Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/03/Bild1_Aufmacherbild_1.jpg

Znakowanie przemysłowe z Phoenix Contact


Przemysłowe znakowanie laserowe cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzieje się tak, ponieważ liczba jego zastosowań stale rośnie. Co za tym idzie, zwiększają się także wymagania dotyczące jakości i technologicznej doskonałości tego procesu. Drukarka laserowa Topmark NEO, czyli następca modelu Topmark Laser, odpowiada na te potrzeby i proponuje nową jakość, zamkniętą w kompaktowym urządzeniu. Jest precyzyjna i wydajna, ponieważ została wyposażona w 20-watowy laserowy marker światłowodowy, który przetwarza jedną płytę co 0,15 sekundy, czyli ponad 400 płyt na minutę.

Posiadanie drukarki laserowej Topmark NEO w firmie sprawia, że nie trzeba już zlecać oznaczania płytek na zewnątrz, tylko można realizować to zadanie we własnym zakresie. Jest ona uniwersalna – można ją stosować m.in. do oznaczania:

  • konwencjonalnych zacisków,
  • przewodów,
  • urządzeń z plastikowymi etykietami.

Topmark NEO –  jak nią sterować?

Jedną z zalet drukarki laserowej Topmark NEO jest możliwość sterowania nią za pomocą komputera PC lub wielokolorowego ekranu dotykowego wielkości 7 cali, umieszczonego w dedykowanym urządzeniu (oznaczarce laserowej).

Zobacz wszystkie parametry techniczne tej oznaczarki laserowej TOPMARK NEO. Dowiesz się ile waży urządzenie, jakie ma wymiary i poznać wiele innych ważnych informacji, mających znaczenie przy przygotowywaniu stanowiska do druku.

Oprogramowanie Project Complete – jakie daje możliwości?

Do obsługi znakowania przemysłowego za pomocą komputera PC i oznaczarki laserowej ze zintegrowaną aplikacją do oznaczania służy oprogramowanie Project Complete, które można pobrać bezpłatnie ze strony www.phoenixcontact.pl

Wyświetlacz oznaczarki służy nie tylko do projektowania, ale także do sprawdzania procesów zachodzących w urządzeniu. Co więcej, program posiada podręcznik użytkownika i samouczek w formie wideo, który można obejrzeć na tym wyświetlaczu.

Transfer danych – jak się odbywa komunikacja?

Program Project Complete daje możliwość kontrolowania urządzenia także przy pomocy komputera PC i notebooka. Dzięki zastosowanemu złączu RJ45 możliwe jest podłączenie drukarki Topmark NEO do sieci. Odbywa się to za pomocą protokołu DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Dużą zaletą tego programu jest również bezpośredni transfer danych z innych programów CAE. To umożliwia szybką implementację projektów, które wspiera Phoenix Contact.

Inteligentne funkcje systemu Project Complete

System Project Complete jest przełomowy, ponieważ nie wymaga identyfikacji i utrzymania wszystkich parametrów materiałowych, jak inne systemy do druku laserowego. Posiada on swoją obszerną bazę parametrów, która jest zaprogramowana w Topmark NEO. Aktualnie obejmuje ona 600 materiałów, ale baza ta jest stale aktualizowana. Dzięki temu urządzenie niezawodnie oznacza każdy rodzaj materiału, odczytując kod kreskowy lub system otworów umieszczonych na arkuszu – operator nie musi mieć specjalnej wiedzy z zakresu druku laserowego, bo urządzenie samo dobierze odpowiednie parametry. Taka automatyczna detekcja materiał ogranicza możliwość popełnienia błędu przy oznakowaniu. To również wpływa na oszczędność czasu – nie trzeba go tracić na poprawianie błędów, a więc znakowanie nawet dużych powierzchni metalowych jest ekonomiczne i efektywne.

Topmark NEO a bezpieczeństwo

Topmark NEO jest równie bezpiecznym urządzeniem, co napęd DVD w komputerze stacjonarnym albo notebooku, ponieważ zgodnie z normą EN 60825-1 stanowi system laserowy klasy 1. Oznacza to, że jest to pierwszy tak bezpieczny system znakowania przemysłowego w tej klasie elastyczności. To wysokowydajne urządzenie znakujące można bez obaw umieścić na biurku.

Integracja grafiki

Grafikę Topmark NEO można zintegrować bezpośrednio z projektami oznaczeniowymi oraz z pojedynczymi płytkami, zapisanymi w rozszerzeniach bmp, png, jpg. Oznacza to, że symbole ostrzegawcze, logo firmowe i inne symbole wizualne, nie muszą być zapisane w formie wektorów. Jeśli jednak oznaczenia są już wektorami, to program proponuje duże ułatwienie: grafika wektorowa może być importowana bezpośrednio w formatach dxf, dwg, hpgl.

Znakowanie przemysłowe na stali nierdzewnej i aluminium

Laserowe znakowanie przemysłowe jest bardzo odporne na korozję, dlatego chętnie używane jest w surowym środowisku przemysłu offshore. Laserowe znakowanie przemysłowe doskonale sprawdza się także przy etykietowaniu metalowych płyt o wysokiej wytrzymałości. To wpływa na częste stosowanie tej metody przez firmy zajmujące się automatyzacją i budową maszyn. Co więcej, odporność tego rodzaju znakowania na działania agresywnych chemikaliów sprawia, że często wykorzystywane jest w przemyśle przetwórczym.

Druk laserowy – grawerowanie

Najpopularniejszą metodą znakowania przemysłowego płytek jest grawerowanie. Drukarka Topmark NEO graweruje w trybach:

  • szkic,
  • standard,
  • wysoka jakość.

Różnią się one od siebie m.in. czasem grawerowania oraz poziomem kontrastu. Sposoby te dają użytkownikowi możliwość elastycznego reagowania na wymagania, jakie stawia aplikacja. Oznacza to, że drukarka może wykonać znakowanie przemysłowe na odpowiednio wysokim poziomie czytelności wydruku i dostosować go do efektywności przepustowości materiału.

Druk metodą wyżarzania

Druga metoda znakowania przemysłowego to wyżarzanie. W tym procesie np. na stali nierdzewnej powstaje tzw. znak wyżarzania, który ma całkowicie gładką powierzchnię. Dzięki temu jest on odporny na zabrudzenia, dlatego metoda ta jest często stosowana w przemyśle spożywczym, w technologiach medycznych i wszystkich tych gałęziach przemysłu, gdzie wymagania w zakresie higieny są bardzo rygorystyczne. W procesie znakowania przemysłowego za pomocą wyżarzania drukarka emituję wiązkę laserową o odpowiednio dobranej energii wejściowej. Pada ona na powierzchnię materiału i utlenia się wraz z tlenem z otoczenia. Wskutek tego procesu kolor powierzchni ulega nagłej zmianie i powstaje wysokokontrastowe znakowanie przemysłowe.

Na blogu Phoenix Contact publikujemy porównanie dostępnych metod, dzięki czemu można z łatwością sprawdzić, kiedy poszczególne z nich mają zastosowanie.

Znakowanie przemysłowe a oszczędność czasu

Na oszczędność czasu wpływa także fakt, że drukarka ma opcję nie tylko oznaczania, ale też rozcinania materiału podczas jednej operacji wydruku. Możliwość ta jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Oznacza to, że można otrzymać wymagany kształt i formę, wykorzystując odpowiedni przeźroczysty materiał ABS. Gdy produkowana jest maszyna specjalnego przeznaczenia, to urządzenie umożliwia dobranie odpowiedniego oznacznika przy zastosowaniu materiału jednego rodzaju. (rysunek 3)

Kolejną zaletą tego systemu znakowania laserowego jest oszczędność czasu. Ma on kompaktowy i w pełni zautomatyzowany podajnik UCT. Zastosowane tam pole znakowania, które znajduje się wewnątrz komory lasera, ma wymiary aż 180 × 180 mm. Oznacza to, że jest ono największe w tej klasie. Dzięki tak dużemu obszarowi znakowania można podczas jednej operacji druku oznaczyć zarówno duże znaczniki, jak i szereg tych małych. Sprawia to, że operator nie musi tak często zmieniać materiału.

Project Complete i Topmark NEO – co daje to połączenie?

Znakowanie przemysłowe przy pomocy urządzenia Topmark NEO jest bardzo trwałe i spełnia najwyższe wymagania dotyczące znakowania w środowisku przemysłowym. Technologia laserowa wykorzystywana w tym procesie pozostawia znakowanie równie elastyczne co materiał, na którym zostało ono wykonane. Sprawia to, że znakowanie przemysłowe jest trwałe nawet w przypadku, gdy na materiał działają różnego rodzaju siły. Co więcej, technologia, z jakiej korzysta Topmark NEO jest bardzo wydajna i optymalizuje czas pracy, a program do planowania oznaczania Project Complete, rozpoznaje aż 600 różnych materiałów. Dzięki temu operator nie popełni błędu przy dobieraniu parametrów druku laserowego.

To wszystko sprawia, że urządzenie Topmark NEO sterowane przez oprogramowanie Project Complete to kompleksowe rozwiązanie do druku przemysłowego, które jest najlepiej dopasowane do potrzeb rynku. Co więcej, Phoenix Contact jako producent tego rozwiązania, proponuje swoim klientom dopasowanie systemu drukowania do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo oferujemy druk na życzenie.

Na www.phoenixcontact.pl dowiesz się, jak dopasować system drukowania do ilości potrzebnych oznaczników i znajdziesz wiele innych ważnych informacji. Sprawdź, jak optymalizować i usprawnić znakowanie przemysłowe w Twojej firmie.

Autorzy:

Wiktor Jędrzejak, Młodszy Menadżer Produktu, Phoenix Contact Sp. z o.o.

Benjamin Pradel B.Sc., Menadżer Produktu, Phoenix Contact GmbH & Co. KG, Blomberg



Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: PhoenixContact
  • Phoenix Contact lider w technikach połączeń elektrycznych i automatyce przemysłowej. Nasza praca jest ukierunkowana na tworzenie postępu za pomocą innowacyjnych i inspirujących rozwiązań oraz relacji z klientami jak i partnerami biznesowymi zorientowanymi na wspólne i długotrwałe korzyści.
  • Profil Autora
  • http://www.phoenixcontact.pl

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
  • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
  • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • Drukarka i aplikator owijek Wraptor A6500r™ A6500. Automatyzuje proces identyfikacji przewodów i kabli. Wraptor automatycznie drukuje i nakłada etykiety samolaminujących w pięć sekund a tym samym zwiększa wydajność produkcji i oszczę...
  • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...