Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Znakowanie laserowe w przemyśle

1044 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

W wielu gałęziach przemysłu istnieje konieczność nanoszenia oznaczeń na wyrób. Konieczność ta może wynikać z istniejących przepisów prawa krajowego lub międzynarodowego, ale również z wewnętrznych potrzeb przedsiębiorstwa. Trwały znak naniesiony na produkt staje się wizytówką producenta, pomaga w śledzeniu wyrobu w procesie produkcji, ale jest też informacją dla konsumentów o cechach charakterystycznych przedmiotu np. data ważności produktu. Znaki takie najczęściej nanosi się na produkty za pomocą druku, grawerowania mechanicznego i laserowego.

Znakowanie przemysłowe musi być trwałe i odporne na środowisko w miejscu pracy, a oznaczenie musi być czytelne. Znakowanie za pomocą drukowania polega na nanoszeniu na przedmiot farby, tuszu czy atramentu. Wiąże się to z tym, że wykonane w ten sposób oznaczenie może ulec, szczególnie w dłuższym czasie, degradacji. Nie trudno wyobrazić sobie fakt, że farba po prostu może zostać z przedmiotu starta. Grawerowanie pod tym względem wypada lepiej. Polega na usuwaniu cienkiej warstwy materiału o określonym kształcie z powierzchni przedmiotu. Dzięki możliwości konfigurowanie parametrów, znakowarki laserowe umożliwiają grawerowanie i oznakowanie praktycznie każdego rodzaju materiału: różnych metali, drewna, tworzyw sztucznych czy nawet papieru. Warto również wspomnieć o problemach producentów związanych z dużymi kosztami eksploatacji znakowarek atramentowych czy tampodrukowych wynikającymi z potrzeby częstej wymiany tuszu i farby. W tej płaszczyźnie znakowarki laserowe cechujące się brakiem kosztów eksploatacyjnych i zastępują inne technologie w projektach oszczędnościowych.

LASER

Zasada działania laserów jest skomplikowana, ale postaram się ją wyjaśnić w prosty sposób, jednak wymagane jest skupienie przy czytaniu. O skupienie właśnie tu chodzi. Znakowanie laserowe możliwe jest dzięki skupieniu wiązki światła lasera, a tym samym energii i mocy, w jednym punkcie. Osiągnięcie dużej gęstości mocy umożliwia nagrzanie i stopienie czy odparowanie materiału. Jednak jak powstaje to światło?

Nie sposób wyjaśnić to zagadnienie nie odwołując się do praw fizyki, jesteśmy jednak na portalu traktującym o automatyce przemysłowej więc niektóre informacje należy po prostu przyjąć do wiadomości:

 • atomy mogą znajdować się w różnych stanach energetycznych (posiadać różną ilość energii),
 • atomy mogą pobierać (absorbować) energię i ją oddawać (emitować),
 • atomy oddają (emitują) energię w konkretnym kierunku,
 • absorpcja lub emisja energii może występować samoistnie lub być wymuszona.

Wykorzystanie powyższych właściwości atomów oraz faktu, że atomy niektórych pierwiastków umożliwiają gromadzenie dużej ilości energii pozwoliło na stworzenie laserów.

Laser zbudowany jest przynajmniej z rezonatora, układu pompującego i ośrodka czynnego.

Ośrodek czynny to właśnie atomy, które będą przyjmować i oddawać energię. Można do tego wykorzystać kryształy pewnych pierwiastków, gaz (najczęściej CO2) lub włókna szklane.

Układ pompujący to urządzenie, które ma dostarczyć energię do ośrodka czynnego. Można tego dokonać za pomocą lampy błyskowej, innego lasera, reakcji chemicznej czy wyładowania elektrycznego (w gazie). W momencie, gdy w ośrodku czynnym jest większa ilość atomów w wyższym stanie energetycznym (tych, które zaabsorbowały energię) następuje akcja laserowa, czyli uwalnianie energii w postaci promieniowania.

Rezonator ma pomóc w osiągnięciu pożądanych parametrów wiązki laserowej. Przede wszystkim chodzi tutaj o konkretną długość fali. Najczęściej zbudowany jest z dwóch precyzyjnie wykonanych zwierciadeł, od których mogą odbijać się fotony o konkretnych parametrach. Jedno ze zwierciadeł jest półprzepuszczalne co umożliwia wypływ wiązki laserowej na zewnątrz rezonatora. Zwierciadła nadają emitowanej przez atomy energii odpowiedni kierunek.

Znakowanie laserowe

Największą zaletą wiązki laserowej jest jej monochromatyczność. Oznacza to, że wszystkie fotony posiadają jednakową długość fali. Dzięki temu wiązka jest spójna, a wszystkie fotony poruszają się w przybliżeniu równolegle do siebie. Pozwala to na kierowanie wiązką za pomocą systemu luster.

Powyższy schemat w sposób bardzo uproszczony pokazuje sposób kierowania wiązką laserową. Lustra obracane są tak, aby światło lasera trafiło do pożądanego miejsca w przestrzeni roboczej. Przeważnie przy znakowaniu korzysta się ze zintegrowanych rozwiązań. Laser, lustra, soczewki skupiające i oprogramowanie są ze sobą zintegrowane tak, aby zapewnić zawsze poprawną i bezobsługową pracę systemu. Oprogramowanie umożliwia tworzenie projektów, wprowadzanie symboli oraz konfiguracje parametrów takich jak moc czy prędkość wiązki lasera. Operator nie musi martwić się w jaki sposób system obróci lustrami, aby uzyskać wyznaczony kształt. Takie wypalanie jest niesamowicie szybkie i precyzyjne dzięki silnikom galwanicznym, które obracają lustrami. Poniższy film obrazuje jak to działa w praktyce.

Dzięki oprogramowaniu takich laserów można uzyskać również wypalanie znaków zmieniających się w czasie np. data, godzina, numery seryjne, kody data matrix i barcody zależne od produktów. Dane do lasera pobierane są za pomocą protokołów komunikacji przemysłowej takich jak RS232 czy Ethernet. Przykładami wykorzystania takiej funkcji jest wypalanie informacji dotyczących komponentu zaczynając od przemysłu motoryzacyjnego poprzez aplikacje w przemyśle elektronicznym i farmaceutycznym, a kończąc na przemyśle spożywczym. Przykład takiej aplikacji znajdziemy na zdjęciu poniżej. Na etykiecie  widać, jak na złotym polu widnieje wypalona laserem data z numerem seryjnym. W tej aplikacji naniesiona została specjalna warstwa farby, na której laser wypala odpowiedni kształt odsłaniając to, co jest pod farbą. W ten sposób powstaje oznaczenie.

Systemy znakowania laserowego

Na świecie istnieje wiele systemów znakowania laserowego różnych producentów. Możemy spotkać rozwiązania do wypalania poziomego, pionowego a także na większe odległości za pomocą dodatkowych rur i peryskopów ze specjalną optyką. Istnieją również systemy znakowania wbudowane w gotowe stanowiska.

Ciekawym przykładem jest rozwiązanie firmy Panasonic, które w swoim portfolio posiada gotowe stacje robocze. Systemy znakowanie, które możemy w nich zaimplementować, dzielimy na znakowarki ze źródłem CO2 przystosowane do znakowania tworzyw sztucznych, butelek PET, materiałów organicznych, opakowań, tekstyliów i papieru oraz na znakowarki ze źródłem FAYb przystosowane do znakowania bardziej wymagających tworzyw sztucznych oraz metali. W tym artykule chciałbym się skupić na tej drugiej grupie w skład, której wchodzą znakowarki z rodziny LP-Z i LP-M.

To, co wyróżnia te urządzenia, to kontrola osi Z i tym samym możliwość znakowania powierzchni, które nie są płaskie. Panasonic nazywa to znakowaniem 3D i faktycznie, to określenie pasuje chyba tutaj najlepiej. Dzięki wbudowanemu wskaźnikowi wysokości urządzenie może szybko zwizualizować odległość do znakowanej powierzchni i dzięki temu automatycznie ustawić ogniskową lasera. W laserach LP-Z ośrodkiem czynnym są włókna szklane wzbogacone iterbem (pierwiastek chemiczny), co pozwala osiągnąć dużo większą wydajność niż w przypadku laserów gazowych czy laserów z kryształem rubinu. Lasery Panasonic wyposażone są w specjalny interfejs, który umożliwia znakowanie zarówno obiektów statycznych jak i poruszających się z prędkością nawet do 240 m/min. Znakowarki posiadają wiele wbudowanych funkcji. Kilka z nich przedstawiono poniżej:

 • optymalizacja kolejności znakowania,
 • nanoszenie kolejnego numeru (licznik),
 • nanoszenie bieżącej daty i godziny,
 • nanoszenie daty ważności,
 • wskaźnik laserowy,
 • znakowanie wielowarstwowe,
 • pomiar i korekta mocy,
 • niezależna korekcja szybkości i mocy dla każdego elementu,
 • nanoszenie kodów kreskowych, kodów 2D.

Zintegrowana kontrola osi Z daje duże możliwości precyzyjnego znakowania przedmiotów o skomplikowanym kształcie: kontrola osi Z pozwala znakować powierzchnie ukośne, wypukłe i wklęsłe. Dzięki funkcji znakowania 3D światłowodowe znakowarki laserowe serii LP-Z i LP-M należą do najlepszych i najbardziej uniwersalnych systemów Panasonic do znakowania laserowego.

Przykłady wypalania laserowego

Technika znakowania laserowego umożliwia łatwe i szybkie nanoszenie na komponenty informacji niestandardowych, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Nawet znaczące zmiany w projekcie można łatwo zaadaptować. Jak widać w poniższych przykładach,  funkcja 3D umożliwia jednoczesne i łatwe nanoszenie różnych informacji na przedmioty o skomplikowanym kształcie, a uzyskane oznaczenia charakteryzują się bardzo dobrym kontrastem bezpośrednio odziaływującym na prace systemów wizyjnych. Należy również zwrócić uwagę na zaletę, jaką jest brak konieczności obracania elementu do nadruku na wielu powierzchniach. Systemy Znakowania Laserowego Panasonic wykorzystują technologie MOFPA (ang. Master Oscillator Fiber Power Amplifier), która umożliwia pracę w szerokim zakresie mocy szczytowych i szerokości impulsów. Pozwala to znakować z łatwością, dużo lepszą jakością i precyzją zarówno tworzywa sztuczne, jak i metale.

Poniższy film prezentuje przykładowe wypalanie loga na tworzywie sztucznym:

Po więcej informacji odsyłamy do stron ze szczegółowym opisem:

11 października 2018 / Kategoria: , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor wicenaczelny w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Sympozjum CNC SINUMERIK elementem digitalizacji produkcji – Warszawa

Sympozjum CNC SINUMERIK elementem digitalizacji produkcji – Warszawa

>KLIKNIJ<

W prostych słowach o skutecznej kalibracji

W prostych słowach o skutecznej kalibracji

>KLIKNIJ<

Otwarcie centrum automatyki przemysłowej – Showroom 4.0

Otwarcie centrum automatyki przemysłowej – Showroom 4.0

>KLIKNIJ<

Darmowy webinar – Pomiary w rozdzielnicach nn zgodnie z PN-EN 61439 bez tajemnic!

Darmowy webinar – Pomiary w rozdzielnicach nn zgodnie z PN-EN 61439 bez tajemnic!

>KLIKNIJ<

Jak wyeliminować błędy popełniane przez operatorów?

Jak wyeliminować błędy popełniane przez operatorów?

>KLIKNIJ<

Sterowanie rozmyte lewitacją magnetyczną

Sterowanie rozmyte lewitacją magnetyczną

>KLIKNIJ<

System DCS – podstawowe informacje

System DCS – podstawowe informacje

>KLIKNIJ<

Jak powinna wyglądać Fabryka Przyszłości?

Jak powinna wyglądać Fabryka Przyszłości?

>KLIKNIJ<

Jak szybko wykonać backup programu z panelu HMI Siemens TP700 Comfort

Jak szybko wykonać backup programu z panelu HMI Siemens TP700 Comfort

>KLIKNIJ<

Relacja ze szkolenia “Diagnostyka sieci Profibus” w EMT-Systems

Relacja ze szkolenia “Diagnostyka sieci Profibus” w EMT-Systems

>KLIKNIJ<

3xLOGO! – komunikacja pomiędzy przekaźnikami

3xLOGO! – komunikacja pomiędzy przekaźnikami

>KLIKNIJ<

Control Engineering Polska nominowało TOSIBOX® lock 500 do nagrody produkt roku 2018

Control Engineering Polska nominowało TOSIBOX® lock 500 do nagrody produkt roku 2018

>KLIKNIJ<

Konkurs iAutomatyka Luty 2019

Konkurs iAutomatyka Luty 2019

>KLIKNIJ<

Szkolenia RENEX EEC

Szkolenia RENEX EEC

>KLIKNIJ<

[WIDEO] Automatyka w magazynie sprzedażowym

[WIDEO] Automatyka w magazynie sprzedażowym

>KLIKNIJ<

Konnichiwa! – Cześć!

Konnichiwa! – Cześć!

>KLIKNIJ<

Kiedy mostki nie pomagają…

Kiedy mostki nie pomagają…

>KLIKNIJ<

Jaka jest różnica między PLC, a DCS?

Jaka jest różnica między PLC, a DCS?

>KLIKNIJ<

Recenzja szkolenia “Obowiązki pracodawcy związane z uruchomieniem maszyn w zakładzie”

Recenzja szkolenia “Obowiązki pracodawcy związane z uruchomieniem maszyn w zakładzie”

>KLIKNIJ<

Digital Twin – wirtualne uruchamianie systemów automatyki

Digital Twin – wirtualne uruchamianie systemów automatyki

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…