Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/12/renex-robot.jpg

System wizyjny iVY2 – YAMAHA Robotics

autor: RENEX Group.

Firma Yamaha Robotics wprowadziła nowy system wizyjny iVY 2. Rozbudowuje on funkcjonalności wcześniejszego systemu iVY zachowując jego prostotę użytkowania. Czas standardowego wyszukiwania został skrócony o połowę względem poprzedniej wersji systemu (30% jeśli pobierany obraz ma również być zapisywany), a maksymalna liczba różnych elementów rozpoznawalnych przez system została zwiększona z 40 do 254.

System wizyjny iVY2 jest kompatybilny z kamerami o rozdzielczości nawet 5 mpx (megapixeli), co w połączeniu z wgranym oprogramowaniem identyfikującym pozwala na precyzyjne wykrywanie konturów bardzo małych obiektów nawet gdy nakładają się na siebie i mają nieregularne kształty. Ponadto system pobierając większe obrazy pozwala na zmniejszenie ich liczby – a tym samym częstotliwości pobierania.

W systemie iVY 2 mogą być stosowane aż 20 metrowe kable co znacząco ułatwia rozplanowywanie linii produkcyjnych. Pakiet został również uzupełniony o wyjście DVI-I co pozwala na bezpośrednie wyświetlanie obrazu z kamer na monitorze bez konieczności zastosowania dodatkowego komputera.

System wizyjny, robot, głowica (np. chwytak) i oświetlenie pracują na tym samym oprogramowaniu i są obsługiwane przez ten sam kontroler. Oznacza to, że nie ma potrzeby konwersji koordynatów pomiędzy językiem oprogramowania wizji i robota. Dzięki temu nie ma opóźnienia w komunikacji, a obsługa wymaga tylko kilku linii kodu i jest bardzo prosta do opanowania.

System wizyjny może zostać zamontowany na ruchomej części robota. Koordynaty pozycji kamery są automatycznie przeliczane uwzględniając dane z robota. Dane z jednego systemu wizyjnego mogą być udostępniane kilku robotom co pozwala na efektywne wykorzystanie systemu.

PRZYKŁADY ZASTOSOWANIA SYSTEMU IVY2

 • Etykietowanie

Problem: nieregularne odstępy i ustawienie w płaszczyźnie poziomej przedmiotów na jakich ma zostać umieszczona etykieta.

Rozwiązanie: W tym przykładzie zastosowano wielokierunkowego robota YK500TW wraz z systemem iVY2. Dzięki danym z systemu wizyjnego określany jest kąt pod jakim ułożony jest na taśmie przedmiot i odległość w jakiej się znajduje. Kontroler uwzględnia te dane co pozwala na umieszczenie etykiety pod właściwym kątem i w tej samej pozycji na każdym przedmiocie. Rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie np. w branży spożywczej.

 • Dozowanie

Problem: zachodzi możliwość, że dostarczony do pola roboczego przedmiot na jakim ma zostać rozprowadzona uszczelka jest przesunięty zarówno w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej.

Rozwiązanie: W tym przykładzie zastosowano robota kartezjańskiego SXYX wraz z systemem iVY2. Dzięki danym z systemu wizyjnego (widok z góry) określane jest położenie przedmiotu w płaszczyźnie poziomej oraz odkształcenia ścieżki dozowania spowodowane odchyleniami w płaszczyźnie pionowej. Ścieżka dozowania jest automatycznie korygowana. Rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie np. w branży automotive.

 • Skręcanie

Problem: Zachodzi możliwość przesunięcia przedmiotu w płaszczyźnie poziomej, a tym samym pozycji otworów, a wymagana jest wysoka precyzja montażu.

Rozwiązanie: Zastosowano robota kartezjańskiego NXY wraz z systemem iVY2. Dzięki danym z systemu wizyjnego system określa dokładne pozycje otworów co pozwala na automatyczne i precyzyjne wkręcenie śrub. Rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie np. w branży produkcji elektroniki.

 • Instalacja

Problem: Komponenty są ułożone w sposób nieprecyzyjny i mają nieregularne kształty.

Rozwiązanie: Nieprecyzyjnie ułożony komponent (np. gniazdo PCB) jest podnoszony i analizowany przez skierowaną w górę kamerę w czasie przenoszenia go do pola roboczego. Na podstawie uzyskanych informacji jest nanoszona korekta jego ustawienia pozwalająca na precyzyjny montaż. Wykorzystywany jest robot SCARA YK150XG. Rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie np. w branży produkcji elektroniki.

WYBRANE FUNKCJE SYSTEMU IVY 2

Auto-kalibracja

System iVY 2 pozwala na jego precyzyjne i automatyczne wykalibrowanie. Funkcja ta umożliwia również szybką ponowną kalibrację jeśli urządzenie zostanie przypadkowo rozkalibrowane. Proces przebiega w trzech krokach.

Wprowadzanie przedmiotu

Od momentu pobrania obrazu, wprowadzenie przedmiotu na jakim ma się odbywać praca (workpiece) zajmuje nie więcej niż 3 minuty. Proces przebiega w trzech krokach:

 1. Pobranie obrazu (zrobienie zdjęcia) poprzez umieszczenie przedmiotu w polu widzenia kamery i ustawienie zakresu widzenia kamery.
 2. Nakreślenie konturu – przebiegające automatycznie, z możliwością ręcznego doprecyzowania.
 3. Wprowadzenie detekcji (wykrycia) pozycji poprzez zaznaczenie kursorem wybranego punktu.

Wyłącznym dystrybutorem wszystkich robotów przemysłowych YAMAHA w Polsce, w tym działających z nimi systemów wizyjnych iVY 2 jest RENEX. Firma szczyci się świadczeniem kompleksowego wsparcia dla przemysłu elektronicznego, obejmującego doradztwo techniczne w sferze implementacji robotów przemysłowych. Systemy YAMAHA można zobaczyć w Centrum Technologicznym RENEX.Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: RENEX Group
 • RENEX jest jedną z największych i najdłużej działających polskich firm, dostarczającą najnowsze technologie w zakresie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych. Jako pierwsi, oddaliśmy do Państwa dyspozycji w pełni wyposażony Demo-Room w kompletne linie do produkcji elektroniki.
 • Profil Autora
 • http://www.renex.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Czterokrotnie szybsze widzenie maszynowe HALCON 20.11. i 4-rdzeniowy procesor zwiększają produktywność maszyn B&R radykalnie przyspieszyło wykonywanie wszystkich typów aplikacji systemu wizyjnego. Nowy 4-rdzeniowy procesor i kompilator ...
 • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...