Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

Czy i jakich formalności prawnych wymaga dołożenie lub przeniesienie zasilania maszyny np. gniazda w instalacji elektrycznej?

Należy zadać pytanie, czy dokonana zmiana jest przeróbką istniejącej instalacji elektrycznej?

Jeśli TAK, to zgodnie z Prawem Budowlanym (Stan prawny aktualny na dzień 15 stycznia 2020 r.) należy traktować to jako rozbudowę lub przebudowę istniejącej instalacji, czyli prace w wyniku których zmianie ulegają parametry techniczne instalacji elektrycznej. Przykładowo przeniesienie gniazda ma wpływ na długość przewodu i może zmienić wyniki pomiarów rezystancji izolacji lub impedancji pętli zwarcia.

Według Prawa Budowlanego prace polegające na przebudowie instalacji elektrycznej nie wymagają zgłoszenia ani pozwolenia na budowę, lecz od tej reguły jest kilka wyjątków o których szerzej w krótkim opracowaniu: Jakich formalności wymaga modernizacja wewnętrznej instalacji elektrycznej?

Zmiany dokonane w ramach instalacji elektrycznej wymagają wykonania dokumentacji czyli zaktualizowania np. projektu budowlanego wewnętrznej instalacji elektrycznej. Od zakresu zmian zależy czy można je zakwalifikować jako istotne lub nieistotne odstępstwo od projektu. W zależności do której grupy zaliczone zostaną wprowadzane zmiany mogą wiązać się z obowiązkiem uzyskania odpowiednich zgód lub pozwoleń.

Pozostaje pytanie, kto może dokonać kwalifikacji zakresu prac do zmian istotnych lub nieistotnych?

W omawianym przypadku (przeniesienia gniazda) zostanie zaliczone jako zmiana nieistotna, co wiąże się z koniecznością zaktualizowania projektu i opisu tak aby dokumentacja była zgodna z stanem faktycznym.

Szerzej zagadnienie to zostało opisane w artykule: Zmiany w projekcie budowlanym wewnętrznej instalacji elektrycznej?