z perspektywy producentów maszyn, jak i dystrybutorów wszystko zostało zaprojektowane tak, aby zaoszczędzić czas i koszty. Falowniki Altivar 12 mogą być dostarczane w wielopakach (po 14 sztuk) w specjalnych, pogrupowanych opakowaniach, dzięki czemu produkty nie muszą być rozpakowywane pojedynczo w celu instalacji. Oszczędza to użytkownikowi cenny czas obsługi.

Kolejna ważna nowość – dzięki konsoli Multi-Loader produkt może być skonfigurowany przy wyłączonym zasilaniu w oryginalnym opakowaniu bez konieczności zrywania plomby gwarancyjnej. W ten sposób można skonfigurować kilkanaście produktów w czasie mniej niż 5 minut.Altivar 12 jest łatwo integrowalny z architekturą systemów sterowania, dzięki czemu wygodnie komunikuje się ze wszystkimi innymi komponentami maszyny poprzez zintegrowane uniwersalne łącze szeregowe Modbus. Dodatkowo łącze Bluetooth ułatwia przesyłanie konfiguracji, dane mogą być wstępnie przygotowane na komputerze za pomocą programu SoMove i przesłane za pomocą smartfona.

Technologia przyjazna środowisku

Jak wszystkie produkty nowej generacji Schneider Electric, Altivar 12 został zaprojektowany w sposób zgodny z wymogami środowiskowymi. Spełnia on wymagania dyrektyw ROHS i WEEE. Etykieta informująca o zakończeniu użytkowania, wygrawerowana dla zapewnienia trwałości, jest umieszczona z tyłu produktu i jest łatwo dostępna.

Ponadto, mimo że Schneider Electric stosuje opakowania nadające się do recyklingu, dostawa wielopaków pozwala uniknąć marnowania kartonowych pudełek.

Altivar 12 oferuje również oszczędność energii: dla większości zastosowań pomp i wentylatorów zapewniona jest redukcja kosztów energii o ponad 30 proc.Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: Schneider Electric
 • Firma Schneider Electric to lider w zakresie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji w gospodarstwach domowych, obiektach publicznych i centrach danych, a także w zastosowaniach przemysłowych i infrastrukturalnych.
 • Profil Autora
 • https://www.se.com/pl/pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.p&...