Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/07/MITSU-SLOGAN-1200.jpg

Dlaczego Przemysł 4.0 to nie slogan marketingowy?


Pojęcie Przemysłu 4.0 wielu ekspertów uważa za slogan marketingowy, który nie znajduje przełożenia w rzeczywistości. Część z nich uważa, że nie jesteśmy gotowi na kolejną rewolucję przemysłową. Naszym zdaniem Przemysł 4.0 powinien być kojarzony z ciągłym udoskonalaniem procesów produkcyjnych przez wykorzystanie danych, do czego obecnie dąży każdy zakład produkcyjny.

Dane na wyciągnięcie ręki

Śledzenie życia wytwarzanego produktu – od wyjściowego surowca aż po jego utylizację – jest obecnie koniecznością. Jest to możliwe dzięki wymianie danych. Dane w świecie automatyki są traktowane inaczej niż w branży IT. Automatyka wykorzystuje ogromne ilości danych, które są generowane w czasie rzeczywistym w każdym cyklu pracy maszyn i ich komponentów. Dla przykładu, czas skanu sterownika PLC może wynosić 1 ms i z każdym cyklem generowanych jest kilka kilobajtów danych, które mówią o stanie komponentów, parametrach produkcji itd. Aby je poprawnie analizować, musimy te dane opracować, skompresować i dopasować do potrzeb wizualizacji.

Potęga chmury obliczeniowej

Przetwarzanie danych odbywa się w komputerach przemysłowych, zainstalowanych np. w szafach sterowniczych. Komputer z jednej strony jest połączony za pomocą wybranego interfejsu z maszyną, natomiast z drugiej za pomocą odpowiedniego protokołu z chmurą obliczeniową.

Zbieranie danych i ich wstępne przetwarzanie odbywa się na poziomie komputera przemysłowego, który wykorzystuje koncepcję obliczania brzegowego na krawędzi maszyny i IT, tzw. Edge Computing. Dzięki zastosowaniu tej metody przetwarzania danych w pobliżu miejsca, gdzie one są produkowane, zamiast przesyłania ich wszystkich do chmury, możliwe jest zasadnicze zmniejszenie zapotrzebowania na przepustowość i pozwala na analizę ważnych danych niemal w czasie rzeczywistym.

Wyselekcjonowane dane przesyłane są dalej do chmury obliczeniowej. Komunikacja z chmurą trwa dłużej niż cykl pracy maszyny i zazwyczaj nie jest to stała jednostka czasu, dlatego chmura powinna raczej rozwijać algorytmy i metody, które potem należy wykonywać bliżej urządzeń. Chmura o dużej mocy obliczeniowej przesyła zbudowane algorytmy do komputera przemysłowego, który na bieżąco wdraża udoskonalenia procesów produkcyjnych. Z zastosowaniem odpowiednich narzędzi matematycznych i informatycznych możemy budować algorytmy sztucznej inteligencji, które mogą np. przewidywać uszkodzenia komponentów, tzw. Predictive Maintenance czy znajdować wady jakościowe, których nie jesteśmy w stanie odnaleźć przy użyciu klasycznych systemów wizyjnych, przez porównanie wyprodukowanych obiektów z ich wzorcem.

Obróbka dużych ilości danych jest kosztowna, ponieważ wymaga komputerów o dużych mocach obliczeniowych, dlatego warto wykorzystać chmurę obliczeniową, gdzie taka moc jest jej naturalną cechą i „koszt wejścia” jest niski, bo opłacany miesięcznie za rzeczywiście używane zasoby. Płacimy niestety za transfer z i do chmury, dlatego warto zadbać o kompresję danych „na krawędzi”.

Metody analizy danych

Same czyste dane to za mało. Po zebraniu i przetworzeniu danych produkcyjnych z urządzeń i maszyn należy je przesłać do systemów IT. Podstawą przeprowadzenia udoskonaleń jest obserwacja aktualnego stanu pracy, dlatego niezwykle istotnym aspektem jest wizualizacja danych. Do takich rozwiązań należą ekrany synoptyczne, wizualizacja SCADA, ekrany ANDON, wizualizacja OEE oraz wizualizacja stanu maszyn i ich komponentów.

Co daje analiza danych?

Celem zakładów produkcyjnych jest udoskonalanie procesów. Poprawna analiza danych pozwala nam m.in. na:

 • likwidację przestojów,
 • poprawę jakości wytwarzanych produktów,
 • eliminację „wąskich gardeł” w produkcji,
 • trzymanie maszyn w dobrym stanie,
 • minimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii.

Dzięki wykorzystaniu chmury obliczeniowej oraz naszym kompetencjom, które pozwalają na przekazanie danych z „produkcji” do „IT”, dostawcy rozwiązań IT mogą tworzyć i rozwijać algorytmy, pozostając w swoim informatycznym świecie. Automatycy mogą korzystać z wyselekcjonowanych danych, analizować je, pozostając w swoim świecie automatyki bez konieczności edukowania się w kontekście IT. Naszym zadaniem, Mitsubishi Electric, jest połączenie tych dwóch światów.

Automatyka wykorzystuje ogromne ilości danych, które są generowane w czasie rzeczywistym w każdym cyklu pracy maszyn i ich komponentów. Dla przykładu, czas skanu sterownika PLC może wynosić 1 ms i z każdym cyklem generowanych jest kilka kilobajtów danych, które mówią o stanie komponentów, parametrach produkcji itd.

Podstawą przeprowadzenia udoskonaleń jest obserwacja aktualnego stanu pracy, dlatego niezwykle istotnym aspektem jest wizualizacja danych. Do takich rozwiązań należą ekrany synoptyczne, wizualizacja SCADA, ekrany ANDON, wizualizacja OEE oraz wizualizacja stanu maszyn i ich komponentów.

 

Poznaj wszystkie produkty i rozwiązania od Mitsubishi ElectricUtworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.)
 • Mitsubishi Electric należy do czołówki światowych przedsiębiorstw branży elektrotechnicznej i elektronicznej. Koncern działa w ponad 120 krajach, oferując swoim klientom rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej. Firma oferuje wysoce zaawansowane technologicznie produkty i rozwiązania o najlepszej jakości: ● sterowniki PLC ● panele operatorskie HMI ● zaawansowane roboty przemysłowe MELFA ● technologie serwo oraz motion ● przetwornice częstotliwości ● aparaturę łączeniową niskiego napięcia ● kompletne rozwiązania CNC. Ponadto, klienci mogą liczyć na: ● wykwalifikowany serwis ● kadrę inżynierską odpowiedzialną za wsparcie techniczne ● profesjonalne szkolenia ● branżowe konferencje.
 • Profil Autora
 • https://pl3a.mitsubishielectric.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...