Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/09/Grafika-na-YouTube-wersja-polska-2.png

Zrobotyzowana paletyzacja siarki granulowanej w Zakładach Chemicznych Siarkopol

autor: KUKA.

Firma Madej Pak pomogła zautomatyzować proces pakowania i paletyzacji siarki granulowanej w Zakładach Chemicznych „Siarkopol”. Z uwagi na wymagające środowisko pracy w projekcie wykorzystano niezawodne roboty KUKA KR QUANTEC.

 

Roboty przemysłowe doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach. Właśnie dlatego od lat są obecne w branży chemicznej, odpowiadając za wykonywanie procesów, które mogą być obciążające dla ludzi.

Z możliwości robotów od niedawna korzystają Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg, specjalizujące się w produkcji nawozów rolniczych, ogrodniczych i siarki konfekcjonowanej. Siarka konfekcjonowana produkowana w Tarnobrzegu znajduje nabywców w przemyśle chemicznym, gumowym i celulozowym, ale też m.in. w sektorze farmaceutycznym. Sama spółka powstała w 2001 r. w wyniku przekształcenia Kopalń i Zakładów Przetwórczych Siarki „Siarkopol” w Tarnobrzegu, które w latach 70. i 80. należały do największych producentów siarki na świecie.

Historia produkcja siarki w Tarnobrzegu sięga początków lat 60., jednak przez lata zmieniło się wiele. Dziś Siarkopol to nowoczesne przedsiębiorstwo sięgające po zaawansowane technologie, dążące do jak największej wydajności produkcji i automatyzacji kluczowych procesów. W 2018 r. spółka zautomatyzowała procesy pakowania i paletyzacji siarki granulowanej. Pomogła jej w tym firma Madej Pak, od ponad 20 lat zajmująca się tworzeniem linii produkcyjnych dla różnych gałęzi przemysłu.

 

Linia do pakowania i paletyzacji siarki granulowanej

– Powierzone nam zadanie polegało na pełnej automatyzacji procesu pakowania siarki granulowanej w worki wentylowe o wadze 25 kg oraz ich paletyzacji, jak również zabezpieczeniu i stabilizacji ładunku na palecie. Drugim założeniem było pakowanie produktu w opakowania typu big-bag o wadze 1000 kg. – wyjaśnia Bartłomiej Zyznawski, kierownik działu projektowego Madej Pak.

Choć Madej Pak to zespół inżynierów z bogatym doświadczeniem, nasz rozmówca nie ukrywa, że realizacja projektu stanowiła duże wyzwanie. Z jednej strony wiązało się to z koniecznością opracowania systemu dozowania produktu do worków nie powodującego jego degradacji, z drugiej – ze specyfiką produktu mogącego w pewnych warunkach wykazywać właściwości wybuchowe.

– Urządzenia pracujące w strefie zagrożenia wybuchowego musiały zostać wykonane zgodnie z dyrektywą ATEX, co wymuszało na nas zastosowanie podzespołów zgodnych z obowiązującymi normami – podkreśla Bartłomiej Zyznawski.

Wysoka jakość wykonania robotów KUKA odpowiadająca pracy w najtrudniejszych warunkach zadecydowała o wykorzystaniu w projekcie robota z bezkompromisowej serii KR QUANTEC PA. Cechami, jakie były kluczowe przy jego wyborze, okazały się niezawodność, uszczelniona konstrukcja i wiodące w tej klasie robotów zabezpieczenia antykorozyjne.

 

Wydajność i ograniczenie do minimum interwencji operatorskich

Linia pakowania siarki granulowanej w 25-kilogramowe worki wentylowe rozpoczyna się od automatycznego urządzenia do pakowania produktu. W celu zapewnienia możliwie wysokiej wydajności maszyna posiada dwie stacje napełniania opakowań.

Transport wypełnionych siarką granulowaną worków spod urządzenia pakującego do punktu poboru ich przez robota odbywa się poprzez linię transportową opartą zarówno na przenośnikach taśmowych, jak i przenośnikach rolkowych, które wspomagają równomierne rozłożenie się produktu w opakowaniu. W ciągu linii został zastosowany ponadto dodatkowy układ wyrównywania worków. Dzięki niemu rozłożenie produktu jest jeszcze bardziej powtarzalne, co wydatnie zwiększa efektywność procesu paletyzacji.

Aby zoptymalizować pracę linii, została ona wyposażona w kontroler wagowy współpracujący z robotem KUKA.

– Jeżeli waga któregoś z worków wyszłaby poza określony zakres, robot miał za zadanie odłożyć taki worek do przygotowanej strefy opakowań o niewłaściwej wadze. Zdarzało się to rzadko, ale pozwoliło to ograniczyć do minimum konieczność wykonywania jakichkolwiek czynności manualnych przez operatora linii – tłumaczy Bartłomiej Zyznawski.

W celu jak największego wyeliminowania interwencji operatorskich inżynierowie z Madej Pak zautomatyzowali proces podawania palet poprzez zastosowanie zintegrowanego desztaplera oraz proces układania tekturowych przekładek na spód pustej palety, za co odpowiada chwytak robota, który został wyposażony w ssawki.

Na ostatnim etapie spaletyzowane palety są bezobsługowo owijane folią stretch i zabezpieczane za pomocą kaptura foliowego, tak by ułatwić ich magazynowanie i późniejszy transport.

Wykorzystanie robota KUKA w Siarkopolu było możliwe dzięki ich ponadprzeciętnej odporności na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Nie bez powodu roboty w kolorze oranżu są powszechnie stosowane w robotyzacji procesów spawalniczych, odlewniczych i innych wymagających sprawnego działania pomimo skrajnie trudnych warunków.

– W aplikacji zastosowaliśmy robota z rodziny KR QUANTEC. Jest to seria robotów, która od lat jest stosowana w przemyśle samochodowym, a także w innych branżach wymagających od stosowanych maszyn wytrzymałości, na co przykładem jest aplikacja zrealizowana w Siarkopolu – zauważa Damian Drąg, inżynier sprzedaży w KUKA, który opiekuje się klientami ze wschodniej Polski.

– Dzięki współpracy z Madej Pak, naszym wieloletnim partnerem, firma Siarkopol otrzymała kompletną aplikację: od koncepcji aż po wdrożenie. Wiedza i profesjonalizm Madej Pak zaowocowały tym, że obecnie jesteśmy na etapie wdrażania kolejnej, jeszcze większej i jeszcze bardziej zaawansowanej linii w firmie Siarkopol – kończy Damian.


Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: KUKA
  • KUKA jest koncernem działającym na arenie międzynarodowej w branży automatyzacyjnej. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Augsburgu. Jako z wiodących na rynku światowym producentów inteligentnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji firma KUKA oferuje klientom kompleksowe produkty: od robotów poprzez moduły aż do w pełni zautomatyzowanych instalacji i ich połączeń sieciowych w branżach takich jak przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, metali i tworzyw sztucznych, produkcja dóbr konsumpcyjnych, handel elektroniczny/detaliczny i ochrona zdrowia.
  • Profil Autora
  • https://www.kuka.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!
.
NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ