Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/06/niezbędnik-3.png

Niezbędnik elektroinstalatora – aparatura modułowa


Gdzie szukać szerokiej oferty aparatury modułowej gwarantującej zabezpieczenie instalacji od zwarć, przeciążeń, przepięć i pożarów? Najlepiej bezpośrednio u producenta takiego jak Schneider Electric. Rozłączniki, ograniczniki czy wyłączniki to tylko nieliczny przykład gamy produktów Schneider Electric zapewniających bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. Stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach przemysłowych aparaty modułowe to niezbędne elementy wyposażenia każdego profesjonalnego elektroinstalatora.

W każdym budynku znajduje się system instalacji elektrycznej, która – jeśli jest niewłaściwie wykonana lub niezabezpieczona – stwarza potencjalne zagrożenie. Przepięcia, zwarcia i przeciążenia sieci to niebezpieczne sytuacje, które mogą zostać spowodowane na przykład silnym wyładowaniem atmosferycznym. Chcąc zapewnić ochronę zarówno ludziom, jak i urządzeniom, w budownictwie przy projektowaniu instalacji elektrycznej stosuje się aparaturę modułową. Nie pozwala ona na to, aby zbyt wysokie natężenie prądu wydzieliło dużą ilość ciepła prowadzącą do uszkodzenia izolacji, co w konsekwencji może prowadzić do zwarcia. To właśnie zwarciu towarzyszy wyładowanie łukowe (błysk), które może być przyczyną niebezpiecznego pożaru.

Podstawowa aparatura modułowa w instalacjach elektrycznych

Jeśli w budynku dojdzie do pożaru lub zalania, o bezpieczeństwo w pierwszej kolejności zadbają rozłączniki izolacyjne. To aparaty, które często są używane jako rozłącznik główny, za pomocą którego instalacja w całym budynku może zostać bezpiecznie odłączona. Przykładem jest rozłącznik SW stosowany przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym (zarówno przy instalacjach 1-, jak i 3-fazowych). W obiektach komercyjnych częściej wykorzystuje się rozłączniki iSW wyposażone we wskaźnik Visi-Safe potwierdzający fizyczne otwarcie styków. Schneider Electric oferuje do nich styk pomocniczy, dzięki któremu system zarządzania budynkiem ma informację o stanie aparatu (załączony/wyłączony).

Rozłączniki iSW-NA czy NG125-NA do 125A to aparaty z możliwością wyzwalania zdalnego poprzez wyzwalacz montowany bezpośrednio na rozłączniku i sterowany poprzez przycisk znajdujący się np. przy wejściu do budynku. Natomiast rozłączniki bezpiecznikowe (na wkładki bezpiecznikowe wielkości D01 i D02), oprócz podstawowej funkcji rozłączania izolacyjnego, pozwalają także na zabezpieczenie obwodów przed zwarciami poprzez zastosowanie bezpieczników. Bardzo ważne jest, aby nie mylić rozłączników bezpiecznikowych z podstawami bezpiecznikowymi, które nie mogą być wykorzystane do rozłączenia obwodów, przez które płynie prąd roboczy.

Podstawy bezpiecznikowe przeznaczone są do zastosowania bezpieczników topikowych . Typowo stosowane do dodatkowego zabezpieczenia urządzeń czy aparatury pomiarowej podłączonej do instalacji. W ofercie Schneider Electric znajdują się: podstawy typu STI na wkładki bezpiecznikowe (8,5×31,5 mm oraz 10,3×38 mm), a także podstawy SBI na wkładki bezpiecznikowe (14×51 mm oraz 22×58 mm).

Bezpieczeństwo korzystania z instalacji elektrycznej

Schneider Electric w ramach aparatury modułowej zapewniającej bezpieczeństwo oferuje m.in. ograniczniki przepięć chroniące przed skutkami nagłego wzrostu napięcia. To szczególnie ważne w przypadku drogocennego sprzętu jak telewizor czy sprzęt hi-fi. Poprawnie dobrany system ochrony przeciwprzepięciowej jest w stanie zabezpieczyć instalacje zarówno przed oddziaływaniem prądu piorunowego jak i przepięć łączeniowych. Przykładem aparatów chroniących przed skutkami przepięć są m.in. ograniczniki przepięć iPRD 12.5r typu 1 i 2, a także serii IPFK typu 2.

Innym rodzajem zapewniającej bezpieczeństwo aparatury modułowej są wyłączniki. Wyróżnia się: różnicowoprądowe (potocznie różnicówki, RCD, RCCB); różnicowoprądowe z członem nadprądowym (tzw. wyłączniki kombinowane, RCBO) oraz nadprądowe (nadmiarowo-prądowe, wyłączniki instalacyjne, bezpieczniki automatyczne, MCB).

Te służące do ochrony ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym należą do grupy różnicowoprądowych. Wyłączniki serii iDK są stosowane przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym w obwodach gniazd wtyczkowych i oświetleniowych. Z kolei wyłączniki serii iID oraz ID do 125A to szeroka gama zabezpieczeń stosowanych w obiektach komercyjnych. Są odpowiednie do nawet najbardziej wymagających odbiorów takich jak ładowarki samochodów elektrycznych czy falowniki.

Gdy do jednego obwodu podłączy się odbiorniki o zbyt dużej mocy, co spowoduje przeciążenie – wyłączniki nadprądowe nie dopuszczą do przegrzania przewodów (w odpowiednim czasie wyłączą obwód). W zakresie zabezpieczeń nadprądowych w budownictwie mieszkaniowym Schneider Electric rekomenduje wyłączniki serii K60. Natomiast te z serii iC60 zalecane są do budynków takich jak biurowce, zakłady przemysłowe czy obiekty handlowe.

Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym stanowią połączenie zabezpieczeń różnicowoprądowych z wyłącznikami nadprądowymi. Stosuje się je zarówno w budownictwie mieszkaniowym (przede wszystkim seria DPNK Vigi K), jak i przemysłowym oraz komercyjnym (seria iDPN Vigi).

Wygoda i bezpieczeństwo elektroinstalatora

Do drobniejszych, ale również bardzo ważnych w kwestii zabezpieczenia instalacji elektrycznej produktów, należą m.in. bloki rozdzielcze i szyny łączeniowe. Dzięki nim elektroinstalatorzy mogą mieć pewność, że aparaty w rozdzielnicy elektrycznej są przyłączone do zasilania zgodnie z projektem i przeznaczeniem. Bloki rozdzielcze, jakie można znaleźć w ofercie Schneider Electric, to Linergy DS do 160A oraz Distriblock 63A i 125A. Szyny łączeniowe występują zarówno w wersji sztyftowej (grzbietowej), jak i widełkowej serii A9X i R9X.

Nie należy zapominać o stycznikach instalacyjnych i przekaźnikach impulsowych. Są bardzo przydatne ze względu na to, że umożliwiają zdalne sterowanie – m.in. w obwodach oświetlenia, ogrzewania czy wentylacji. Pozwalają na zautomatyzowanie sterowania wybranymi odbiorami poprzez załączanie odbiorników dużej mocy za pomocą sygnałów z urządzeń o małej obciążalności (np. zegar sterujący oświetleniem). Styczniki serii iCT są dostępne z akcesoriami, dzięki którym można ustawić funkcje takie jak opóźnienie złączenia lub otwarcia. Przekaźniki impulsowe wykorzystuje się do wykonania obwodów sterowania lokalnego i centralnego (np. załączanie oświetlenia na całym piętrze lub tylko wybranego punktu świetlnego). Z ich pomocą można ponadto zaaranżować łącznik schodowy, stosując pojedyncze przyciski do sterowania oświetleniem.

Odpowiednio dobrana aparatura modułowa

Od aparatury modułowej oczekuje się, że będzie skutecznie zapewniać bezpieczeństwo zarówno instalacji, jak i jej użytkowników. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać produkty wysokiej jakości. Aparaty modułowe dobiera się indywidualnie do konkretnej instalacji. Szeroka oferta firmy Schneider Electric w tym zakresie sprawia, że elektroinstalatorzy znajdą w niej to, czego potrzebują do swojej pracy. Szczegółowe informacje o zakresie oferty, materiałach do pobrania oraz aktualnych promocjach dostępne są na stronie internetowej Elektroklubu, programu partnerskiego dla elektroinstalatorów.



Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Schneider Electric
  • Firma Schneider Electric to lider w zakresie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji w gospodarstwach domowych, obiektach publicznych i centrach danych, a także w zastosowaniach przemysłowych i infrastrukturalnych.
  • Profil Autora
  • https://www.se.com/pl/pl/

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  •   Sterowniki FX5U zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej złożonych i zaawansowanych systemów automatyki...
  • Czym jest PRRT? PRRT oznacza Power Remote Reset Technology, opatentowaną funkcję, którą posiadają wybrane switche przemysłowe PoE i media konwertery firmy Antaira. Prezentowana funkcja umożliwia łatwe zresetowanie zasilanego urządzenia w zd...
  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
  • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
  • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
  • 1,200 PLN
    Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
    Czas trwania: 8h
    Link: Terminy