Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/12/finder-masterin-jak-okablowac-szybciej.jpg

Jak okablować przekaźniki szybciej?


Każde urządzenie elektryczne wymaga doprowadzenia zasilania. Dodatkowo do urządzeń automatyki doprowadzamy również sygnały z czujników, a wyprowadzamy sygnały sterujące. Działania te, w większości, wymagają użycia przewodów. Lutowanie przewodów do aparatury modułowej byłoby problematyczne. Po pierwsze ilość używanych przewodów w szafie jest ogromna, a po drugie nieustannie zachodzi konieczność wypinania, wpinania i przepinania przewodów pomiędzy różnymi wejściami i wyjściami. Dlatego do łączenia przewodów z urządzeniami automatyki wykorzystuje się różnego rodzaju złącza.

Złącza śrubowe

Prawdopodobnie najpopularniejsze pozostają wciąż złącza śrubowe. Są bardzo proste w użyciu i stosunkowo bezawaryjne. Rzadko zdarza się, by dobrze dokręcona śruba odkręciła się. Jednak przy dużych drganiach może się to zdarzyć. Największą wadą pozostaje uciążliwość kablowania, jeżeli istnieje konieczność okablowania całej szafy, to przy stosowaniu złącz śrubowych można się nieźle napocić. Wszystkie złącza zbudowane są z dwóch metalowych blaszek, z czego jedna przylutowana jest do odpowiedniego elementu w urządzeniu elektrycznym. Druga blaszka ma za zadanie przytrzymywać przewód tak, aby dotykał ciągle tej pierwszej. W złączu śrubowym druga blaszka dopychana jest poprzez dokręcenie śruby, a jej odpuszczenie jest niemożliwe dzięki połączeniu gwintowemu.

Złącza sprężynowe

W złączach sprężynowych przewód dociskany jest blaszkami za pomocą sprężyny. Aby włożyć przewód w złącze należy najpierw odblokować sprężynę, najczęściej przez włożenie wkrętaka w odpowiednie gniazdo. Największą zaletą złącz sprężynowych jest pewność działania – raz włożony przewód raczej nie wypadnie. Uporczywe może być samo kablowanie, gdzie trzeba do każdego gniazda osobno wkładać wkrętak, dodatkowo często te gniazda nie działają idealnie.

Złącza beznarzędziowe

Ostatnio prawdziwą furorę robią złącza beznarzędziowe. Działają na podobnej zasadzie jak złącza sprężynowe, ale umożliwiają wetknięcie przewodu w złącze bez użycia wkrętaka. Bardzo ułatwia to montowanie i okablowanie dużej ilości urządzeń. Najczęściej aby wyjąc przewody ze złącza należy nacisnąć (np. wkrętakiem) dźwignię, która odblokowuje sprężynę.

Oferta przekaźników MasterIn

Jednym z takich systemów beznarzędziowych jest system MasterIN firmy Finder. W systemie MasterIN niezawodność i jakość została połączona z szybkim i prostym montażem w rozdzielnicy. System MasterIN stosowany jest głównie w przekaźnikach i znajduje szerokie pole zastosowań wliczając w to automatykę przemysłową i szafy sterownicze.

Technologia PushIN zapewnia szybkie podłączenie przewodów dzięki bezśrubowym, sprężynowym zaciskom. W porównaniu do zacisków śrubowych daje to lepsze trzymanie przewodów w warunkach ruchu i wibracji. Wszystkie nowe typy posiadają oznaczenie “P” – od “Push-in” – w kodzie produktu.

Producent oferuje także nowe akcesoria do systemu MasterIN. Uniwersalność, zgodność i integracja z innymi produktami to cechy, które były priorytetami dla inżynierów Finder przy opracowywaniu nowych mostków łączeniowych. Efektem ich działania są 2-polowe mostki łączeniowe, które mogą być stosowane do tworzenia połączeń pomiędzy zaciskami różnych typów gniazd. Dostępne są także wersje 6-polowych oraz 8-polowych łączników dla łatwego łączenia terminali A1 / A2 od strony cewek.

Dopracowanie produktów widoczne jest w każdym calu. Nawet szczegóły takie jak ramki do oznaczeń (dla oznaczników wykonanych drukarką termotransferową) również zostały przeprojektowane dla lepszej widoczności i czytelności.

Kolejną nową cechą tej serii jest otwór testowy dla sond w pobliżu każdego terminala push-in, który pozwala technikowi wsunąć sondę multimetru i dokonać dokładnych pomiarów w warunkach pełnego bezpieczeństwa.

Przekaźnikowe moduły sprzęgające (EMR lub SSR) serii 39

Najwęższe z dostępnych modułów mające zaledwie 6,2 mm szerokości. Umożliwiają zastosowanie cewek DC, AC oraz mieszanych AC/DC o obciążalności prądowej nawet 6 A. Specjalne wykonania wyposażone są w zabezpieczenia ograniczające prąd upływu cewka/wejście. Dostępne są także wykonania z modułem bezpiecznikowym. Zaciski wykonano w technologii śrubowej lub samozaciskowej w zależności od modelu.

Do serii 39 (dodatkowo do 16-polowych mostków łączeniowych) Finder oferuje unikalne podwójne zaciski, które pozwalają na szybką i łatwą instalację dwóch różnych przewodów do jednego terminala Push-in.

Przekaźnikowe moduły sprzęgające serii 48, serii 4C i serii 58

W zależności od serii umożliwiają montaż różnych przekaźników o obciązalnościach prądowych 8, 10 lub 16 A. Szerokość modułów to zaledwie 15,8 mm (seria 48 i 4C) lub 27 mm (dla serii 58). Wszystkie typy umożliwiają montaż cewek AC lub DC. Przewody mocowane są za pośrednictwem zacisków śrubowych lub sprężynowych, identycznie jak dla serii 39. Montaż i demontaż samych przekaźników jest znacznie ułatwiony dzięki plastikowej obejmie w wyrzutnikowej. Oferowane już w standardzie moduły sygnalizacyjne znacznie ułatwiają przeprowadzanie diagnostyki, a zabezpieczenia EMC-przeciwprzepięciowe chronią podłączone urządzenia przed uszkodzeniami.

Więcej informacji technicznych o tym systemie znajdziesz w katalogu produktów pod linkiem: System MasterIN w katalogu iAutomatyka.pl. Więcej informacji o produktach tego producenta dostępnych jest na stronie: Findernet.com.Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
  • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
  • Profil Autora
  • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
  • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...
  • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...
  • Inteligentny chwytak równoległy SCHUNK EGI z certyfikowanym interfejsem PROFINET-IRT został zaprojektowany z myślą o rozmaitych wymagających zastosowaniach z zakresu przenoszenia w branży elektronicznej, farmaceutycznej i laboratoryjnej. Te...
  • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
  • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...