Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/07/artykul_wyrozniona-martyna.jpg

Ciągły wzrost sieci przemysłowych pomimo pandemii

autor: HMS Networks.

Co roku firma HMS Networks przeprowadza badanie rynku sieci przemysłowych, aby przeanalizować rozmieszczenie nowo podłączonych węzłów w automatyce fabrycznej. Tegoroczne badanie pokazuje, że pomimo pandemii koronawirusa, przewidywany jest wzrost rynku sieci przemysłowych na poziomie 6% w 2021 roku. Przemysłowy Ethernet nadal wykazuje najwyższy wzrost i obecnie posiada 65% nowo zainstalowanych węzłów (64% w zeszłym roku), podczas gdy magistrale polowe stanowią 28% (30). Odnotowuje się wzrost sieci bezprzewodowych i obecnie ich udział wynosi 7%. PROFINET wyprzedza EtherNet/IP w rankingach sieci z 18% udziałem w rynku w porównaniu do 17%.

Udziały w rynku w 2021 roku według HMS Networks – magistrale polowe, Ethernet przemysłowy i sieci bezprzewodowe.

HMS Networks przedstawia coroczną analizę rynku sieci przemysłowych, koncentrując się na nowo zainstalowanych węzłach w automatyce fabrycznej na całym świecie. Jako niezależny dostawca rozwiązań w dziedzinie Industrial ICT (Information and Communication Technology – Technologie teleinformatyczne), HMS ma znaczący wgląd w rynek sieci przemysłowych. Badanie na rok 2021 zawiera szacunkowe udziały w rynku i wskaźniki wzrostu dla technologii magistral polowych, Ethernetu przemysłowego i sieci bezprzewodowych.

Z badania wynika, że rynek sieci przemysłowych wykazuje oznaki odzyskanej stabilności, a HMS oczekuje, że w 2021 roku cały rynek wzrośnie o 6%.

Ethernet przemysłowy stale się rozwija

Odnotowując wzrost o 8%, Ethernet przemysłowy nadal zwiększa swój udział w rynku. Ethernet przemysłowy stanowi obecnie 65% globalnego rynku nowych węzłów zainstalowanych w automatyce fabrycznej (w porównaniu do 64% w zeszłym roku). EtherNet/IP i PROFINET walczą o pierwsze miejsce, ale w tym roku PROFINET wyprzedza EtherNet/IP w rankingach sieci z 18% udziałem w rynku w porównaniu do udziału wynoszącego 17%. EtherCAT nadal dobrze sobie radzi na rynku globalnym i obecnie dorównuje przodującej technologii magistral polowych PROFIBUS z 8% udziałem w rynku. Modbus TCP zajmuje kolejne miejsce z 5% udziałem w rynku, a wraz z bratnią magistralą Modbus RTU posiadają one obecnie 10% rynku, potwierdzając ich stałe znaczenie w instalacjach fabrycznych na całym świecie.

Zatrzymanie spadku znaczenia magistral polowych

Odnotowywany przez HMS w ostatnich latach spadek znaczenia sieci polowych uległ niemal całkowitemu zatrzymaniu i w 2021 r. wyniesie zaledwie -1%, ponieważ w niepewnych czasach, takich jak pandemia, fabryki mają tendencję do większego przywiązania do istniejących technologii. Magistrale polowe mają obecnie 28% udział w rynku w całkowitej liczbie nowo zainstalowanych węzłów (30% w zeszłym roku). PROFIBUS jest nadal zdecydowanym liderem wśród magistral polowych z udziałem 8%, następnie Modbus-RTU z udziałem 5% i CC-Link z udziałem 4%.

Technologia bezprzewodowa pozostanie na długo

Sieci bezprzewodowe nadal rozwijają się w szybkim tempie 24%. Sieci bezprzewodowe mają obecnie 7% udziału w rynku, ale rynek wciąż czeka na pełny skutek wprowadzenia technologii 5G w fabrykach. W związku z trwającymi na całym świecie działaniami dotyczącymi bezprzewodowych technologii komórkowych, jako czynników umożliwiających inteligentną produkcję następnego poziomu, HMS spodziewa się, że zapotrzebowanie rynku na bezprzewodowo połączone urządzenia i maszyny będzie rosło, co pozwoli na włączenie ich do mniej okablowanych i elastycznych architektur automatyki przyszłości.

Inteligentna i zrównoważona produkcja wymaga tworzenia sieci

„Łączność urządzeń i maszyn w sieci przemysłowej jest kluczem do uzyskania inteligentnej i zrównoważonej produkcji oraz jest to główny czynnik wzrostu, jaki obserwujemy na rynku sieci przemysłowych” – mówi Thilo Döring, General Manager, Market Unit Continental Europe w HMS Networks. „Fabryki nieustannie pracują nad optymalizacją produktywności, zrównoważonego rozwoju, jakości, elastyczności i bezpieczeństwa. Solidna sieć przemysłowa jest kluczem do osiągnięcia tych celów”.

Regionalne zróżnicowanie sieci

EtherNet/IP i PROFINET wiodą prym w Europie, a na Bliskim Wschodzie w czołówce są PROFIBUS i EtherCAT. Inne popularne sieci to Modbus (RTU/TCP) i Ethernet POWERLINK. Rynek amerykański jest zdominowany przez sieć EtherNet/IP, przy czym EtherCAT zyskuje pewien udział w rynku. PROFINET i EtherNet/IP wiodą prym na rozdrobnionym rynku azjatyckim, za nimi plasują się CC-Link/CC-Link IE Field, PROFIBUS, EtherCAT i Modbus (RTU/TCP).

Zakres badania

Opracowanie zawiera szacunki HMS na rok 2021 na podstawie liczby nowych węzłów zainstalowanych w ramach automatyki fabrycznej. Węzeł definiuje się jako maszynę lub urządzenie podłączone do przemysłowej sieci polowej. Przedstawione liczby reprezentują skonsolidowany pogląd HMS, uwzględniający spostrzeżenia kolegów z branży, nasze własne statystyki sprzedaży i ogólne postrzeganie rynku.

Thilo Döring, General Manager, HMS Networks, Market Unit Continental Europa

Informacje o HMS Networks

HMS Networks jest wiodącym na rynku dostawcą rozwiązań z zakresu teleinformatyki przemysłowej (Industrial ICT). HMS opracowuje i wytwarza produkty pod markami Anybus®, Ewon®, Intesis® i Ixxat®. Prace rozwojowe odbywają się w siedzibie głównej w Halmstad, a także w Ravensburgu, Nivelles, Igualadzie, Wetzlar, Buchen i Delft. Lokalna sprzedaż i wsparcie są obsługiwane przez oddziały w Niemczech, USA, Japonii, Chinach, Singapurze, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indiach, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Korei Południowej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także przez światową sieć dystrybutorów i partnerów. HMS zatrudnia ponad 700 osób, a w 2020 roku odnotował sprzedaż na poziomie EUR 145 mln. HMS jest notowany na sztokholmskiej giełdzie NASDAQ OMX w kategorii Mid Cap, technologie informacyjne.Utworzono: / Kategoria:

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY