PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Optymalne bezpieczeństwo bez wygrodzeń mechanicznych dzięki kurtynom świetlnym typu 3

148 wyświetleń, autor: Pilz Polska Sp. z o.o..

W aplikacjach, w których liczy się bezpieczeństwo, elastyczność, proste okablowanie i szybkie uruchamianie – nowoczesne kurtyny świetlne są idealnym rozwiązaniem. Dzięki wyjątkowo krótkim czasom reakcji (do 6 ms) i wyeliminowaniu martwych stref zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Zgodnie z Dyrektywą maszynową 2006/42/WE w celu wyeliminowania zagrożeń lub zmniejszenia ich do dopuszczalnego poziomu wymagane jest stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Muszą być one dostosowane do danego poziomu ryzyka i spełniać wymagania odpowiednich norm. W 2015 roku w normie IEC/EN 61496 po raz pierwszy powiązano elektroczułe urządzenia ochronne (ESPE), z poziomem nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL) oraz poziomem zapewnienia bezpieczeństwa (Performance Level – PL, zgodnie z normą ISO 13849-1), czyli stopniem niezawodności, w jakim funkcja bezpieczeństwa musi być wykonana.

W rezultacie czego od maja 2015 roku dla aplikacji wymagających zapewnienia poziomu bezpieczeństwa PL c i SIL 1 dostępne były kurtyny świetlne, co najmniej typu 2, a dla aplikacji wymagających zapewniania poziomu bezpieczeństwa PL d, należało stosować typ 4 gdyż urządzenia typu 3 nie były dostępne. Odpowiadając na tę potrzebę rynku, jeszcze przed wejściem w życie wspomnianej normy, firma Pilz opracowała kurtynę świetlną PSENopt II typu 3. Eliminuje ona całkowicie martwe strefy i jest jak dotychczas jedynym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji aż do poziomu PL d zgodnie z normą EN/IEC 61496-1.

Bezpieczeństwo i wszechstronność bez wygrodzeń mechanicznych

Elastyczność i zapewnienie wymaganego poziomu bezpieczeństwa, które jednocześnie nie ogranicza funkcjonalności ani wydajności instalacji, to podstawowe zalety brane pod uwagę przy wyborze kurtyn świetlnych. Bazują one na prostej zasadzie nadajnik-odbiornik, wykorzystując pojedyncze, niewidoczne wiązki promieniowania podczerwonego. Zasada ich działania jest bardzo prosta – jeśli co najmniej jedna z tych wiązek zostanie przerwana, układ logiczny funkcji bezpieczeństwa otrzymuje sygnał do zatrzymania wszelkich niebezpiecznych ruchów.

Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest ochrona palców, dłoni bądź ciała, dostępna jest szeroka gama funkcji dodatkowych, takich jak muting, blanking i łączenie kaskadowe. Dzięki temu kurtyny można w pełni dostosować do konkretnych wymagań.

Szybkie, wytrzymałe i wyjątkowo skuteczne

Istotnym wymaganiem stawianym kurtynom świetlnym jest wysoka wytrzymałość mechaniczna. W wymagającym środowisku przemysłowym, w którym występują drgania i ryzyko kolizji, konieczne jest zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności i zabezpieczenie obszarów niebezpiecznych. Kurtyny świetlne firmy Pilz cechują się najwyższą na rynku odpornością na uderzenia: aż do 50g, a dzięki zasięgowi do 50 metrów mogą monitorować rozległy obszar, zabezpieczając przed dostępem do stanowisk pracy robotów, maszyn pakujących czy pras. Stan wszystkich kurtyn świetlnych można łatwo monitorować w każdych warunkach dzięki diodom LED.

Wymagające środowisko produkcyjne wymusza stosowanie indywidualnych rozwiązań, ale równie istotne znaczenie mają warunki przestrzenne. Fizyczne rozmieszczenie kurtyn świetlnych musi być swobodne i elastyczne oraz zgodne z założeniami aplikacji. Nie może również niekorzystnie wpływać na funkcjonalność systemu. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest kodowanie urządzeń, dzięki któremu nawet kurtyny świetlne zainstalowane blisko siebie nie zakłócają wzajemnie swojego działania. Jeśli w zakładzie zainstalowanych jest kilka par kurtyn świetlnych, każda kodowana jest w inny sposób: jeśli odbiornik odbiera sygnał z nieznanego nadajnika, nie wywołuje to żadnych skutków. Strefy bezpieczeństwa można konfigurować również przy wykorzystaniu zwierciadeł. Przykładowo, jeśli zabezpieczone mają być trzy strony stanowiska roboczego, wystarczy zastosować jedną parę kurtyn świetlnych w połączeniu z dwoma zwierciadłami.

Zaawansowane modele mogą więcej

Dzięki zaawansowanym funkcjom mutingu, blankingu bądź łączenia kaskadowego, użytkownik może zrealizować nawet najbardziej skomplikowaną aplikację, która zapewniając bezpieczeństwo, nie obniży wydajności produkcyjnej. W przypadku regularnego transportu przedmiotów przez kurtynę świetlną w ramach ciągłych operacji podawania i odbierania materiału, należy ograniczyć przestoje spowodowanie przerwaniem wiązki świetlnej, aby nie dopuścić do spadku wydajności produkcji. W takich przypadkach wykorzystywana jest funkcja mutingu, która pozwala na czasowe zawieszenie funkcji bezpieczeństwa. W przypadku kurtyn świetlnych firmy Pilz wdrożenie funkcji mutingu zintegrowanej ze sterownikiem umożliwia zastosowanie sterownika PNOZmulti 2. Jeśli określony podzespół lub element maszyny stale ingeruje w zdefiniowaną strefę chronioną ze względu na realizowany proces, element ten można łatwo „ukryć” przy pomocy oprogramowania. Funkcja blankingu umożliwia trwałe blokowanie określonej części strefy chronionej (stałe wygaszanie). Jeśli przedmioty wchodzą w strefę chronioną tylko sporadycznie, wówczas przydatne jest wygaszanie adaptacyjne. W przypadku aplikacji, które wymagają pól o wysokim stopniu ochrony albo zabezpieczenia przed wkroczeniem od tyłu, odpowiednim rozwiązaniem jest funkcja łączenia kaskadowego. Kurtyny świetlne można łączyć jedna nad drugą oraz szeregowo, co pozwala ograniczyć okablowanie.

Intuicyjne oprogramowanie

Oprogramowanie do konfiguracji kurtyn świetlnych zapewnia wsparcie przy instalacji, uruchomieniu i obsłudze, usprawniając proces wdrożenia. Dzięki niemu można zaprogramować każdą pojedynczą wiązkę. Umożliwia ono również realizację funkcji mutingu, blankingu i łączenia kaskadowego przy pomocy tylko jednego narzędzia. Pozwala na szybką, ukierunkowaną diagnostykę oraz natychmiastowe śledzenie lokalizacji i przyczyny wystąpienia błędów. Ich rejestr można również odczytywać w zwykłych wiadomościach tekstowych. Przy jego pomocy użytkownicy mogą łatwo przenosić utworzoną konfigurację na inne maszyny za pośrednictwem specjalnego adaptera. Wszystkie funkcje oprogramowania ograniczają przestoje i zwiększają dostępność instalacji.

Wersja slim dla aplikacji o ograniczonej przestrzeni

W zakładach produkcyjnych, gdzie występują obszary o ograniczonej przestrzeni i wymagany jest wysoki stopień elastyczności, warto rozważyć zastosowanie kurtyn świetlnych typu slim. Dzięki kompaktowym rozmiarom i wszechstronnym możliwościom instalacji można je zamontować jeszcze bliżej strefy zagrożenia.

Podsumowanie

Kurtyny świetlne idealnie nadają się do aplikacji, w których z różnych powodów wymagane jest zastosowanie rozwiązań bez wygrodzeń mechanicznych. Wyróżniają się duża elastycznością, szybkim czasem reakcji i wysoką wytrzymałością. W połączeniu z technologią sterowania mogą być efektywnie wykorzystywane w szerokiej gamie aplikacji. Spełniają wymagania do PL e, zgodnie z normą EN/IEC 61496-1/-2.

Oferta kurtyn świetlnych firmy Pilz

Kurtyny świetlne PSENopt II są doskonałym rozwiązaniem w aplikacjach z wykorzystaniem robotów, dla maszyn pakujących i pras, ze względu na odporność na wstrząsy i wysokie obciążenia mechaniczne (do 50 g), zapewniając jednocześnie wysoką dostępność instalacji.

Kurtyny świetle PSENopt II typu 3 były pierwszymi dostępnymi na rynku. Zapewniają ochronę palców, dłoni i ciała. Dostępne są w długościach od 15 cm do 180 cm. Dzięki szerokiej gamie akcesoriów zapewniają kompletne, a przy tym ekonomiczne rozwiązania oraz gwarantują użytkownikom wysoką wydajność i niezawodność.

Kurtyny PSENopt w wersji slim sprawdzają się w aplikacjach, w których kluczowe znaczenie ma maksymalne wykorzystanie przestrzeni oraz w maszynach, w których wymagana jest interwencja w ramach każdego cyklu, np. podawanie i odbiór materiałów w trybie ciągłym. W takich przypadkach urządzenia zapewniają ochronę palców i dłoni aż do najwyższego poziomu bezpieczeństwa (PL e), w zależności od wymagań. Funkcja łączenia kaskadowego bez martwych stref gwarantuje skuteczną ochronę przed ingerencją w obrębie chronionej strefy zgodnie z normą IEC 61496-2.

8 lipca 2019 / Kategoria: ,
 • Autor: Pilz Polska Sp. z o.o.
 • Pilz GmbH & Co. KG jest liderem w bezpiecznej technologii automatyzacji. Na tym polu Pilz nieustannie umacnia swoją pozycję wiodącego dostawcy kompletnych rozwiązań z zakresu technologii bezpieczeństwa i automatyzacji. Celem firmy Pilz jest automatyzacja maszyn i instalacji w sposób zapewniający bezpieczeństwo ludzi, maszyn i środowiska.
 • Profil Autora
 • https://www.pilz.com/pl-PL

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości sterownika SCADA WebHMI – Film recenzja

Poznaj możliwości sterownika SCADA WebHMI – Film recenzja

>KLIKNIJ<

Szkolenia z obsługi urządzeń Automatyki Przemysłowej od Mitsubishi Electric

Szkolenia z obsługi urządzeń Automatyki Przemysłowej od Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

WEBINAR – System sterowania oświetleniem krok po kroku

WEBINAR – System sterowania oświetleniem krok po kroku

>KLIKNIJ<

Mocny PLC + IPC w jednym? CPL410 – kontroler PAC od Emerson cz. 1: Szybki start [FILM]

Mocny PLC + IPC w jednym? CPL410 – kontroler PAC od Emerson cz. 1: Szybki start [FILM]

>KLIKNIJ<

Webinarium online: Od piwnicy aż po dach, czyli rozwiązania automatyki budynkowej

Webinarium online: Od piwnicy aż po dach, czyli rozwiązania automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Webinar Weidmuller – Przyśpiesz montaż rozdzielnic, zamawiaj gotowe listwy zaciskowe!

Webinar Weidmuller – Przyśpiesz montaż rozdzielnic, zamawiaj gotowe listwy zaciskowe!

>KLIKNIJ<

Jak bezpiecznie współpracować z robotami? Seminaria Mitsubishi Electric i Bureau Veritas

Jak bezpiecznie współpracować z robotami? Seminaria Mitsubishi Electric i Bureau Veritas

>KLIKNIJ<

Monitoring i analiza dla większej wydajności maszyn – B&R na targach K

Monitoring i analiza dla większej wydajności maszyn – B&R na targach K

>KLIKNIJ<

Podstawowa konfiguracja skanera bezpieczeństwa Sick S3000 Profinet

Podstawowa konfiguracja skanera bezpieczeństwa Sick S3000 Profinet

>KLIKNIJ<

Jak rozwiązać problem z konwersją protokołów przemysłowych Modbus i PROFINET?

Jak rozwiązać problem z konwersją protokołów przemysłowych Modbus i PROFINET?

>KLIKNIJ<

BEZPŁATNE WARSZTATY „PROFINET ORAZ CYBERBEZPIECZEŃSTWO – KOMUNIKACJA PRZEMYSŁOWA W DOBIE INDUSTRY 4.0”

BEZPŁATNE WARSZTATY „PROFINET ORAZ CYBERBEZPIECZEŃSTWO – KOMUNIKACJA PRZEMYSŁOWA W DOBIE INDUSTRY 4.0”

>KLIKNIJ<

Podsumowanie Konferencji VIX Automation

Podsumowanie Konferencji VIX Automation

>KLIKNIJ<

Obudowy złącz dla profesjonalistów. Po co mi stopień IP?

Obudowy złącz dla profesjonalistów. Po co mi stopień IP?

>KLIKNIJ<

Sterownik easyE4 od podstaw – kurs video od EATON

Sterownik easyE4 od podstaw – kurs video od EATON

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przemiennik częstotliwości (falownik)? Wywiad z ANIRO

Jak dobrać przemiennik częstotliwości (falownik)? Wywiad z ANIRO

>KLIKNIJ<

Danfoss – Webinar prawidłowy dobór przetwornicy częstotliwości

Danfoss – Webinar prawidłowy dobór przetwornicy częstotliwości

>KLIKNIJ<

Polska edycja IPC Day – RENEX Electronics Education Center

Polska edycja IPC Day – RENEX Electronics Education Center

>KLIKNIJ<

Rewolucja w transportowaniu czyli o nowym systemie XPlanar firmy Beckhoff

Rewolucja w transportowaniu czyli o nowym systemie XPlanar firmy Beckhoff

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #16: Błędy rekruterów, czyli jak skutecznie (NIE)pozyskać automatyka do pracy

Automatyczny Podcast #16: Błędy rekruterów, czyli jak skutecznie (NIE)pozyskać automatyka do pracy

>KLIKNIJ<

How To: Monitoring prędkości obrotowej

How To: Monitoring prędkości obrotowej

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • 0 PLN
  Szkolenie wprowadzające do nowej platformy programistycznej – PLCnext Technology. W trakcie szkolenia prezentowane są techniczne możliwości nowej platformy oraz urządzenia wykorzystujące jej właściwości. Uczestnicy szkolenia poznają w prakt...
  Link: Terminy
 • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…