Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/03/SICK-speetec2.jpg

Dopilnuj aby pomiar długości był prawidłowy: bezkontaktowy pomiar materiałów tekstylnych


Firma Swissatest Testmaterialien AG w St. Gallen ze Szwajcarii od wielu lat zajmuje się produkcją pasków testowych na szerokiej gamie materiałów tekstylnych, stosowanych w przemyśle AGD a konkretnie do wszelkiego rodzaju urządzeń piorących. Paski testowe do pralek – poddane działaniu próbek krwi zwierzęcej, wina, kakao, sadzy i oleju – służą do testowania i określania skuteczności detergentów jak również samych urządzeń piorących. Wykorzystując laserowy czujnik kontroli ruchu SPEETEC firmy SICK do bezkontaktowego pomiaru długości, Swissatest zapewnia, że wrażliwe na dotyk paski testowe mogą być testowane pod kątem wad i cięte na długość w przyjazny dla użytkownika sposób podczas procesu produkcyjnego.

„Za zastosowaniem SPEETEC jako czujnika do pomiaru długości przemawia kilka aspektów” – wyjaśnia Harald Klien, kierownik ds. projektów technicznych w Swissatest. „Po pierwsze, bezdotykowy pomiar nie pozostawia żadnych śladów na zabrudzonych taśmach tekstylnych, a w przeciwieństwie do systemów pomiarowych z gumowym kołem, również żadnych śladów ścierania. Po drugie, podczas wizualnej kontroli wstęgi tekstylnej możemy przesuwać ją w maszynie do przodu i do tyłu bez konieczności przezbrajania maszyny – co nie było możliwe w przypadku poprzednio stosowanego czujnika laserowego klasy 3”.
Do tego dochodzi ogromna ekonomiczność czujnika – nie tylko ze względu na jego rozsądną, przystępną cenę, ale także ze względu na niską klasę 1 lasera pomiarowego, co oznacza, że nie musimy już wdrażać dodatkowych środków bezpieczeństwa na maszynie.”
SPEETEC był długotrwale testowany przez zespół doświadczonych  technologów włókienniczych. Uzyskali oni bardzo satysfakcjonujące wyniki dotyczące dokładności pomiarów i potwierdzili niezawodne działanie czujnika niezależnie od powierzchni materiałów i mediów zabrudzeniowych. Stąd zapadła decyzja o wdrożeniu i zastosowaniu czujnika SPEETEC w całym zakładzie produkcyjnym.
Wykorzystując laserowy czujnik kontroli ruchu SPEETEC firmy SICK, Swissatest zapewnia, że czułe na dotyk i delikatne paski testowe mogą być sprawdzane pod kątem wad produkcyjnych w przyjazny dla użytkownika sposób podczas procesu produkcyjnego.

SPEETEC: nowe rozwiązanie dla dobrze znanych wyzwań

SPEETEC jest idealnym rozwiązaniem w zakresie bezkontaktowych pomiarów prędkości, długości i pozycji w przypadku wyjątkowo gładkich materiałów z tendencją do poślizgu, w przypadku wrażliwych powierzchni, takich jak tekstylne paski testowe firmy Swissatest, czy też w przypadku materiałów podatnych na ścieranie lub przyleganie. „To wyzwanie istnieje od dawna – i przemysł tekstylny równie długo czekał na takie rozwiązanie czujnikowe jak SPEETEC”, mówi Harald Klien i dodaje: „Zwłaszcza, że czujnik działa z mikronową precyzją, nawet w przypadku pomiarów, gdzie występują znaczne przyspieszenia, w aplikacjach typu start-stop z krótkimi długościami materiału, jak również – co jest dla nas szczególnie ważne – w trybie przód-tył maszyny do nawijania rolek.”
SPEETEC nie pozostawia żadnych śladów na powierzchniach materiałów tekstylnych ze względu na bezkontaktową metodę pomiaru.

Zdefiniowane zabrudzenia na paskach testowych: więcej niż „tylko” zanieczyszczenia

Swissatest Testmaterialien AG produkuje paski testowe z różnymi zabrudzeniami na różnorodnych materiałach od 1962 roku i może nazwać się liderem rynku z wyprodukowanymi setkami tysięcy pasków testowych rocznie, jak również około 1500 dużych klientów na całym świecie w prawie 100 krajach. „Widać to również w jakości – ponieważ ważne testowanie detergentów, pralek i suszarek, ocena systemów prania, czyszczenia i higieny lub przygotowanie odpowiednich ekspertyz przez Swissatest wymaga, aby wszystkie paski testowe do badania zabrudzeń – jako quasi standard – posiadały długotrwałe, stałe cechy jakościowe. Muszą one spełniać szereg istotnych norm, aby ostatecznie zapewnić porównywalne wyniki i umożliwić ocenę różnic między maszynami, środkami czyszczącymi i procesami” – wyjaśnia Harald Klien.
Po wybarwieniu tkaniny, które zostały wcześniej zabrudzone krwią, czerwonym winem, mlekiem kakaowym, sadzą zawierającą olej maszynowy lub olej roślinny, są najpierw suszone, następnie mierzone kolorymetrycznie i poddawane wizualnej kontroli produktu przed nawinięciem na maszynę do nawijania rolek. Na koniec zabrudzone wstęgi tekstylne są cięte na określoną długość i zwijane w rulon – jako dostawa dla klienta lub przycinane i zszywane w paski testowe w dziale produkcyjnym Swissatest.
SPEETEC firmy SICK znacznie upraszcza proces wizualnego wykrywania wad w tkaninach.

SPEETEC znacznie upraszcza kontrolę wzrokową materiału

Dla Haralda Kliena, SPEETEC oferuje odpowiednią cenę i precyzję. Szczególnie podkreśla on, że „proces wizualnego wykrywania wad w tkaninie został znacznie uproszczony przy użyciu czujnika SICK’a.” Konieczne jest, aby personel kontrolny mógł arbitralnie przesuwać wstęgę tekstylną do przodu i do tyłu w maszynie do nawijania rolek bez przestawiania, aby precyzyjnie zlokalizować defekty.
„W przeciwieństwie do używanego przez nas wcześniej systemu pomiarowego, który nie mógł łatwo zmierzyć ruchu do przodu i do tyłu, dla prawidłowej pracy czujnika SPEETEC nie ma znaczenia w którym kierunku dokonywany jest pomiar, jak bardzo zmienia się napięcie materiału podczas pomiaru i nawijania, ani jak często w procesie inspekcji następuje zmiana kierunku”, co jest kolejną wyraźną zaletą innowacyjnego czujnika kontroli ruchu SPEETEC potwierdza Harald Klien. „Dzięki temu inspekcja wizualna materiału została znacznie uproszczona”.
SPEETEC zachwyca – nie tylko w Swissatest – swoją bezkontaktową, bezpoślizgową i wysoce precyzyjną zasadą pomiaru, łatwością integracji oraz wyjątkową opłacalnością. Tym samym reprezentuje on nową generację czujników laserowych do kontroli parametrów ruchu liniowego – do zastosowań znacznie wykraczających poza przemysł tekstylny.
Masz pytania?
Zapraszamy do kontaktu -> mojenkoder@sick.pl


Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: SICK Sp. z o.o.
  • Od przeszło 70 lat dostarczamy produkty i systemy automatyki. Świadczymy także wsparcie techniczne oraz serwis dotyczący rozwiązań do każdej fazy produkcji w wielu branżach przemysłu takich jak: - automatyka przemysłowa, - logistyka, - automatyka procesowa. Nasz serwis oprócz konfiguracji i uruchomienia zaawansowanych produktów oraz gotowych systemów, proponuje również kompleksowe rozwiązania w zakresie tworzenia projektów i ich realizacji zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.
  • Profil Autora
  • http://www.sick.pl

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
  • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
  • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
  • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
  • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...