Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/09/2020-09-21_13-47-33.jpeg

CLEANBOXY – alternatywa dla konwencjonalnych cleanroomów?

autor: RENEX Group.

Pomieszczenia czyste od wielu lat stają się coraz powszechniejszym zjawiskiem. To, co jeszcze niedawno wydawało się być domeną jedynie wielkich korporacji farmaceutycznych czy elektronicznych dziś staje się codziennym wymogiem nawet w średnich i małych przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Coraz więcej branż wymaga bardzo wysokiej klasy czystości powietrza. Często jest to związane z produkcją typu High Technology, z wysoką jakością, czy z samym zaawansowaniem wytwarzanych produktów. Powody te są charakterystyczne dla branż technicznych – takich jak wcześniej wspomniana produkcja elektroniczna oraz dla branży kosmetycznej. Pomieszczenia czyste mają również kluczowe znaczenie wszędzie tam, gdzie muszą zostać zachowane najwyższe standardy sterylności – jak produkcja farmaceutyczna, działalność laboratoryjna, a w coraz większym stopniu również branża spożywcza i z nią związane.

Pomieszczenia czyste (cleanroom) są to odizolowane przestrzenie, w których, dzięki zastosowaniu odpowiednich systemów filtracji i wentylacji, oraz procedur korzystania utrzymywane są określone parametry czystości powietrza.

Czynniki te powodują coraz większe zapotrzebowanie na rynku na budowanie stref czystych. Konwencjonalnie strefy tego typu tworzy się w tzw. cleanroomach – czyli specjalnie do tego celu zaprojektowanych i zbudowanych pomieszczeniach. Często są to strefy obejmujące całe hale produkcyjne, o powierzchniach sięgających setek metrów kwadratowych.  

Należy przy tym zauważyć, że konstrukcje tego typu wiążą się z całym procesem budowy pomieszczenia lub jego pełnej adaptacji – a co za tym idzie – projektami budowlanymi, pozwoleniami i samą budową.  

Ponadto – większe pomieszczenia czyste wymagają uwzględnienia i zastosowania specjalistycznych central wentylacyjnych, pozwalających na osiągnięcie odpowiedniej wydajności przepływu i filtracji powietrza. 

Wszystko to sprawia, że budowa cleanroomu jest bardzo poważną inwestycją i z oczywistych względów osiągalną z reguły dla dużych firm i korporacji. 

Z tych powodów coraz bardziej popularną alternatywą dla tego rodzaju konstrukcji sta się tzw. cleanboxy. Są to modułowe, mobilne konstrukcje pozwalające na wytworzenie strefy czystej na powierzchni kilku – kilkunastu metrów kwadratowych.  

Zastosowanie tego typu mniejszych rozwiązań wymaga od użytkownika analizy jego procesu produkcyjnego i wyznaczenia etapów – zakresów procesu, kiedy zastosowanie kontrolowanych warunków jest faktycznie niezbędne. Przykładem z branży produkcji elektroniki może być etap montażu ekranów dotykowych.  

Wychodząc z tych założeń nie ma potrzeby budować konwencjonalnego cleanroomu o powierzchni 100, 200 czy 1000 m2 – a wystarczy znacznie mniejszy cleanbox – pomieszczenie mobilne, które możemy postawić w dowolnym miejscu w strefie produkcji, które będzie miało np. wymiary 2x2m czy 2,5×2,5m czy 3×3m czy 5×3m 

Oczywistą przewagą tego typu rozwiązań są kwestie finansowe. Mniejsze pomieszczenia to mniejsze koszty utrzymania, związane się ze specjalistycznym czyszczeniem. Nie ma również kosztów związanych z utrzymaniem centrali nawiewowo-wentylacyjnej. W cleanboxach – jako dużo mniejszych pomieszczeniach – zazwyczaj zamontowane są dla filtrowentylatory, które nawet w przypadku ciągłej eksploatacji nie generują dużych kosztów energii elektrycznej 

Zaletą cleanboxu jest także jego mobilność. Jest to lekka konstrukcja, którą można zaadoptować do innych prac i przestawić w inne miejsce w razie zmiany produkcji. Jeśli cleanbox po upływie czasu – wraz z rozwojem przedsiębiorstwa okaże się za mały, wówczas bez większych nakładów finansowych może zostać rozbudowanyW przypadku konwencjonalnych cleanroomów – np. w sytuacji zwiększenia zakresu produkcji – rozbudowa wiąże z burzeniem ścian, projektami budowlanymipozwoleniami na budowę; a są to oczywiście duże nakłady finansowe, poświęcony czas i praca. Natomiast w przypadku cleanboxów są to zdecydowanie mniejsze nakłady finansowe, proces nie jest tak czasochłonny i nie wymaga projektów budowlanych. Pomieszczenie tego typu można również powiększyć nie tracąc klasy czystości – dodając kolejny moduł cleanbox dodawana jest również odpowiednia liczba filtrowentylatorów.  

Czystość powietrza powszechnie wyrażana jest w oparciu o dziewięciostopniową skalę wynikającą z normy ISO 14644-1 określającą wielkość i maksymalną dopuszczalną liczbę cząstek– zanieczyszczeń na metr sześcienny powietrza. Jest to skala malejąca, gdzie klasa ISO 9 jest normą najmniej restrykcyjną, a klasa ISO 1 jest najbardziej restrykcyjną i co za tym idzie najtrudniejszą do uzyskania.

Dobry realizator projektu jest w stanie z dużą dokładnością wyliczyć konieczną ilość wymian powietrza w ciągu godziny i na tej podstawie znając oczekiwania klienta, co do klasy czystości dobrać odpowiednią liczbę filtrowentylatorów.

Cleanboxy umożliwiają uzyskanie klasy czystości do ISO 6, choć w praktyce najczęściej stosowane są klasy 8 i 7 – co wystarcza dla większości zastosowań. W przestrzeni cleanboxa można umieścić również komorę laminarną, w której możliwe jest uzyskiwane jeszcze wyższych klas ISO. W tym ustawieniu powietrze jest filtrowane dwukrotnie – tworząc strefy o postępującym stopniu czystości.

Należy przy tym zauważyć, że samo pomieszczenie czyste – niezależnie od tego czy jest to cleanroom czy cleanboxnie zapewnia czystości wewnątrz. Utrzymanie przyjętej dla takiego pomieszczenia klasy czystości takim pomieszczeniu wiąże się z realizacją procedur, które ściśle określają, jak ma wyglądać praca wewnątrz pomieszczenia, jak powinni zachowywać się pracownicy w tym pomieszczeniu, a także jak powinno wyglądać sprzątanie takich pomieszczeń. 

Kluczowym jest tu dobór odpowiedniego realizatora projektu i późniejszego partnera w toku wdrażania i utrzymywania czystości w pomieszczeniu czystym. Misją Grupy RENEX jest dostarczanie kompleksowego wsparcia dla jej partnerów. W ramach swojej marki CLEANROOM, projektuje i dostarcza pomieszczenia czyste – zarówno w formie cleanroomów jak i cleanboxów 

Realizacja projektu wiąże się z przeprowadzeniem odpowiednich szkoleń dla użytkownikówwsparciem przy tworzeniu instrukcji zachowania i pracy w pomieszczeniach czystych. W tych ramach specjaliści RENEX wykonują również pomiary czystości, usługi montażu, czyszczenia i dostarczają wyposażenie wykonane z materiałów niegenerujących pyłów. Grupa jest również producentem poliuretanowej odzieży antystatycznej przeznaczonej do stref czystych. Wszystko to sprawia, że dostarczana oferta jest kompleksowa – obejmująca zakres od projektu, przez wykonanie i wyposażenie, po późniejszy serwis. 

Podsumowując – cleanboxy stanowią alternatywę dla konwencjonalnych cleanroomów pozwalając na osiągnięcie zbliżonych rezultatów i jakości przy mniejszych nakładach finansowych. Są przy tym łatwo rozszerzalne i mobilne.  

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Doradcami Techniczno-Handlowymi RENEX. 

Więcej na www.renex.pl Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: RENEX Group
  • RENEX jest jedną z największych i najdłużej działających polskich firm, dostarczającą najnowsze technologie w zakresie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych. Jako pierwsi, oddaliśmy do Państwa dyspozycji w pełni wyposażony Demo-Room w kompletne linie do produkcji elektroniki.
  • Profil Autora
  • http://www.renex.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Zamień 9 anten na jedną łączoną, oznaczoną symbolem Antena 2J6B86JBCFf-B16J, z oferty firmy 2J Antennas umożliwia zamianą 9 anten na jedną łączoną! Urządzenie to łączy w sobie wydajność, dokładność, niezawodność i trwałość, a zostało zaproj...
  • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...
  • Czym jest PRRT? PRRT oznacza Power Remote Reset Technology, opatentowaną funkcję, którą posiadają wybrane switche przemysłowe PoE i media konwertery firmy Antaira. Prezentowana funkcja umożliwia łatwe zresetowanie zasilanego urządzenia w zd...
  • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
  • #PILZ wraca na rynek komponentów dla aplikacji zdecentralizowanych z nową wyspą z grupy #PDP67 powiększając tym samym istniejące portfolio o nowe rozwiązanie.Moduł PDP67 jak każda wyspa I/O to urządzenie ułatwiające koncentrację sygnałów w ...
  • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...