Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/03/drukarka-3d-w-domu.jpg

Złote zasady druku 3D

autor: MatWisT194.

Wstęp

Od 2 lat jestem dumnym posiadaczem drukarki 3D (Ender 3 Pro). Kupiłem go po to, aby móc wykonywać różne części i obudowy, których nie byłem w stanie robić ręcznie. Początki były bardzo trudne z powodu wielkiej ilości wiadomości i pojęć związanych z drukiem 3D. W poniższym artykule chciałbym przedstawić kilka zasad i porad, aby kogoś start z drukiem 3D był milszy od mojego :).


1. Przed składaniem drukarki zobacz poradniki innych i naucz się podstawowych pojęć

Pierwszym błędem, który niemal doprowadził do wrzucenia wszystkiego do kartonu i schowania pudła na strychu było składania drukarki tylko według instrukcji producenta. Wiele kroków związanych z kalibracją, pomiarami, ustawieniami osi a nawet przykręcaniu niektórych śrub były pominięte. Przykładowo okazało się, że koła od wózka osi Z trzeba dokręcić w nieoczywistym miejscu o którym dowiedziałem się dopiero z poradnika wideo. Pomocna okaże się także wiedza na temat działania drukarek 3D.

Drukarka 3D - Creality Ender-3 | Elektroniczny sklep internetowy - Yaboo.pl

2. Chowaj filament!

Jednym z często popełnianych błędów jest zostawienie filamentu bez jakiejkolwiek ochrony przed wilgocią. Przykładowo PLA (materiał z którego robi się filament) bardzo chętnie pochłania wilgoć. Powoduje to problemy w postaci pojawiania się pęcherzyków powietrza, trudności z topieniem i zatykanie dyszy. Aby chronić materiał przed wilgocią wystarczy przechowywać go w kartonie w szafie (ja dodatkowo wrzucam pochłaniacze wilgoci np. od butów). Zawilgociały filament możemy uratować wygrzewając go w piekarniku.

Beat Moisture Before It Kills Your 3D Printing Filament | MatterHackers

3. Podstawa to dobrze wypoziomowany stół

Jeśli nasza drukarka nie posiada automatycznego poziomowania stołu to powinno się raz na kilka wydruków wypoziomować stół. Należy pamiętać, że przed tym wszystkie osie muszą być sztywne i pozbawione luzów. Gdy jesteśmy pewni, że wszystko jest prostopadłe upewniamy się, czy dysza jest dobrze dokręcona i czysta. Osobiście do poziomowania stołu używam paragonu i stół ustawiam tak, aby można było go swobodnie włożyć i wyciągnąć.

3D Printer Bed Leveling: Easy Step-by-Step Guide | All3DP

4. Wymiana dyszy

Dyszę należy wymieniać tylko, gdy jest rozgrzana! Ułatwi to odkręcenie a także zmniejszy prawdopodobieństwo uszkodzenia gwintu.

5. Naciąg pasków

Na początku swojej przygody myślałem, że im pasek jest mocniej naciągnięty, tym lepiej… Ogromny błąd. Spowoduje to szybkie zużycie paska a także poddaje wał silnika krokowego na duże obciążenie. Paski należy naprężyć tak mocno, że gdy dotkniemy go palcem powinien się ugiąć i wrócić do poprzedniej pozycji. Nie powinien być jak struna.

6. Ustaw prąd silników

Gdy dostajemy drukarkę prosto ze sklepu to jest ogromna szansa, że prąd sterowników krokowych nie będzie prawidłowo nastawiony. Powoduje to niepotrzebne nagrzewanie się silników, sterowników i marnowaniem energii elektrycznej. Każda drukarka posiada różne sterowniki, ale w większości przypadków będzie mały potencjometr, na którym napięcie będzie wyznaczać ustawiony przez nas prąd. Jego wartość należy wziąć z not katalogowych silników.

Płyta główna Ender 3

Płyta główna Ender 3

7. Regularnie dokręcaj śruby

Drukarka 3D wytwarza dużą ilość drgań, jest to normalne. Po dłuższym czasie pracy jest pewne, że niektóre śruby się poluzują. W moim przypadku po 4 miesiącach pracy był luźny profil aluminiowy osi Z, co powodowało krzywe wydruki i nieprawidłowe wymiary. Takie usterki ciężko jest wykryć „na oko”, bo mówimy o milimetrach, dlatego sprawdzajmy połączenia regularnie.

8. Podwijanie się wydruku

Najczęstszym problemem w druku 3D jest wykrzywianie się krawędzi wydruku w górę. Powodem tego jest zbyt mała temperatura stołu lub jest fabrycznie krzywy. U mnie niestety był delikatnie wgięty na środku, czyli najgorszym miejscu. Rozwiązaniem okazało się drukowanie na szybie, która jest idealnie gładka i prosta do tego posmarowana klejem w sztyfcie. Dzięki temu nawet oderwanie ręką wydruku na gorącej szybie jest bardzo trudne.

How to fix warping – Ultimaker Support

9. Nie bój się eksperymentów

Większość doświadczenia zdobyłem głównie modyfikując hardware drukarki. Wymiana dyszy, wentylatorów, płyt głównych, drukowanie szufladek na narzędzia – wszystko to uczy nas, jak działa taka maszyna. Polecam także zabawę z ustawieniami i różnymi trybami generowania G-coda. Czasami można uzyskać nietypowy wygląd lub sposób w jaki przedmiot będzie drukowany. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

10. Zawsze pilnuj pracy drukarki przy pierwszych warstwach

Myślenie, że urządzenie zrobi wszystko za nas może doprowadzić do powstania potwora spaghetti. Uruchamiamy program wydruku, wszystko zaczęło pracować. Idziemy zrobić sobie kawę lub obejrzeć odcinek serialu… Wracamy i widzimy to:

3D Printing DIY Tips | MISUMI Blog

Poświęćmy kilka minut i kontrolujmy, czy pierwsze warstwy wydruku drukują się dobrze (czy się nie odkleiły). Można je porównać do fundamentu. Jeśli będzie wadliwy, ściany budynku się zawalą bardzo szybko.

Podsumowanie

Druk 3D jest dla ludzi o mocnych nerwach ;). Czasami potrafi podnieść ciśnienie krwi, ale oglądanie pracy drukarki jest bardzo przyjemne a efekty jej i naszej pracy dają wiele satysfakcji. Jeśli coś nam nie będzie wychodziło nigdy nie możemy się poddawać.



Utworzono: / Kategoria:

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
  • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
  • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
  • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
  • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...