PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.3 – Hardware

425 wyświetleń, autor: WAGO.PL.

Część pierwsza artykułu
Część druga artykułu

Tracker elektryczny może być napędzany w jednej lub w dwóch osiach: pionowej oraz poziomej. Wykorzystuje się do tego napędy elektryczne z opcją pozycjonowania. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie silników krokowych do pozycjonowania instalacji fotowoltaicznej względem padania promieni słonecznych.

Rozwiązaniem jest WAGO-I/O-SYSTEM oraz moduł 750-673. Moduł może wysterować silniki krokowe o mocy nawet do 500 W, a przy tym posiada wiele funkcjonalności. Silniki krokowe w układzie trackera napędzają dwie osie w dwóch płaszczyznach. Dodatkowo do modułu silników krokowych można podłączyć przełączniki krańcowe, wyłącznik awaryjny, a także ręcznie wysterować napęd. Podłączając enkoder eliminujemy problem gubienia kroków podczas dużego obciążenia wału silnika.

WAGO dostarcza darmową bibliotekę obsługującą wszystkie potrzebne parametry modułów silników krokowych: Stepper_02.lib

Pomocna może być nota aplikacyjna, zawierająca przykładowy projekt dla modułów silników krokowych: Nota_aplikacyjna

Bezpieczeństwo instalacji – reakcja na trudne warunki pogodowe

Stacje pogodowe wykorzystywane są nie tylko do optymalizacji pracy instalacji, ale również do zabezpieczenia paneli słonecznych przed uszkodzeniem lub zniszczeniem. Najczęstsza przyczyną uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej są silne porywy wiatru. W takich momentach system powinien automatycznie ustawić panele w pozycji bezpiecznej, czyli równolegle do podłoża.

Przykładem stacji pogodowej wykorzystywanej w instalacji PV jest P033 (nr kat. 8000-100/000-2336). Stację pogodową można w prosty sposób obsłużyć za pomocą modułu komunikacyjnego WAGO 750-653/003-000 oraz protokołu komunikacyjnego MODBUS.

Nota aplikacyjne zawierająca dokumentację oraz przykładowy program znajduje się pod poniższym linkiem: Application Note Weather Station Elsner P03 Modbus.

Urządzenia WAGO przeznaczone do monitoringu mikroźródeł OZE

Do sprawnego zarządzania parkiem solarnym konieczne są w odpowiednie urządzenia sterujące i monitorujące. Dane o parametrach produkowanej energii powinny być udostępnione operatorowi energetycznemu przy użyciu odpowiednich protokołów telemetrycznych.

WAGO SMART OZE zapewnia:

 • Pomiary wielkości analogowych: prądów, napięć, częstotliwości.
 • Zabezpieczenie pod-/nadnapięciowe, pod-/nadczęstotliwościowe.
 • Sygnalizację wartości wyższych harmonicznych.
 • Komunikację z systemami SCADA oraz systemami zarządzającymi pracą OZE z wykorzystaniem protokołów telemetrycznych: DNP3.0, IEC 61850, IEC 60870-5-101/103/104, MODBUS oraz GPRS/GSM.
 • Odczyt z liczników energii elektrycznej zgodnie z IEC 62056-21.
 • Synoptykę i zdalne sterowanie zespołem wyłącznikowym.
 • Generowanie raportów dziennych z najważniejszymi parametrami produkcji energii elektrycznej wysyłanych mailowo.
 • Zdalną parametryzację oraz dostęp do wizualizacji poprzez web serwer.

Sterowniki PFC200/PFC100 umożliwiają połączenie z dowolnym rozwiązaniem chmurowym oraz produktami wielkich graczy, takich jak: Amazon Web Services, Microsoft Azure lub IBM Bluemix. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć farmę fotowoltaiczną do chmury obliczeniowej. Analiza parametrów i danych odbywa się po stronie serwerów rozwiązania chmurowego. Zwykle operatorzy energetyczni do komunikacji z systemami SCADA wykorzystują protokoły telemetryczne, np. DNP3. Z kolei idealnym rozwiązaniem dla inwestorów jest zastosowanie systemów opartych o dowolne rozwiązanie chmurowe oraz szyfrowanego protokołu MQTT.

Do zarządzania urządzeniami w chmurze służy WAGO Cloud, bazujące na serwisie Azure od firmy Microsoft.

Strona poświęcona rozwiązaniu WAGO Cloud z opcją rejestracji: Tutaj

Podsumowanie

W Polsce średnia roczna natężenia słonecznego nie jest zbyt duża. Udział energii elektrycznej wytwarzanej ze słońca w strukturze pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych jest na tyle mały, że warto szukać szans na podnoszenie sprawności układów fotowoltaicznych. Tracker słoneczny jest instalacją, która na pewno podniesie efektywność całego układu. WAGO-I/O-SYSTEM świetnie nadaje się do budowy w pełni funkcjonalnej instalacji fotowoltaicznej nadążnej za słońcem, dzięki obszernemu portfolio oferowanych rozwiązań do automatyki, połączeń czy interfejsów.

Maciej Kurantowicz, WAGO.PL

22 marca 2019 / Kategoria: , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jak dobrać komputer przemysłowy pod system SCADA?

Jak dobrać komputer przemysłowy pod system SCADA?

>KLIKNIJ<

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

>KLIKNIJ<

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

>KLIKNIJ<

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

>KLIKNIJ<

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

>KLIKNIJ<

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

>KLIKNIJ<

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

>KLIKNIJ<

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

>KLIKNIJ<

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

>KLIKNIJ<

Czym jest Softstart ADXL

Czym jest Softstart ADXL

>KLIKNIJ<

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

>KLIKNIJ<

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

>KLIKNIJ<

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

>KLIKNIJ<

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

>KLIKNIJ<

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@stapor&#...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…