PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

1513 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Jakie innowacje można wnieść do tematu składania szaf elektrycznych? Wbrew pozorom temat nie jest taki prosty i oczywisty. Przeglądając nowości prezentowane na targach ENERGETAB trafiłem na notatkę firmy Rittal, która we współpracy z Eplanem prezentowała kompleksowy system do projektowania i składania szaf elektrycznych wykorzystujący rozszerzoną rzeczywistość!! Moja wewnętrzna ciekawość zmusiła mnie do zagłębienia się w ten temat i pomimo, że projekt jest jeszcze w fazie R&D okazał się na tyle interesujący, że teraz go Wam przedstawię.

Zintegrowany Łańcuch Wartości

Tak nazywa się rozwiązanie opracowane przez dwie wyżej wymienione firmy. Jest to oczywiste nawiązanie do angielskiego określenia „Integrated value chain”, które w procesach produkcji oznacza zintegrowany i pełnowartościowy system, czy dosłownie łańcuch produkcyjny. Oznacza to, że cały etap produkcji może zostać kompleksowo wykonany i wszystkie etapy są ze sobą połączone. Czego zatem możemy spodziewać się po systemie od Rittal i Eplan? Dokładnie tej integracji i kompleksowości w podejściu do produkcji rozdzielni elektrycznych. Zaczynając od opracowania projektu, dobrania elementów, procesu zamówieniowego i produkcji – samego wykonania rozdzielni, aż po serwis.

Jednak to co mnie zainteresowało w tym systemie to końcowy etap produkowania rozdzielni, czyli tzw. szycie szaf. Okazuje się, że firmy Rittal i Eplan postanowiły zaadaptować w realnym świecie rozwiązania znane dobrze z serialów i filmów sci-fi. Mówimy tutaj o rozszerzonej rzeczywistości, czyli wyświetlaniu operatorom, monterom podpowiedzi w formie wizualnej dzięki specjalnym goglom. Oglądany w nich świat wygląda zupełnie tak jak w rzeczywistości oprócz tego… że od czasu do czasu może przed oczami pojawić się nam strzałka wskazująca gdzie powinniśmy zamontować trzymany w dłoni przewód. I mimo, że system jest dopiero w fazie testów to i tak robi już ogromne wrażenie.

Oczywiście strzałki to nie wszystko. Zobaczmy krótki film z YouTube, który pokazuje przykładowe możliwości przy korzystaniu z systemu.

Może to nieco nietypowe stanowisko do montażu szaf, ale ostatecznie mamy tutaj montera oraz płytę montażową na stojaku. Na płycie należy zamontować wszystkie niezbędne aparaty i połączyć je przewodami. Wyobraźmy sobie system, który umożliwi wykonanie tych czynności dowolnej osobie, nawet takiej, która nie ma najmniejszego pojęcia o elektryce, elektronice, automatyce, ani nawet o urządzeniach, które będzie montować. Monter dzięki rozszerzonej rzeczywistości widzi przed sobą dwa dodatkowe ekrany. Jeden z nich to uproszczona wizualizacja tego jak powinien wyglądać złożony układ. Na drugim ekranie znajduje się lista czynności do wykonania.

Rittal prezentuje elementy cyfrowego łańcucha wartości.

Po pobraniu dowolnego elementu, np. przewodu i zeskanowaniu go na tym ekranie pojawią się informacje między innymi o jego długości, przekroju i miejscu zastosowania.

Następnie za pomocą rozszerzonej rzeczywistości monterowi wskazywany jest aparat, do którego należy zamocować wybrany przewód. Wykorzystywanie idealnie przyciętych przewodów pozwala na zaoszczędzenie miejsca w szafie czy oszczędzenie na kosztach materiału.

Skąd pomysł na takie rozwiązanie? Obie firmy zauważyły problem jakim jest niewystarczająca ilość specjalistów na rynku pracy. Jeżeli do tak prostych czynności jak przycinanie i przykręcanie do płyty montażowej korytek kablowych albo montowania przewodów będziemy ciągle zatrudniać wykwalifikowanych elektryków to zabraknie ich do wykonywania bardziej ambitnych zadań, jak chociażby projektowanie wspomnianych rozdzielnic.

Według opracowania „Budowa szaf sterowniczych 4.0” Instytutu Techniki Sterowniczej Obrabiarek i Urządzeń Produkcyjnych (ISW) Uniwersytetu w Stuttgarcie ok. połowa czasu produkcji w budowie aparatury sterowniczej przypada na samo okablowywanie. W ramach Zintegrowanego Łańcucha Wartości, Eplan odpowiedzialny jest za środowisko, w którym powstaje cyfrowy model projektu, poprawność danych i projektu oraz za wymianę danych pomiędzy tym środowiskiem projektowym a maszynami Rittal. Rittal zaś odpowiada za dostarczenie najwyższej jakości produktów niezbędnych do realizacji procesu produkcyjnego oraz rozwiązań do ich dalszej automatycznej prefabrykacji.

O jakich rozwiązaniach mowa? Oprócz wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości przez monterów istnieje możliwość kompletnego zautomatyzowania szycia szafy i robienie tego bez udziału człowieka, jak przekonujemy się z filmu prezentującego Centrum Innowacji Rittal.

Roboty prowadzące przewody w korytkach i dokręcające śruby w złączach? Czemu nie. Do tego w założeniu ma dążyć automatyzacja – zastępowania żmudnych i prostych czynności, abyśmy wszyscy mogli poświęcić się pracom kreatywnym, które mają szanse uczynić świat lepszym miejscem.

W kontekście manualnej prefabrykacji Rittal może pomóc w dostarczeniu urządzeń do przycinania przewodów, usuwania izolacji na ich końcach, a także zaciskania tulejek. Jeżeli do tego dołożymy możliwość optymalnego projektowania w środowisku Eplan dostajemy funkcjonalny system umożliwiający oszczędzenie czasu. 

Reklama

25 października 2019 / Kategoria: , , ,
  • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor w iAutomatyka.pl
    Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
  • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

>KLIKNIJ<

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

>KLIKNIJ<

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

>KLIKNIJ<

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

>KLIKNIJ<

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

>KLIKNIJ<

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

>KLIKNIJ<

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

>KLIKNIJ<

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

>KLIKNIJ<

Czym jest Softstart ADXL

Czym jest Softstart ADXL

>KLIKNIJ<

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

>KLIKNIJ<

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

>KLIKNIJ<

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

>KLIKNIJ<

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

>KLIKNIJ<

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

>KLIKNIJ<

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Rittal Polska

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…