Data dodania 7 maja 2020 /

Innowacja dzięki kombinacji

Technologia SmartRunner w unikalny sposób łączy technologię triangulacji laserowej z wykorzystanie czujnika wizyjnego 2D wyposażonego w diody LED. Z tego połączenia powstały czujniki światła, które są gotowe do użycia i wdrożenia oraz oferują różnorodne funkcje.
Technologia triangulacji laserowej to sprawdzona metoda, która umożliwia wykonywanie zróżnicowanych zadań wykrywania, takich jak precyzyjna detekcja profili wysokości i konturów krawędzi. Czujniki światła są bardzo dokładne i niewrażliwe na światło zewnętrzne, a na ich działanie nie ma wpływu kolor ani tekstura powierzchni docelowych obiektów. Wbudowana kamera z oświetleniem LED usprawnia obsługę, umożliwiając parametryzację za pomocą kodów sterujących Data Matrix. Możliwe jest także rejestrowanie obrazów błędów, co w razie usterki daje pracownikom możliwość szybkiej i skutecznej reakcji.

Nowe czujniki światła są zoptymalizowane do wykonywania określonych zadań. Poznaj pierwszych reprezentantów nowej rodziny produktów SmartRunner.

Nowe różnorodne zastosowania

Technologia SmartRunner w unikalny sposób łączy technologię triangulacji laserowej z wykorzystaniem czujnika wizyjnego 2D wyposażonego w diody LED. To nowatorskie podejście otwiera całkiem nowe pole zastosowań w zakresie wymagających zadań wykrywania i umożliwia projektowanie wydajnych, przyszłościowych procesów.

Wdrażanie metodą Plug&Play

Wszystkie typy czujników świetlnych SmartRunner są fabrycznie skonfigurowane do danego zastosowania. W odróżnieniu od innych czujników nie generują one surowych danych, które trzeba mozolnie analizować; dostarczają użytkownikowi łatwe do przetworzenia sygnały cyfrowe. Użytkownik musi jedynie zamontować i podłączyć urządzenie, a następnie dokonać parametryzacji przy użyciu funkcji uczenia.

Swoboda zmian w produkcji

Dzięki wbudowanej kamerze czujniki można łatwo parametryzować za pomocą kodów sterujących Data Matrix. Po wygenerowaniu kodu użytkownik może z łatwością zaprogramować dowolną liczbę czujników za pomocą funkcji uczenia. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i elastyczne reagowanie i jest przydatne zwłaszcza w zakładach, które często wprowadzają zmiany produkcyjne.

Łatwy i szybki montaż

Czujniki SmartRunner są wyposażone w lustro kierunkowe, które zwiększa ich długość bazową. Dzięki temu mieszczą się one w bardzo małych obudowach i nie wymagają wiele miejsca. Cały zestaw, składający się także z obrotowego złącza z dodatkowymi diodami LED, jest bardzo łatwy w obsłudze nawet tam, gdzie ilość miejsca jest ograniczona.

SmartRunner Matcher – Specjalista ds. porównywania profili

Czujnik SmartRunner Matcher jest zwykle wykorzystywany przy budowie nadwozi w zakładach motoryzacyjnych. Poszczególne elementy nadwozi muszą zostać precyzyjnie wyrównane, zanim zostaną pochwycone, ułożone i przyspawane przez roboty. Nad kontrolą prawidłowego ułożenia elementów czuwają dwa czujniki SmartRunner Matcher — każdy z nich ustawiony w linii z jedną z krawędzi paneli nadwozia.

Wykryty profil wysokości zostaje zapisany z użyciem funkcji uczenia i służy jako kontur wzorcowy przy porównywaniu profili. Dopiero po precyzyjnym ułożeniu odpowiedniego elementu z zachowaniem regulowanej tolerancji oba czujniki wysyłają odpowiedni sygnał przełączenia, dzięki czemu robot może bez przeszkód chwycić przedmiot. Czujnik Matcher pozwala uniknąć nieplanowanych przestojów oraz uszkodzenia kosztownych nadwozi samochodowych i robotów.

 

Wdrożenie modelu Matcher jest proste: wystarczy zamontować ten czujnik, a następnie wyrównać go względem odpowiedniego profilu i zaprogramować z użyciem funkcji nauczania, co pozwala zapisać kontur wzorcowy. Później maszyny mogą już rozpocząć pracę. Czujnik dostarczany jest z ustawieniami analizy, które odpowiadają konkretnemu zastosowaniu, dlatego zamiast surowych danych może on generować łatwe w obróbce sygnały cyfrowe. W związku z tym można go bez większego wysiłku podłączyć bezpośrednio do systemu sterowania.

Szybkie dostosowanie do zmian typu nadwozia czy ilości opakowań nie jest problemem dla czujnika Matcher: można go łatwo sparametryzować na nowo przy użyciu funkcji uczenia lub kodów sterujących Data Matrix. Nawet wprowadzenie różnych kolorów i rodzajów powierzchni obiektów przebiega szybko dzięki procedurze split-beam.

 

SmartRunner Detector – Specjalista ds. precyzyjnego monitorowania

To urządzenie laserowe służy do kalibrowania odległości przełączania czujników. Poszczególne modele czujników mogą wymagać różnych narzędzi do zaciskania. Po włączeniu programu laser ustawia się na odpowiedniej wysokości i rozpoczyna się proces kalibrowania. Jeżeli zastosowane urządzenie będzie zbyt wysokie, wystające obiekty mogą uszkodzić drogie soczewki lasera.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, czujnik Detector montuje się pod laserem, tak aby poszerzał jego pole wykrywania. W przypadku pojawienia się wadliwego obiektu w polu monitorowania czujnik generuje sygnał przełączania i maszyna zostaje zatrzymana, zanim dojdzie do zniszczenia soczewek. W ten sposób czujnik Detector jednocześnie chroni kosztowny sprzęt i zwiększa dostępność urządzeń.

 

Czujnik Detector jest łatwy do wdrożenia, ponieważ jest fabrycznie zoptymalizowany tak, by zapewniać wysoką dokładność monitorowania.

Użytkownik musi tylko zainstalować linię lasera na ścianie (jak w tym przykładowym zastosowaniu) lub na innej stałej powierzchni, a następnie w prosty sposób zaprogramować urządzenie przy użyciu funkcji uczenia. Nie jest do tego potrzebny komputer i nie ma potrzeby ręcznego regulowania czasów ekspozycji.

W przypadku, gdy monitorowanie ma objąć tylko określone obszary typowe dla danego zastosowania, użytkownik może swobodnie definiować tak zwane regiony zainteresowania (ROI). Obiekty, które znajdą się w strefie wykrywania, ale poza ROI, zostaną wykryte, ale nie zostanie wygenerowany sygnał przełączający. Dzięki zdefiniowaniu maksymalnych i minimalnych rozmiarów obiektów można uniknąć fałszywych alarmów wywołanych przez czynniki zewnętrzne.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

 

POLECANE