Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/04/artykuł-TIM-2020-04-10-1.png

Czy i jakich formalności prawnych wymaga dołożenie lub przeniesienie zasilania maszyny np. gniazda w instalacji elektrycznej?

autor: TIM.PL.

Należy zadać pytanie, czy dokonana zmiana jest przeróbką istniejącej instalacji elektrycznej?

Jeśli TAK, to zgodnie z Prawem Budowlanym (Stan prawny aktualny na dzień 15 stycznia 2020 r.) należy traktować to jako rozbudowę lub przebudowę istniejącej instalacji, czyli prace w wyniku których zmianie ulegają parametry techniczne instalacji elektrycznej. Przykładowo przeniesienie gniazda ma wpływ na długość przewodu i może zmienić wyniki pomiarów rezystancji izolacji lub impedancji pętli zwarcia.

Według Prawa Budowlanego prace polegające na przebudowie instalacji elektrycznej nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę, lecz od tej reguły jest kilka wyjątków o których szerzej w krótkim opracowaniu: Jakich formalności wymaga modernizacja wewnętrznej instalacji elektrycznej?

Zmiany dokonane w ramach instalacji elektrycznej wymagają wykonania dokumentacji czyli zaktualizowania np. projektu budowlanego wewnętrznej instalacji elektrycznej. Od zakresu zmian zależy czy można je zakwalifikować jako istotne lub nieistotne odstępstwo od projektu. W zależności do której grupy zaliczone zostaną wprowadzane zmiany mogą wiązać się z obowiązkiem uzyskania odpowiednich zgód lub pozwoleń.

Pozostaje pytanie, kto może dokonać kwalifikacji zakresu prac do zmian istotnych lub nieistotnych?

W omawianym przypadku (przeniesienia gniazda) zostanie zaliczone jako zmiana nieistotna, co wiąże się z koniecznością zaktualizowania projektu i opisu tak aby dokumentacja była zgodna z stanem faktycznym.

Szerzej zagadnienie to zostało opisane w artykule: Zmiany w projekcie budowlanym wewnętrznej instalacji elektrycznej?Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: TIM.PL
  • TIM SA prowadzi największą platformę e-commerce B2B w Polsce – TIM.pl. Jest też największym (pod względem przychodów ze sprzedaży) dystrybutorem materiałów elektrotechnicznych w Polsce i spółką notowaną na GPW. Od 2013 r. za sprawą hybrydowego modelu sprzedaży łączy unikalne, kilkudziesięcioletnie doświadczenie w branży technicznej i elektrotechnicznej (na rynku od 1987 r.) z nowoczesnymi technologiami e-handlu, który stanowi główny kanał sprzedaży TIM-u.
  • Profil Autora
  • https://tim.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTYtim