Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/03/Zmiana-parametrów-falownika-Vacon-przez-Profinet-wyrozniona-1.png

Zmiana parametrów falownika Vacon przez Profinet


Pracując nad jednym z projektów, dostałem wytyczne mówiące o pracy samodzielnej lub wspólnej wciągarek. Zadaniem była synchronizacja obrotów podczas standardowej pracy lub wybór jednej z dwóch podczas ustawiania. W szafie znajduje się miały sterownik serii S7-1500 firmy Siemens oraz dwa falowniki firmy Vacon, połączone ze sobą przez Profinet. Falowniki posiadają dodatkowe połączenie synchronizacyjne światłowodowe.


Pierwszym krokiem było znalezienie informacji u producenta, całe szczęście trafiłem na instrukcję dotyczącą gotowych bloków dla sterowników S7-300 i S7-1500 do sterowania falownikami firmy Vacon. Drugim niezbędnym dokumentem była ogólna instrukcja obsługi, zawierająca schematy podłączeniowe, listy parametrów itp. Producent falowników przygotował gotowe bloki do obsługi sterowania kierunkiem, prędkością oraz kasowania błędów w postaci Function Block, a także blok do zmiany parametrów poprzez odpowiedni komunikat, gdzie należy podać numer parametru oraz wartość. Aby skorzystać z wyżej wymienionych bloków należało dodać bibliotekę dostępną na stronie firmy Danfoss – właściciela firmy Vacon.

Po dodaniu biblioteki dodałem do programu bloki:

  • APPLICATION_ID_WRITE_BLOCK – do zmiany parametrów
  • VACON_CONTROL_BLOCK – do sterowania kierunkiem, prędkością itd.

W instrukcji falowników znajduje się informacja, o trybie pracy Master/Follower, która idealnie rozwiązuje zadanie, parametr posiada trzy możliwe wartości:

  • 0 – napęd pojedynczy (brak synchronizacji)
  • 1 – Master (napęd nadrzędny)
  • 2 – Follower (napęd nadążający)

Indeks parametru to 1324, jak można zauważyć zrzucie z TIA Portal wyżej, w instrukcji znajduje się informacja o tym które parametry można zmieniać zdalnie, jak i wymagania – do zmiany niektórych należy napęd zatrzymać. Podczas konfiguracji sieciowej wybrano Vendor 1 + 8 PD, co oznacza, że Status Word oraz Control Word mają zdefiniowaną kolejność zgodną z wykorzystanym blokiem VACON_CONTROL_BLOCK, a także przesyłane są dodatkowe informacje w postaci ośmiu 16-sto bitowych rejestrów.

Dzięki zastosowaniu gotowych bloków podczas programowania można skupić się na logice pracy, a mniej nad samą obsługą urządzeń. Skorzystanie z bloku zmiany parametrów sprawiło, że parametry w falowniku były niemal standardowe (poza danymi silnika oczywiście) i nie było konieczności zmiany w rejestrach komunikacji PD1..PD8. Oby więcej producentów podchodziło w ten sposób, skracając dzięki temu cenne godziny inżynierów przed komputerem.

Warto zauważyć, że blok sterowania odwołuje się do rejestrów komunikacyjnych (~Vendor_1_+_8_PD_1), a blok zmiany parametrów odwołuje się do identyfikatora sprzętowego modułu (~Head), co sugeruje wykorzystanie dodatkowego, acyklicznego kanału wymiany danych.
Utworzono: / Kategoria: , , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY